Londra’da bir Üniversiteye Başvurmak için Gerekli Uluslararası Yeterlilik

Her yıl 100,000’den fazla uluslararası öğrenci lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak için Londra’ya gelmektedir. İngiltere’deki üniversiteler başvuran adayları ayrıntılı olarak inceler ve  adayların farklı niteliklerle donanımlı olmasını ister. Siz Londra’daki bir üniversiteye başvuru yaptığınızda başvurunuz üniversitenin ilgili departmanı tarafından incelenir. Üniversitelerce aranan nitelikler İngiltere’de UK NARIC (UK National Recognition Information Centre) olarak bilinen bir kuruma bağlı olarak belirlenir. Bu kurum, dünyanın her bir yanından gelen öğrencilerde aranan akademik, mesleki ve profesyonel niteliklerle ilgili üniversitelere bilgi sağlamak ile görevlidir.

 

Uluslararası Okul Yeterlilikleri

Eğer şu anda bir lisede okuyorsanız ilk yapmanız gereken şey lise diplomanızın İngiltere’de bir üniversiteye başvurmak için yeterli olup olmayacağını öğrenmek olmalıdır.

 

İngiltere’de lisans eğitimi almak için gösterebileceğiniz birden fazla yeterlilik seçeneği vardır. Bunlardan en yayınları International Baccalaureate ve Advanced Placements’dır. (Görsel ©Jeff Meyer)

İngiltere’de lisans eğitimi için kabul gören birden fazla yeterlilik seçeneği vardır. Bunlardan en yaygın olanları the International Baccalaureate ve Advanced Placements olarak bilinir. İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placements, yurt dışı üniversite başvurularında kabul aşamasında uluslararası olarak tanınmaktadır. Bir öğrencinin lise döneminde AP dersleri almış ve sınavlardan başarıyla geçmiş olması akademik eğitim için hazır olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

 

Uluslararası Bakalorya olarak bilinen International Baccalaureate ise  dünyanın birçok ülkesinde orta öğretimde 16-19 yaş öğrenci gruplarına uygulanan çok kapsamlı ve Dünya’nın en saygın Diploma Programlarından biridir. Bunların yanısıra birçok İngiliz üniversitesi, Avrupa Birliği Ülkeleri, Hindistan ve bazı Afrika Ülkeleri gibi benzer eğitim sistemine sahip ülkelerden gelen öğrencilerden sadece lise diploması talep etmektedir.

 

Eğer sizin lise eğitiminiz yukarıdaki kriterlerden birine uymuyorsa, lisans eğitiminden önce 1 yıllık Foundation Eğitimi almanız zorunludur. İngiltere’deki birçok üniversite öğrencileri için Foundation Kursu sunar ya da bu kursu sunan aracı okullarla çalışır. Eğer bu hazırlık kursunu iyi notlarla tamamlarsanız aynı üniversitede istediğiniz alanda lisans eğitimine devam etmeyi garantilemiş olursunuz. Başarıyla tamamladığınız takdirde diğer üniversiteler de sizi kabul edebilir.

 

 

Uluslararası Üniversite Yeterlilikleri

Lise eğiminiz istenilen kriterlere uymuyorsa bile endişelenmenize gerek yok, lisansa başlamadan önce 1 yıllık Foundation Eğitimi alarak da hedeflerinize ulaşabilirsiniz. (Görsel ©Lucélia Ribeiro)

Eğer kendi ülkenizde ya da başka bir ülkede üniversite okumaktaysanız ya da üniversitedeki eğitiminizi çoktan tamamladıysanız İngiltere’deki üniversitelerin Doktora Programları için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru koşulları her üniversite için farklılık gösterse de genelde 3.0/4 veya 3.9/5 GPA istenmektedir. Başvuru için istenen kesin şartları üniversitelerin kendi web sayfalarında bulabilirsiniz. Üniversiteniz GPA not sistemini kullanmıyorsa bile başvuru için trankriptinizi vermeniz yeterli olacaktır. Eğitim aldığınız not sistemi İngiltere’de eğitim için aranan kriterle karşılaştırılıp değerlendirilecektir.

 

Başvuru için Yeterlilik

Başvuru için gereken koşullar üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebildiği gibi başvurulan alana, başvuru yapılan ülkeye göre de farklılık gösterebilir. Bu koşulları ülkeler kategorisinden kendi ülkenizi seçerek öğrenebilirsiniz.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT