Lise Öğrencileri İçin Amerika’da Yaz Kampı

Dünya’nın en önemli üniversiteleri, muhteşem kampüsler, NBA yıldızlarıyla tanışma fırsatı, sanat kursları… Amerika yaz kampları ile çocuklarınızın ilgilerine göre İngilizce dolu bir yaz onları bekliyor.

 

Ortaokul ve lise öğrencileri için yaz tatilini anlamlı bir etkinliğe dönüştürmek son dönemlerde velilerin en önemli amacı. Bu amaçla bir çok veli bütçesi doğrultusunda mahalledeki basketbol okulundan yazlık bölgelerdeki gençlik kamplarına kadar bir çok seçeneği değerlendiriyorlar.

 

İmkanı olan veliler ise yurtdışı yaz okullarını tercih ediyor. Özellikle Amerika, İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta gibi ana dili İngilizce olan ülkelerde gerçekleştirilen İngilizce yaz dil okulları en çok ilgi gören programlar.

 

Veliler bu programlarla gençlerin hem yabancı dil yeteneklerini geliştirmelerine destek oluyorlar hem de çocukların farklı kültürleri görerek kişisel gelişimlerine katkı yapmalarına çalışıyorlar. Çocukların yabancı bir ülkede kendi ayakları üzerinde durarak geçirecekleri bir kaç haftayı önemseyen velilerin sayısı hiç de az değil.

 

Gözünüzde canlanması açısından Amerika’da bir yaz kampı programını adım adım izleyelim.
Çocuğunuzu Los Angeles’a Amerika’nın en prestijli okullarından University of California Los Angeles kampüsüne yolcu ettiniz. Peki ya sonra?

 

Havaalanında karşılama: Öğrenciler sizlere iletişim bilgileri daha önce verilmiş profesyonel ekiplerce karşılanır ve özel araçlarla kampın gerçekleşeceği kampüse götürülürler.

Oryantasyon: Kampüs’te kayıt işlemlerinin ardından pasaportu ve değerli eşyaları muhafaza edilir, çocuğunuz odasına yerleşir ve bir kampüs turu ile çevresini ve arkadaşlarını tanır. Tabiki herşey İngilizce 🙂

Seviye belirleme ve dersler: Öğrenciler 2. gün sabah kahvaltısının ardından İngilizce seviyelerini belirlemek ve doğru sınıfa yerleştirilmek için seviye tespit sınavına alınırlar. Kendileri için en uygun sınıfta İngilizce eğitimine başlarlar. Dersler genellikle sabah 9:00 – 13:00 saatleri arasında verilir.

Geziler ve aktiviteler: Öğle yemeğinin ardından öğrenciler, günün programına göre kampüs içi aktiviteler ya da şehir gezileriyle güne devam ederler. Onların hem kaynaşmasını hem de eğlenceli vakit geçirmesini sağlayan aktiviteler başta spor olmak üzere, zeka oyunları, sahne sanatları, hazine avı gibi grup oyunları olabilir. Yaz kamplarında öğrenciler hem ilgilerine hem de zevklerine göre farklı aktivite gruplarında yer alabilirler.

Amerika’daki yaz kamplarında sunulan geziler mutlaka gözetmen öğretmen ya da kamp yetkilileri ile birlikte gerçekleştirilir. Çocuğunuzun İngilizce dilini öğrendiği Amerikan kültürüyle sıkı bir bağ kurması hedeflenir.

Program sonu ve eve dönüş: Öğrenciler yaz kampı programlarını tamamladıktan sonra sertifika töreni ile arkadaşları ile vedalaşır. Uçuş saatlerine göre organize edilerek havaalanına yine özel araçlarla transferleri yapılır. Pasaport kontrol noktasına kadar öğrenciye eşlik edilir ve uğurlanır. İstanbul’da siz zaten kavuşma anını bekliyor olacaksınız.

 

Amerika’daki yaz kampları ile gençler İngilizce öğrenerek eğlenceli bir tatil dönemi geçirebiliyorlar. (Görsel © Embassy Summer)

Amerika’da Yaz Kampları

Çocuğunuzu bir İngilizce yaz kampına göndermek istediniz ve yeni dünyanın merkezi Amerika’ya karar verdiniz. Peki okul ve kampüs seçimini neye göre yapacaksınız, Amerika’da çocuğunuzu neler bekliyor?

 

Öncelikle Amerika’yı bir ülke gibi düşünürsek yanılırız, isminden de anlaşılacağı gibi Amerika bir devletler birleşimi. Bu gözle konuyu ele alırsak farkedeceğiz ki Amerika seçiminin ardında eyalet seçimi de son derece önemli. Yani sizin için New York da Amerika, Los Angeles da… Ama arada 3 saat yerel zaman farkı ve 6 saatlik bir uçuş söz konusu.

 

Amerika yaz kampları dediğimizde bu koca kıtada yer alan genellikle 11-17 yaş aralığına hitap eden yaz programları akla gelmeli. Her ne kadar çok fazla seçenek olsa da yaz kamplarının bir kaç bölgede kümelendiğini görüyoruz.

 

Elbette aşağıdaki 3 bölge dışında da Chicago, Washington, Houston gibi önemli şehirlerde de yaz programları bulmak mümkün.

 

Doğu Yakası

New York, New Jersey ve biraz da kuzeyde, Boston’da yer alan yaz okulları.

Amerika’da eğitimin en önemli şehri sayılan Boston’ın yanı sıra tüm dünya için bir konsept olan New York ve New Jersey bu kısımda yer alır. Özellikle eğitim hayatına Amerika’da devam etmek isteyen öğrenciler için güzel bir tercih olacaktır.

Broadway’de güzel bir müzikal deneyimi de özellikle tiyatro ile ilgilenen genç öğrenciler için son derece güzel bir seçenek.

 

Batı Yakası

Doğuya göre daha sakin, Amerikan rüyasının ana merkezi.

San Francisco, Los Angeles, San Diego gibi büyük şehirlerle beraber Santa Barbara veya Berkeley gibi küçük merkezlerdeki okullar bu kısımda yer alıyor. Özellikle Los Angeles (Amerikan’ın en büyük 2. şehri) eksenli üniversitelerde yer alan programlar çocuklara hem Amerikan kültürü, hem deniz, hem de eğlence vaad ediyor.

Amerikan’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen UCLA (University of California Los Angeles) de bu kampüslerden biri. Amerika’nın batı yakası plajları ile ön plana çıktığından aman çocuğunuz mayosunu unutmasın 🙂

 

Florida

Amerika’nın en eğlenceli eyaleti diyebiliriz. Günlerinizi harcayabileceğiniz tematik oyun parkları (Seaworld, Universal Studios, Disneyland) muhteşem sahiller bu eyalette. Ayrıca bilime merakı olan öğrenciler bu bölgeyi seçmeleri halinde NASA’yı ziyaret etme fırsatı buluyorlar.

Miami, Orlando, Fort Lauderdale gibi önemli merkezlerdeki okullar başlıca seçenekler.

 

Rehber öğretmenler eşliğinde eğlenceli aktiviteler (Görsel © Embassy Summer)

 

Korkmayın! Amerika’daki yaz kamplarında çocuklarınız için her ayrıntı düşünülüyor.

Amerika yaz okullarının çok büyük bir kısmı üniversite ya da kolejlerin kampüslerinde gerçekleştirilir. İngiltere’de sıklıkla karşılaştığımız aile yanı konaklamalı programlar son derece azdır.

Kampüs programlarında 24 saat gözetim ve güvenlik vardır, çocuklar başlarında gözetmen ya da öğretmen olmaksızın kampüs dışarısında olamazlar. (Bazı kampüslerde sizin izninizle belirli saatler içerisinde dışarıya çıkabiliyorlar)

Yemekler konusunda özellike helal et, alerji, sağlık problemleri gibi durumları önceden belirterek çocuğunuzun ve sizin hassiyetleriniz gözetilerek uygun yemek çıkması sağlanıyor.

 

Çocuğunuzun yeteneklerini es geçmeyin!

Kampüs seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı da çocuğunuzun yeteneklerini, ilgilerini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız. Amerika’daki yaz kamplarında hemen hemen her spora yönelik seçenekler olabiliyor.

Örneğin çocuğunuz bir basketbol tutkunuysa onu Nasa gezisi içeren bir kamp yerine NBA oyuncularıyla tanışabileceği, idman yapabileceği bir kampa göndermek hem onu daha motive edecek hem de daha kolay arkadaş edinebilmesini İngilizceyi daha rahat konuşabilmesini sağlayacak.

Eğer çocuğunuz tiyatro ile ilgiliyse drama veya tiyatro etkinlikleri içeren programlarla çocuğunuza ciddi katkı yapabilirsiniz. Kampüs seçiminizde bu detayları atlamayın lütfen.

Ayrıca Harvard, Yale, Stanford, MIT gibi önemli Amerikan üniversitelerine ziyaretler düzenlenen programlar da mevcut. Eğer çocuğunuz ya da siz Amerika’da üniversite eğitimi hakkında ilgi sahibiyseniz ona eşsiz bir hediye vermiş olursunuz.

Programlar kapsamında öğrencilere hafta içi sabah saatlerinde İngilizce dersleri, öğleden sonra ise hobi saatleri, kampüs aktiviteleri ve gezilerle geçilir. Aktiviteler öğrencilerin kendi aralarında Pratik yapmalarına yönelik olarak düzenlenmiş aktiviteler ve gezilerdir.

 

 

 

Kız ve erkek çocuklar için kamplarda farklı konaklama üniteleri

Amerika’daki yaz kamplarında konaklamalar genellikle kampüs içerisindeki öğrenci yurtlarında yapılır. Kız öğrenciler ve erkek öğrenciler genellikle farklı binalarda; nadiren de olsa bazı kampüslerde ise farklı katlarda kalırlar. Ama kesinlikle kız ve erkek öğrencilerin beraber aynı katta kalması söz konusu değildir.

 

Kaynak görseller: © Embassy Summer, Pace University, New York

 

Çocugunuzu yaz okuluna göndermeniz için 10 nedeni sizin için açıkladık, linke tıklayarak makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT