Kanada’da Üniversite Eğitimi

İngilizce dil eğitimi almak için en iyi seçeneklerden biri olan Kanada, dil eğitiminiz sonrasında üniversite eğitimi için de oldukça güçlü bir seçenektir. Kanada eğitim sisteminin her kademesi belli bir standartlara sahiptir ve sürekli denetlenmektedir. Kanada üniversiteleri de kaliteli, güvenilir olmasıyla beraber Dünya’nın her yerinde geçerliliğe sahip diplomalar vermektedir.

 

Kanada’daki üniversiteler ülkemizdeki Yükseköğretim Kurumları tarafından da tanınmakta ve Kanada üniversitelerinden mezun olan bir öğrenci diplomasıyla Türkiye’de özel şirketlerde ve kamu kuruluşlarında çalışabilmektedir. Bütçe olarak incelendiğinde İngiltere ve Amerika’daki üniversitelere göre uygun fiyatlara sahip olan Kanada üniversitelerinin Türkiye’deki pek çok vakıf üniversitelerinde de daha uygun fiyatta olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda Türkiye’deki bir vakıf üniversitesinde alacağınız eğitim masraflarıyla Dünyaca ünlü Kanada üniversitelerinden eğitim alabilirsiniz.

 

Kanada’da üniversite bölümlerine baktığımız zaman hemen her ilgi alanına hitap eden konuda program bulabilmekteyiz. Kanada’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler dil hazırlık kısmını da bu ülkede yaparak kesintisiz bir öğrenim tecrübesinin keyfini çıkarabilirler. Türkiye’de ön lisans edinmiş öğrenciler de Kanada’da lisans tamamlama şeklinde başvuru yaparak eğitimlerinin kalan kısmını bu ülkede tamamlayabilirler.

 

Kanada’da ülkemizdeki gibi ülke genelinde bir üniversite sınavı bulunmamaktadır. Amerika gibi eyaletlere ayrılmış olan Kanada’da her bir eyalette eğitim programlarını geliştiren, sınavların koşullarını belirleyen ve finansal düzenlemeleri yapan eğitim bakanlığı bulunur. Her üniversite kendi giriş şartlarını belirlediği öğrencileri bireysel olarak değerlendirir ve daha önce sahip olduğu eğitim belgelerini, diplomalarını inceler. Bu doğrultuda yetenekleriniz ve hayalleriniz paralelinde Kanada’da bir bölüme yerleşmeniz Türkiye’dekine göre çok daha kolaydır. Hayallerinizden vazgeçmeden istediğiniz mesleği elde etme yolunda Kanada üniversitelerine adım atmak size çok yardımcı olacaktır.

 

Üniversiteye Kanada’da devam etmek isteyen öğrenciler için çok farklı seçenekler vardır. Dört yıllık lisans eğitimine doğrudan başlayabilecekleri gibi iki ve üç senelik eğitim veren kolejlerde eğitimlerine başlayabilirler. Dilerseniz bu kolejlerden sonra gerekli şartları sağlayarak 4 yıllık lisans eğitimine dahil olup diplomanızı 4 yıllık olarak alabilirsiniz.

Önlisans ve lisans eğitiminin yanı sıra Master ve doktora eğitimleri de oldukça kaliteli olan Kanada üniversitelerinde eğitiminizin herhangi bir kademesini burada tamamlamanız sizin iş ve profesyonel yaşantınıza oldukça iyi katkılar sağlayacaktır. Eğitiminiz süresince Kanada devleti size part time çalışma olanaklarının yanı sıra mezuniyet sonrasında 3 yıla kadar çalışma izni de sağlamaktadır.

 

Dünyanın en yaşanılır ülkelerinden birisi olan Kanada’nın yaşam ve sağlık standartları oldukça yüksek, suç ortalamaları düşük, genel olarak güven ve huzurun hakim olduğu bir ülkedir. Böyle bir ülkede dünyaca ünlü üniversitelerde eğitim alırken dünyanın her yerinden gelen yabancı öğrenciler ve donanımlı öğretim üyeleriyle daimi bir şekilde İngilizcenizi geliştirecek ve okulunuzu bitirdiğinizde İngilizceyi çok iyi bilerek ve profesyonel olarak iş tecrübeleriyle ülkenize döneceksiniz. Böylece dil eğitimi için üniversite sonrasında zaman ve maddi olarak kayıplarınız olmayacak, iş arama sürecinde deneyimli eleman olarak iş arayabileceksiniz.