Konuşmak ya da Konuşamamak İşte Bütün Mesele Bu!

Senin, benim, onun, hepimizin hayali bu ülke sınırlarının dışına çıkmak, farklı bir ülkeyi görmek, yeni insanlar tanımak, bambaşka bir kültürle harmanlanmak, kendi başına yaşamanın heyecanı yaşamak. Kimimiz gezsek de mi bir görsek, kimimiz dil eğitimine mi gitsek kimimiz de artık orada mı yaşasak diyoruz. Hepsi harika ve bir o kadar da içi kıpırdatan hayaller olsa da bir ortak problemleri var ki hiç birimiz tam içinden çıkamıyoruz, ne mi bu? Tabi ki İngilizce.

 

Yıllardır gördüğümüz, görsek de pratiğe dökemediğimiz bu eşsiz dil, yurt dışına çıkma atraksiyonunda bulunacağımız dakika yakamıza yapışıyor ve daha vize için ‘What is your purpose of visit?’ sorusuyla bizi karşı karşıya bırakıyor. Ama olsun, ölmek var dönmek yok.

 

Gidiş için hava alanında bir problem yaşamazsınız hâlâ sizin memleketinizin güzelim Türkçe’si konuşuluyordur. Ancak indiğiniz anda artık İngilizcenin bağrına düşmüş bulunuyorsunuz. Ama hiç merak etmeyin, vize kontrol kuyruğunda dahi bir an önce önlere geçeyim hevesi ile İngilizce konuşmalara başlıyorsunuz. Bir bakmışsınız artık ‘bagaj teslim yeri’ sizin için ‘baggage claim’ olmuş.

 

Sonrasında, varacağınız yere gidene kadar bir ulaşım aracı bulmak, bulduğunuz bu araçta kazıklanıp kazıklanmama ihtimalinizin sizi içten içe yiyor olma faslı geliyor. Her şeye evet diyerek atlama hevesimiz, konuşulanları yakalayamama, yanlış yerlere gitme, fazladan paralar ödeme hepsi başınıza gelesi hepsinin özünde de İngilizce yatıyor.

 

En önemlisi dil okulu, üniversite, gezi ne için gitmiş olursanız olun girdiğiniz ortamda yaşadıklarınız ya da yaşama ihtimaliniz yüksek olan olaylardır. Tavsiyem ilk gittiğiniz hafta ‘heads up’, ‘sessiz film’ gibi riskli oyunlara atlamamaktır. Anlatılan kelime ‘pony’ iken onu ‘squirrel’ olarak anlama ihtimaliniz çok yüksektir. Bu yüzden ilk haftanızı dinlemek ve konuşmaları takip etmek üzerine geçirebilirsiniz. Ama dil, bildiğiniz üzere konuşa konuşa gelişiyor. Dolayısıyla çok vakit kaybetmeden riskli olsa da konuşmalara karışmak size, ileride gülerek hatırladığınız harika anılar katacaktır. Sonuçta, aynı şekilde o ortamda yaşadığınız sıkıntılardan ötürü insanlar size yardım etmek için elinden geleni yapacaktır, hiçbir şüpheniz olmasın.

 

Dışarıda geçireceğiniz zamanlar vardır. Restaurantlara gidin, tek başınıza kahve içmenin tadını çıkarın, o güzelim parklarda yürüyüş yapın. En güzeli de bütün bu gittiğiniz yerlerde sizin hiç tanımadığınız belki de sizi hiç bir zaman tanımayacak o insanlarla sohbet etmek olacak. Garsona sorun, yoldan geçen birine sorun, cevabını bildiğiniz soruları bile sorun. Konuşmalar açın, deneyin. ‘Ne yiyebilirim?, Siz ne önerirsiniz?, X yerinden Y yerine nasıl gidebilirim?’. Herkes o kadar sıcakkanlı ki siz denedikçe onlar da sizin için yavaş ve açık konuşacak siz de farkında olmadan öğreniyor olacaksınız aslında. Haftalar geçtikçe gördüğünüz değişim sizi bile şaşırtacak.

 

Karşılaşmanız çok muhtemel bir iki dalga geçme hali olabilir. Ama sakın bunlara takılmayın sonuçta siz oraya bildiğiniz için değil öğrenmek için gittiniz ve asla vazgeçmeyin yanlış da olsa, zor da olsa konuşun. Oradaki insanlar da her ne kadar şakalar yapsa da İngilizceniz hakkında, sonuçta sizi kırmak için değil yalnızca komik olduğu için bunu yapıyorlar, siz de kendinizle ve gelişiminizle barışın ve bunu güzel ve eğlenceli anılar olarak biriktirin.

 

Sayılar oldukça problemli olan kısım yabancı bir dilde. Sizin için illa zor olacak diye bir şey yok tabi ama anlamadıysanız tekrar ettirmekten çekinmeyin. Bineceğiniz otobüs 18 iken 80’e binmek zorunda kalmaz, kasiyere $14 olan bir t-shirt için $40 uzatmazsınız. Oradaki insanların anadili bu, siz yanlış da anlasanız yanlış da söyleseniz onlar sizin ne demek istediğinizi bilecek ve yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaktır, Türkiye’de olsa siz yardımcı olmaz mıydınız?

 

Sonuç olarak, İngilizce bahane, yurt dışında bulunmak şahane! Her ne türlü zorluklar yaşarsanız yaşayın, elinizde anılarınız ve edindiğiniz yeni bir yabancı dil ile dönüyorsunuz. Bu mutluluğu da daha başka bir yerde bulamadım. Herkese de gidin, görün, eğlenin demeye devam edeceğim. Komik ve tatlı anılarınız olsun!

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT