Küçük yaşta yabancı dil öğrenmek: 6 önemli sebep

 

Müjde! Her yaşta yabancı bir dili, yeni bir enstrüman çalmayı yahut bir el becerisini öğrenmek ve hatta vücudunuzu bir akrobat gibi esnetmek mümkün!

 

-Peki nasıl?

 

Tabii ki herhangi bir çocuğun vermesi gereken emeğin ve özverinin çok çok daha fazlasını vererek!

 

Çocukluk olarak adlandırdığımız ergenlik öncesi dönemde beyin tıpkı bir sünger gibi bilgileri hızla çekmeye müsait bir durumda; özellikle mevzu bahis küçük yaşta dil öğrenmek olduğunda işler daha da ilginçleşiyor çünkü küçük çocuklarda beynin dil öğrenme bölümünün hala gelişmekte olduğu tespit edildi. Her birimiz anadilimizi konuşmayı kimsenin yardımı olmaksızın öğrenmedik mi sevgili anne babalar? Hal böyle olunca ingilizceyi yahut herhangi bir yabancı dili öğrenmek çocuklar için işten bile değil. Üstelik araştırmalar küçük yaşta dil öğrenmenin çocuğunuz için tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yararı olduğunu pek çok bilimsel çalışmayla ortaya koydu. Maddeler halinde inceleyelim!

 

1) Yüksek başarı

Araştırmalar küçük yaşta yabancı dil öğrenen çocukların bilişsel yeteneklerinin daha kuvvetli olduğunu ve tüm hayatları boyunca akademik yaşamlarına doğrudan etki ettiğini ortaya koydu. Küçük yaşta yabancı dil öğrenen çocukların, okullarda, edebiyattan matematiğe her alanda daha başarılı olduğu ve daha yüksek notlar aldığı gözlemlendi.

 

 

2) Problem çocuk(!) değil, problem çözen çocuk

Dil ve bilişsel gelişim alanında uzman psikolog Ellen Bialystok ve Martin-Rhee tarafından yönetilen, çocukların problem çözme becerisini ölçen bir araştırmada küçük çocuklara farklı renkler ve şekillerle çeşitli görevler verildi, işlem karmaşıklaştıkça iki dil bilen çocukların tek dil bilen çocuklara göre daha iyi odaklandıkları, oyuncaklarla hazırlanmış olan bu karmaşık görevleri daha hızlı ve kolay çözebildikleri gözlemlendi.

 

 

3) İki dilden dört dile kolay geçiş

Beynin bir kas gibi çalıştığını ve zorladıkça esnediğini artık biliyoruz. Araştırmalar küçük yaşta ikinci bir dil öğrenen çocukların ileride üçüncü ve hatta dördüncü dilleri çok daha kolay öğrenebildiğini ortaya koydu. Küçük yaşta dil öğrenen çocuklar ileride başka dilleri çok daha hızlı bir şekilde öğreniyor.

 

 

4) Sağlam bir kariyer

Hepimizin bildiği gibi hangi alanda çalışırsak çalışalım İngilizce bilmek artık olmazsa olmaz; fakat bu sebeple de çocuğunuzu öne çıkaracak olan şey İngilizce bilmek değil, bunun yanında kaç dili daha anadiline yakın bir seviyede konuşabildiği olacak. Bir dili küçük yaşta öğrenmek, o dili anadile yakın bir seviyede öğrenmek için en uygun zaman.

 

 

5) Merak duygusu hep canlı entelektüel bir nesil

Entelektüel bilgimizi yalnızca kendi dilimizde okuduğumuz kaynaklardan ancak bir yere kadar derinleştirebileceğimiz açık. Farklı diller bilmek, farklı dillerde kaynaklar okuyabilmek, bize sunulanın çok daha ötesini öğrenebileceğimiz, farklı kültürleri daha iyi anlayabileceğimiz ve töleransı çok daha yüksek bireyler olacağımız anlamına geliyor. Üstelik yapılan çalışmalar küçük yaşta yabancı dil öğrenen çocukların öğrenmeye karşı meraklarının canlı kaldığını ortaya koydu. Dil öğrenmek tam anlamıyla mental bir jimnastik!

 

 

6) Özsaygısı yüksek bireyler

Küçük yaşta farklı bir dil öğrenen çocuklar, yurtdışı seyahatlerinde, bambaşka bir kültürel ortamda insanlarla iletişim kurabildiğini ve derdini anlatabildiğini gördükçe, kendilerine karşı güvenleri ve özsaygıları muazzam derecede gelişiyor. Bu da aslında yine yüksek derecede empati kurabilen, anlayışlı bireyler olmalarına olanak sağlıyor.

 

 

Biz kırmadığımız sürece öğrenmek çocukların tam zamanlı işi! Siz de çocuğunuzu küçük yaşta, bir dil okuluna göndererek merak duygusunu ve yeni şeyler öğrenme konusundaki açıklığını korumasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Yurt dışında küçük çocuklar için oluşturulmuş son derece güvenli ve birbirinden kaliteli yaz programları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT