Lise Öğrencileri için İngiltere’de 5 Yaz Kampı

Yurt dışında eğitime genç yaşta adım atmanın en kolay ve zevkli yöntemlerinden biri yaz okulları ya da yaz kamplarına katılmak. Günümüzde bu kamplar sadece dil öğrenmek için değil, öğrencinin sosyalleşmesi, hatta belirli bir branşta eğitim alarak kendini geliştirmesi üzerine de kurulu.

 

 

Yaz kamplarının en popüler ülkelerinden biri elbette İngiltere. İngiltere’deki yaz programları sayesinde öğrenciler hem anavatanında İngilizcelerini geliştiriyor, hem ilgililendikleri alanlara göre çeşitli aktivitelere katılıyor hem de yeni dostluklar kuruyor.

 

Peki adım adım gitmek gerekirse, başlangıçtan yaz okulunun sonuna kadar öğrenciyi İngiltere’de neler bekliyor?

 

Havaalanında Karşılama: Öğrenciler, daha önceden iletişim bilgilerine sahip oldukları profesyonellerce havalimanından karşılanır ve özel araçlarla kampın yapılacağı alana götürülürler. Karşılama anından itibaren, öğrenci İngiltere’ye adım atar atmaz tüm iletişim İngilizce kurulacaktır.

 

Oryantasyon: Öğrencinin kaydı yapılır ve odasına yerleşmesi sağlanır. Ardından kampüs tanıtılır, diğer öğrencilerle kaynaşması sağlanır.

 

Dil Seviyesinin Belirlenmesi: Ertesi gün öğrenciler, dil seviyelerinin belirlenmesi için kısa bir teste tabi tutulurlar. Böylece herkesin kendi seviyesindeki öğrencilerle bir araya gelmesi, sıkılmadan ve zorlanmadan derslere katılması sağlanır. Dersler genellikle hafta içi sabah, 09:00 – 13:00 saatleri arasında yapılır.

 

Geziler ve Aktiviteler: Öğrenciler, ders bitiminden sonra öğle yemeklerini yerler ve ilgi alanlarına göre çeşitli aktivitelere katılarak öğleden sonralarını değerlendirirler. Bu aktiviteler sadece kampüs içinde olabileceği gibi, kampüs dışı gezileri de kapsar. Spor, sahne sanatları, zekâ oyunları veya hazine avı/iz sürme gibi aktivitelerle, öğrencilerin boş vakitlerini verimli kullanması, ayrıca kamptan zevk almaları ve kültürel olarak da gelişmeleri hedeflenir.

 

Geziler ve aktiviteler sırasında öğrenciler mutlaka bir öğretmenin gözetiminde olurlar.

 

Program Sonu: Birkaç haftalık eğlenceli ve öğretici bir kamptan sonra öğrencilere bir törenle sertifikaları verilir. Ardından arkadaşları ile vedalaşan öğrenciler, uçak saatlerine göre havalimanına götürülür ve kontrole kadar da kendilerine eşlik edilir.

 

İngiltere’de yaz okulu sürecinin genel olarak nasıl işlediğini öğrendikten sonra, isterseniz ayrıntılı olarak sizin için seçtiğimiz İngiltere’deki 5 yaz kampına göz atalım.

 

 

OISE, Sherborne
OISE

 

 

1) Oise Sherbourne Priors – Sherbourne

 

Oise Sherbourne Priors, 7 – 13 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden ve onlara ev ortamında, doğayla iç içe eğitim sunan bir yaz kampıdır. Burada amaç öğrencilerin kendi yaş aralıklarına göre sınıflara ayrılması ve yeteneklerine göre etkinliklere yönlendirilmeleridir. Yaz okulunun en öne çıkan özelliklerinden biri öğretmenler ve öğrencilerin aynı kampüste, sıcak bir ortamda konaklamasıdır. Böylece öğrencilerin ortama ve öğretmenlerine kısa sürede alışması, özel ilgi ve yoğun eğitimle başarılı sonuçlar elde edilmesi hedefleniyor. Öğrenciler 2 – 4 kişilik yatakhanelerde kendi yaş aralıklarındaki öğrencilerle birlikte kalıyor, yemeklerini ise yine öğretmenleriyle hep birlikte yiyorlar.

 

En fazla 8 kişilik sınıflarda, isteğe göre 1 ilâ 6 haftalık derslere katılmak mümkün. Derslerin genellikle öğlene kadar sürdüğü kampta, öğrenim ise hiç bitmiyor. Öğleden sonra çeşitli oyunlar ve etkinlikler eşliğinde çocuklar İngilizce konuşmaya ve düşünmeye teşvik ediliyor. Bazı akşamlar ise takım oyunları, bilgi yarışmaları ve film geceleri düzenleniyor.

 

 

Exportise, futbol
Exsportise

 

 

2) Exsportise – West Sussex

 

9 – 17 yaş arasındaki öğrencilere hitap eden Exsportise, diğer yaz kamplarından farklı bir çizgide seyrediyor. Bu yaz okulunda İngilizce eğitiminin yanı sıra 3 ana branştan birini veya ikisini seçerek eğitim alıyorsunuz. Bu branşlar spor, müzik ve dans. Böylece öğrenciler, kendileri gibi arkadaşlarla, zaten ilgileri olan bir branşta eğitim alırken İngilizce öğrendiklerinin farkına bile varmadan kendilerini hem dil alanında, hem de ilgi alanlarında geliştiriyorlar. Bütün dersler profesyonellerce veriliyor.

 

Neredeyse 65 ülkeden öğrencinin katıldığı Exsportise yaz kamplarında öğrenciler 10 ilâ 14 kişilik sınıflarda eğitim alırken, aynı zamanda kültürel olarak da diğer öğrencilerle kaynaşarak kendilerini geliştirme şansına sahip oluyorlar.

 

Hafta içi her gün 3 saat İngilizce dersi ve 3 saat branş dersi verilen yaz okulunda kız ve erkek öğrenciler farklı yatakhanelerde kalıyor, bazı durumlarda öğrencilere tek kişilik oda da verilebiliyor. Öğrencilerin boş zamanlarında kullanabilecekleri havuz, masa tenisi ve langırt gibi etkinliklerin yanı sıra akşamları öğrencilerle oyun, pizza, disko, bilgi yarışması geceleri düzenleniyor. Bunlara ek olarak 2 hafta ve üzeri konaklamalarda haftanın iki günü tam gün geziler düzenleniyor.

 

 

The Leys School, Cambridge
Bell English

 

 

3) Bell English – Cambridge, Londra, St Albans, Oxfordshire, Berkshire

 

Bell English yaz kampı 7 – 17 yaş arasındaki öğrencilere hitap ediyor. Her bir öğrenciyi ayrı ayrı değerlendiren Bell English yaz okulu, öğrencinin ilgisine ve durumuna göre çeşitli programlar sunuyor. Buna göre öğrenciler sadece İngilizce değil, aynı zamanda akademik bilgiler de öğreniyorlar. Öğrenciler ilgilendikleri konuları, İngilizce eşliğinde öğrenmiş oluyorlar. Bu konular arasında matematik, biyoloji, fizik gibi teknik branşların yanı sıra sihir ve gizem, İngiliz edebiyatı, Londra’da yaşam gibi daha genel ve ilgi çekici konular da yer alabiliyor.

 

Sınıf ortamında başlanan çeşitli projeler, sınıf dışındaki aktivitelerle de pekiştirildiğinden öğrenciler sürekli olarak eğlenerek öğrenme durumunda oluyorlar.

 

Yine çeşitli paketlere göre haftalık 15 veya 21 saatlik İngilizce programlarından birini seçmek mümkün. Bu paketlerdeki etkinlikler de çeşitlilik gösterebiliyor.

 

 

Stafford House
Stafford House

 

 

4) Study Holidays Stafford House – Brighton, Cambridge, Canterbury, Londra, Malvern, Oakham, York

 

Stafford House yaz kampı İngiltere’deki 7’den fazla kampüsünde 9 – 18 yaş aralığındaki öğrenciler için yaz okulu düzenliyor. Bu yaz okullarındaki aktiviteler ve kalacak yer (aile yanı veya yurt) kampüsten kampüse göre farklılık gösterebiliyor.

 

Genel olarak Stafford’un 7 farklı İngilizce programı bulunuyor bunlar;

 

– Klasik İngilizce Programı: 2 – 4 hafta arası 9-17 yaş aralığındaki öğrenciler. Haftada 15 saat İngilizce. Bu programda öğrenciler en fazla 16 kişilik sınıflarda eğitim görüyor, haftada 1 tam gün ve 1 veya 2 yarım günlük olmak üzere gezilere katılıyorlar. Elbette İngilizce derslerinin yanı sıra kültürel ve sportif aktivitelere de katılıyorlar.

 

– Klasik İngilizce Programı + Aktivite: Bu program da klasik İngilizce programı gibi, ancak yaş aralıkları seçilen aktiviteye göre değişiyor, buna göre haftalık 15 saatlik İngilizce eğitiminin yanı sıra 10 saatlik de branş eğitimi alınıyor. Bu programda, İngilizce derslerinin yanı sıra futbol, golf, basketbol, binicilik, tenis, sanat, macera etkinlikleri, drama, modern dans aktivitelerinden birini seçiyor ve bu aktivite üzerine de kendinizi geliştireceğiniz dersleri alıyorsunuz.

 

– Özel Yaratıcılık Programı: 15 – 18 yaş aralığına hitap eden bu programlarda sanat ve tasarım, drama, portfolyo, film yapımcılığı ve moda bölümlerinden birini seçmek mümkün. Programa göre değişmekle birlikte kamplar 1 ila 6 hafta arasında sürüyor. Haftalık 30 – 35 saatlik branş dersleri alınıyor.

 

– Akademik Yaz Programı: 14 – 17 yaş arası gençlere göre olan bu program 1 – 4 hafta arası sürüyor ve özel olarak İngiltere’deki çeşitli üniversite ve bölümlere öğrencileri hazırlıyor.

 

– Arsenal Futbol Okulu: 10 – 17 yaş arasındaki erkek çocukları için düzenlenen bu yaklaşık 6 haftalık yaz kampında haftalık 15 saat İngilizce eğitimi ve 20 saatlik futbol eğitimi veriliyor.

 

– Saracens Rugby Okulu: 10 – 17 yaş arasındaki erkek çocukları için düzenlenen bu 4 haftalık yaz kampında haftalık 15 saat İngilizce eğitimi ve 10 saatlik rugby eğitimi veriliyor.

 

– Kodlama ve Programlama Okulu: 4 haftalık bu programlama eğitimi 12 – 17 yaş arasındaki öğrencilere hitap ediyor. Haftalık 15 saatlik İngilizce ve 15 saatlik programlama dersi alan öğrenciler bilgisayar oyunu geliştirme veya dijital sanatlar alt branşlarında bilgileniyor.

 

 

Tasis
Tasis

 

 

5) TASIS – Thorpe

 

TASIS de yine İngilizce’nin yanı sıra fizik, yapımcılık, geometri, spor, tiyatro, dans gibi ek branşlarda öğrencilerin kendini geliştirebildiği bir yaz kampı. Yaklaşık 6 hafta süren dersler, seçilen branşa göre yaş aralıkları değişmekle birlikte genellikle 10 – 17 yaş arasındaki gençlere hitap ediyor.

 

TASIS, öğrencileri kendi aralarında kaynaşmaya itmek amacıyla, kız ve erkek öğrencilerin ayrıldığı, 2 – 8 kişilik yatakhanelerde konaklama olanağı sağlıyor.

 

İngiltere’deki yaz kampları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak, tarihleri, süreleri ve fiyatları öğrenmek için dilediğinizde Teori Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT