Amerika’da Lise Eğitimi

Günümüzde gelişen olanaklar ve kısalan mesafeler sayesinde “yurtdışında eğitim” deyince sadece üniversite değil, aynı zamanda lise ve hatta ilk ve ortaokul eğitimlerini de belirtmiş oluyoruz.

Özellikle son yıllarda Türkiye’de artan özel lise fiyatları, velileri yurtdışında eğitime yönlendirmektedir. Türkiye’deki bir özel liseden belki daha ucuza eğitim alabileceğiniz Amerika’daki liseler de bunların başında gelmektedir; çünkü fiyat farkının yanı sıra öğrenci hem yabancı dilini rahatça geliştirebilmekte, hem de yeni kültürler ve insanlarla taşınma fırsatını elde edebilmektedir.

Amerika’daki Lise Eğitimi Sistemi

Amerika’daki lise eğitimi, Türkiye’de de olduğu gibi 4 yıl sürmektedir ve yine Türkiye’deki gibi temel eğitim 12 yıldır. Amerikan lise eğitim sistemi ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; devlet liseleri veya özel liselerde eğitimdir.

 

Amerika’daki devlet liselerinde eğitimin maliyeti oldukça ucuz olmasına karşın ne yazık ki kısıtlı vizeler yüzünden yurtdışından gelen yabancı öğrenciler ancak en fazla 1 yıllık değişim eğitimi görebilmektedirler (istenirse değişim süresi 1 dönemle de kısıtlanabilir). Bu 1 yıllık eğitim boyunca akademik ilgi alanınıza veya hobilerinize göre eğitim alabilirsiniz. Bu 1 yıllık program bir nevi değişim programı olarak düşünülebilir. Öğrenciler bu 1 yıl boyunca gittikleri lisedeki öğrencilerle aynı statüde olacaklardır.

 

Bu eğitim sonunda gittiğiniz Amerikan lisesinden diploma alabilmeniz için, lise eğitiminizin son yılında değişimi yapmanız gerekmektedir veya bir yıl devlet lisesinde okuduktan sonra özel liseye geçiş yaparak lise eğitiminizi tamamlayabilir ve Amerika’daki bir liseden mezun olabilirsiniz.

 

 Özel liseler ise paralı eğitim verirler ve herkese açıktırlar. Amerika’nın geneline yayılmış ve başvuru yapabileceğiniz 40’ın üzerinde özel lise vardır. Bu liseler genellikle yatılı eğitim sunarlar.

Nasıl Başvurulur?

Amerika’nın genelinde başvuru yapabileceğiniz 15’in üzerinde devlet lisesi bulunmaktadır. Okul seçiminizi branşınıza veya hobilerinize göre yapmanız beklenmektedir. Programa kabul edilme yaşı 15-18’dir.

 

Özel okullar ise yatılı ve gündüzlü olarak ayrılmaktadırlar ve lise seviyesindeki (14-19 yaş) öğrencilere hitap etmektedirler. Başvurular liselere göre farklılık gösterebildiğinden bazı liseler daha küçük öğrencileri de kabul edebilmektedir. Başvurunuz sırasında ortalama geçer bir not ortalamasıyla liseye geliyor olmanız beklenmektedir. Bazı okullar not ortalamasının yüksek olmasını isteyebilir.

 

Eğitim dili İngilizce olacağından öğrencilerin İngilizceye hâkim olmaları beklenir. Bunun için de SLEP veya TOEFL testlerine girmeleri gerekmektedir. Testlerden geçse bile İngilizce seviyesi çok yüksek olmayan ve destek almak isteyen öğrenciler için İkinci Dil Olarak İngilizce sınıfları vardır.

 

Gerek devlet lisesi, gerek özel lise olsun başvuru süreciniz öncesinde, sırasında ve sonrasında Teori Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilir sizin için en iyi liseyi birlikte seçebilir ve başvurunuzu hızlı ve kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli Belgeler

Amerika’daki bir devlet lisesi ile 1 yıllık değişim yapabilmeniz için not ortalamanızın en az ‘C’ (100 üzerinden en az 60 veya 5.00 üzerinden en az 3.00) olması ve İngilizce seviyenizi gösterecek olan SLEP testinden en az ‘45’ almanız beklenmektedir.

 

Özel liselere başvurularda öğrenciler, kaydolmak istedikleri okulu seçtikten sonra bir başvuru formu doldurmaktadırlar. Başvuruların sona ermesine yakın başvuru yapılan okuldan bir yetkili öğrenci ile uzaktan mülakat gerçekleştirmektedir.

 

Genel olarak her tür liseye başvuru sırasında istenen belgeleri şöyle sıralayabiliriz;

– Okulun kendi başvuru formu

– Vesikalık fotoğraf

– Neden lise eğitiminizi Amerika’da almak istediğinizi açıkladığınız niyet mektubu

– Not dökümleriniz (transkript)

– İngilizce seviyenizi gösteren test sonucunuz

– Sağlık raporu

– Velinin imzalayacağı izin belgesi

– Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Başvuru Tarihleri

1 yıllık devlet lisesi değişim programına başvurunuzu yaparken iki dönemden birini seçebilirsiniz.

 

– Güz dönemi için son başvuru tarihi 15 Nisan

– Bahar dönemi için son başvuru tarihi 1 Aralıktır.

 

Ancak yoğun talep sebebiyle okullar yukarıda belirtilen tarihlerden önce dolabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca erken başvuru yapılmalıdır. Başvurulan okulun dolu olması halinde öğrenci bir başka liseye yönlendirilebilmektedir.

 

Özel liselerde başvuru tarihleri okuldan okula göre farklılık göstermekle birlikte pek çok lise eğitime Ağustos veya Eylül ayında başladığından, sadece aynı yılın Şubat ayına kadar başvuruları kabul etmektedir.

Amerika’daki Özel Lise Ücretleri

Devlet liselerinde her şey dâhil (eğitim + konaklama + 3 öğün yemek + sigorta masrafları) 1 yıllık eğitim ücretleri 15.000 ila 25.000$ arasındadır.

 

Özel yatılı liselerde eğitim ücretleri ise (eğitim + konaklama + 3 öğün yemek + sigorta masrafları) yıllık 20.000 ila 60.000$ arasında değişmektedir. Farkın bu kadar büyük olması okulların ve şehirlerin farklılığından kaynaklanmaktadır.

 

Aşağıdaki listede örnek olarak hemen her eyaletten bir özel lise ve bu lisenin ücreti (varsa yatılı ve gündüzlü olarak ayrı ayrı) verilmiştir. Eğitim ücretleri ortalama bu tablodaki gibidir.

 

 

* Fiyata dahil olanlar: 1 akademik yıl eğitim ücreti, aile yanında konaklama (kahvaltı ve akşam yemeği dahil), velilik, öğrenci desteği.

Amerika’daki Devlet Lisesi Ücretleri

Aşağıdaki listede ise Amerika’nın çeşitli eyaletlerindeki devlet liselerinin ücretlerini bulabilirsiniz.

 

 

* Fiyata dahil olanlar: 1 akademik yıl eğitim ücreti, aile yanında konaklama (kahvaltı ve akşam yemeği dahil), velilik, öğrenci desteği.

Konaklama Olanakları

Amerika’daki devlet liselerine başvurulması hâlinde eğitim süresi en fazla 1 yıl olacağından konaklamalar genellikle aile yanında yapılmaktadır. Böylelikle öğrenciler ülkede kısa süre de kalıyor olsalar Amerikan kültürünü tam anlamıyla yaşayabilmektedirler.

 

Özel liselerde ise gidilecek lisenin gündüzlü olması halinde konaklama aile yanında, yatılı olması halindeyse okulun kendi yurdunda konaklama imkânı olmaktadır. Bu yurtlar kız ve erkek öğrenciler için ayrıdır. Her yurtta öğrencilerle birlikte kalan gözetmen öğretmenler bulunur ve öğrenciler herhangi bir sorunları olması halinde bu gözetmen öğretmenlere başvururlar.

 

Yatılı yurtların en büyük avantajlarından biri neredeyse tamamı yabancı öğrencilerden oluşan öğrencilere zengin okul dışı etkinlikler sunmasıdır. Böylelikle hem okula ve ülkeye uyum süreci kısalır, hem de öğrenciler sportif, sanatsal ve daha pek çok farklı etkinlikle kendilerini okul dışında da geliştirme imkânına sahip olurlar.

 

Aile yanında kalmak ise öğrencinin Amerikan kültürüne daha çabuk adapte olmasına yardımcı olacak farklı bir alternatiftir.

 

Lise Eğitimi İçin Amerika Vizesine Başvurmak

Amerika’da lise eğitimine başvururken okuyacağınız lise tipine göre F1 veya J1 vizelerinden birine başvuracaksınız. Başvuracağınız vize tipini, kabul aldığınız okul vasıtasıyla öğreneceksiniz. Vize türü F1 olması halinde lise tarafından yollanan I-20 formunu veya J1 olması halinde DS-2019 formlarını doldurmanız gerekecektir.

 

Tüm bu işlemler sırasında en çok dikkat etmeniz gereken unsur pasaportunuz, I-20 veya DS-2019 formu ve vize işlemleri sırasında dolduracağınız DS-160 formundaki adı ve soyadı kısımlarında adınızı/soyadınızı doğru yazmaktır. DS-160 formu internetten doldurmanız gereken elektronik bir formdur. Bu formda kişisel bilgilerinizin yanı sıra başvuracağınız okulla ilgili bilgileri de doldurmanız istenecektir.

 

Vize ücretini yatırıp DS-160 formunu tüm ayrıntılarıyla doldurup yolladıktan sonra mülakat için ABD temsilciliğine çağrılacaksınız. Mülakat sırasında sizden, eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkenize geri döneceğinizi kanıtlamanız istenecek. Bunun için Türkiye’deki aile bağlarınızı veya Amerika’ya sadece 1 yıllığına okumaya gidecekseniz Türkiye’deki lisenizle bağlantılarınızı gösterebilirsiniz.

 

Gerekli belgeler;

 • Amerika’da kalacağınız sürece geçerli olacak pasaportunuz, varsa eski pasaportlarınız
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş, 5×5 cm ebadında, 2 adet biometrik fotoğraf (Fotoğrafın fonu beyaz)
 • Gideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış kabul mektubu ‘I-20 belgesi’ veya “DS-2019 belgesi”.
 • Halen öğrenciliğiniz devam ediyorsa öğrenci belgeniz. Öğrenciliğiniz devam etmiyorsa son diplomanızın fotokopisi.
 • Amerika’da kalacağınız sürece masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız için gereken belgeler: Anne, baba, kardeş, sponsora ait;
  • Banka cüzdanları veya hesap hareketlerini gösterir banka ekstreleri
  • Maaş bordroları veya iş sahibi iseler işyeri ile ilgili evrakların fotokopisi (Ticaret odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi)
  • Malvarlığı varsa tapuların, araç varsa ruhsatının fotokopisi
  • Kira geliri varsa kira kontratı fotokopileri
 • İngilizce öğrenmek için herhangi bir dil kursuna gittiyseniz aldığınız sertifikanın fotokopisi, sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup, herhangi bir dil yeterlilik sınavına girdiyseniz (TOEFL, IELTS vb) alınan skoru gösteren belge
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Muvafakatname ( 18 yaşından küçük çocuklar için noter onaylı muvafakatname isteniyor. )
 • Konaklamayla ilgili rezervasyon onayı
 • Elektronik ortamda doldurulmuş DS-160 vize formu

 

Vize ücreti;

Vize ücreti; 160 USD (vize başvuru ücreti)

Servis ücreti; 200 USD (bu ücret konsolosluktaki mülakatınızdan minimum 3 gün önce yatırılmalıdır.)

 

Pek çok insan ABD vizesi alırken tereddüt etmektedir. Gerçekten de vize prosedürü biraz uzun sürmektedir ancak dikkat edeceğiniz birkaç temel nokta ile kolaylıkla vize alabilirsiniz. Bunlar;

 

– Mülakat sırasında giydiklerinize dikkat etmek,

– Asla ve asla yalan söylememek,

– Sorulan sorulara net yanıtlar vermek,

– Sakin ve kararlı gözükmek (çoğu öğrencinin ABD’ye giderken aklında kesin bir amaç olmayabilir, ancak bir şekilde eğitim planınızı yapmak ve kararlı bir şekilde bunu sunmak sizin yararınıza olacaktır)

– Gerekli belgeleri yanınızda götürmek.

Amerika’daki Lise Eğitiminden Sonra Ne Yapabilirsiniz?

Amerika’daki liselerin hepsinin uluslararası denkliği ve tanınırlığı bulunmaktadır Amerika’da lise eğitiminizi tamamladıktan sonra yine Amerika’daki veya dünyanın başka bir yerindeki seçkin bir üniversiteye kaydınızı kolaylıkla yaptırma şansına kavuşabileceksiniz.

 

Üniversite eğitiminizi de Amerika’da geçirmek istemeniz halinde bunun seçiminizi lise yıllarından oluşturmanın sizin adınıza büyük bir artısı olacaktır. Amerika’daki lise eğitiminiz boyunca üniversitede seçmek istediğiniz branşa ait dersler almanız sizin yararınıza olacaktır (Amerika’daki liselerde mühendislik, iktisadi idari bilimler, sosyal, edebiyat, fen gibi pek çok bölüm söz konusudur). Örneğin üniversitede mühendislik okumanız halinde lisede matematik, fizik, kimya gibi fen branşlarından dersler görmüş olmanız beklenmektedir. Gerek lisedeki öğretmenleriniz gerekse seçmek istediğiniz üniversiteye bizzat giderek lisede okumanız gereken dersleri birlikte oluşturabilirsiniz.

 

Amerikan liselerinde verilen okul dışı etkinlikler ve öğretiler sayesinde kendinizi kültürel açıdan da geliştireceğiniz için dünyanın neresine giderseniz gidin kendinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve eğitim ve kariyer basamaklarını hızla tırmanacaksınız.

Neden Lise Eğitimi Amerika’da Alınmalı?

– Dünyanın pek çok yerinden gelen yabancı öğrencilerle kaynaşabileceğiniz, genellikle yatılı sisteme dayalı bir lise eğitiminin içinde olacağınızdan, sizinle aynı durumdaki yabancı öğrenciler arasında kültürel alt yapınızı ve dilinizi daha rahat geliştireceksiniz.

– Akademik eğitimin yanı sıra bol bol hobilerinize ve spora da vakit ayırabileceğiniz bir eğitimin içerisinde olacaksınız. Yatılı okul sistemi tüm bunları tek bir çatı altında topladığından tüm olanaklar elinizin altında olacak.

– Lise eğitiminizi Amerika’da tamamladıktan sonra Amerika’nın en seçkin üniversitelerine kolayca girmeye hak kazanacaksınız. Liseyi Amerika’da tamamlamış olacağınız için üniversiteye ve ortama alışma sürecini atlatmış olarak kolayca akademik kariyerinize yoğunlaşabileceksiniz.

– Türkiye’de sınavsız üniversite hakkı*

– Türkiye’deki özel lise fiyatlarına göre Amerika’daki özel liselerin fiyatlarının düşük kalması veya hemen hemen aynı olması.

– Üniversite eğitimine isterseniz Amerika’daki seçkin bir üniversitede, isterseniz dünyanın herhangi bir yerindeki seçkin bir üniversitede devam etme imkânına sahip olmanız.

– Üniversite eğitiminizi de Amerika’da almak istiyorsanız okumak istediğiniz üniversiteleri birebir gezebilme, yetkililerle konuşabilme ve lisede seçmeniz gereken dersleri planlayabilme olanağı.

 

*Sınavsız üniversite hakkı: 2010 yılında YÖK’ün “yabancı uyruklu öğrenci sınavı”nı kaldırmasıyla birlikte liseyi yurtdışında bitiren TC veya yabancı uyruklu öğrencilere Türkiye’deki üniversitelerin kapısı açılmış oldu. Buna göre artık her üniversite kendi sınavını yapıyor veya bazı kriterlere göre öğrenci alımı yapıyor. Bu kriterler genellikle dil yeterliliği veya öğrencinin mezun olduğu ülkedeki lise bitirme sınavından aldığı nota dayanıyor.