Kanada’da Okurken Çalışma Fırsatı

 

Son dönemde eğitim alanında her geçen gün biraz daha popüler olmaya devam eden Kanada; eğitim alırken çalışma izniyle öğrencilerin dikkatini çekiyor. Tabii ki her eğitim için maalesef çalışma izni sunulmuyor. Yalnızca kolej, lisans, master ve doktora eğitimi almak için Kanada’ya giden öğrenciler bu ayrıcalıktan faydalanabiliyor. Dil eğitimi bu kapsamda maalesef yer almıyor.

 

Kanada’nın en iyi 10 mba programını incelemek için tıklayınız.

 

Kanada’da eğitim başka ülkelerden gelen öğrenciler için ekstra maliyetli, çünkü eğitim alacağınız üniversite ve programa bağlı olarak Kanada vatandaşı olan öğrencilerin ödediğinin yaklaşık 1.5 katı ücret ödüyorsunuz. Yurt dışında yaşam maliyetlerini karşılama ihtiyacının yanı sıra Kanada’da eğitimin pahalı olması da sizi ekstra gelir arayışına itiyor. Kanada hükümetinin öğrenci vizesi için başvuruda bulunanlardan finansal yeterlilik belgesi istemesinin nedeni tam olarak bu:  Öğrencilerin ülkeye giriş yaptıktan sonra eğitimini mali sıkıntı yaşamadan sürdürebiliyor olmasını ispat etmesini bekliyor.

 

Kanada’da okurken calışma sistemi CIC (Citizenship and Immigration Canada) tarafından yürültülüyor. Sistem kampüs içi ve kampüs dışı çalışma olanakları olarak ayrılıyor. Kampüs içinde çalışma olanakları bütün full-time öğrenciler için geçerli olan bir imkan. Kampüs dışı çalışma ise tüm öğrencilere açık değil ve bu çalışma türünün birçok şartı var. Vatandaşlık ve Göçmenlik Kurumu öğrenciyken okul döneminde maksimum haftada 20 saat, okul tatillerinde ise haftada 40 saat çalışma izni veriyor.

 

Geçmişte yabancı öğrencilerin kampüs dışı işlerde çalışmak için büroya başvurmaları gerekiyordu ancak değişen yasalarla artık öğrenci vizesi otomatik olarak belli kurallar dahilinde çalışma izni sağlıyor.  Bu sistemden başka eğitim gördüğünüz alanda staj yapma olanakları da mevcut. Staj deneyiminizi ilerletebilir ve bunu çalışma hayatına doğru yönlendirebilirsiniz. Staj yaparken iş vereninizin sizden memnun olması imzalayacağınız yıllık iş kontratı demek olabileceğini unutmayın.

 

Kanada’da çalışma programlarının en avantajlısı ise okul sonrası çalışmadır. Bu programla öğrenciler okulunu bitirdikten sonra (dil eğitimi hariç) 2 yıl boyunca Kanada’da çalışabiliyorlar ve çalıştıkları alanın kendi okudukları alanla aynı olması gibi bir zorunluk yok. Böylece Social Insurance Number’a – sahip olacak ve resmi olarak para kazanarak kazandığınız parayı vergilendirebileceksiniz. Kazancınızdan kesilecek olan gelir vergilerinin oranı her eyalete göre farklılık göstermektedir. (Bakınız : http://www.cra-arc.gc.ca/tx/ndvdls/fq/txrts-eng.html#provincial )

 

Okurken çalışma fikri size cazip gelse de okulun gerekliliklerini karşılarken bir yandan çalışma fırsatı bulmak oldukça zordur. Eğitim ücretlerinizi karşılamaya yetecek kadar para kazanabileceğiniz bir iş bulmak açıkçası sanıldığı kadar basit değil. Öğrencilerin çalıştıkları yarı zamanlı işler çoğunlukla yaşam giderlerinin ancak bir kısmını karşılamaya yetiyor. Bu durumda masraflarınızı karşılayabilmeniz için size destek olacak bir gelirinizin olması gerekiyor. Bu gelir aileden gelen yardım, başarı bursu, vs olabilir. Aksi takdirde zor durumda kalmanız kaçınılmaz olur.

 

 

2016 yılında Kanada’da asgari ücretler aşağıdaki gibidir:

 

BölgeAsgari Ücret (saatlik)
British Columbia$ 12.65
Yukon$ 11.51
New Brunswick$ 11.25
Nova Scotia$ 11.00
Quebec$ 12.00
*2018 fiyatları
Öğrenciler için restoran ve kafelerde garsonluk yapmak oldukça popüler
Öğrenciler için restoran ve kafelerde garsonluk yapmak oldukça popüler

 

 

Fakat bu asgari ücretleri ödemeye gönüllü işyerlerinde çok az kişi çalışma fırsatı bulabilmektedir. 20 saatlik çalışma izni ve okulda eğitim almaları sebebiyle yabancı öğrenciler genellikle mağazalarda satış görevlisi, anketör, restoranlarda garson veya kasiyer olarak çalışıyor. Bu çalışma alanlarının öğrenciler için uygun olmasının sebebi ise genellikle vardiya ile çalışmaları ve bu sayede öğrencilerin çalışma saatlerini istedikleri gibi düzenleyebilmeleridir. Öğrencilere tam zamanlı işlerde çalışabilme imkanı sadece bahar ve yaz döneminde okulların tatil olduğu zamanlarda mümkündür.

 

Kısacası Kanada’da eğitim alma hayallerinizi okurken çalışma fırsatlarıyla süslerken size gereken mali desteğe kesinlikle sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Finansmanınızı sağlayıp kendinizi garantiye aldıktan sonra Kanada’da bir işte çalışarak masraflarınızı gidermek, uluslararası iş tecrübesine sahip olmak ve pratik yapmak daha makul bir seçenek olacaktır.

 

Kanada’da okurken çalışma konusunda ayrıntılı bilgi için bakınız: http://www.cic.gc.ca/english/study/work.asp

 

Ayrıca eğitim almadan ve çalışma izni olmadan çalışabilen belli mesek grupları vardır. Eğer siz de bu meslek gruplarına dahilseniz şanslısınız! http://www.cic.gc.ca/english/work/apply-who-nopermit.asp

 

 • Milli atletler ve koçlar
 • Uçak kazalarını inceleyen bilir kişiler
 • İş nedeniyle gelen ziyaretçiler. Pazar araştırması yapan firma yetkilileri
 • Sivil Havacılık Müfettişleri
 • Din adamları
 • Konferans organizatörleri
 • Kabin memurları
 • Acil yardım personelleri
 • Gözlemci ve değerlendirmeci
 • Uzman tanık ve araştırmacı personel
 • Resmi temsilcilerin aile üyeleri
 • Yabancı konsolosluk görevlileri
 • İlk yardım öğrencileri
 • Hakim, savcı ve bu meslek grubundaki diğer üyeler
 • Ülkelerince görevlendirilmiş askeri personel
 • Gazeteciler, medya görevlileri, basın
 • Reklamlarda çalışan yapımcı veya persone üyeleri
 • Performans sanatları
 • Kampüs içinde çalışan öğrenciler
 • Kampüs dışında çalışan öğrenciler
Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT