İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiltere, geçmişten günümüze her zaman için en iyi üniversiteleri bünyesinde bulunduran, köklü eğitim sistemi ve geleneklerine sahip bir ülke olmuştur. İngiltere’de bulunan 100’ü aşkın üniversite her yıl dünyanın her yerinden, her kültür ve renkten on binlerce öğrenciyi misafir etmektedir.

 

Peki İngiltere neden bu kadar popüler? Gelin, hep birlikte İngiltere’nin kendini kanıtlamış eğitim sistemine ve öğrenciler için yaşam koşullarına birlikte bakalım.

İngiltere’nin Eğitim Sistemi

İngiltere’deki eğitim sistemi yüzyıllardır kendini kanıtlamış bir sistem üzerine kuruludur. Bu sistemdeki pek çok üniversite dünyanın sayılı üniversiteleri arasında gösterilmekte, yine bu üniversitelerdeki pek çok araştırmacı ve profesör de Nobel gibi önemli ödüllere layık görülmektedir.

Zorunlu eğitimden sonra üniversiteye başlama yaşı genellikle 18’dir. İngiltere’deki eğitim sistemi hakkında kapsamlı bilgiye http://www.educationuk.org/global/sub/higher-education/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İngiliz eğitim sisteminde bir hiyerarşi söz konusudur. Çeşitli gruplar farklı üniversiteleri yönetmektedir. Bu grupların başında The Russell Group gelmektedir. Bu grup bünyesinde bulunan 24 üniversite arasında Birmingham, Oxford, Cambridge ve York gibi önemli üniversiteler bulunmaktadır.

İngiltere’de Eğitim Süresi

Dünyanın her yerinde olduğu gibi İngiltere’de de eğitim süresi okuyacağınız bölüme göre değişmektedir. Bazı alt dereceler 2 yıllık lisans eğitimi sunarken, mimarlık gibi bölümler en az 6 yıl sürebilmektedir. Ancak genel olarak çoğu lisans bölümü 3 yıllıktır. Bu 3 yıla ek olarak bazı bölümlerde 1 yıllık stajlar bulunduğundan bu süre 4 yıla çıkabilmektedir.

 

Sözel bölümlerin bir kısmı 4 yılda tamamlanabilmektedir. Fen ve mühendislik bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimden sonra yüksek lisansa geçilmesi gerekmektedir. Kısacası okuduğunuz bölümde uzmanlaşmak istemeniz halinde eğitim süresi de artacaktır. Örneğin 3 yıllık bir hukuk eğitimi avukat olmanızı sağlamaz, üzerine uzmanlaşmak istediğiniz hukuk dalını da okumanız gerekmektedir.

 

3 yerine 2 yıllık eğitim veren bölümler derslerini, yıl içerisinde 3 değil, 4 dönem olarak organize etmekte ve böylelikle hızlı bir şekilde eğitim alıp mezun olmanızı sağlamaktadırlar. Bu iki yıllık bölümlere hukuk, işletme ve muhasebe gibi bölümler de dâhildir.

 

Eğitime başlayacağınız dönem de, okuyacağınız süreyi etkileyebilir. Her ne kadar bölümlerin büyük bir kısmı eğitime eylül ya da ekim ayında başlasa da ocakta öğrenci kabul eden bölümler de bulunmaktadır.

İngiltere’deki Üniversiteler

Neden İngiltere’de Okumalıyım?

– İngiltere’deki üniversitelerin çoğu, dünyanın sayılı üniversiteleri arasında gösterilmektedir;

– İngiltere’deki bir üniversiteden mezun olduktan sonra kariyer kapıları önünüzde açılacaktır;

– Okumak istediğiniz bölümü bulamamak gibi bir sorununuz olmayacaktır;

– Artık dünyanın ortak dili sayılan İngilizceyi, anavatanında okuyacak, seçtiğiniz bölümde ilerlemenin yanı sıra İngilizcenizi de geliştireceksiniz;

– İngiltere’de Londra’dan Belfast’a, Glasgow’dan Yorkshire’a pek çok şehirden birini seçebilirsiniz;

– Lisans ve lisansüstü eğitim diğer ülkelere göre daha kısa sürdüğünden (örneğin çoğu lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir), eğitim maliyeti de sizin için daha ucuz olacaktır;

– Yabancı öğrenciler haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı çalışabilmektedirler;

– Her yıl pek çok yabancı öğrenci İngiltere’yi tercih etmekte; neden siz de yıllardan beri yabancı öğrencilere kapısını açan, köklü eğitim sistemine sahip İngiltere’de okuyanlardan biri olmayın?

Tabii burada yazılanlardan çok daha fazla avantajı olacaktır İngiltere’de üniversite eğitimi almanın; yeni öğrencilerle tanışarak farklı kültürleri tanımak vs..

Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikle başvuru yapacağınız üniversitenin kayıt tarihlerinin geçmediğinden emin olmanız gerekiyor. Özellikle Oxford ve Cambridge gibi önemli üniversiteler kayıtlarını, derslerin başlamasından bir yıl önce kapatabiliyorlar.

 

Başvuru sürecinde yapmanız gereken kısaca 5 aşama var. Bunlar;

– Bilgilerinizi UCAS (the Universities and Colleges Admissions Service) sistemine düzgün bir şekilde girmek.

– Seçmek istediğiniz bölüme karar verip UCAS kodunu bir köşeye not etmek (Bu koda başvuru formunu doldururken ihtiyacınız olacak).

– Seçtiğiniz bölümü okumak isteyeceğiniz üniversiteleri belirlemek ve onların UCAS kodlarını da not etmek.

– Başvuru formunu doldurmak. Bu formu doldururken 5 tercihte bulunabilirsiniz. Tercihinizi tek bir bölüm için 5 ayrı üniversite seçmek veya 1 üniversiteden 5 farklı bölüm seçmek şeklinde kullanabilirsiniz.

– Formu yollayıp sonucu beklemek.

 

AB vatandaşı olmayanlar için UCAS formu 1 Eylül – 30 Haziran arası doldurulabiliyor. Ancak bölümlerin dolmasına karşı, vize işlemlerini yetiştirip, kalacak yer bulabilmek için bu süreci sona bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Okumak istediğiniz bölümlerin bir listesini yapmak, seçtiğiniz bölümlerin bulunduğu en iyi üniversiteleri görmek, kalacak yer, vize işlemleri ve UCAS formunu doldurma aşamalarında yardım almak ve aklınızdaki sorulara yanıt bulmak için Teori Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, alanında uzman insanlarla birlikte seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

İngiltere’deki Lisans Programları için;

İngiltere’deki lisans programlarına başvurabilmek için öncelikle Uluslararası Bakalorya’ya denk bir sistemden mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Başvurmak istediğiniz bölümle ilginizi gösteren sertifikalar ve projeler sunmanız da olumlu olacaktır.

 

İngiltere’deki Yüksek Lisans Programları için;

İngiltere’deki yüksek lisans programlarına başvurabilmek için öncelikle seçmek istediğiniz bölümle ilgili bir lisans programından mezun olmuş olmanız beklenmektedir. Bazı durumlarda iş tecrübeniz de olumlu etki edebilmektedir. Başvurmak istediğiniz bölümle ilginizi gösteren sertifikalar ve projeler sunmanız da olumlu olacaktır.

 

Hem lisans hem de yüksek lisans programları için üniversitenin düzenlediği İngilizce sınavına girmeniz ya da seviyenizi belirten, uluslararası geçerliliği olan bir sertifika sunmanız istenebilir. Dil sertifikası, vize başvurunuzda da istenebilir.

 

Pek yaygın olmamakla birlikte bazı bölümler, ön elemeyi geçtikten sonra sizi bir kabul testine sokmaktadır.

 

Yine aynı şekilde bazen mülâkata alınma durumunuz da olabilmektedir. Mülâkata girip girmeyeceğiniz, formu doldurduktan sonra size belirtilecektir, ancak belirtilmese bile herhangi bir görüşmeye hazır olmanız sizin yararınıza olacaktır.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İngiltere’ye üniversite eğitimi almak için giden öğrencilerin vize başvurusunda bulunurken yanında getirmesi gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

– Vize Başvuru Formu

– Pasaport

– Okuldan kabul mektubu

– Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeleri

– İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler

– Askerlik durumu belgesi

– Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi

– Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi

– Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)

– Tapu ve araç ruhsat fotokopisi

– Vukuatlı nüfus kayıt örneği

– Seyahat sağlık sigortası

 

İngiltere öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgiyi https://www.gov.uk/government/organisations/uk-visas-and-immigration/ adresinden kontrol edebilirsiniz.

Başvuru Tarihleri

İngiltere’deki üniversite ve kolejlere başvuru tarihlerini UCAS belirlemektedir.

 

Kaydınıza belirtilen tarihlerden önce başlamak, gerekli belgeleri bulmanız ve doldurmanız açısından daha yararlı olacaktır.

 

Genel olarak eylül/ekim ayı gibi başlayacak olan lisans bölümlerine kayıtlar en geç 15 Ocakta kapanmış oluyor.

 

Ancak bu uygulamanın istisnaları da var. Örneğin:

Oxford ve Cambridge Üniversiteleri Eylül 2017’de başlayacak dersleri için 15 Ekim 2016’da kayıtlarını kapatıyor;

– Aynı şekilde pek çok tıp, dişçilik, veterinerlik, doktorluk ve fen bilimleri bölümleri de Eylül 2017’de başlayacak dersleri için 15 Ekim 2016’da kayıtlarını kapatıyor;

– Bazı sanat ve tasarım bölümleri kayıtlarını 24 Mart’ta kapatıyor.

 

İngiltere’deki üniversitelere kayıt için başvuru tarihleri hakkında güncel bilgiyi EducationUK sertifikalı Teori Eğitim danışmanlarından öğrenebilirsiniz.

İngiltere’de Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Üniversite Eğitim Ücretleri

 

* Belirtilen yıllık ücretler üniversiteye ve belirli bölümlere göre farklılık gösterebilir. Bazı bölümler ek dersler için genel eğitim ücretine ek ders ücreti ödemenizi talep edebilirler. 

Yaşam Giderleri

 

* Genellikle çoğu kira ücretine, özellikle de yurt gibi yerlerde elektrik/gaz ücreti de dâhil oluyor.

 

Elbette yukarıdaki listeye ek olarak yapılabilecek, örneğin seyahat ve eğlence amaçlı başka harcamalarınız da olabilir. Örnek tablo:

 

 

Ayrıca bir kereye mahsus yapabileceğiniz ya da yapmanız gereken harcamaların listesini de aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

 

*Yukarıdaki harcamalar örnek maliyetlerdir.

İngiltere’de Öğrenci Çalışma İzni

Eğitiminizin yanı sıra çalışabiliyor olmanız hem kendi kendinize harcamalarınızı karşılamanız, hem de öğrendiklerinizi ve/veya dilinizi geliştirmeniz için önemli bir artı. İngiltere’deki pek çok yabancı öğrencinin bir kısmı eğitimlerine devam ederken, aynı anda yarı zamanlı çalışabilmekte, bir diğer kısmı ise bu süreyi staj gibi aktivitelerde geçirmektedirler. Bütün bu olanaklar kariyerinizle ilgili deneyimler kazanmanızı, ileride çalışabileceğiniz şirketlerle bağlantı kurmanızı ve harcamalarınızı karşılamanızı sağlayacaktır.

 

Günümüzde ülkeye ayak basmadan, vizenizi aldığınız anda çalışıp çalışamayacağınızı anlayabilmeniz bazen mümkün olmaktadır. Okuduğunuz bölüm, ülkede kalacağınız süre, bölümdeki sınıfınız, bunların hepsi İngiltere’deki çalışabilme sürenizi etkileyebilecek unsurlar. Tek yapmanız gereken vizede belirtilen çalışma süresini kontrol etmek. Normalde yabancı öğrenciler (eğer aldığınız vizede çalışamayacağınız belirtilmediyse) haftada en fazla 20 saate kadar, tatillerde de tam zamanlı olarak çalışma imkânına sahip oluyorlar.

 

Aldığınız vizede ya da oturma izninizde aşağıdakilerden biri ya da bir benzeri yazıyorsa, İngiltere’de çalışabilirsiniz demektir:

– Work must be authorised (Çalışabilir)

– Able to work as authorised by the Secretary of State (Dışişleri Bakanınca yetkilendirilmiş olarak çalışabilir)

– Work as in Tier 4 Rules (Tier 4 kuralları çerçevesinde çalışabilir)

– Restricted Work. P/T term time. F/T vacations (Kısıtlı çalışabilir. Yarı zamanlı. Tatillerde tam zamanlı)

– Restricted work term time (Dönem süresince kısıtlı çalışabilir)

– Work limited to max 20 hrs per week during term-time (Dönem süresince haftada en fazla 20sa. çalışabilir)

– Work limited to max 10 hrs per week during term-time. (Dönem süresince haftada en fazla 10sa. çalışabilir)

 

İngiltere’de çalışma izni ve vize süreci hakkında kapsamlı bilgiye https://www.gov.uk/tier-4-general-visa/overview/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İngiltere’deki Üniversitelere Yatay Geçiş ve Transfer

Türkiye’deki bir üniversitede öğrenim görmekte olan herhangi bir öğrenci İngiltere’deki bir üniversiteye yatay geçiş veya transfer talebinde bulunabilir. Koşullar, üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişebilmekle birlikte, yatay geçiş ve transfer talebinde istenebilecek belgeler aşağıdaki gibidir;

 

– Öğrenci belgesi

– Öğreniminizin devam etmekte olduğu yıllara ait not dökümü (transkript)

– Akademisyenlerinizden referans mektupları (en az 2 adet)

– Yabancı dil yeterliliğini gösterir belge (istenen skorlar bölüme göre değişebilir)

– Ders dışında, varsa, katıldığınız sosyal aktivite ve başarıları gösterir belgeler