Yurtdışında Lise Eğitimi

Günümüzde sadece dil ve üniversite eğitimi değil, yurtdışında lise eğitimi almak da oldukça kolaylaştı. Üstelik sadece değişim programlarıyla değil, lisenin tamamını seçtiğiniz okulda okuyabiliyorsunuz. Günümüzün rekabetçi toplumunda, Türkiye’deki artan özel okul fiyatlarının da etkisiyle pek çok veli, çocuğunu neredeyse Türkiye’dekiyle aynı fiyata yurtdışındaki okullara yollayabiliyor. Böylece hem genç yaşta yurtdışı ve çok kültürlülük deneyimi kazanmış, hem de ilerisi için kredi biriktirmiş oluyorsunuz.

 

Peki yurtdışında lise eğitimi ne kadara mal oluyor? Aşağıda sizin için seçtiğimiz ve karşılaştırmasını yaptığımız ülkeleri, alfabetik sırayla bulabilirsiniz. Fiyatlar ve konaklama seçeneklerinin yanı sıra daha ayrıntılı bilgi için Teori Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Amerika’da Lise Eğitimi

Amerika gibi muazzam bir ülkede lise eğitiminin maliyeti, eyaletten eyalete değişiklik gösteriyor, bu sayede de herkese göre bir lise programı bulmak mümkün oluyor. Aile yanında veya yurtta konaklama seçeneklerinden birini seçebildiğiniz bu programların 3 öğün, konaklama ve sigorta masrafları dâhil tutarı 20.000 ilâ $ 60.000 arasında değişmektedir.

 

Programa başvurmak için öğrencinin 14 – 19 yaş aralığında olması gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrencilerin İngilizce ’ye hâkim olmaları beklenir. Bunun için de SLEP veya TOEFL testlerine girmeleri gerekmektedir. Testlerden geçse bile İngilizce seviyesi çok yüksek olmayan ve destek almak isteyen öğrenciler için İkinci Dil Olarak İngilizce sınıfları vardır. Dil seviyesinin yanı sıra geçer bir not ortalamasıyla gelinmelidir.

 

Amerika’da lise eğitimini tamamlayan bir öğrenci, sonrasında ABD’de veya yurtdışındaki üniversitelerden birinde kolaylıkla eğitime başlayabilir.

Detaylar

İngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere’deki liseler, pek çok ülkenin yaptığı gibi, yabancı ve yerel öğrenciler için farklı fiyatlar uygulamaktadır. Ayrıca çeşitli uluslararası geçerliliği olan program ve sertifikalara öğrencilerini hazırlayan liseler de eğitim ücretlerine bu programların fiyatlarını ekleyebilmektedirler.

 

Bir eğitim yılı 10 aydan oluşur ve bu 10 ay, 3 döneme bölünür. Okullar aile yanında veya yurtta konaklama seçenekleri de sunmaktadırlar. Eğitim ve konaklama dâhil bir yıllık eğitim ücretleri £ 25.000 ile £ 45.000 arasında değişmektedir. Genel olarak ücretlere ders materyalleri ve okul üniforması ile okuldaki rehberlik ve danışmanlık hizmetleri dâhildir.

Detaylar

İsviçre’de Lise Eğitimi

İsviçre’deki lise eğitimi çok kültürlü bir yapı üzerine kuruludur. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve ülkedeki pek çok uluslararası okul sayesinde İngilizce dillerinden biri veya birden fazlasında lise eğitimi almak mümkündür. Liselere kabul şartları arasında başvurulan dili iyi bilmek, not ortalamalarının iyi olması, motivasyon ve referans mektupları gelmektedir. Yatılı eğitim ücretleri ise CHF 50.000’dan başlayıp CHF 100.000 ’na kadar çıkabilmektedir.

Detaylar

Kanada’da Lise Eğitimi

Kanada’daki lise eğitimi Quebec bölgesi hariç İngilizce olarak yapılmaktadır. Quebec’de ise eğitim dili Fransızcadır. Öğrenciler aile yanında veya yurtta konaklama seçeneklerinden birini seçebilirler. Konaklama dâhil eğitim ücretleri CAD 20.000 ile CAD 60.000 arasında değişmektedir.

 

Öğrencilerin liseye kayıt olabilmesi için öğretmenlerinden 3 adet referans mektubu alması, motivasyon mektubu yazması, dil yeterliliğini göstermesi ve notlarının iyi olması gerekmektedir.

Detaylar

Fransa’da Lise Eğitimi

Yaygın kanının aksine Fransa’da pek çok özel lise bulunuyor, bunların çoğunluğunu Katolik okulları oluşturuyor ancak bu durum kayıt sırasında bir sorun çıkartmıyor. Özel liseler de genel lise, genel ve teknik lise, fen lisesi ve meslek lisesi olarak branşlara ayrılıyor. Her bir branş ve lisesinin ücreti ayrı olmakla birlikte bu ücretler bölgeden bölgeye göre de değişebiliyor; ancak Fransa’nın, diğer pek çok ülkenin aksine yabancı öğrencilerden ekstra bir ücret talep etmediğini belirtelim. Fransa’da genel olarak yıllık eğitimin 1.000€ civarında olduğu söylenebilir. Bu ücret sadece eğitim ücretidir. Yatılı bir okulda konaklanmak istenirse fiyatlar € 6.500 ilâ € 18.000 arasında değişmektedir.

 

Fransa, geçmişten günümüze, modadan teknolojiye, tıptan gastronomiye kadar pek çok alanda öncü ülkeler arasında yer almaktadır. İngiltere, Kanada ve ABD’ye kıyasla daha uygun fiyatlara sahip olması, ayrıca ülkemize de uzak olmaması, öğrencilerin kolaylıkla gelmiş bir ülkeye adım atıp geleceklerini sağlam temeller üzerine kurmalarına yardımcı olacaktır.

Detaylar

İrlanda’da Lise Eğitimi

İrlanda, Avrupa ülkeleri arasında hızla yükselen ve yıl boyunca öğrenciler tarafından çokça talep ören ülkelerin başında gelmektedir. İrlanda’da lise eğitimine kayıt olabilmek için 12-19 yaş aralığında olmanız, upper intermediate seviyesinde İngilizce bilmeniz ve son 3 yıllık okul notlarınızın ortalamanın üzerine olması gerekmektedir.

 

İrlanda’da eğitim ücretleri € 12.000 civarındadır; eğer yatılı bir lisede kalmak istiyorsanız bu ücretler € 20.000 – € 30.000 arasında değişmektedir.

 

İrlanda’da lise eğitimini tamamlayan bir öğrenci, sonrasında kolaylıkla İngiltere’deki üniversitelerden birine de geçme şansına sahip olur.

İtalya’da Lise Eğitimi

İtalya tarihi ve kültürel yapısının yanı sıra uygun eğitim ücretleriyle de öne çıkan bir ülke. İtalya’da lise eğitimi toplam 5 yıl sürmektedir.  Genel olarak günlük eğitim öğretim 8:00 – 14:00 saatleri arasında gerçekleşmekte. Pek çok ülkeye göre kısa sayılan bu eğitim saatlerinin sebebi çoğunlukla Cumartesileri de eğitim alınmasından kaynaklanıyor.

 

İtalya’da bir liseye kayıt yaptıracak öğrencinin 14 – 18 yaş aralığında bulunması gerekmektedir. Konaklama yurtta veya gönüllü aile yanında yapılabilmekte. Eğitim ücretlerinin yıllık € 8.000 civarında olduğu İtalya’da konaklamalı eğitim ücretleri ise € 15.000 – € 36.000 arasında değişiyor.

İspanya’da Lise Eğitimi

İspanyolca dünyada en çok konuşulan dillerin başında gelmektedir. İspanya’da lise eğitimi alarak bu dili genç yaşta öğrenmek mümkündür.

 

İspanya 14-18 yaş arasındaki öğrencileri lise eğitimine kabul etmektedir. Eğitim ücretleri genel olarak, yıllık € 13.000 civarındadır. Ücretlere yemek, üniforma ve okul materyalleri gibi ekstralar dâhil olmadığından, bunlar için de yıllık € 800 ayırmak yararlı olacaktır. Konaklamanın dâhil olduğu eğitim ücretleri ise yıllık € 30.000 civarındadır.

Finlandiya’da Lise Eğitimi

Finlandiya günümüzde özellikle eğitim sistemindeki başarılarla göze çarpan bir ülke. Finlandiya’daki özel okulları genel olarak ‘international school’lar oluştuyor. Bu okullar çok dilli oluyor ve bazen Almanya, İngiltere, Fransa, Rusya gibi ülkelere bağlı olabiliyorlar, bu durumda okuldaki eğitim dili, bağlı oldukları ülkeye göre şekilleniyor. Okullar genellikle Helsinki bölgesinde toplanıyor, ancak Turku, Tampere, Oulu ve Rovaniemi gibi Finlandiya’nın diğer önemli şehirlerinde de birer ikişer özel lise bulunuyor.

 

Bazı okullar kayıt sırasında başvuru ücreti, pasaport fotokopisi ve başvuru formu dışında bir şey talep etmezken, bazıları ise son iki yıllık not dökümleri, İngilizce ve matematik öğretmenlerinden alınan referans mektupları, son matematik sınavı notu ve sınav kâğıdının örneği gibi farklı belgeler talep edebiliyor. Başvuru ücretleri € 100 – € 350 arasında değişiyor. Kayıt ücretleri ise € 6.300 – € 14.000 arasında. Bu ücretleri taksitle ödemek mümkün olabiliyor ancak ücretlere konaklama dâhil değil. Ayrıca bazı okullar ülkede ikameti olmayan öğrencilerden fazladan € 4.000 ücret talep edebiliyorlar. Yine bazı liselere giriş yaparken İngilizce, Bilim ve Teknoloji, Toplum ve Ekonomi gibi bölümlerden birini seçiyorsunuz. Eğer Finceniz varsa bu özel okullar arasında sadece giriş sınavına tabi olup ekstradan kayıt ve eğitim parası ödemeyeceğiniz liseler de var. Bu liselerde eğitim, ders materyalleri ve öğle yemekleri ücretsiz.