Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Avustralya’da üniversite eğitimi almaya karar verdiniz. Peki bu ülke ve eğitim sistemi hakkında ne kadar bilgilisiniz? Örneğin dönem tarihlerinin bizden farklı olduğunu ve eğitim sisteminin İngiltere’ye yakın olduğunu biliyor muydunuz?

 

Avustralya’ya adım atmadan üniversite eğitim sistemi, coğrafyası ve yaşam maliyetlerini öğrenebilmeniz için aşağıdaki yazıyı derledik. Burada anlatılanlara ek olarak aklınızda soru işaretleri kalıyorsa, onları da Teori Eğitim danışmanlarımıza iletebilir, ardından da Avustralya’da kaliteli bir üniversite eğitiminin tadını çıkartabilirsiniz.

 

Kısaca Avustralya…

Bir Güney Yarımküre ülkesi olan Avustralya, Okyanusya kıtasında bulunur ve nüfusu yaklaşık olarak 25 milyon olan bu ülke, sadece son zamanlarda değil, her daim üniversite eğitimi için yabancı öğrencilerin seçtiği ülkelerin başında gelmiştir.

 

Elbette son zamanda ulaşım ve iletişim faaliyetlerinin yaygınlaşması ve genişlemesi, ayrıca kolaylaşması Avustralya’ya talebi de arttırmıştır.

 

Avustralya Güney Yarımkürede bulunduğu için mevsimler de ona göre şekillenmektedir. Kuzey Yarımkürede yaz dediğimiz mevsim kış, kış dediğimiz mevsim yaza denk gelmektedir. Buna bağlı olarak da okullar eylül değil, şubat ayı gibi eğitime başlarlar. İkinci yarıyıl ise temmuzda açılır.

 

“Ülkelere Göre Yaşam Kalitesi Sıralaması”nın 2013 verilerine göre Avustralya ikinci sırada bulunmaktadır. Bu da ülkedeki yaşam kalitesinin yüksekliğini gözler önüne sermektedir.

Avustralya’daki Üniversiteler

Avustralya’da hem özel, hem de devlet enstitüleri bulunmaktadır. Toplamda 43 üniversite vardır; bunların 40’ı devlet, 2’si uluslararası, 1’i de özel üniversitedir.

*QS World University Rankings’e göre.

Avustralya’da, yukarıdaki üniversitelerin dışında daha pek çok enstitü bulunmaktadır.

Neden Avustralya’da Okumalıyım?

Yaklaşık 25 milyonluk bir nüfusu olmasına karşın, yabancı öğrencilerin en çok tercihi ülkeler sıralamasında Amerika ve İngiltere’den sonra 3’üncüdür;

– Öğrencilerin okurken yarı zamanlı çalışma imkânı vardır;

– Akademik eğitim tamamlandıktan sonra da en az 2 yıllık çalışma iznini kolayca alabilirsiniz;

– Dünyadaki üniversite sistemleri sıralamasında Almanya, Japonya ve Yeni Zelanda gibi ülkeleri geride bırakarak 9’uncu sırada yer almaktadır;

– Dünyadaki en iyi 100 üniversiteden 8’i Avustralya’da bulunmaktadır;

– Ayrıca en iyi 30 öğrenci şehrinden 5’i de yine buradadır;

– Şimdiye kadar Avustralya’daki üniversitelerde eğitim gören 15 kişi Nobel ödülüne layık görüldü;

– Yine Avustralya ve buradaki üniversitelerde eğitimini tamamlamış kişiler günümüzde büyük öneme sahip olan Penisilin, Wi-Fi, biyonik kulak, ultrason, rahim ağzı kanseri aşıları gibi teknolojilerin ve ilaçların geliştirilmesine katkı sağlamışlardır;

– Avustralya’nın çok kültürlü yapısı, yabancı öğrencilere kucak açıyor. Ülkede 260’dan fazla dil konuşuluyor.

“Avustralya’da son yirmi yılda çok kültürlü ve çok dilli eğitime daha da önem verilmiştir.”

Aydın, H. (2013). Dünyada ve Türkiye’de Çok kültürlü Eğitim Tartışmaları ve Uygulamaları Ankara: Nobel Yayın Evi.

Avustralya’da Eğitim Sistemi

Avustralya’daki eğitim dili İngilizce, ancak araştırılması halinde bazı üniversitelerin bazı bölümlerinde çift dilli programlar ya da başka dilde programlar da bulunabiliyor.

 

Avustralya’da da diğer pek çok ülkedeki gibi lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri bulunuyor; bununla birlikte ülkede lisans seviyesinde çift ana dal yapmak oldukça yaygın. Özellikle sanat, ticareti hukuk ve fen alanlarında çift ana dal ya da birleştirilmiş bölümler okumak yaygın.

 

Bu ülkede alacağınız eğitim ne üzerine olursa olsun, hem dünyada kabul görecek, hem de dünya standartları içinde oldukça iyi olacak; ancak Avustralya özellikle mühendislik ve teknoloji, tıp, çevre bilimleri ve muhasebe ve finans alanlarında öne çıkıyor.

 

Eğer Avustralya’da okumak istediğiniz lisans bölümüne kabul edilebilmek için gerekli ölçütleri yerine getiremiyorsanız, bir yıl süren ve intibak yılı olarak adlandırabileceğimiz hazırlık süresinde eksiklerinizi kapatabilir ve dilediğiniz bölüme başvurmaya hak kazanabilirsiniz. Böylece bu bir yıllık sürede okumak istediğiniz bölüm ve dille ilgili dersler alacak, ülkeye ve dile uyum sağlayacaksınız.

Avustralya’da Eğitim Süresi

Avustralya’daki Üniversitelere Başvuru Nasıl Yapılır?

Avustralya’da üniversite eğitiminize başlamak için öncelikle Avustralya’daki 12 yıllık zorunlu eğitime denk gelen üniversite öncesi zorunlu eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Türkiye’deki üniversiteye giriş sınav sonuçlarınız istenmemekte, ancak lise diploma notunuza ve İngilizce skorunuza bakılmaktadır.

 

Eğer yüksek lisansa başlamak istiyorsanız, aynı dalda lisans eğitimi almadığınız bölümlere başvurmanız da mümkün olabilmektedir. Tabii ki bu kriter bölüme göre değişiklik gösterebilmekte, ancak genellikle sosyal içerikli alanlarda sorun yaratmamaktadır.

 

Avustralya’da eğitim dönemi şubat ayında başladığından, lise eğitiminizi tamamladıktan sonra başvuru için vaktiniz olacak. Bu süre zarfında yapabileceğiniz en iyi şey, okumak istediğiniz bölümleri belirlemek, bu bölümlerin mevcut olduğu üniversitelerin bir listesini çıkarmak ve aklınızdaki soruların karşılığını bulmak için uzmanlara danışmak. Bunun için Teori Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçerek bilgi alabilir, bilgili bir ortamda kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Üniversite Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Üniversiten üniversiteye ve bölümden bölüme değişebilmekle birlikte, İngilizce seviyenizi gösteren IELTS veya TOEFL testlerine girmeniz ve iyi notlar almış olmanız beklenmektedir.

 

Bunlara ek olarak başvurunuzda gerekebilecek belgeler aşağıdaki gibidir:

– Akademik belgeler (başvuracağınız seviyeye göre diplomalar, CV, varsa çalışılan şirketlerden getirilecek belgeler, sertifikalar, referans mektupları, transkriptler vb.)

– İngilizce test skorları (IELTS veya TOEFL gibi tanınırlığı olan testler)

– Eğitiminizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler

– Öğrenci sağlık sigortası

Avustralya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci vizesine başvururken yanınızda olması gereken belgeler şu şekildedir;

– Başvuru sahibi tarafından imzalanmış, doldurulmuş Başvuru Formu 157A;

– Başvuru sahibinin öğrenim görmeyi planladığı kurumdan alınmış elektronik Confirmation of Enrolment (CoE) sertifikası ve/veya Avustralya’daki öğrenim kurumundan öğrenci olarak kabul edildiğini belirten ön kabul yazısı;

– Başvuru sahibinin daha önce tamamladığı eğitimine ait belgeler (Lise diploması/ön lisans diploması/lisans diploması/yüksek lisans diploması/doktora derecesi vs.);

– 1 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf (başvuruya dâhil edilen herkes için);

– Başvuruya dâhil olan tüm kişiler için pasaport kimlik sayfası fotokopisi. Eğer daha önce başka ülkelere seyahatleriniz oldu ise vize etiketlerinin ve giriş çıkış damgalarının fotokopileri;

– Eğer 18 yaşından küçük iseniz başvuru yaptığınızda sizin Avustralya’da yaşamanız ve okumanız için gerekli olan düzenlemelerin yapılmış olduğuna dair kanıtlar sunmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen 18 yaş altı öğrencilerin Avustralya’da yaşama, okuma ve güvenlik düzenlemeleri bölümünü inceleyerek ne gibi kanıtlar sunabileceğinizi inceleyiniz;

– Başvuru sahibinin annesi, babası, tüm kardeşleri, varsa- tüm eşleri ve tüm çocuklarının gösterildiği nüfus kayıt örneği – kişilerin olayları bölümünde düşünceler kısmı ile beraber;

– 18 yaşından büyük kişiler için Arşivli Sabıka kaydı aslı;

– Askerliğin zorunlu olduğu ülkelerden askerlik durum belgesi;

– Eğer evli iseniz veya nikâhsız bir beraberlik yaşıyorsanız ve eşinizi başvurunuza dâhil etmek istiyorsanız, bu ilişkinin başvurudan önceki son 12 aydır devam ettiğine dair kanıtlar sununuz. (Örneğin: Orijinal veya noter tasdikli Evlilik cüzdanı, Ortak hesaplar, Ev faturaları ya da başka ortak yatırımlar)

 

Avustralya öğrenci vizesi ücreti 550 Avustralya Dolarıdır.

Avustralya Üniversite Başvuru Tarihleri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Avustralya’da eğitim yılı Şubat ayında başlar ve aralık ayına kadar sürer. Kayıtlar ise Ekim ayında kapanmaktadır. Ancak bazı bölümler iki dönem arasında da öğrenci kabul edebilmektedirler.

 

Dönemler ve başlangıç tarihleri için aşağıdaki tabloya bakılabilir:

Avustralya’da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Eğitim ücretleri okuyacağınız bölüm ve üniversiteye göre değişebilmekle birlikte genel olarak aşağıdaki tablodaki gibidir.

* Veterinerlik veya tıp gibi bölümlerde ücretler, yukarıdaki tabloda belirtilenleri aşabilir.

Avustralya’da Yaşam Giderleri

Elbette yaşayacağınız şehir ve isteklerinize göre giderleriniz değişecektir. Yine de fikir vermesi açısından Avustralya’daki giderlerle ilgili örnek tabloları aşağıda bulabilirsiniz.

 

Kira

 

Diğer Giderler

Yukarıdaki listeye ek olarak yapılabilecek harcamalar:

– Sağlık ve Seyahat Sigortaları

– Ders kitapları

– Giysi

– Seyahatler

– Bakım ürünleri

 

Ayrıca örneğin eve çıkmayı düşünüyorsanız garanti parası yatırmanız gerekeceğinden, ilk ay ortaya çıkabilecek ekstra harcamaları da göze alıp, ona göre yanınıza para almanızda fayda var.

 

Bu durumda eğitim masrafları hariç aylık toplam harcamanızın 1.200 AUD, bütün bir yılı Avustralya’da geçirmenizde ise en düşük 15.000 AUD olacağını varsayabiliriz. Ancak dikkat! Avustralya’ya gitmek için öğrenci vizesi başvurusu yapacağınızdan sizden beklenen masrafları karşılayacağınıza dair garanti istenmektedir. Bu durumda aşağıdaki listede belirtilen ücretleri karşılayabilecek durumda olmanız beklenmektedir.

 

– Kendiniz için yıllık 19.830 AUD;

– Varsa, partneriniz için yıllık 6.940 AUD;

– Varsa, çocuğunuz için yıllık 2.970 AUD;

Avustralya’da Öğrenci Çalışma İzni

Avustralya’ya okumaya giden öğrenciler için en büyük avantaj okurken aynı zamanda çalışabiliyor olmanız. Bu hem harcamalarınıza katkı sağlayacak, hem de iş deneyimi kazanmanıza yarayacak. Yine de vize başvurusuna gittiğinizde, okurken aynı zamanda çalışmak istediğinizi de belirtmenizde fayda var.

 

Avustralya’daki öğrenciler ders dönemleri boyunca iki haftada 40 saate kadar, dönem araları ve tatillerde ise süre kısıtlaması olmaksızın çalışabiliyorlar.

 

Lisan, yüksek lisans veya doktora eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkede kalıp çalışmaya devam etmek isterseniz, eğitim sonrası çalışma vizesine kolayca başvurabilirsiniz.

Avustralya Üniversitelerine Yatay Geçiş ve Transfer

Günümüz rekabetçi toplumunda iyi bir eğitim almak her şeyin başında geliyor. Herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmış olsanız bile yurtdışında okumak hayal değil.

 

Avustralya da yatay geçiş ve transferi kabul eden ülkelerden. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmakta:

– Öncelikle okumakta olduğunuz ve geçiş yapmak istediğiniz üniversitelerle irtibata geçip, ilk elden transferi konuşunuz.

– İki üniversitedeki dersler veya ders içerikleri birbirinin aynı olmayabileceğinden tam kredi transferi sağlanamayabilir, böyle bir durumda eğitim süreniz uzayabilir.

– Avustralya’daki bir üniversiteye transfer olduktan sonra lisans diploması alabilmek için en az 2 yıl o üniversitede eğitim almak gerekmektedir.