İsviçre’de Üniversite Eğitimi

Çok kültürlü yapısıyla yabancılık çekmeyeceğiniz İsviçre; AlmancaFransızcaİngilizce ve İtalyanca dillerinde üniversite eğitimi almanıza olanak tanımaktadır.

 

Avrupa’daki diğer üniversitelere oranla daha ekonomik bir lisans eğitimi sunan İsviçre, gerek özel gerekse devlet üniversitelerinde eğitim seçeneği sunmaktadır.

 

İsviçre Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir; buna rağmen ülke 26 kantona ayrılmış federal cumhuriyet ile yönetilmektedir. Bu kantonlar Almancanın, Fransızcanın ve İtalyancanın hâkim olduğu üç farklı bölgeye dağılmaktadır. Bu üç dilin dışında, ülkenin dördüncü resmi dili Romanşçadır; ancak günümüzde bu dili konuşanların sayısı yok denecek kadar azdır.

 

Ülkenin başkenti, çoğu insanın tahmin ettiğinin tersine Bern’dirZürih ülkenin en kalabalık ve etkin şehridir. Basel İsviçre ekonomisine katkı sağlayan fabrikaları ile, Cenevre ise Birleşmiş Milletler, UNICEF, BMMYK, Kızılhaç ve Kızılay gibi daha pek çok kurumun merkezlerini barındırması ile ünlüdür.

 

İsviçre, Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen 2008’den beri Şengen’e dâhildir. Böylelikle İsviçre oturum izninizle Şengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz. Ülkenin para birimi İsviçre Frangı’dır (CHF).

 

Ortalama 8 milyon nüfusa sahip, muazzam Alp Dağları ile çevrili bu güzel ülkenin lisans eğitimi sistemini gelin, birlikte inceleyelim.

İsviçre’nin Eğitim Sistemi

İsviçre’deki her kanton kendi eğitim sistemini yürütmekle görevlidir. Bu yüzden de kantonlar arasında ders içerikleri ve okula başlama yaşı gibi farklılıklar görülebilmektedir.

 

İsviçre’de 9 yıl zorunlu eğitim sonrasında Gymnasium denilen liselere girilir. Gymnasium’larda eğitim 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Gymnasium’u başarı ile bitiren öğrenciler üniversiteye girmeye hak kazanır. Üniversiteler kısaca üç gruba ayrılır: Normal üniversiteler, uygulamalı bilimler üniversiteleri ve öğretmen yetiştiren yüksekokullar.

 

Uygulamalı bilimler üniversiteleri, teknik üniversite tarzında ancak uygulamaya dayalı eğitim sunmaktadır. Örneğin İsviçre Federal Teknoloji Üniversitesi’nden mezun olan bir mühendisin teorik altyapısı daha kuvvetli olurken, uygulamalı bilimler üniversitesinden mezun olan bir mühendisin pratik bilgisi daha fazladır; çünkü eğitimleri 3,5 yıl, uygulamayla birlikte toplam 4 yıl sürer.

 

Ülkedeki yetişkin nüfusun %45’i üniversite diplomasına sahiptir. Bunun %30’unu normal üniversite mezunları, %15’ini ise uygulamalı üniversite ve yüksekokul mezunları oluşturur.

İsviçre’de Eğitim Süresi

İsviçre’deki normal üniversitelerde lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ardından 1,5 ya da 2 yıllık lisansüstü eğitime geçmek mümkündür.

 

Uygulamaları bilimler üniversitelerinde eğitim 4 yıl sürer. Sonrasında yüksek lisans şansı vardır.

İsviçre’deki Üniversiteler

İsviçre’de 10 Devlet Üniversitesi bulunmaktadır. Listenin başındaki Lozan ve Zürih Teknoloji Üniversiteleri dışındaki üniversiteler bağlı oldukları kantonlarca, bu iki Teknoloji Üniversitesi ise İsviçre federal hükümetince yönetilmektedirler.

 

 

İsviçre’deki Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinin Listesi aşağıdaki gibidir:

 

 

İsviçre’deki Özel Üniversiteler ise şöyle sıralanabilir:

 

 

Neden İsviçre’de Okumalıyım?

– İsviçre’nin çok kültürlü yapısı sayesinde yabancılık çekmeyecek, sizin gibi pek çok öğrenci ile tanışacaksınız.

– Almanca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca dillerinden birinde veya birden fazlasında eğitim alabilirsiniz.

– Çoğu üniversitenin kendi aralarında yaptığı anlaşmalar sayesinde dilerseniz birden fazla üniversitede okuyabilirsiniz (örneğin Cenevre Üniversitesi’nde radyo televizyon okuyup, Neuchatel Üniversitesi’nden ‘sinema’ derslerini seçmeli olarak alabilirsiniz.)

– Özel veya devlet okulu, yüksekokul veya üniversite, kendinize göre bir seçeneği rahatlıkla bulacaksınızdır.

– Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik eğitim ücretleri vardır.

– Her zaman için ülkedeki çok uluslu kurumlar ve şirketlerden birinde staj yapabilme imkânınız olacaktır. Böylelikle sonrasında da bu şirketlerde çalışabilme şansına sahip olabilirsiniz.

– Coğrafi olarak Avrupa’nın ortasında bulunduğundan Avrupa’nın hemen her yerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşma imkânınız olacaktır.

İsviçre’de Branşlarında en İyi Üniversiteler

 

 

*İsviçre vatandaşı olmayan öğrenciler İsviçre’de tıp eğitimi alamamaktadır.

İsviçre’ye Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre’de lisans eğitimine başvurabilmek için öncelikle ‘lise diploması’na sahip olmanız gerekmektedir. Ardından başvurular üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir; ancak 2010’da yürürlüğe giren yasayla Türk öğrenciler artık, lisans eğitimine başlamadan önce okumak istedikleri branşta 2 yıl Türkiye’de üniversite eğitimi görmek durumundadırlar. Bu kriter özel üniversiteleri ve Lozan ve Zürih Teknoloji Enstitülerini kapsamamaktadır. Aşağıdaki listelerde ayrıntılı belgeleri görebilirsiniz.

 

Devlet Üniversitelerine Lisans Başvurusu için;

 

 

Bazı durumlarda dil belgeniz yoksa bile üniversitenin düzenleyeceği dil sınavına girip geçmeniz de yeterli olacaktır. Bu sınav teknik bölümler (mühendislik, matematik vb.) için tek aşamalı, sözel bölümler için (dil-edebiyat, felsefe vb.) ise iki aşamalı olmaktadır. Eğer başvuracağınız bölüm aksini belirtmemişse, tek aşamalı sınavı ve iki aşamalı sınavın ilk kısmını geçmek için B2 dil diplomasına sahip olmanız gerekmekte (bazı bölümler Türkiye’deki Fransız/Alman/İtalyan liselerinden mezun olmanız halinde seviyenizi B2 kabul edebilmekte, sınavdan atlamanızı sağlayabilmektedirler).

Üniversitenin düzenleyeceği dil sınavından da geçemezseniz 1 yıllık paralı dil hazırlık kursuna katılmaz ve ardından tekrar sınava girmeniz mümkün.

 

Özel Üniversitelere Lisans Başvurusu için;

İsviçre’deki özel üniversiteler genel olarak devlet üniversitelerine göre daha farklı kriterler uygulamaktadırlar. Herhangi bir üniversite eğitimi talep etmemekle birlikte, liseden iyi bir derece ile mezun olmuş olmanızı şart koşabilirler.

 

İsviçre’deki özel üniversitelerin hemen hemen tamamındaki eğitim dili İngilizcedir. Bu yüzden de sizden İngilizce’yi iyi derecede konuşabiliyor ve anlayabiliyor olmanız beklenir. Bununla birlikte lisans seviyesinde sizden, TOFEL ve IELTS gibi sınav sonuçları istenmeyebilir.

 

İngilizce’ye ek olarak bilgisayar kullanımına aşina olmanız da beklenen bir diğer kriterdir.

 

Okumak istediğiniz bölümlerin bir listesini yapmak, seçtiğiniz bölümlerin bulunduğu en iyi üniversiteleri görmek, kalacak yer ve vize işlemleri aşamalarında yardım almak ve aklınızdaki sorulara yanıt bulmak için Teori Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, alanında uzman insanlarla birlikte seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Lisans Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devlet Üniversiteleri için:

İsviçre’deki her üniversitenin farklı kabul kriterleri olmakla birlikte, genel olarak yabancı öğrencilerden istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

– Lise diplomasının noter onaylı fotokopisi

– Online başvuru formu (çoğu üniversitenin online başvuru sistemi bulunmaktadır ve bu sistemdeki forma kişisel bilgilerinizi, seçmek istediğiniz bölümü girersiniz)

– Vesikalık fotoğraf (pasaport fotoğrafı ölçülerinde)

– Dil bilginizi gösteren dil belgeniz.

– Başvurmak istediğiniz branşta 2 yıllık üniversite eğitimi

 

Özel Üniversiteler için:

Her üniversitenin kriterleri farklı olabilmekle birlikte, genel olarak yabancı öğrencilerden istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

– Lise diploması (iyi bir not ortalaması istenebilir)

– Online başvuru formu

– Pasaport fotokopisi

– Verilen eğitim diline ve bilgisayar kullanımına hâkim olmak

İsviçre Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Pasaport: Seyahat bitiş süresinden sonra pasaport geçerlilik süresinin en az 6 ay kalmış olması gerekir.

Fotoğraf: İki adet biyometrik fotoğraf, fotoğraf ölçüleri 35×45 mm, son 3 ay içinde çekilmiş, fon beyaz olmalıdır.

Öğrenci Belgesi: Bağlı bulunduğunuz kurumdan alınmış, güncel tarihli, orijinal aslı olmalıdır. Öğrenci kimlik kartı fotokopisi geçersizdir.

Muvafakatname: 18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı, aslı olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile ve adres bilgileri içermelidir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Ön ve arka yüzü tek sayfada çekilmiş olmalıdır

Dil belgesi

 

Öğrenciye sponsor olacak kişinin (seyahat masraflarını karşılayacak kişinin) ibraz etmesi gereken ek belgeler:

 

 1. İşveren olması durumunda
  1. Dilekçe, Şirketin antetil kâğıdına konsolosluğa hitaben; seyahat masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağını belirtip, yakınlık derecesini belirtip ve seyahat edecek kişinin seyahat amacını ve seyahat tarihlerini belirtip dilekçeyi yazınız. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
  2. SGK / Bağ-Kur Hizmet Dökümü, 4a / 4b “turkiye.gov.tr” sitesinden aldığınız belgelerin barkotlu çıktı olmasına dikkat ediniz.
  3. Şirket Belgeleri, (tüm belgelerin güncel tarihli olmasına dikkat ediniz.)
   • Faaliyet Belgesi – Orijinal
   • Sicil Gazetesi – Fotokopi
   • Vergi Levhası – Fotokopi
   • İmza Sirküleri – Fotokopi
  4. Şahsi Banka Hesap Dökümü ile Banka İmza Sirküleri, Hesap özeti son 3 ayı kapsamlı, en az +4000TL bakiye gözükmeli, hesap özetinde bankanın kaşesi ve ıslak imzası olmalı ve ayrıca bankanın imza sirküleri alınmalıdır.
  5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Aile ve adres bilgileri içeren, yakınlık derecesini gösterir şekilde alınmalıdır.
  6. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Ön ve arka yüzü tek sayfada çekilmiş olmalıdır.

 

 1. Bordrolu çalışan olması durumunda
  1. Dilekçe, Konsolosluğa hitaben; seyahat masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağını belirtip, yakınlık derecesini belirtip ve seyahat edecek kişinin seyahat amacını ve seyahat tarihlerini belirtip dilekçeyi yazınız. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
  2. Şirketten alınan yazı, Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına, işveren tarafından çalıştığına dair, kaşe ve imzalı şirketten alınmış yazı
  3. Şirket Belgeleri, (tüm belgelerin güncel tarihli olmasına dikkat ediniz.)
   • Faaliyet Belgesi – Orijinal
   • Sicil Gazetesi – Fotokopi
   • Vergi Levhası – Fotokopi
   • İmza Sirküleri – Fotokopi
  4. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü, 4a / 4b “turkiye.gov.tr” sitesinden aldığınız belgelerin barkotlu çıktı olmasına dikkat ediniz.
  5. Orijinal Maaş Bordroları, Son 3 ayın maaş bordroları olmalı, kaşeli ve ıslak imzalı olmalı
  6. Banka Hesap Dökümü ile Banka İmza Sirküleri, Son 3 ayın banka hesap dökümü, en az +4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve bankanın imza sirküleri ile birlikte
  7. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Aile ve adres bilgileri içeren, yakınlık derecesini gösterir şekilde alınmalıdır.
  8. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Ön ve arka yüzü tek sayfada çekilmiş olmalıdır.

 

 1. Devlet memuru olması durumunda
  1. Dilekçe, Konsolosluğa hitaben; seyahat masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağını belirtip, yakınlık derecesini belirtip ve seyahat edecek kişinin seyahat amacını ve seyahat tarihlerini belirtip dilekçeyi yazınız. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
  2. Çalışma Belgesi, Bağlı bulunulan kurumdan alınan çalışma belgesi, mühürlü ve ıslak imzalı olmalıdır.
  3. Görev Kimlik Kartı Fotokopisi, ön ve arka yüzü tek sayfada çekilmiş olmalıdır
  4. Maaş Bordrosu, son 3 ayın maaş bordroları, mühürlü ve ıslak imzalı olmalıdır.
  5. Şahsi Banka Hesap Özeti ile Banka İmza Sirküleri, Hesap özeti son 3 ayı kapsamlı, en az +4000TL bakiye gözükmeli, hesap özetinde bankanın kaşesi ve ıslak imzası olmalı ve ayrıca bankanın imza sirküleri alınmalıdır.
  6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Aile ve adres bilgileri içeren, yakınlık derecesini gösterir şekilde alınmalıdır.
  7. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Ön ve arka yüzü tek sayfada çekilmiş olmalıdır.

 

 1. Emekli olması durumunda
  1. Dilekçe, Konsolosluğa hitaben; seyahat masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağını belirtip, yakınlık derecesini belirtip ve seyahat edecek kişinin seyahat amacını ve seyahat tarihlerini belirtip dilekçeyi yazınız. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
  2. Emekli Maaş Cüzdanı, Emekli maaşınızın yattığı bankanın hesap cüzdanının aslını 3 aydır maaşınızın yattığını gösterir olarak veya bankadan hizmet dökümünü son 3 aydır maaşınızın yattığını gösterir olarak alınız. Kaşe ve ıslak imza olmalıdır. PTT’den maaşını alanlar herhangi bir PTT şubesinden gerekli evrakları temin edebilirler. Mühürlü ve ıslak imzalı olmalıdır.
  3. Emeklilik Kartı Fotokopisi, Ön ve arka yüzü tek sayfada çekilmiş olmalıdır
  4. Şahsi Banka Hesap Özeti ile Banka İmza Sirküleri, Hesap özeti son 3 ayı kapsamlı, en az +4000TL bakiye gözükmeli, hesap özetinde bankanın kaşesi ve ıslak imzası olmalı ve ayrıca bankanın imza sirküleri alınmalıdır.
  5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Aile ve adres bilgileri içeren, yakınlık derecesini gösterir şekilde alınmalıdır.
  6. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Ön ve arka yüzü tek sayfada çekilmiş olmalıdır.

 

Vize ücretleri

Öğrenci vize ücreti: 60 Euro. Bu ücrete ek olarak bazı firmalar 64 liralık hizmet bedeli talep etmektedirler.

İsviçre’de Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Eğitim Ücretleri

İsviçre’de bulunan 12 devlet üniversitesinde ortalama eğitim ücretleri benzerdir ve ücretler dönemlik 500 ila 2000 CHF arasındadır. Bu sabit ücretin yanı sıra Fribourg, Lozan, Luzern, Neuchâtel, St Gallen, Zürih ve Lugano (USI) üniversiteleri yabancı öğrencilerden ek kayıt ücreti talep edebilmektedir.

 

Üniversiteden üniversiteye değişebilmekle birlikte, çalışmayan veya maddi durumu iyi olmayan öğrenciler, hangi ülkeden geldiklerine bakılmaksızın kayıt ücretinden muaf tutulmayı talep edebilir. Muafiyet başvuruları genellikle ağustos aynın sonunda veya eylül aynın başında yapılmaktadır ve tek seferde 1 yıllık muaf tutulma için başvurulabilir. Her yeni öğretim yılı için, öğretim yılının başında yeniden başvurmak gerekmektedir. Eğitim ücretinden muaf tutulmanız halinde, sadece yaklaşık olarak 65 CHF tutarındaki kayıt parasını ödemek durumunda kalacaksınızdır.

 

Özel üniversiteler ve enstitülerde ise dönemlik ücretler 750 ila 10.000 CHF arasında değişmektedir.

 

Yaşam Giderleri

İsviçre’de eğitim giderleri pek çok Avrupa ülkesine nazaran düşük kalsa da yaşam giderleri için İsviçre, Avrupa’nın ve hatta dünyanın en pahalı ülkeleri arasında gösterilmektedir. Yine de okula yürüyerek veya bisikletle gidip gelerek, dışarıda yemek yerine marketten alışveriş yapıp yemeğinizi evde veya yurtta pişirerek, birden çok kişiyle ortak eve çıkarak aşağıdaki lisede belirtilen harcamalardan daha azını yapmanız mümkün.

 

 

*Elektrik, su, ısıtma ve internet genellikle kira ücretine dâhil olmaktadır.

Elbette yukarıdaki listeye ek başka harcamalar da çıkacaktır:

 

 

** Üniversitenin spor salonuna gitmeniz halinde yıllık 100 – 200 CHF gibi bir kullanım ücreti ödemeniz yeterli olacaktır.

İsviçre’de Öğrenci Çalışma İzni

İsviçre’de oturan öğrencilere B tipi Süreli Oturum İzni verilmektedir. Bu oturum izni 1 yıl geçerlidir ve size kısıtlı çalışma izni sağlar; her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

 

Türkiye’den İsviçre’ye okumaya giden öğrenciler AB vatandaşı olmadıklarından dolayı ülkeye ilk girişlerinden sonra, çalışmak için 6 ay beklemeleri gerekmektedir. Sonrasında da haftada en fazla 15 saat çalışma hakkına sahip olunur. Bazen staj yapacak öğrenciler için bu kısıtlama esnetilebilmektedir.

İsviçre’deki Üniversitelere Transfer ve Yatay Geçiş

2010 yılında değişen yasalarla birlikte artık İsviçre’deki devlet okulları (Teknoloji enstitüleri hariç) lisans başvurularında sizden, okumak istediğiniz branşta 2 yıllık üniversite eğitimi alma şartı istemektedirler. İki yıllık üniversite eğitiminden sonra İsviçre’deki bir üniversitenin lisans bölümüne başvuruda bulunabilirsiniz.