Küçük Yaşta Dil Eğitimi

 

Çoğu bebek 2 yaşında anadilini konuşmaya başlar. 4 yaşında da düzgün bir şekilde o dili kullanır. Peki hiç kimsenin gramer dersi vermediği, dili öğrensin diye özel uğraş sarf etmediği bu bebekler nasıl konuşur hale geliyor?

 

Çoğu ülkede çocuklar 10 yaşında ikinci yabancı dil eğitimi almaya başlıyor. Gramer ağırlıklı verilen derslerde öğrenciler farklı bir dille tanışıyor ve onlardan bu dili, zamanı geldiğinde, anadilleri gibi konuşmaları bekleniyor. Peki bunca yıl okullarda

 

verilen bu eğitimler neden bu kadar yetersiz, neden insanlar bu eğitimi almış olmalarına rağmen hâlâ daha fazlasını talep ediyor?

 

Eğitimin kalitesinin yanında bu yetersiz kalışın bir nedeni de, son zamanlarda yapılan araştırmaların da göstermiş olduğu gibi, dil eğitiminin çok daha erken yaşta çocuğa verilmesi gerektiği. Küçük yaştaki çocuk dili, iletişimin bir gerekliliği olarak kavrar ve o nedenle onu kullanmakta herhangi bir zorluk çekmez. Çocuklar, onlarla konuşulduğu takdirde 3 hatta 4 farklı dili özümseyip onlarla iletişim kurabilme kabiliyetine sahiptirler. Yalnızca dil eğitimi olarak bakmamak gerek. Sadece anadiliyle büyüyen çocuklar yalnızca kendi kültürüyle haşır neşir olurken yabancı dil bilerek büyüyen çocuklar farklı kültürlere alışık ve toleranslı büyümektedirler. Bu da onların ileride daha anlayışlı, iletişim becerileri yüksek, kültürlü, farklı ortamlara çabuk ayak uydurabilen, girişken bireyler olmalarına fayda sağlamaktadır.

 

İşte aşağıda küçük yaşta dil eğitiminin neden daha faydalı olduğuna dair birkaç not sizleri bekliyor.

 

 

Aksan

 

Anadiliyle büyümüş, okumayı yazmayı öğrenmiş birini düşünün. Yıllarca sadece o dili konuşarak ona alışan çocuk, sonrasında tanımadığı yeni bir dili konuşmaya, tüm o alışkanlıklarından bambaşka bir şekilde telaffuza çalışıyor. Aksan dediğimiz bu olay, yabancı bir dili uygun bir şeklide öğrensek bile alışkanlığımız dolayısıyla ‘yabancı dil’ konuştuğumuzu belli ettiriyor. Ama daha küçük yaştan itibaren, ses telleri, gırtlak, yani konuşmada rol oynayan tüm elemanlar anadilin yanında diğer dil(ler)e de alışarak öğrenme sürecine katılırsa, aksan denilen olay tümüyle aşılmış olacaktır. Bu da ilerleyen yaşlarda çekilecek aksan çilelerini ve ekstra çabalamaları rafa kaldırmanıza yarayacaktır.

 

 

10.000 Saat

 

Psikolog Anders Ericsson’un araştırmalarına göre bir şeyi doğru düzgün öğrenebilmek için ona 10.000 saat vakit ayırabilmeliyiz. Bir yetişkin için dil eğitimine o kadar vakit ayırmak oldukça zor. Fakat bu işe çocukluktan, yani olabilecek en erken zamandan başlamak bu süreci erkenden bitirmeye ve yetişkinlik zamanlarında da yetkin olarak o dili kullanmaya yardımcı olur.

 

 

Küçük Yaşta Dil Eğitimi
Çocukların dil öğrenmeye, büyüklerden çok daha fazla ayırabilecek vakti var (Görsel: ©Pratham-Books)

Eğlence

 

Şu bir gerçek ki çocuklar ne yaptıklarına çok da bakmaksızın eğlenmek ister. Liseli öğrencilere kuklalarla, oyunlarla, şarkılarla dil öğretmeyi kimse denemez. Sıraya oturtulur ve tahtaya gramer kuralları yazılır; fakat küçük çocuklara verilen eğitimleri bir düşünün.  Onlar her şeyi oyunla öğrenir, eğlenmek onlara bunu çok daha hızlı ve istekle yapmalarını sağlar. Küçük yaşta eğlenerek başladıkları bu süreçle daha kalıcı bir eğitim elde etme şansına sahip olurlar.

 

 

Küçük Yaşta Dil Eğitimi
Çocuklar, eğlenceli oyunlar ve etkinlikler sayesinde yabancı bir dili kolaylıkla öğreniyorlar (Görsel: ©Department of Children and Youth Affairs)

Cesaret

 

Genç yaştaki çocuklar, özellikle lisede, dışarıdan nasıl göründüklerine ve başkalarının düşüncelerine gereğinden fazla önem verirler ve hata yapmaktan kaçınırlar. Yanlış bir şeyler söylemek onlar için büyük bir meseleye dönüşür. Bu da doğal olarak öğrendikleri dili uygulamaya koyacakları zamanlarda sürekli doğruyu yapma, gerekli gramer kurallarına uyarak, hatasız, eksiksiz konuşmaya çabalamalarına neden olmakta, sonuçta da öğrendiklerini geliştiremeden işin işten geçmesine sebebiyet vermektedir. Ama kim konuşurken hata yapmaktan çekinmez? Kim aklına geleni söylemekten kaçınmaz? Tabi ki çocuklar. Onlar için önemli olan bir şeyler söyleyebilmektir, onların doğruluğu ya da yanlışlığının bir önemi yoktur. Bu da küçük yaşta dil öğrenenlerin, öğrendiklerini bir an önce paylaşmak ve iletişim kurmak adına konuşmalarını sağlar. Böylece hataymış gramermiş kuralmış dinlemeden paldır küldür konuşan çocuk dile alışır, zamanla da tüm öğrendiklerini doğru yerlerine oturtur.

 

 

Destek

 

Küçük çocukların üzerinde farklı pek çok etken bulunuyor. Ebeveynler, öğretmenler, arkadaşlar, akrabalar… Tüm bu insanlar çocukla maksimum derecede ilgilenmeye kendilerini adamış durumdadırlar. Böylece okulda eğlenerek öğrenilen kelimeler, şarkılar eve gelindiğinde ya da bir akrabaya gidildiğinde onlarca kez tekrar edilir. Evde ebeveynler çizgi filmlerle, farklı araçlar yoluyla çocuğa dile aşinalık kazandırırlar. Yani aslında küçük bir eğlenceyle başlayan eğitim, gittikçe büyüyen ve gelişen, kocaman bir dil haline gelir.

 

 

Küçük Yaşta Dil Eğitimi
Dil eğitimi sırasında çocuğa destek vermek, onun tekrarlar yapmasını sağlamak önemli (Görsel: ©US Embassy New Delhi)

Olağan

 

Günümüzde farklı dilleri bilmenin artık ilginç bir şey olmadığı bir gerçek. Bu küresel bir dünyada yaşadığımızın ve her birimizin de bu dünyanın bir parçası oluşumuzun doğal bir sonucu. Çocuklar bu farkındalıkla büyüyüp, daha bebeklikten itibaren farklılıkların, dil olsun, kültür olsun, varlıklarının ayrımında olarak bu dünyada mutluluk ve başarıyla hayatlarını sürdüreceklerdir.

 

Artık önemini ve gerekliliğini tartışmaya gerek kalmadı. Farklı diller bilmek hayatın her alanında kişiye faydalar sağlayan, hem maddi hem manevi yönden onu destekleyen bir unsur. Bunu erken yaşta çözmenin, ileride kişinin onca iş gücünün arasında, aslında çok da vakit ayırması gereken bu işi kolayca ve eğlenceli bir şekilde halletmesinin önemini hep birlikte görmüş bulunuyoruz. Bu nedenle gelecekte yaşanması muhtemel zorlu süreçten çocuğu kurtarmak adına hemen harekete geçin ve geç kalmayın!

 

Çocuğunuzu neden mi yaz okuluna göndermelisiniz ? Nedenleri sizin için sıraladık, makalemizi incelemek için tıklayınız.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT