YURT DIŞINDA ÜNİVERSİTE

Üniversite eğitimini Türkiye yerine yurtdışında almak isteyen öğrenciler Almanya, Amerika, Avusturya, Avustralya, Fransa, İngiltere, İrlanda, İtalya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde üniversite eğitimini alabilmektedir.

Amerika’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

Avustralya’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

Avusturya’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

Fransa’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

Hollanda’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

İngiltere’de Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

İspanya’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

İsviçre’de Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

İtalya’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

Kanada’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

Yeni Zelanda’da Üniversite

Genel Bilgiler

Üniversiteler

Yurtdışında Üniversite Okumak Ne Kadar Maliyetli?

Türkiye’de eğitim sistemi iyileştirilmeye çalışılsa da hala her öğrenci istediği bölümde okumayıp, hayalini kurduğu mesleği icra edememektedir. Bu sebeple mezun olduklarında da işini sevmeyen bireyler olarak çalışıyor veya okuduğu bölümle ilgisi olmayan farklı meslek dallarında görev almaktadır.

 

Bu açıdan bakıldığında, yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenciler ise , Türkiye’de lisede mezun olduğu alana veya lisedeki not ortalamasının ne olduğuna bakılmaksızın, işletmeden mühendisliğe, tıptan hukuka kadar geniş bir yelpazede diledikleri bölümde okumak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olma hakkına sahip oluyorlar. Üstelik bu fırsattan, Türkiye’de özel bir üniversitede okumakla aynı bütçeye sahip olarak faydalanmaktadırlar.

 

Yurtdışında lisans eğitimi almaya karar verdikten sonra…

Asıl yorucu süreç yurtdışında lisans eğitimi almaya karar verdikten sonra başlamaktadır. Aklınızda cevabını bilmediğiniz ama cevap aradığınız onlarca soru var. En çok hangi ülkede eğitim almak istiyorum? Hayalimdeki bölüme kabul alabilir miyim? Aynı anda kaç okula başvuruda bulunma hakkım var? Birkaç okuldan kabul alırsam hangisini seçmem gerekiyor? gibi birçok soru zihninizde dolaşmaktadır.

 

İlk belirlemeniz gereken şey eğitim almak istediğiniz bölümdür. Eğitim hayatınızdan sonra hangi mesleği icra etmek size mutluluk vereceğini kararlaştırdıktan sonra soruların bir kısmını cevaplamış oluyorsunuz. Bu aşamada öğretmenlerinizden, danışmanlık firmalarından yardım alabilirsiniz. Bu sizin eleme yaparken daha kolay karar vermenize yardımcı olacaktır.

 

Bölümünüze karar verdikten sonra en önemli ikinci unsur ise ülke seçimidir. Ülke seçiminizi yaparken en önemli kriter bütçe denkliğidir. Seçtiğiniz ülkedeki eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayıp karşılayamayacağınızı titizlikle belirlemeniz gerekmektedir. Türkiye ile gideceğiniz ülke kurlarının farklılığı sizin bütçenizi zorlamaması gerekmektedir. Öğrenci vizesi ile gideceğiniz için orada çalışma fırsatınız olsa da bu sizin tüm masraflarınızı karşılayamayabilir. Bu yüzden belli bir birikimle gitmeniz gerekmektedir ki zaten okullar başvuru esnasında okul, sizin bütçenizin o ülkede eğitim almaya yeterli olup olmadığına dair banka hesabınızdaki paraya ait evrak talep etmektedir.

 

Birden fazla ülkeye başvuruda bulunabilirsiniz fakat en doğrusu tek bir ülkeye odaklanmak ve o ülkedeki okullar arasından tercih yapmanızdır. Zaten tek bir ülkede bile sizin okul listeniz epey uzun olacaktır. Bunlar arasından sizin kabul alma ihtimalinizin yüksek olduğu okullara başvurmanızı öneriyoruz.

 

Okulun yeri ve okulun öğrencilerine sunduğu imkanlar da sizin için tercih esnasında belirleyici birer unsur olması gerekiyor çünkü hiç bilmediğiniz bir şehre veya kasabaya giderken karşılabilecekleriniz sizi olumlu yönde etkileyeceği gibi olumsuz yönde de etkileyebilir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve keyifli bir eğitim dönemi geçirmek amacıyla tercihlerinizi kendinizi mutlu hissedebileceğiniz şehirleri, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek okulları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Lisans Eğitiminde Aranan Şartlar

Türkiye’deki mezun olunan bölüm, not ortalaması veya LYS notuna bakılmıyor. LYS notunuz yurtdışı üniversitelerinde istenen bir kriter olmasa da Türkiye’de diploma denkliğini alabilmeniz için YÖK tarafından LYS’ye girme şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra, her üniversitenin öğrenci kabulü için belirli kriterleri mevcut ve bu kriterleri yerine getirdiğiniz takdirde okul kabulünüzü almaktasınız.

 

Lisans eğitiminde aranan şartların başında yabancı dil bilme şartı gelmektedir, ve yine ülkeden ülkeye istenen puan değişiklik gösteriyor olsa da genellikle üniversiteler öğrencilerin TOEFL, IELTS, SAT, DELF/DALF gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan belirli bir puanın üzerinde skor yapmasını beklemektedir. Bunun yanı sıra bazı üniversitelerde, dil sınavlarında başlangıç seviyesinde puan alan öğrenciler ise üniversitenin anlaşmalı olduğu bir dil okulunda veya üniversitenin kendi bünyesinde 1 yıl yabancı dil eğitimi alabiliyorlar. Bu 1 yılın sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olan öğrenciler lisans eğitimlerine devam edebiliyorlar. Başarısız olan öğrenciler için ise bazı okullar ikinci bir şans verirken bazıları da öğrencilerin eğitim haklarını iptal etmektedir.

 

Bazı üniversiteler, okumak için gidilecek ülkede bir banka hesabı açma ve belli bir miktar parayı bu hesaba yatırmak gibi taleplerde bulunabiliyor. Bu para teminat olarak ülke tarafından dondurulabiliyor ya da bloke edilebiliyor.

 

Bir diğer konu ise öğrenci vizesi almak. Bazı ülkeler öğrenci vizesini kolaylıkla verebiliyorken bazı ülkeler vize için üniversiteden gelen kabul belgesini veya direk bu okula kayıt olmanızı isteyebilmektedir.

 

İstenen Belgeler

Okul ücretleri ve aranan şartlar gibi okul tarafından istenen belgelerde de farklılık olabilmektedir. Ama genel olarak her okulun istediği ortak belgeler vardır. Dikkatli olmanız gereken husus ise başvuru esnasında eksik yollayacağınız bir belge sizin tüm işlemlerinizi baştan gerçekleştirmenize, prosedürün uzamasına neden olacaktır.

– Uluslararası öğrenci başvuru formu ve başvuru ücreti

– Lise diploması

– Ders notlarını gösteren orjinal transkript

– Akademik referans

– Öğrenciyi ve kariyer amaçlarını anlatan motivasyon mektubu

– Üniversite tarafından istenen kompozisyonlar

– Dil sınavı sonuç belgesi

– Sağlık raporu

– Pasaport fotokopisi

– Kimlik fotokopisi

– Fotoğraflar

– Banka referans mektubu