Kanada’da Master İçin Finansal Destek Bulmak

 

Lisans sonrasında eğitim hayatınıza Kanada’da devam etmek istiyorsunuz. Kanada’da yaşamak, Kanada’lı yeni insanlarla tanışmak, Kanada’da yeni bir hayata başlamak hepsi yorucu ve zahmetli süreçler gibi geliyor kulağa. Bir de ekonomik zorluklar işin içine girdiğinde Kanada’da eğitim çekilmez bir hal alabilir. Ancak Kanada gibi özgür ve refah bir yerde yaşama şansını yakaladıysanız hiç endişelenecek bir şeyiniz yok demektir, maddi sıkıntıları dert etmeyi de, aşağıda sahip olduğunuz olanakları gördüğünüzde bırakacağınıza eminiz.

 

 

Yüksek Lisans Fon kaynakları

 

Üniversiteye başvurmadan önce dahi kendi finansal durumunuzu ayarlamak için çeşit çeşit yerlere başvurabilme şansınız mevcuttur. Eğer ki sonbahar döneminde başlayacaksanız, ilkbahar döneminde başvurularınızı yaptığınız için o dönemde burs işlerinizi halletmiş olmanız gerekir.

 

Merak etmeyin, size para olarak dönecek birçok kaynak var;  ihtiyaca göre burs, ihtiyaç durumuna bakılmaksızın burs, başarı durumuna göre burs, bölüme özel burs, okuduğun yere göre burs, özel yeteneklerine göre burs ve birçokları sayılabilir.

 

 

Türkiye ve Kanada hükümetinden alacağınız Burslar

 

Kanada hükümeti, Eğitim Bakanlığı her ne kadar uluslararası öğrencilere imkanları sağlasa da öncelikle kendi ülkenizin verebilme ihtimali olduğu bursları kovalamak önemlidir. http://www.scholarships-bourses.gc.ca/scholarships-bourses/non_can/opportunities-opportunites.aspx?lang=eng

 

 

Üniversite ve Yüksek Öğrenim Enstitüleri

 

Birçok üniversite ve yüksek öğretim kurumu uluslararası öğrencilerine dostluk bursu, başarı bursu, bağış, akademik burs, ihtiyaca göre dağıtılan burs şeklinde birçok alanda maddi destek imkanı sağlayabiliyor. Burslardan yararlanabilmek için genelde online başvuru yapılması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken, başvuracağınız bursun şartlarını yerine getirip getirmediğinize dikkat etmeniz olacaktır. Özellikle, Kanada’ya yüksek lisans için başvurduğunuz için katıldığınız aktiveteler, projeler, kazandığınız ödüller ve başarılardan bahsetmek dikkat çekmenizi sağlayacaktır.

 

 

Burs (Scholarship)

 

En prestijli ve karlı olan maddi destek imkanıdır. Sonuçta, aldığınız parayı geri ödemezsiniz ve her alanda size destek olabilecek bir finansal kaynaktan beslenme imkanı bulursunuz. Tabii bu kadar karlı maddi destek herkes tarafından alınmak istenmesine yol açıyor ve rakipleriniz de bol oluyor dolayısıyla. Ancak gene bu durumda dahi burs almanız için kolaylıklar mevcut. Mesela spor alanında bir bölümde okumasanız dahi bir sporu aktif olarak yapmanız durumunda sporcu bursundan yararlanabilirsiniz.

 

 

Öğretim ve Araştırma Görevlisi

 

Belli miktarda zamanınızı okulunuzda ders vererek ya da araştırmalara katılarak harcamanızın karşılığında alacağınız para finansal olarak size destek olur. Üniversite’nin kendi departmanınızdan ya da yaptığınız araştırmanın bütçesinden kaynak sağlanabilir size.

 

JD, MBA, MD gibi doktora programlarında çok sık görülmezken; STEM denilen matematik, bilim, mühendislik öğretimi alanında eğitim alan öğrenciler bu maddi destek alanında daha çok tercih edilir ve kendilerine faydalı olacaklarına inanılır.

 

Asistanlık yapacak öğrencilerden belli bir düzeyde eğitim verebilme becerisi beklenirken öğrenci, bunun karşılığında da belli bir miktar para alır ya da üniversite ücretini ödemeyeceğine dair bir belge imzalar. Hatta bazı üniversiteler, sahada yaptığınız çalışmalar ve katıldığınız konferanslar dolayısıyla para kazandırabiliyor. Dikkat etmeniz gereken tek husus, çalışma statüsünde olacağınız için öğrenci vizenizin bu durumu da kapsayıp kapsamadığını öğrenmeniz olacaktır.

 

 

Hayır kurumları ve Özel İlgi kurumları (Charities, Trusts, Learned Societies and Special Interest Groups)

 

Bu tarz kurumlar kendi bütçelerinin bir kısmını yüksek lisans yapacak öğrencilere bağışlarlar. Bazı kurumlar özel amaçlara ya da belli bölgedeki öğrencilere maddi destek sağlarken; çoğunluğu, gelir düzeyi düşük, finansal desteğe ihtiyaç duyan ve akademik alanda başarılı öğrencilere destekte bulunurlar. Genelde yılda bir kez dağıtılıp her sene yenilenebilir burslardır ve aynı anda başka kurumlardan da destek alma imkanınız bulunur.

 

Bu kurumlara başvururken, gelecekteki araştırmalarınızı ve projelerinizi anlatırken, sizi başarıya götüren yolda çektiğiniz zorluklarınızdan bahsedebilirsiniz.

 

 

İşveren Desteği

 

Lisanstan sonra bir süre çalışmış ve sonrasında eğitiminize devam etmeyi planlıyorsanız; çoğu şirket, çalışanlarının daha iyi bir eğitime sahip olması adına eğitimlerinin devamına maddi destek olabiliyorlar. PPD dediğimiz sistemde işverenler, çalışanları için ‘Kişisel ve mesleki Gelişim’ fonu ayırmış olabiliyorlar. Genelde muhasebeciler, mimarlar, mühendisler, sosyal çalışanlar, avukatlar ve öğretmenler gibi sürekli gelişime ihtiyaç duyan meslekler için uygulanabiliyor.

 

Kendi kişisel akademik ilginizin yanında iş yerinize, bu eğitiminizin, şirketiniz için uzun dönemde ne kadar faydalı olacağını gösterebilirseniz, rahatlıkla bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Ancak bu yolu izlediğinizde, şirketinizle yüksek lisansınız sonrası genellikle 2 yıl gibi bir süre daha çalışacağınıza dair belge imzalamak durumunda kalabilirsiniz.

 

 

Öğrenci ve Profesyonel Gelişim Kredisi

 

Genelde öğrenci kredilerinin geri ödemesi normal bir vatandaşın kredi ödemelerinden daha uygun kurdan gerçekleştirilir. Dolayısıyla, üniversite ödemelerini gerçekleştirmek için birçok öğrenci kredi çekme yoluna gitmektedir.

 

 

Ulusal Araştırma Meclisi

 

Ulusal Araştırma Meclisleri, kamu sektöründe araştırma yapan lisans üstü öğrencilerine yatırım yapmaktadırlar. İngiltere’de 7 farklı alanda maddi destek veren Ulusal Araştırma kurumları bulunur. Aynı şekilde, benzer yatırımcılar Avrupa Birliği ülkeleri için Avrupa Araştırma Konseyi olarak lisans üstü öğrencilere maddi destekte bulunabiliyorlar.

 

Genelde bu maddi destekten yararlanabilme kriteri, güzel derecelerle mezun olabilmek ya da konuyla ilgili bir işte çalışma deneyiminiz olması aranır. Bu maddi destek kısmi ya da tam zamanlı üniversite ya da yaşam masraflarınızın karşılanmasını içerir. Genelde çok az sayıda başvuranı kabul ettikleri için başvuranlar arasında yarışma biraz çekişmeli olacaktır. Genelde üniversite aracılığıyla başvuruları kabul ediyorlar.

 

 

Kanada’da Alternatif Yüksek Lisans Fon Opsiyonları

 

Master için ulaşabileceğiniz maddi destek fonu oldukça fazla olsa da, bu imkandan yararlanmak isteyen başvuran sayısı da bu oranda fazladır. Bu vahşi yarışmaya ek olarak, bütün üniversite masraflarınızı karşılamanın da garantisi malesef yoktur. Yaratıcı başvuranlar için bazı alternatif yollar şunlardır;

 

 

Yaşıtlar arası Ödünç Verme (Peer-to-Peer Loans)

 

Herhangi bir resmi kuruma bağlı olmaksızın, kendi yaşıtlarınızdan alacağınız destek diyebiliriz. Öğrenci piyasası olarak görülen GraduRates.com ve StudentFunder.com gibi özel online platformlardan üniversite harcamalarınız için maddi destek bulmak adına yararlanabilirsiniz. Genelde direkt borç para almak güvenli sayılmadığı için P2P sistemi, para ödünç alınan kişiye geri ödemede oldukça rahat opsiyonlar tanır. Ancak para veren taraf istediği ve inandığı proje ve kariyere parasını yatırabiliyor. Bir yandan da bir arkadaştan ya da aile üyesinden herhangi resmi bir veri olmaksızın alınan paranın yanında daha sistemi belli ve güvenlidir.

 

 

Öğrenci İşleri

 

Eğer Kanada’da uluslararası bir öğrenci olarak çalışmayı istiyorsanız, her okulun kendine göre nerede, nasıl, ne zaman çalışacağınıza dair kuralları olduğunu bilmeniz gerekir. Genel olarak kısıtlamalar, bir dönem içerisinde bir öğrencinin kaç saat çalışacağı, kampüs dışında çalışıp çalışamayacağıyla ilgilidir. Kanada’da uluslararası bir öğrenci olarak OCWP denilen kampüs dışında çalışma izninin alınması zorunludur. Bunun yanında birçok okul kampüs içinde kafelerde, öğrenci merkezinde, üniversite aktivitelerinde organizatör ya da yardımcı olarak yarı zamanlı öğrenci çalıştırır. Ayrıca, spor, sanat gibi alanlarda ya da başkalarına ders vermek adına serbest çalışma hakkına da sahip olursunuz.

 

 

Yarı-zamanlı Çalışma

 

Derslerinize harcayacağınızdan daha fazla vaktiniz olduğuna inanıyorsanız, yarı zamanlı uzun dönem işleriyle de ilgilenebilirsiniz. Ancak dersleriniz ve yapacağınız işin dengesini iyi kurabileceğinizden emin olmanız önemlidir. Evet ben hallederim diyorsanız, gideceğiniz üniversitenin öğrenci destek servisi sizi akademik yılın başlangıcından itibaren açtıkları işlere yönlendirebilir ya da size uyan başka bir iş bulmanıza yardımcı olabilirler.

 

 

Burs bulabileceğiniz bazı bağlantılar:

 

Kanada’da Okumak için Kanada Hükümeti’nin Verdiği Burslar

 

Doktora sonrası öğrenciler için: http://banting.fellowships-bourses.gc.ca/en/app-dem_overview-apercu.html

 

Master ya da doktora öğrencileri için: http://www.nserc-crsng.gc.ca/Students-Etudiants/PG-CS/CGSM-BESCM_eng.asp

 

Master ya da doktora seviyesinde araştırma yapan öğrenciler için: http://www.idrc.ca/EN/Funding/WhoCanApply/Pages/Internships-at-IDRC.aspx

 

Doktora öğrencileri için: http://www.vanier.gc.ca/en/nomination_process-processus_de_mise_en_candidature_overview.html

 

 

Kanada’da Okumak için Kanada Hükümeti Dışındaki Kuruluşların Verdiği Burslar

 

Quebec ya da British Columbia’daki bir üniversitede hayvanlar üzerine araştırma yapacak doktora öğrencileri için: https://www.grad.ubc.ca/awards/anne-vallee-ecological-fund

 

Doktora öğrencileri için: http://www.trudeaufoundation.ca/en/programs/scholarships

 

 

Üniversiteye Özel Burslar

 

Carleton Üniversitesi yüksek lisans öğrencileri için: http://graduate.carleton.ca/financial-assistance/admissions-funding/

 

Concordia Üniversitesi lisans öğrencileri için: http://www.concordia.ca/students/financial-support/scholarships-awards/search.html

 

Fairleigh Dickson Üniversitesi’nde her düzeyde eğitim alan öğrenci için:  http://view2.fdu.edu/admissions/international/scholarships-and-financial-aid/

 

HEC Montreal İşletme öğrencileri için: http://www.hec.ca/en/programs_training/bba/scholarships/index.html

 

Humber College Kanada’da lisans eğitimi alan öğrenciler için: http://international.humber.ca/study-in-canada/scholarships

 

Queen’s Üniversitesi’nde eğitim alan öğrenciler için: http://queensu.ca/its/apps/notices/service_outage.php

 

Britisih Columbia’da master ve doktora öğrencileri için: http://internationalscholars.ubc.ca/eligibility-nomination-and-application/

 

Calgary Üniversitesi’nde master öğrencileri için: https://iac01.ucalgary.ca/FGSA/Public/PublicHome.aspx

 

Manitoba Üniversitesi’nde master öğrencileri için: http://umanitoba.ca/faculties/graduate_studies/funding/585.html

 

Saskatchewan Üniversitesi öğrencileri için: http://explore.usask.ca/moneymatters/awards/detail.php?award=301371ES01

 

Ontario Üniversitesi master öğrencileri için: http://www.sgs.utoronto.ca/currentstudents/Pages/Ontario-Graduate-Scholarship.aspx

 

Waterloo Üniversitesi’nde mster ya da doktora öğrencileri için: https://uwaterloo.ca/graduate-studies/awards-funding/international-funding#IMSA/IDSA/IDSA4

 

Western Ontario’da eğitim alan öğrenciler için: http://www.registrar.uwo.ca/student_finances/scholarships_awards/international_student_scholarship_information.html

 

York Üniversitesi’nde lisans öğrencileri için: http://futurestudents.yorku.ca/funding#intl

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT