Yeni Zelanda’da Üniversite Eğitimi

Özellikle son yıllarda üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrencilerin tercihi haline gelen Yeni Zelanda;

 

üniversite öğrencilerine sunduğu kaliteli eğitim altyapısı, sahip olduğu doğal güzellikleri ve ılıman iklimiyle Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi son dönemde trend haline gelmiştir. Yeni Zelanda’da toplam 8 üniversite bulunmaktadır. Hepsi devlet üniversitesi olan bu okulların dışında, özel üniversite bulunmamaktadır.

Yeni Zelanda’da Eğitim Sistemi

Yeni Zelenda’da da üniversite eğitiminize başlamadan önce İngiltere’de olduğu gibi, intibak yılı olarak adlandırabileceğimiz bir hazırlık yılı geçirmeniz gerekmektedir.

 

Bu hazırlık yılı sadece dil eğitimi olarak düşünülmemeli, aynı zamanda sizi okuyacağınız bölüme hazırlayacak dersleri de içeren bir uyum yılı olarak kabul edilmelidir. Bu süre zarfında hem başlayacağınız bölümle ilgili derslere giriş yapıp terminolojiye aşina olmaya başlayacak, hem de yabancı bir ülkede karşılaşabileceğiniz güçlüklerin üstesinden gelip sizinle aynı durumdaki diğer insanlarla tanışacaksınız.

Yeni Zelanda’da Eğitim Süresi

Yeni Zelanda’da lisans eğitimi, intibak yılından sonra üç yıl, yani toplamda dört yıl sürmektedir; bu da Türkiye’deki lisans eğitimine denktir. Bazı bölümler için eğitim süresi değişiklik gösterebilir.

 

Yüksek lisans programları ise programın türüne göre 1 ya da 2 yıl sürmektedir. Yeni Zelanda’da doktora yapmak isterseniz bu da yaklaşık olarak 3 yıl sürmektedir ki bu süre diğer pek çok ülkeye göre oldukça kısa kalmaktadır.

Yeni Zelanda’daki Üniversiteler

Yeni Zelanda eğitim veren 8 üniversite vardır ve bu üniversitelerin hepsi devlet üniversitesidir.

 

 

*QS World University Rankings’e göre.

 

Yeni Zelanda’daki Üniversitelerin Yerleri:

Auckland ve Otago üniversitelerinde tıp eğitimi ön plana çıkarken Canterbury Üniversitesi mühendislikle öne çıkmaktadır.

 

Bu üniversitelere ek olarak ülkede 23 tane daha enstitü bulunmaktadır. Bu enstitüler daha çok araştırma faaliyetlerinde öncüdür ve politeknik ve mühendislik gibi alanları kapsar.

 

Neden Yeni Zelanda’da Okumalıyım?

– Zengin eğitim ve araştırma imkânları

– Pek çok dalda eğitim

– Ülkenin her yanına dağılmış üniversiteler

– Kabul şartları diğer ülkelere kıyasla daha kolay

– Güvenli ve modern bir ortam

– Dünyanın en önde gelen ve kaliteli eğitim sistemi İngiliz eğitim sistemiyle aynı özelliklere sahip ancak maliyeti daha düşük bir eğitim alma olanağı

– Çok kültürlü bir ortamda, yurtdışından gelen öğrenciler kendilerini evinde hissedecek

– Tecrübeleri danışmanlar ülkeye ve okula uyumunuzu kolaylaştıracak

– Doğal güzellikler

– Yaşam masrafları en düşük ülkelerden biri

– Öğrenciyken de çalışma olanağı

– Öğreniminizi tamamlamanız halinde doğrudan, mezuniyetinizi takip eden yılda 12 aylık çalışma iznine sahip olmanız

Başvuru Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda’da üniversite eğitiminize başlamak için öncelikle Yeni Zelanda’daki 13 yıllık zorunlu eğitime denk gelen üniversite öncesi zorunlu eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Türkiye’deki üniversiteye giriş sınav sonuçlarınız istenmemekte, ancak lise diploma notunuza ve İngilizce skorunuza bakılmaktadır.

 

Eğer yüksek lisansa başvuracaksınız, Yeni Zelanda tarafından kabul gören bir lisans bölümünden mezun olmuş olmanız beklenmektedir.

 

Yeni Zelanda’da dönem şubat ayında başladığından, lise eğitiminizi tamamladıktan sonra başvuru için vaktiniz olacak. Bu süre zarfında yapabileceğiniz en iyi şey, okumak istediğiniz bölümleri belirlemek, bu bölümlerin mevcut olduğu üniversitelerin bir listesini çıkarmak ve aklınızdaki soruların karşılığını bulmak için uzmanlara danışmak. Bunun için Teori Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçerek bilgi alabilir, bilgili bir ortamda kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Yeni Zelanda’daki üniversitelere başvuru için gereken belgeler üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişebilmekle birlikte, İngilizce seviyenizi gösteren IELTS veya TOEFL testlerine girmeniz ve iyi notlar almış olmanız beklenmektedir.

 

Bunlara ek olarak üniversite başvurunuzda gerekebilecek belgeler aşağıdaki gibidir:

 

Yeni Zelanda’da Lisans Programları için;

– Lise Diploması ve bazı ülkeler için Foundation bitirme sertifikası

– Transkript

– İngilizce yeterliliğini gösteren TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesi

– Akademik referans(lar)

– Niyet mektubu (Kendinizi, eğitim geçmişinizi ve gelecek planlarınızı açıklarsınız)

– Fotoğraf

– CV

 

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Programları için;

– Lisans Diploması

– Transkript

– İngilizce yeterliliğini gösteren TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesi.

– Akademik referans(lar)

– Varsa iş yerinden alınacak referans

– Niyet mektubu (Kendinizi, eğitim geçmişinizi ve gelecek planlarınızı açıklarsınız)

– Fotoğraf

– CV

Başvuru Tarihleri

Başvuru Tarihleri üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik gösterebiliyor.

 

Örneğin yeni öğrenciler Massey Üniversitesi’ne ocak ortasına kadar kayıt olmaya devam edebilirken, Auckland Üniversitesi müzik bölümüne kayıtlar 31 ağustosta kapanıyor ya da yine Auckland Üniversitesi’ndeki Hukuk ve Mühendislik gibi bölümlere aralık başına kadar kayıt yaptırılabiliyor.

 

İkinci dönem içinse kayıtlar temmuz başında kapanmakta. Ancak unutmayın, her bölüm ikinci dönemden kayıt olmak isteyen yeni öğrencileri kabul etmeyebiliyor.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi amacıyla öğrenci vizesine başvururken yanınızda olması gereken belgeler şu şekildedir;

 1. Doldurulmuş, imzalanmış ve tarih atılmış başvuru formu
 2. Yeni Zelanda’dan ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren en az 3 ay geçerli pasaport
 3. 6 aydan daha eski olmayan 2 adet pasaport ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafların arkasına isim ve soyadınızı eksiksiz olarak yazınız.
 4. Uçuş ayrıntıları
 5. Başvuru Ücreti (235 USD, değişiklik gösterebilir)
 6. Yeni Zelanda’da eğitim göreceğiniz okul/enstitü/üniversite’den kursa kabul mektubunuz
 7. Başvuru sahibi çalışıyorsa ve masraflar kendisi tarafından karşılanacak ise:
  1. Banka hesap cüzdanları
  2. Çalıştığı işyerinden işvereni tarafından şirketin antetli kağıdına bu şirketteki görevini, ne kadar süredir burada çalıştığını, kullanacağı onaylanmış izin günü sayısı ve tarihleri ve seyahat sonrası aynı işyerinde tekrar çalışacağınızı belirtilen resmi bir yazı.
  3. Çalıştığı işyerine ait evraklar
   • Vergi Levhası
   • İmza sirküleri
   • Ticaret/Sanayi odası faaliyet belgesi
   • Resmi Gazete ilânı
  4. Varsa kendisine ait tapu/tapular
  5. SSK’lı işe giriş bildirgesi
  6. Kurs bitiminde aynı işyerinde görevine devam edecekse işverenden antetli kağıda yazılmış resmi bir garanti yazısı
  7. Maaş Bordrosu
 8. Öğrencinin masrafları ailesi veya herhangi başka birisi tarafından karşılanıyorsa:
  1. Eksiksiz doldurulmuş ve bankadan onaylanmış ‘Financial Undertaking for a Student Form’ (NZIS 1014).
  2. Ailesi veya masrafları karşılayan diğer şahısın veya kurumun 7. maddede belirtilen tüm evrakları da ayrıca ibraz etmesi gerekmektedir.
 9. Öğrenci burslu olarak okumaya gidiyorsa:
  1. Tam burs hakkı verildiğine ve bu bursun neleri kapsadığına dair Yeni Zelanda’daki okuldan detaylı resmi bir yazı
  2. Burs kapsamı içine girmeyen diğer tüm harcamalar için öğrencinin 7. veya 8. maddedeki tüm koşulları yerine getirmesi ve belgelemesi gerekmektedir.
 10. Eğer kalınacak yer parası ve diğer tüm harcamalar önceden ödendiyse
 11. Eğitim enstitüsü/okul veya üniversiteden bunların önceden ödendiği ve garanti olduğuna dair resmi bir yazı.
 12. Yeni Zelanda’da kalınacak yerin garanti olduğunu belirten resmi bir yazı.
 13. Yeni Zelanda’da 6 aydan daha uzun süreyle kalacak olanlardan bazı detaylı sağlık koşullarını yerine getirmeleri istenecektir. Bununla ilgili detaylı bilgi için lütfen Yeni Zelanda konsolosluğunun Sağlık Prosedürleri sayfasını ziyaret ediniz.
 14. Yeni Zelanda’da 2 seneden uzun süre eğitim görecek olanlardan:
  1. Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu (NZIS) tarafından Panel Doktorları ve Radyologlar tarafından eksiksiz doldurulmuş Medical and Chest X-Ray Certificate (NZIS 1007’yi) sunmaları gerekmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgi için Sağlık Prosedürleri sayfası bölümüne bakınız.
  2. 17 yaşından daha büyükseniz vatandaşı olduğunuz ülkenizden alınan ve başvuruyu yapmadan önce 5 sene veya daha uzun süreyle yaşadığınız ülke/ülkelerden alınan sabıka kaydı ibrazı gerekmektedir.

 

Öğrenci Vizesi Başvurusunda Bu Belgelere Ek Olarak Unutulmaması Gerekenler;

– Vize için gerekli belgelerin asılları veya noter tasdikli kopyalarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

– Yeni Zelanda’ya yalnızca 12 hafta ya da daha az süreyle kurs için gidecek olanlar yukarıda belirtilen evrakları ibraz etmek kaydıyla Ziyaretçi Vizesi (Visitor Visa) için başvurabilirler.

– Göçmenlik Ofisi yukarıdaki belgelerle birlikte ilave dokümanlar sunmanızı isteyebilir.

– Sunduğunuz tüm belgeler incelenmeye tabi tutulabilir.

– Göçmenlik Ofisi, başvuru sahibine, öğrenci vizesi verileceğini duyurmadan önce, Yeni Zelanda’daki okul ve kalınacak yer parasının yatırılması istememektedir.

– Öğrenci vizesi başvurunuzun kabul edilmesini sağlamak için istenilen tüm evrakları tam ve eksiksiz sunmak zorunludur. Bunu yapmadığınız takdirde, başvurunuz kabul edilmeden size geri gönderilecektir.

– Yeni Zelanda’da 36 haftadan daha kısa süreli eğitim görecek Öğrencilerden yukarıdaki tüm evraklara ek olarak kurs parası hariç her ay için en az 1.000 Yeni Zelanda tutarında para beyan etmesi gerekmektedir.

– Yeni Zelanda’da 36 haftadan daha uzun süre eğitim görecek olanlardan (gidiş-dönüş bileti hariç) her yıl için 10.000 Yeni Zelanda tutarında para beyan etmesi gerekmektedir.

– Öğrenci vizesi başvurunuz sunduğunuz evraklar, Yeni Zelanda’daki okuldan ve/veya kalınacak yerden ve/veya diğer bir ofisten bilgi edinilmesi ve/veya başvuru sahibinin mülakata alınması durumlarında uzayabilir.

Yeni Zelanda’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

 

Eğitim Ücretleri

Eğitim ücretleri okuyacağınız bölüm ve üniversiteye göre değişebilmekle birlikte genel olarak aşağıdaki tablodaki gibidir.

 

 

Yaşam Giderleri

Gideceğiniz şehre göre değişmekle birlikte Yeni Zelanda’da 40 haftalık süren bir akademik eğitim öğretim yılı için,

 

eğitim ücretleri hariç, yaklaşık olarak 15.000 ila 17.000 NZD arasında harcama yapacağınız ön görülür. Eğer bütün bir yılı Yeni Zelanda’da geçireceksiniz bu harcamalar biraz daha artacaktır.

 

Giderleri bölen bir tablo yapmak gerekirse;

 

Yukarıdaki listeye ek olarak yapılabilecek harcamalar:

– Sağlık ve Seyahat Sigortaları

– Ders kitapları

– Giysi

– Seyahatler

– Eğlence

– Telefon harcamaları

– Bakım ürünleri

– Atıştırmalık yiyecekler

– Ulaşım ücretleri

 

Ayrıca örneğin eve çıkmayı düşünüyorsanız garanti parası yatırmanız gerekeceğinden, ilk ay ortaya çıkabilecek ekstra harcamaları da göze alıp, ona göre yanınıza para almanızda fayda var.

Yeni Zelanda’da Öğrenci Çalışma İzni

Yeni Zelanda’da okuyan her öğrencinin eğitim gördükleri dönem boyunca haftada 20 saat, tatillerde ise tam zamanlı (örneğin haftada 40 saat) çalışma hakkı bulunmaktadır.

 

Buna ek olarak başarıyla mezun olduktan sonra ülkede 1 yıl daha kalıp çalıma hakkınız vardır. Bu sürede istediğiniz işte çalışabilirsiniz.

 

Ancak mezun olduğunuz bölümle ilgili bir iş yapmanız halinde hem ileride kalıcı oturma iznine başvurmanız kolaylaşacak, hem de doğrudan 2 yıllık çalışma hakkında sahip olacaksınız.

Yeni Zelanda Üniversitelerine Yatay Geçiş ve Transfer

Günümüz rekabetçi toplumunda iyi bir eğitim almak her şeyin başında geliyor. Herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmış olsanız bile yurtdışında okumak hayal değil.

 

Yeni Zelanda da yatay geçiş ve transferi kabul eden ülkelerden. Başvuracağınız bölüme göre değişmekle birlikte sizden istenebilecek belgeler şu şekilde;

– Öğrenci belgesi

– Öğreniminizin devam etmekte olduğu yıllara ait not dökümü (transkript)

– Akademisyenlerinizden referans mektupları (en az 2 adet)

– Yabancı dil yeterliliğini gösterir belge (istenen skorlar bölüme göre değişebilir)

– Ders dışında, varsa, katıldığınız sosyal aktivite ve başarıları gösterir belgeler