İsviçre’de Lise Eğitimi

Günümüzde yurtdışında eğitim almak oldukça önemli bir hal aldı. Önceden üniversite eğitimi sonrasında yurtdışında alınacak lisans eğitimi hedefler arasındayken şimdilerde üniversite hatta lise eğitiminin temellerini yurtdışında atmak bilinçli öğrenci ve velilerin tercihleri arasında yer alıyor.

 

Lise dönemi öğrencilerin çocukluktan çıkıp üniversite kapılarını araladığı yıllar olduğu için oldukça önemlidir. Verimli geçen 3 – 4 yılın ardından yapılan tercihler sonrasında çocuklar belki de tüm hayatları boyu yapacakları meslekleri kısacası geleceklerini belirlemiş oluyor. Bu nedenle erken yaşta yapılan doğru tercihler ve alınan kaliteli eğitim ile öğrencilerin hayallerini süsleyen üniversitelerde okuması mümkün.

 

Bu alanda İsviçre son yıllarda kendini kanıtlamış ve başarılarına başarı katıyor. Şimdilerde lise eğitiminde en önde gelen ülkelerden biri olan bu ülkeyi de çocuğuna iyi bir gelecek sunmak isteyen aileler sıklıkla tercih ediyor.

 

Türkiye’de devamlı değişen eğitim sistemini de göz önüne aldığımızda gücü yeten ailelerin çocuklarına liseyi özel okullarda okutmaları da kaçınılmaz oluyor. Maaliyet açısında da Türkiye’deki özel okullarda eğitim almakla İsviçre’de lise eğitimi almak denktir. Alınan eğitimin içeriği ve kalitesi, okul tipi ve konaklama şekline göre yıllık ücretler farklılık gösterse de genellikle yatılı okul eğitim ücretleri yaklaşık 80,000 CHF ile 110,000 CHF arasında değişmektedir.

 

İsviçre’de lise okumak, dil öğrenmek açısından da oldukça cazip bir tercihtir. Ülkede Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi farklı dillerin konuşulması öğrencilere aldıkları akademik eğitimin yanında yabancı dil öğrenme imkanı sunuyor. Uluslararası bir ortamda farklı kültürleri tanıyarak kaliteli bir eğitim alan gençler de kendini gelecekteki kariyerleri için hazırlıyor.

İsviçre’deki Eğitim Sistemi

İsviçre’deki eğitim sisteminin yapısı ise bizimkinden biraz farklıdır. Zorunlu eğitim genel olarak ilk ve ikincil olup 9 yıl sürmektedir. Bunu ülkemizdeki ilk ve orta okul olarak düşünebilirsiniz. Ülkede merkezi değil, kantonların sorumluluğunda olan bir eğitim sistemi vardır. Eğitim süresi de kantonlara göre değişiklik gösterdiği  için İsviçre’de eğitim almak isteyen öğrenciler, öncelikle hangi kantonda eğitim almak istediğini belirlemelidir.

 

İsviçre’deki okulların birçoğu Fransızca ve İngilizce dillerini ikinci dil olarak öğrencilere sunmaktadır. İsviçre’de bir okuldan alınan lise diplomasının dünyanın her yerinde geçerliliği vardır. Bazı durumlarda üniversiteler özel taleplerde bulanabilir.

 

İsviçre’deki okullar öğrencilere çoğunlukla IB (International Baccalaureate) olmak üzere, AP (Advance Placement),ve IGCSE (International General Certificate of Secondary Education) diploması vermektedir.

 

İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak bilinen  Advanced Placement (AP) programı, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uygulanan ve tüm dünyaya yayılan ABD’nin dışında 60 ‘tan fazla ülkede uygulanan bir programdır. Bu program öğrencilere, lisede okurken üniversite seviyesindeki dersleri alma ve bu derslerden üniversitede muaf olma imkanı sunar.  Üniversite başvuru döneminde AP derslerini başarıyla geçmiş öğrenciler daha avantajlıdır.

 

Dünyaca bütün üniversiteler tarafından kabul gören IB-International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya) ise üniversiteden önceki 2 yıllık programdır. Bu programın amacı kendi ülkesinden uzakta okuyan öğrencilerin lise ya da üniversite eğitimini ortak ve evrensel bir çerçeve ilerletmesidir. Program sonunda verilen IB sertifikası pek çok üniversitede bazı derslerden kredi saydırabilir ya da sınıf atlayabilirler.

 

Cambridge Uluslararası Genel Ortaöğretim Eğitimi Sertifikası (IGCSE); dünya çapında en çok tanınan sertifikalardan biridir. Birçok farklı konuda ve farklı beceri düzeylerini hedefleyen temel ve genişletilmiş müfredat içeren İngiliz diploma programı UK, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki üniversiteler tarafından kabul görmektedir.

Neler Yapmalıyım?

Yurtdışında lise eğitimi almak için dünyaca kabul gören bazı sınavlara girmek gerekmektedir. İsviçre için de durum aynı şekildedir. Genel olarak öğrencilerin aşığada listelenen sınavlara girmeleri istense de okuldan okula farklılıklar olabilir. Bazı durumlarda öğrenciler ile mülakat yapılmaktadır.

 

– Independent School Entrance Examination (ISEE) – Özel Okullar Giriş Sınavı

– Secondary School Admission Test  (SSAT) – Ortaöğretim Kabul Sınavı

– TOEFL (Junior, Primary)

– SLEP

– PLEP

İsviçre’de eğitim almanın artıları kadar okul seçimi de çok önemlidir. Üniversite eğitimi için bir basamak olan lise eğitimi öğrencilerin gelecekteki meslek seçimini belirlemektedir. İsviçre’de eğitim alan öğrenciler aldıkları kaliteli eğitimin yanında en az iki dil bilerek, farklı kültürleri tanıyarak donanımlı bir şekilde mezun olurlar.

 

İsviçre’yi bu kadar önemli yapan başka bir özelliği de, uluslararası şirketlere ev sahipliği yapması, diplomatik bir topluluğa sahip olması ve  diğer Avrupa ülkeleri, Amerika, İngiltere dahil olmak üzere bir çok farklı eğitim sistemini yatılı okullarında sunmasıdır. Bu sayede, öğrenciler mezun olduktan sonra farklı ülkelerdeki dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almaya hak kazanır.

İsviçre’deki liseler ve yatılı okullar

– Tasis

– Lo rosey

– Le rėgent

– Brilliantmont International School

– Lyceum Alpinum Zuoz

– Collège Beau Soleil

– Leysin American School

– Institut Auf Dem Rosenberg

– Collège du Léman

– Institut Montana Zugerberg

– Glion Institute Of Higher Education

– Institut auf dem Rosenberg

– College Champittet

– Aiglon College