Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da üniversite eğitimini Community College’larda verilen ön lisans eğitimi, bachelor, master ve doktora olarak ayırabiliriz.

 

Amerika’da Ön Lisans Eğitimi: Amerika’da 12. sınıfı tamamlayan ve liseden mezun olan öğrenciler Community College veya Junior College adı verilen iki yıllık yükseköğretim kurumlarına girebilirler. Buradaki eğitimin sonunda ön lisans diploması (Associate Degree) almaya hak kazanırlar. Bu okulların en önemli özelliği öğrencinin gerekli ortalamayı sağlaması halinde dört yıllık okullara geçebilmesidir.

 

Bachelor ve Master: Öğrenci dört yıllık lisans eğitimi boyunca alan dersleri (major) ve seçmeli dersler (minor) alır. Kredileri başarıyla tamamlayan öğrenciler dört yılın sonunda eğitim aldıkları alana bağlı olarak Bachelor of Arts (B.A) veya Bachelor of Science (B.S) diploması almaya hak kazanırlar. Üniversiteler lisansın ardından bir ya da iki yıl süreli yüksek lisans (Master) öğretimi de sunmaktadır.

 

Doktora öğretimi: Doktora, lisans veya yüksek lisans eğitimi sonrasında yapılır. 3/4 yıl süren eğitim sonunda öğrenci Doctor of Philosophy (Ph.D) yani doktora derecesi almaya hak kazanır. Doktora öğretiminin ilk 1,5 / 2 yıllık sürecinde öğrenci gerekli dersleri alır ve sonrasında seçtiği konu ile ilgili doktora yeterlilik sınavına girer. Doktora öğretiminin kalanında ise öğrenci doktora tezini hazırlamak için araştırmalarını yapar.

Amerika’da Eğitim Sistemi

Amerika’da tüm eyaletleri kapsayan merkezi bir eğitim sistemi yoktur. Bunun sebebi her eyaletin kendi eğitim sistemini ve politikalarını belirleyen farklı kurumlara sahip olmasıdır. Bu durum uluslararası öğrencilere birçok fırsat sunarken aynı zamanda bu çeşitlilik öğrencinin kafasını karıştırmakta ve süreci zorlaştırmadır.

 

Amerika’daki eğitim sistemi hakkında kapsamlı bilgiye https://educationusa.state.gov/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Amerika’da 12. sınıfı bitiren öğrenciler Community College adı verilen mesleki eğitime yoğunlaşmış iki yıllık okullara girebilirler. Community College’ı başarıyla tamamlayan öğrencinin aldığı derece Associate Degree yani ön lisans derecesi olur. Öğrenciler lise eğitiminden sonra dört yıllık üniversitelere veya kolejlere de devam edebilirler. Bu üniversite eğitiminin sonunda alınan derece Bachelor’s Degree yani lisans derecesi olur.

Amerikan üniversitelerinin çoğunda eğitim güz yarıyılı ve bahar yarıyılı olmak üzere iki dönemde verilir. Bu okullar eğitimi üç döneme yayarak yaz okulu fırsatı da sunmaktadır. Güz yarıyılı eylül – aralık dönemini kapsarken bahar yarıyılı ocak – haziran arası dönemi kapsamaktadır. Amerika’da üniversitelerde kredili sistem uygulanmaktadır.

 

Neden Amerika’da eğitim?

Amerikan üniversitelerinin ve eğitimlerinin kalitesi tüm dünya tarafından kabul edilmektedir ve dünyanın en iyi 100 üniveristesinin 39’unu Amerikan üniversiteleri oluşturmaktadır.*

 

En çok tercih edilen bölümlere göre Amerika’da eğitimiyle ön plana çıkan üniversiteler** aşağıdaki gibidir:

 

– Amerika’yı tercih etmek için en önemli sebeplerden biri çok sayıda okul seçeneği olmasıdır. Kabul koşulları ve eğitim programları, birbirinden farklı birçok okul olması, kendinize uygun olan programı ve üniversiteyi ararken size çeşitlilik sunacak.

 

– Amerika’da öğrencilere ders seçimi konusunda esneklik sağlanması bir diğer avantajdır. Öğrenciler ilk 1-2 yıl genel dersler aldıktan sonra uzmanlaşmak istedikleri alanı seçebilirler.

 

– Amerika’da en az dokuz aylık bir eğitim programına katılan öğrenciler kendi alanlarında bir yıla kadar çalışma izni alabilmektedirler. Dil eğitim programları bu kapsamda sayılmazlar.

 

– Lise öğrenimini tamamlamış öğrenciler Community College’larda iki yıllık eğitim aldıktan sonra dört senelik üniversitelere geçiş yapabilirler. Kabul edilmenin daha kolay olduğu Community College’lardan üniversiteye geçiş yapmak oldukça popüler bir uygulamadır.

 

– Araştırma, bilim ve teknoloji gibi birçok alanda lider konumda olan Amerika’da okumak sizlere alanında öncü araştırmacı ve profesörlerle çalışma fırsatı sunar. Ayrıca Amerika’da üniversiteler; yüksek kalitede eğitim için öğrencilere, akademik çalışma ortamı ve çok geniş imkanlar sağlamaktadır.

 

– Kampüste ve kampüs dışında katılacağınız sosyal ve kültürel aktivitelerde, spor faaliyetlerinde farklı insanlarla tanışacak ve yepyeni kültürler tanıyacaksınız.

 

– Amerikan üniversitelerinde çok çeşitli spor aktiviteleri ve sosyal faaliyetler bulunması kendinizi değişik alanlarda geliştirmenizi sağlar.

 

– Amerika’da yaşamış olmak ve günlük hayatta sürekli İngilizce konuşmak İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenize imkan sağlar.

 

* Times Hiher Education World University Rankings 2016 verilerine göre.

** QS World University Rankings 2016 verilerine göre.

Amerika’da Lisans Eğitimi

Amerika’da bir üniversiteden kabul almanız için Türkiye’de Yükseköğrenime Geçi Sınavı’na girmeniz ve minimum geçerli puanı almanız gerekir. Amerika’da bir üniversiteye başvurmak isteyen öğrencilerin SAT (Scholastic Aptitude Test) veya ACT (The American College Testing) sınavından geçerli puanlar almaları gerekmektedir.

 

Ayrıca İngilizce seviyenizi belirlemek için gerekli olan TOEFL veya IELTS sınavlarından birine girip yeterli puan almanız gerekir.

 

Eğer TOEFL veya IELTS sonuçları üniversitenin belirlediği puanın altındaysa ancak öğrenci diğer bütün şartları sağlıyorsa üniversiteden şartlı kabul alabilir. Bu durumda öğrenci okula kabul edilir ve haftada belli bir saat İngilizce dersi almakla yükümlü olur.

 

Türkiye’de lisans eğitimlerinin bir kısmını tamamlamış olan öğrenciler Amerikan üniversitelerine kayıt olduktan sonra o zamana kadar yapmış oldukları ortak derslerin bir kısmını saydırabilirler.

Amerika’da Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’da üniversite okumak için eğitim almak istediğiniz dönemden en az bir yıl önce okullara başvuru yapmaya başlamalısınız. Amerika’da okullara genellikle online olarak başvuru yapılmaktadır fakat halen kağıt başvuru formu kabul eden okullar da bulunmaktadır. Başvurmak istediğiniz okulun web sayfasını inceleyip yabancı öğrenciler için uygun olan kağıt formatta ya da online formatta olan başvuru formunu doldurmalısınız.

 

Başvuru formunu doldurduktan sonra okullara başvuru ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücretler okuldan okula değişiklik gösterir. Kredi kartı ile başvuru ücretini ödeyebilirsiniz. Başvuru ücreti ödendikten sonra gerekli belgelerin son başvuru tarihine kadar okula ulaştırılması gerekir. Amerika’daki bazı okulların son başvuru tarihleri yoktur ve bu okullara ders yılı başlayana kadar başvurma imkanı vardır.

 

Okullara başvuru yapmak için gereken not ortalaması, TOEFL ve IELTS gibi sınav sonuçları yeterli olmayan öğrenciler diğer koşulları sağladıkları taktirde okullara şartlı olarak kabul edilebilirler. Okul tarafından şartlı kabul edilip edilmediklerini okulların internet sayfalarından öğrenebilirler.

 

Eğer birden fazla okula başvuracaksanız Amerika’da ve dünyada 700’den fazla kolej ve üniversitenin ortak kullandığı bir başvuru sistemi olan Common Application’ı kullanabilirsiniz. Common Application kayıt olduktan sonra başvurmak istediğiniz okulları hem araştırabilmenize hem de tek bir platform üzerinden bu okullara başvurabilmenize olanak yaratan bir sistemdir. Sistem temel bilgilerinizi ve işlemlerini içerdiğinden her başvuruda aynı işlemleri yapmak zorunda kalmadığınız için zaman kazandırır. Ancak bazı okullar ortak başvuruda istenen belgelere ek olarak başka belgeler de isteyebilirler. Başvuruda bulunmak istediğiniz okulların bilgisine sahip olduğu için Common Application size bu okulların son başvuru tarihlerini ve istedikleri ek belgeleri göstererek eksiksiz bir şekilde başvuru yapmanıza yardımcı olur.

 

Okullar kendi sayfalarında bu başvuru sistemini kabul edip etmediklerini belirtirler. Her okulun kendi internet sayfası üzerinden bu bilgileri kontrol edebilirsiniz.

Lisans Başvuru Tarihleri

Amerikan üniversitelerinin belirli bir başvuru tarihi yoktur. Ancak erken kararlar için başvurular genellikle ekim ayının ortası ile kasım ayının başı arasında yapılır. Asıl başvurular ise ocak ayı ile mart ayı arasında yapılabilir.

 

Amerika’da üniversite eğitimi almak için yapacağınız başvurular en az 12,18 ay önceden başlamalıdır.

 

Amerika’da üniversite eğitimine kabul edilmek için Türkiye’de yapılan Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na girmeniz ve sınavdan minimum geçerli puanı almanız gerekir.

Lisans Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Amerika’da okullara başvuru için gerekli belgeler genelde aşağıdaki gibidir.

 

Lise mezunu olanlar için gerekli belgeler:

– Lise diploması

– Not çizelgesi (transkript)

– SAT (Scholastic Aptitude Test) veya ACT (American College Test) sonuçları

– TOEFL (Test of English as a Foreign Language) veya IELTS (International English Language Testing System) sonuçları

– Referans mektupları

– Niyet mektubu (Statement of Purpose)

– Başvuru ücreti

– Banka mektubu

– Portfolyo (güzel sanatlar ve mimarlık fakülteleri için)

– Özgeçmiş

Mülakat (bazı okullar başvurunuzu değerlendirdikten sonra sizinle mülakat yapmak isteyebilirler)

 

Halen bir üniversitede okuyan öğrenciler için gerekli belgeler:

– Lise diploması

– Transkript

– Başvuru tarihine kadar Türkiye’de okumuş olduğu üniversitedeki notlarının transkripti

– SAT (Scholastic Aptitude Test) veya ACT (American College Test) sonuçları

– TOEFL (Test of English as a Foreign Language) veya IELTS (International English Language Testing System) sonuçları

– Referans mektupları

– Niyet mektubu (Statement of Purpose)

– Başvuru ücreti

– Banka mektubu

– Portfolyo (güzel sanatlar ve mimarlık fakülteleri için)

– Özgeçmiş

– Mülakat (bazı okullar başvurunuzu değerlendirdikten sonra sizinle mülakat yapmak isteyebilirler)

 

Ancak başvurulmak istenen okula ve programa göre ek belgeler de gerekebilir. Bunları öğrenmek için okulların internet sayfaları dikkatlice incelenmelidir.

 

Önemli: Belgelerinizin Amerikan resmi makamlarınca kabul edilmesi için, tercüme bürolarında noter tasdikli İngilizce tercümelerinin hazırlatılması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

– Pasaport (ABD’deki kalış süresinin sonundan itibaren en az altı ay geçerli olmalıdır)

– En son verilen ABD vizesinin işlenmiş olduğu pasaport (geçerliyse)

– DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunun onay sayfası

– Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet 5 x 5 cm renkli vesikalık fotoğraf

– Okul tarafından verilen

– Öğrenci Değişimi Vize Bilgi Sistemi (SEVIS) kaynaklı I-20 Formu Öğrenci Değişimi Vize Bilgi Sistemi (SEVIS) I-901 harç ödendi makbuzu Kapalı zarfta alınmış transkript

– Özgeçmiş, davet mektubu, askerlik durumunu gösterir belge, araştırma planı (İran vatandaşları için)

– Banka hesap cetveli ya da çalışıyorsanız resmi gelir beyanına dair belgeler ve banka kayıtları

Amerika’da Yüksek Lisans (Master) Eğitimi

Amerika’da yüksek lisans programların başvurmak için GRE (Graduate Record Examination) veya GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavlarından geçerli puan almanız gerekmektedir. Amerika’daki üniversiteler internet sayfalarında hangi sınav sonuçlarını kabul ettiklerini belirtmektedirler.

 

Yabancı öğrencilerden TOEFL veya IELTS sonuçları istenir. Okula ve programa göre sınavlardan almanız gereken puan değişiklik gösterebilir.

 

Lisansüstü eğitimin ilk basamağı olan yüksek lisans öğrenimi için gerekli olan 30-36 kredi tamamlanmalı ve genellikle bir yüksek lisans tezi hazırlanmalıdır. Bazı yüksek lisans programları yüksek lisans derecesi vermek için tez şartı koymaz. Bunun yerine bitirme sınavına girmek bu tür programlar için yeterlidir.

Amerika’da Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’da bir yüksek lisans programına başvuru yapmak için lisans derecesi almış olmak gerekir. Yüksek lisans programlarına kabul edilmek için lisans mezuniyet not ortalaması genellikle 3.00/4.00 olmalıdır. Daha düşük not ortalamasıyla öğrenci kabul eden okullar da bulunmaktadır. Başvurmak istediğiniz okulun internet sitesinden istenen not ortalamasını öğrenebilirsiniz.

 

Amerika’da yüksek lisans programına başvurmak için GRE veya GMAT sınavlarından yüksek bir puan almış olmanız gerekir. Ayrıca ingilizce dil yeterliliğinizi gösteren TOEFL veya IELTS sınavlarına girmeniz gerekmektedir.

 

Başarılı olduğunuz derslerin hocalarından en az üç adet tavsiye mektubu almanız başvuru için gereklidir. Eğer MBA ya da LL.M gibi programlar için başvuruyorsanız, daha önce çalışmış olduğunuz bir iş yerinden de referans mektubu isteyebilirsiniz. Öğrenci ayrıca kendi alanında yaptığı akademik çalışmaları, ödülleri ve stajları da başvuru sırasında okula sunabilir.

 

Her okulun yüksek lisans programının başvuru tarihi, programları, program süreleri birbirinden farklıdır. Okulların internet sayfaları dikkatlice incelenmeli ve başvurular zamanında yapılmalıdır.

 

Statement of Purpose olarak geçen niyet mektubu yazarak eğitim almak istediğiniz alanı neden seçtiğinizi, bu alanda daha önce neler yaptığınızı, Amerika’da bu alanda nasıl bir program izlemeyi düşündüğünüzü ayrıntılı bir şekilde anlatmanız gerekir.

 

Amerika’da yüksek lisans eğitimi görmek için istediğiniz kadar okula başvurabilirsiniz. Ancak her okulun kendine özel bir başvuru ücreti olduğu unutulmamalıdır.

 

Başvurmak istediğiniz okullar sizden Amerika’da geçiminizi sağlayabileceğinizi ve okul masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren finansal yeterlilik belgesi isteyecektir. Bu belge sizin ve ailenizin hesabında yeterli para olduğunu gösteren güncel ve İngilizce bir belge olmalıdır.

 

Okullar başvurunun ardından sizinle mülakat yapmak isteyebilirler. Bu mülakatlar okulun Türkiye’de bulunan bir mezunu aracılığıyla ya da internet üzerinden video bağlantısıyla gerçekleştirilebilir.

 

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler okulların verdiği burslara başvuru yapabilirler. Ayrıca Yükseköğretim Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Vakfı gibi kurumlar ile vakıflar da öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

 

Amerika’da yüksek lisans başvurusu için temel belgelerin yanında, aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

GRE/GMAT sonuçları

TOEFL/IELTS sonuçları

Transkript

Tavsiye mektubu

Niyet mektubu (Statement of Purpose)

Özgeçmiş

 

Bazı üniversiteler yüksek lisans başvurusu için bunlara ek olarak başka belgeler isteyebilirler. Yüksek lisans için başvurmak istediğiniz okulların internet sayfalarını inceleyerek başvuru için gereken belgeleri öğrenebilirsiniz.

Amerika’da Doktora Eğitimi

Amerika’daki üniversiteler doktora programlarına başvuruda GRE (Graduate Record Examination) veya GMAT (Graduate Management Admission Test) sonucu ister. Başvurmak istediğiniz okulun internet sitesinden hangi sınav sonucunun kabul edildiğini öğrenebilirsiniz.

 

Yabancı öğrencilerden TOEFL veya IELTS sonuçları istenir. Başvurmak istediğiniz okula ve programa göre sınavlardan almanız gereken puan değişiklik gösterebilir.

 

Amerika’da bazı alanlarda doktora öğrenimi için yüksek lisans şartı aranmamaktadır. Bu alanlarda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra doğrudan doktora öğrenimi için başvurabilirler. Bu tür programlara bütünleşik doktora (Integrated Ph.D.) adı verilmektedir.

Amerika’da Doktora Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lisansüstü eğitimin ikinci aşaması olan doktora eğitimini Amerika’da almak için öğrencilerin not ortalaması en az 3.00/4.00 olmalıdır. Amerika’da bazı alanlarda yüksek lisans yapmadan doktora yapma imkanı vardır. Başvuru yapmadan önce doktora yapmak istediğiniz alanı iyice araştırarak lisans eğitimini tamamladıktan sonra doğrudan doktora eğitimine devam edebilirsiniz.

 

Amerika’da doktora programına başvurmak için GRE veya GMAT sınavlarından yüksek bir puan almış olmanız gerekir. Bunun dışındaİngilizce dil yeterliliğinizi ölçen TOEFL veya IELTS sınavlarına girmeniz istenmektedir.

 

Statement of Purpose olarak adlandırılan bir niyet mektubu hazırlayarak seçtiğiniz alanla ilgili düşüncelerinizi ve Amerika’da bu alanla ilgili nasıl bir proje yürütmeyi düşündüğünüzü anlatan ayrıntılı bir komposizyon yazmanız gerekmektedir. Buna ek olarak doktora programları için yapacağınız başvurularda okullar sizden Writing Sample denilen ve daha önce yaptığınız bir çalışmayı içeren 5-10 sayfalık bir örnek isteyebilirler.

 

Her okulun doktora programının başvuru tarihi, programları, program süreleri birbirinden farklıdır. Okulların internet sayfaları dikkatlice incelenmeli ve başvurular zamanında yapılmalıdır. Ancak doktora başvurularının başvuru tarihleri yüksek lisans başvurularına göre daha erken tarihte kapanmaktadır.

 

Amerika’da doktora öğrenimi görmek için istediğiniz kadar okula başvurabilirsiniz. Ancak her okulun birbirinden farklı başvuru ücreti olduğu unutulmamalıdır.

 

Okullar yapacağınız başvurunun ardından sizinle mülakat yapmak isteyebilirler. Bu mülakatlar başvurulan okulun Türkiye’de bulunan bir mezunu aracılığıyla ya da internet üzerinden video bağlantısıyla gerçekleştirilebilir.

 

Amerika’da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler okulların verdiği burslara başvuru yapabilirler. Ayrıca Yükseköğretim Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Vakfı gibi kurumlar ile vakıflar da öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

 

Amerika’da doktora başvurusu için temel belgelerin yanında, aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

– Başvuru formu

– Başvuru ücreti

– GRE veya GMAT sonuçları

– TOEFL ya da IELTS sonuçları

– Transkript

– Niyet mektubu (Statement of Purpose)

– Akademik yazı örneği (Writing Sample)

– Özgeçmiş

– Tavsiye mektubu

 

Bazı üniversiteler doktora başvurusu için bunlara ek olarak başka belgeler isteyebilirler. Doktora için başvurmak istediğiniz okulların internet sayfalarını inceleyerek başvuru için gereken belgeleri öğrenebilirsiniz.

Amerika’daki Üniversitelere Yatay Geçiş ve Transfer

Günümüzün iş dünyasında yükselmek ve güçlü rakiplerinizin arasından sıyrılmak için sıradan bir üniversite diplomasından fazlasına ihtiyacınız var. Yüksek standartlara sahip okullardan alacağınız diploma sizi rakiplerinizden çok daha avantajlı bir konuma geçirecektir. Bunun için akla gelen ilk ülke dünyadaki en kaliteli okullara sahip Amerika’dır.

 

Amerika’daki üniversitelerin eğitim kalitesi tüm dünyaca kabul görmektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 10’u çoğunlukla Amerikan üniversiteleri oluşturmaktadır. Kalitesi dünyaca bilinen okullardan birinden diploma sahibi olmak size iş dünyasından yepyeni kapılar açacaktır.

 

Amerika’da Ön Lisans Eğitimi

Community College’lar SAT ya da ACT sınav sonuçları istemezler. Eğer varsa TOEFL ya da IELTS sonuçlarınızı başvurunuza ekleyebilirsiniz. Eğer sınav sonuçlarınız yeterli seviyede değilse ya da böyle bir sınav sonucunuz yoksa kabul edildiğiniz Community College eğitime başlamadan önce size yoğunlaştırılmış İngilizce kursu verir. Community College’larda iki yıllık eğitiminizi başarıyla tamamladığınızda ortalamanızın yeterli olması durumunda dört yıllık üniversitelere geçiş yapabilirsiniz.

 

Amerikan üniversitelerine yatay geçiş için 7 neden

– Türkiye’de eğitim aldığınız üniversiteden memnun değilseniz o üniversiteden mezun olmak zorunda değilsiniz. Yatay geçiş seçeneğiyle Amerika’da istediğiniz bir okulun diplomasına sahip olabilirsiniz.

 

– Dünyaca kabul edilen yüksek öğretim standartlarına sahip Amerikan üniversitelerinden mezun olmak size kariyer hayatınızda pek çok fırsat sunacaktır.

 

– Amerika’da okurken haftada 20 saati geçmemek koşuluyla çalışma izni alabilirsiniz. Bu bir yandan okurken bir yandan kendi ayaklarınızın üzerinde durmanızı sağlayacaktır.

 

– Amerika’da en az dokuz aylık bir eğitim programını bitiren öğrenciler 12 aya kadar çalışma izni alabilirler.

 

– Okuduğunuz bölümden memnun değilseniz yatay geçişle beraber alan değişikliği de yapabilirsiniz.

 

– Başvuru ve yatay geçiş işlemleriniz sürerken siz bir yandan kendi üniversitenizde eğitim almaya devam ettiğiniz için zaman kaybetmemiş olacaksınız. İşlemlerinizin tamamlanmasından sonraki ilk dönemde eğitiminize başlayabileceksiniz.

 

– Amerika’da yaşamak İngilizce dil becerilerinizi ileri seviyeye taşımak için çok iyi bir fırsat olacaktır.

Amerika’da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Amerika’da yüksek öğrenim ücretlidir ve ücretler okuldan okula ve şehirden şehire değişiklik gösterir. Okul ücretleri ortalama 10 000 – 50 000 Amerikan Doları arası değişir. Eğitim almayı düşündüğünüz okulun internet sayfasından harç ücretlerini öğrenebilirsiniz.

 

Bazı üniversiteler yabancı öğrencilerden ekstra okul ücreti talep etmektedirler. Bu ücretler okula bağlı olarak dönem başına 50$ ile 500$ arası değişmektedir.

 

Yurt ve beslenme ücreti: 8 000 – 12 000 $

Diğer kişisel giderler: 6 000 – 10 000 $

Ulaşım gideri: 800 – 1 000 $

Amerika’da Öğrencilere Çalışma İzni

Amerika’da öğrenciyken ilk yıl kampüs dışında bir işte çalışamazsınız. Kampüs içinde kütüphane, bilgisayar laboratuvarları gibi yerlerde çalışabilirsiniz. Kampüs içi işlerin çalışma saatleri haftada 20 saati geçemez.

 

Öğrenci Amerika’daki eğitiminin ilk yılını tamamladıktan sonra Göçmenlik ve Vatandaşlık Biriminden (Immigration and Naturalization Service) izin aldıkları takdirde kampüs dışında haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışabilirler.

 

OPT (Optional Practical Training) ile ABD’de en az dokuz ay bir eğitim programına kayıt olmuş olan öğrenciler program bitiminde eğitim gördükleri alanda maksimum 12 ay çalışma izni alabilirler. Katıldıkları eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrenciler OPT yapmak istediklerini eğitim aldıkları kuruma bildirmelidir.

Kısaca Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın merkezi Amerika Birleşik Devletleri (ABD), eğitimin de beşiği olarak kabul edilir. ABD üniversiteleri her sene yaklaşık 1 milyon yabancı öğrenci kabul etmektedir.* 324 milyon nüfusu ile ABD, 50 bağımsız eyaletten oluşan federal bir devlettir. Başkenti Washington D.C. olsa da en büyük şehri New York’tur.

 

Ülkenin batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Meksika Körfezi ile Karayip Denizi bulunmaktadır. Ülke büyük bir coğrafi alana yayıldığı için iklimi çeşitlilik gösterir. Ülkenin doğu ve batısında bulunan sıradağlar okyanus etkisinin iç kısımlara geçmesini önlediği için kıyı şeritleri hariç ülkenin tümünde karasal iklim gözlenir. Doğu kıyısının kuzeyinde kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve nemli geçer. Doğu kıyısının güneyinde ise daha tropikal bir iklim hakimdir.

 

* Institute of International Education 2014-2015 verilerine göre.