İspanya’da Üniversite Eğitimi

İspanya’da üniversiteler genellikle İspanyolca eğitim vermekle beraber bazı özel üniversiteler İngilizce olarak da eğitim sunmaktadırlar.İspanya’da lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir.İspanya’daki üniversitelerde eğitim alabilmek için yabancı öğrencilerin yerine getirmesi gereken bazı önkoşullar vardır.

 

Öncelikli olarak, İspanya’da İspanyolca olarak lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en az B2 düzeyinde İspanyolca bilmesi gerekmektedir.  Öğrenciler mezun oldukları orta öğretim kurumundan aldıkları diplomanın İspanya’daki üniversiteye giriş için İspanya’ya denk olduğunu teyit ettirmelidirler. Denklik onayını verecek kurum, Madrid’deki “İspanya Eğitim, Sosyopolitik ve Spor Bakanlığı”dır. Teyit için gereken belgeleri, İstanbul’daki İspanya Büyükelçiliği ya da Ankara’daki Başkonsoloslukaracılığıyla iletebilirsiniz.

 

Teyit alan öğrenciler Selectividad (PAU) sınavına(İspanya’nın üniversiteye giriş sınavı) girmelidir. Selectividad (PAU) sınavına girmesine gerek olmayan öğrenciler aşağıdaki şartlardan birini sağlıyor olması gerekir.

 

– Türkiye’deki İtalyan, Alman, Fransız liselerinden mezun olmuş ve herhangi bir ek sınava ya da denkliğe ihtiyaç duymadan bu ülkelerde lisans eğitimine başlayabilecek durumda olmak.

– Avrupa Birliği’nde denkliği olan IB (International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya) diploması veren Türk liselerinden birinden mezun olmak.

 

Bu koşulları sağlayan öğrencilerin lisans yerleşim sürecindeki diğer önemli kriterleri ise mezuniyet not ortalamaları, mezun oldukları okullar ve seçecekleri bölümü ilgilendiren lisedeyken aldıkları derslerdir.

 

Eğer öğrenci tüm şartları karşılıyor fakat dil yeterliliği yoksa izlenecek yol Dil Eğitimi + Selectividad Sınavı Hazırlık kursudur.

 

Öğrenci İspanya’ya giderek B2 düzeyine kadar İspanyolca eğitimi alır. Şartlı kabul almış sayılır. Kurs bitiminde ise genellikle Ocak ayında başlayan ve Mayıs ayı sonuna kadar süren Selctividad sınavı hazırlık kursuna katılır. Öğrenci hangi İspanyol üniversitesine başvuruda bulunacağını İspanya’da iken seçer ve başvurusunu Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen Selectividad sınavı sonucuna göre yapar. Öğrenciler ancak B2 düzeyinde skor elde ettikleri zaman Selectividad sınavının hazırlık kursuna katılabilirler.

 

Mayıs ayının sonunda girilen Selectividad sınavının sonuçları genellikle Haziran ayının sonuna doğru açıklanır ve Temmuz başı itibariyle üniversiteler başvuruları kabul etmeye başlar.

 

Öğrenciler üniversitelere Selectividad sınavından aldıkları puanın %40’ı ve lise mezuniyet notunun %60’ı alınarak hesaplanan bir puan ile başvurusunu yapar. Eğer öğrenci bu tercihte yerleştirilemezse, Eylül ayında kalan ek kontenjanlardan da tercih yapma hakkına sahiptir.

 

Selectividad Sınavı İçeriği

Selectividad sınavı iki bölümden oluşmaktadır.

 

Birinci Bölüm:
1İspanyolca dil bilgisi ve paragraf soruları
2. İspanya tarihi
3. Seçmeli yabancı dil (Almanca, İtalyanca, Portekizce, Fransızca gibi…) soruları
4. Aşağıdaki alanlardan biri seçilecektir.

 

Sosyal Bilimler: Sanat Tarihi

Fen Bilgisi: Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Teknik Çizim

 

İkinci Bölüm:

Öğrenciler ikinci bölümde lisede son iki yılda aldıkları dersler ve üniversitede okumak istedikleri alan gözönünde bulundurularak aşağıdaki alanlardan genellikle iki tane seçer ve bunlara hazırlanır.

 

Sosyal Bilimler: Dünya Edebiyatı, Sosyal Bilimler için Matematik

Fen Bilgisi: Matematik, Fizik, Kimya

İspanya’da Üniversite Eğitimi Süresi

İspanya’da lisans eğitimi süresi 4 yıldır. İspanya’daki üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet üniversitesi olup İspanya’daki üniversitelerin yıllık ücretleri 1.000 – 3000 Euro arasında değişmektedir. Özel üniversitelerin program ücretleri de 6.000 ile 20.000 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

 

İspanya, yakın dönemde yüksek öğrenim sistemini, Avrupa’daki tüm yüksek öğrenim sistem ve eğitimlerini standart hale getirmeyi amaçlayan, Bologna Süreci olarak da bilinen Avrupa Yüksek Öğretim Alanı’yla uyumlu hale getirmek için revizyondan geçirmiştir.

 

Katılımcı olan Avrupa’daki 47 ülke (Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, İrlanda, Hırvatistan, Kıbrıs, Lihtenştayn,Türkiye, Arnavutluk, Andora, Bosna-Hersek, Vatikan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Sırbistan-Karadağ, Makedonya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna) İspanya üniversitelerinden alınan eğitimleri tanımaktadır.

 

Üniversitelerin çoğu YÖK tarafından da onaylıdır. Yeni sistemdeki en önemli değişiklik “Grado” adı verilen yeni diploma modelidir. Sosyal ya da Fen Bilimleri lisans derecesine eşdeğer olan dört yıllık lisans diploması programı olan Grado’yu tamamladıktan sonra, öğrenci bir yıllık yüksek lisans eğitimi alabilir ya da 3-4 yıllık doktora programına devam edebilir.

Neden İspanya’da Eğitim?

İspanya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika’nın kültürel bir dönüm noktasında. İspanya’nın coğrafi konumu ve iklimi, ilgili her endüstriyle beraber güçlü bir turizm pazarı ile sonuçlanan, turistler için adeta bir çekim noktası. Yıllık ortalama 56,7 milyon turist ile Fransa´dan sonra dünyanın en çok turist çeken ülkesi olan İspanya, sömürgecilik döneminde Güney Amerika´nın neredeyse tamamına dili ve kültürüyle damgasını vurmuştur.

 

İspanyolca, yaklaşık 400 milyon kişinin anadili, 21 ülkenin resmi dili ve dünyanın en çok konuşulan üçüncü dilidir.  İspanya, dünyanın ikinci iş piyasası dili olan ve rekabet ortamında çalışan herkese  avantaj sağlayan bir dili öğrenme ve geliştirme fırsatı sunuyor. İspanya’nın Türkiye ile pek çok ticaret ortaklığı olması da İspanyolca öğrenenleri bir adım öne taşıyacak bir avantajdır. İspanya’da eğitim kurumları devlet destekli ve kontrollü olduğu için eğitim kalitesi oldukça yüksektir.

 

İspanya’daki birçok program uluslararası öğrencilerin katılımı da göz önünde bulundurularak hem İspanyolca hem de İngilizce olarak verilmektedir. 4 yılda tamamlayabileceğiniz lisans eğitiminizin ardından 1-2 yıl süren master programlarına da devam edebilir böylelikle kariyer planlarınızı sağlam temeller üzerine kurma fırsatını bulmuş olursunuz. İspanya’da eğitiminizi alırken, sadece dil becerilerini öğrenmek ve akademik becerilerinizi iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda ülkenin tüm büyüleyici güzelliklerine ulaşma, yeni insanlarla tanışma, farklı kültürleri öğrenip vizyonunuzu geliştirme, bir hayat boyu hafızanızda iz bırakacak anılara sahip olma şansını da yakalamış oluyorsunuz.

Başvuru İşlemleri ve Gerekli Belgeler

– İspanya’da üniversite eğitimi alabilmek için öğrencilerin İspanyolca / İngilizce yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir. İspanyolca için B2, İngilizce için de Toefl IBT 80 veya 6.5 IELTS istenir. Dil yeterliliğinizi kanıtlayan belge

– Türkiye’deki İtalyan, Alman, Fransız liselerinden mezun olmuş ve herhangi bir ek sınava ya da denkliğe ihtiyaç duymadan bu ülkelerde lisans eğitimine başlayabilecek durumda olmak veya Avrupa Birliği’nde denkliği olan IB (International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya) diploması veren Türk liselerinden birinden mezun olmuş olmak. Eğer öğrenci bu şartları taşımıyorsa Selectividad sınavına girmek zorundadır. Öğrenciler üniversitelere Selectividad sınavından aldıkları puanın %40’ı ve lise mezuniyet notunun %60’ı alınarak hesaplanan bir puan ile üniversite başvurusunu yapar.

– Lise diploması ( İspanyolca / İngilizce tercümesi yapılmalıdır.)

– Transkript ( İspanyolca / İngilizce tercümesi yapılmalıdır.) Not ortalamasının iyi bir skora sahip olması gerekir.

– Motivasyon mektubu

Vize için gerekli belgeler

Teori Eğitim, İspanya dil okulları için yapılan kayıt işlemlerindeki tecrübesi sayesinde bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Ayrıca, Teori Eğitim aracılığı ile kayıt yaptıran öğrenciler için ücretsiz İspanya vize danışmanlığı da sunuluyor.

 

Öğrenci vizesi (90 günden fazla)

İspanyol yasaları gereği, Irak, Suriye, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları tüm evraklarını İspanyolca’ya tercüme edilmiş olarak sunmalıdır.

 

Bazı durumlarda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından da, Büyükelçilik tarafından vize başvuru evrakları incelendikten sonra, vize başvuru evraklarının İspanyolca’ya tercüme edilmesi talep edilebilir.

 

90 günden fazla İspanya’da kalacak ERASMUS öğrencileri vize ücretinden muaf değildir.

 

En az 12 ay geçerli pasaport.

Yeni ve eski pasaportun aslı ve fotokopileri. (vizeler, damgalar ve şahsi bilgilerin bulunduğu sayfalarının fotokopisi)

– Vize başvuru formu (İspanyolca / İngilizce) eksiksiz doldurulacak, imzalanacak ve 1 adet biyometrik fotoğraf yapıştırılacak.

– Eğitim yada kurs görülecek merkezden gelen akseptans

– Eğitim yada kurs görülecek merkeze havale edilen harçlara ait dekontlar (ERASMUS hariç).

– Burslu olarak gidiliyorsa, eğitim veya kurs görülecek merkezden bunu belgeleyen kabul yazısı.

– Sadece 180 günden fazla kalacak vize başvuru sahipleri için, hastaneden alınan sağlık raporu ve fotokopisi. (İspanyolca’ya çevirisi yaptırılıp, Noter’den tasdik ettirilip, Valilik’te “La Haye Apostili” vurdurulacaktır.) Sağlık ocağından alınan raporlar kabul edilmez. Sağlık raporlarında  şu ibarenin bulunması gerekmektedir: “Hastanemize başvuran (kişinin ismi) isimli kinininin Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) uyarınca, halk sağlığı riski oluşturabilecek herhangi bir hastalığı bulunmamaktadır.”

– Sadece 180 günden fazla kalacak vize başvuru sahipleri için, Adli Sicil belgesi ve fotokopisi. (İspanyolca’ya çevirisi yaptırılıp, Noter’den tasdik ettirilip, Valilik’te “La Haye Apostili” vurdurulacaktır.)

– Nüfus cüzdanı fotokopisi.

– Tam tekmil vukuatlı nüfus kaydı örneği (eğitim masraflarını karşılayacak kişi ile aile bağının gösterilmesi gerekmektedir).

– İkametgâh İlmühaberi.

– Elde yazılmış vize başvuru dilekçesi (ev adresi ve telefon numaraları mutlaka yazılmalıdır, Türkçe yazılabilir).

– Uçak bileti ve İspanya’daki konaklama rezervasyonu

– İspanya’da kalış süresinin tamamını kapsayan geniş kapsamlı seyahat sigortası ve fotokopisi(30.000.Є teminatlı olmalıdır).

Başvuru tarihleri

– İspanya’da akademik yıl Eylül ayının sonu Ekim ayının başında başlar.

– Temmuz ayı itibari ile üniversiteler öğrenci kaydı kabul etmeye başlar.

– Temmuz ayında yapılan tercihlerde öğrenci herhangi bir eğitim kurumuna yerleşemediyse Eylül ayındaki ek kontenjanlardan tercih yapma hakkına sahiptir.

İspanya’da Yaşam Maliyeti Nedir?

İspanya’da aylık ortalama 650-700 € civarında bir meblağ geçinmeniz için yeterli olacaktır. Aylık ortalama 500-800 €’ya ev kiralayabilir, ortalama bir restaurantta ise bir öğünü 10-25€’ya yiyebilir,  12’li yumurtayı 1.60€’ya,  1kg domatesi 1.40€’ya, 1kg tavuk etini ortalama 5€’ya, 1,5ltlik suyu 0.55€’ya, aylık ulaşım kartını şehirlere göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 45 € – 75€’ya, sinema biletini 8-11€’ya, Mc Donald’s gibi fast food zincirlerinde bir menüyü 7-10 €’ya, bir fincan kahveyi 1.58€’ya, kutu kolayı 1.69€’ya, alabilirsiniz.  Aylık ev faturalarınız (elektrik, ısınma, su, çöp) ortalama 120€ civarında tutmaktadır. Aylık 10Mbps sınırsız internete 32.91€ ödersiniz.

İspanya’daki Üniversitelere Dikey Geçiş ve Transfer

Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin buradaki eğitimlerinin min. 60 kredi saatini doldurduktan sonra İspanya’daki 3 veya 4 yıllık üniversitelere aynı bölüme veya eğitim gördükleri alana çok yakın bir bölüme yatay geçiş yapma hakkına sahiptir. Bu 60 kredilik öğretim yılının sonunda transfer oldukları üniversitelerin, Türkiye’deki üniversitede alınan tüm kredileri kabul dilip onaylanması durumunda direk olarak 3. Sınıfa başlama şansları hasıl olmaktadır. Sayılmayan krediler fazla olursa 2. Sınıftan üniversite eğitimine devem etmek zorunda kalınır çünkü bu öğretim süresinin artacağı ve öğrencinin direk 3. Sınıftan opsiyonunu azalmaktadır.

 

İspanya’da alacağınız lisans/master eğitimi Bologna süreci sebebiyle YÖK tarafından onaylanıyor. Eğitiminizi Türkiye’de almış olmakla Avrupa’da almış olmak arasında eğer fark varsa o da AB diplomasına sahip olmanız sizin için gelecekte çok daha bönemli kapıları açan bir anahtar olacaktır. Eğitiminizi isterseniz İngilizce ya da gidecek olduğunuz ülkenin yerel dilinde alabilirsiniz.

 

İspanya üniversiteleri için lisans tamamlama başvuru prosedürü, lisans programına veya transfer sistemine başvuru ile aynıdır. Öğrenci, 2 yıllık ön lisans eğitiminde almış olduğu derslerin not dökümünü yani transkripti, 2 adet referans mektubu, mezuniyet diploması (İspanyolca tercüme edilmelidir.) ve varsa İspanyolca yeterlilik belgesini sunmak zorundadır. Bu belgeleri sunan öğrencilerin lisans tamamlama başvuru prosedürü, en fazla 2-3 ay sürmektedir.

İspanya’da Yüksek Lisans Programı

Artan İngilizce master programları ile gün geçtikçe popülaritesini arttıran İspanyol üniversitelerinde master programlarının süreleri 1 yıl (60 ECTS) ile 2 yıl (120 ECTS) arasında değişmektedir. Fakat 60 kredilik Master programlarının YÖK denkliğinin olmaması Türkiye’ye döndüklerinde doktoraya devam etmeyi hedefleyen veya kamu sektöründe memuriyet düşünen öğrenciler için dezavantaj oluşturmaktadır.

 

Türkiye’den başvuru yapacak öğrencilerin öncelikle üniversite diplomalarının denkliğini tasdik ettirmeleri (Apostil) gerekmektedir. Onun dışında öğrencilerin başvurdukları program hangi dilde ise o dilde yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir. Bunların dışında, başvurulan bölüme göre farklı koşullar da istenebilmektedir.

 

Ayrıca, İspanya’daki İngilizce master programlarına katılan öğrenciler bir akademik yıl boyunca İspanyolca öğrenmekte ve master programlarının sonunda ise İspanya’da staj da yapabilmektedir. Bir Avrupa ülkesinde staj yapmış olmak demek, rekabetçi iş ortamında avantaj sağlamak demektir. İspanya’daki İngilizce master programları sunan üniversitelerin çoğunluğu staj yerleştirme hizmeti de vermektedir. Üniversitelerin çalıştıkları insan kaynakları firmaları master eğitimi boyunca ve sonrasında öğrencilerin 2 veya 3 ay gibi kısa süreler için bile olsa staj yapacakları iş verenler bulmaktadırlar. İngilizce master programları başlangıç tarihleri üniversiteye göre değişiklik göstermekle beraber genelde Eylül – Ekim aylarında başlar ve 9 aylık master eğitiminin ardından 3 aylık staj programı eklenir.

 

İspanya’daki master programlarının dersleri genelde öğleden sonra verilmektedir. Bunun sebebi ise bu üniversitelerde gün içerisinde farklı programlara da yer veriliyor olmasıdır.

 

Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

İspanya’daki İngilizce master programlarının genelde tek bir başvuru tarihi bulunmamaktadır. Genelde Ocak ayında başlar ve Mayıs-Haziran aylarına kadar devam eder. Program başvuru tarihleri üniverstelere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İspanyada Master Programları Ücretleri Ne Kadar?

İspanya’da İngilizce master programlarının ücretleri ünivresitelere ve seçilen bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Uluslar arası dereceleri olan ve  uluslar arası sıralamalarda üst sıralarda yer alan üniversitelerin ücretleri genelde daha yüksektir. 6000 € – 8000 € arasında master programlarının yanı sıra 18000 € – 22000 € civarında programlar da vardır. Ödemeleri peşin olarak yapabildiğiniz gibi, okulların belirlediği tarihlerde ödemek şartıyla taksitli olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

 

İspanya’da İngilizce Master programlarına başvuru için gerekli belgeler;

  1. Eksiksiz doldurulmuş bir başvuru formu,
  2. Lisans not çizelgeniz (İngilizce – İspanyolca olmalıdır.)
  3. Pasaportunuzun resimli sayfanın fotokopisi,
  4. Varsa İngilizce yeterlilik belgeniz,
  5. Mezunlar için diplomanızın İspanyolca tercümesi
  6. İki akademik referans,
  7. Varsa staj referanslarınız,
  8. Özgeçmişiniz,
  9. Motivasyon mektubu,
  10. Vesikalık fotoğraf (1 adet)

 

İspanyada’daki İngilizce master programları için genelde GMAT skoru istenmektedir. Eğer iyi bir GMAT skorunuz varsa mutlaka bu belgenizi sunun. Ayrıca İngilizce dil yeterliliği için de IELTS veya TOEFL skorları istenmektedir. Eğer Türkiye’deki eğitim dili İngilizce olan üniversitelerden birinden mezun olduysanız, İngilizce yeterlilik sınavlarına girmiş olma şartı aranmamaktadır. Fakat yine de İngilizce dil yeterliliğinizi ölçmek için bir mülakat yapılmaktadır. Mülakat, İspanya’da İngilizce master programları düzenleyen üniversitelerin hemen hemen her başvuran öğrenciye uyguladıkları mini bir motivasyon testi gibi düşünülebilir. Mülakatlarda öğrencilere, akademik bilginin aksine neden master yapmak istedikleri, master sonrası akademik ve kariyer planlarını, kariyer hedefleri konusunda öğrencilerin motivasyonlarını ölçmeye dayalıdır.

İspanya’da Doktora Programı

İspanya’da doktora yapmak istiyorsanız, size olacak olan maliyetini, sürecin ne kadar sürdüğünü,  kabul şartlarını, burs imkanlarını, araştırma konunuzu ve araştırma projenizin nasıl olması gerektiğini gibi konulara titizlikle hazırlanması gerekiyor. Ayrıca PhD öğrenci adayı olarak seçeceğiniz üniversitenin uzmanlık alanınız ile araştırma tezinizin uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir öğretim üyesinin (PhD Supervisor) gözetiminde yapılacak, özgün araştırmanızın yanı sıra kurs ve seminerler de yer alacak. Doktora programınızın son iki yılında, alanında uzman bir jüri önünde savunulması gereken doktora tezinizi sunuyorsunuz.

 

Doktora programlarına 2 tip kabul bulunmaktadır.  Birincisi ‘Şartsız Kabul’dür ve adayın hem akademik hem de İngilizce dil yeterliliği istenilen şartlara uygundur. İkincisi ise ‘Şartlı Kabul’dür ve akademik ve İngilizce dil yeterliliğinin olmadığı durumlarda gerçekleşir.

 

Doktora Programlarına Kabul Şartları Nelerdir?

Üniversitelere göre değişkenlik göstermekle beraber genel olarak doktora programları için kabul şartları aşağıdaki gibidir:

– Lisans ve master transkriptleriniz

– İngilizce yeterlilik belgeniz (IELTS:6,5 TOEFL:230)

– En az 3 adet akademik referans

– Yayınlanmış tezleriniz/eserleriniz

– Araştırma konunuz

Nasıl Bir Yer İspanya?

İspanya, İber Yarımadasının beşte dördünü kaplayan bir Avrupa devletidir. Doğu ve kuzeydoğusunda Akdeniz, kuzey, kuzeybatı ve güneybatısında Atlas Okyanusu, kuzeydoğusunda Fransa ve Andoro Cumhuriyeti, batısında Portekiz bulunmaktadır. Akdeniz’deki Balear, Atlas Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları İspanya’ya aittir.

 

Fransa´dan sonra dünyanın en çok turist çeken ülkesi olan İspanya, sömürgecilik döneminde Güney Amerika´nın neredeyse tamamına dili ve kültürüyle damgasını vurmuştur. İspanyolca, yaklaşık 400 milyon kişinin anadili, 21 ülkenin resmi dili ve dünyanın en çok konuşulan üçüncü dilidir. İspanya’nın köklü bir geçmişe sahip olmasından kaynaklı bu topraklarda Katalanca, Baskça, Galiçyaca gibi çeşitli diller de konuşulmaktadır. Flamenko, boğa güreşleri, siesta, sıcakkanlı insanları, ortaçağ özelliklerine ve tatlarına sahip şehirleri,  güneşli plajları, dünyaca ünlü mutfağı ve tabii ki futbolu İspanya´nın ilk akla gelen özelliklerindendir.