Lyon’da öğrenci olmak… Lyon’da gezilecek yerler…

Fransa’nın sanayi merkezi olarak bilinen Lyon’un pek çok Avrupa kentinden daha canlı bir öğrenci merkezi olduğunu, Fransa’da “dünyanın gastronomi başkenti” olarak geçtiğini ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldığını duymuş muydunuz? İşte Lyon’da muhakkak yapmanız gerekenler…

 

Fransızca öğrenmek için Fransa’ya gitmek istiyor fakat “Paris’e sadece turist olarak giderim, Nice’te sadece denize girerim, Rennes’de iki gün gezer, deniz ürünlerine doyar kaçarım, fakat hiçbirinde uzun süre kalamam” diyorsanız Lyon tam size göre bir öğrenci şehri.

 

Lyon Fransa’nın güneydoğusunda yer alıyor ve Rhône-Alpes bölgesinin en büyük şehri. İçinden geçen Rhône et Saône nehirleri şehir merkezi olan Presqu’île bölgesini oluşturuyor. Bu yarımadanın büyük bir kısmı ve Roma döneminden kalma yapıları görebileceğiniz, Lyon’un sembolü olan kiliselerin yer aldığı Vieux-Lyon bölgesi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

 

Lyon’da bulunan Alpadia dil okulu için tıklayınız.

 

Lyon’da toplu taşıma olarak metro, tramvay ve otobüs kullanılıyor. Fakat Lyon’da öğrenci olmanın en güzel taraflarından biri çoğunluğun bisiklet kullanması. Sadece gezmek için de, okula giderken ulaşım aracı olarak da bisiklet kullanıyor herkes. Eğer kendinize bir bisiklet almayacaksanız belediyenin şehrin her yerine yerleştirdiği bisikletleri son derece uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz.

 

Lyon Belediyesi’nce sunulan bisikletleri çok cüzi fiyatlarla kullanabilirsiniz.

 

Lyon’a gidince ilk yapmanız gerekenlerden biri yarımadayı boydan boya yürümek olmalı. İki nehir arasındaki ara sokaklarda kaybolmak, küçük restoranlarda yemek yemek ya da bir şeyler içmek Lyon’un en keyifli aktivitelerinden. Bu küçük tur için ilk olarak Metro A’nın Hôtel de Ville durağında iner, La place de la Comédie kapısından yukarı çıkarsanız opera binası ve belediye binasının arasında kalacaksınız. 16. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen opera binası 19. yüzyılda geçirdiği düzenlemelerden sonra bugünkü kırmızı ışıklı, camdan modern çatısı ve ilk halini koruyan gövdesiyle dikkatinizi çekecek.

 

Eğer şanslıysanız Lyon’da sıkça düzenlenen ücretsiz müzik ve dans gösterilerinden birine bu meydanda denk gelebilirsiniz ya da biletler tükenmediyse 10-50 euro arası bir fiyata aldığınız biletle opera, bale ya da konser izleyebilirsiniz. Metronun diğer bir çıkışı La place Louis-Pradel. Opera binasının diğer tarafındaki bu meydanda kaykay kayanlara, hip hop müzik yapanlara, dans edenlere eşlik edebilirsiniz.

 

Belediye binasının arka bahçesi ve Lyon Güzel Sanatlar Müzesi ’nin ortasında bulunan Terreaux Meydanı yarımadanın iki büyük meydanından biri. Diğer büyük meydan yarımadanın sonlarına doğru yer alan Bellecour. Buraya gitmeniz için Rue de la République üzerinden yürümek son derece keyifli. Yolda giyim alış verişi yapabileceğiniz dükkânlara rastlayacak, ara sokaklara girerseniz, hem Fransız hem dünya mutfağının tadına bakabileceğiniz, küçük ve son derece sevimli restoranlarda Akdeniz esintisini hissedeceksiniz.

 

Place des Terreaux, belediye binası ve Lyon Güzel Sanatlar Müzesi’nin ortasında bulunur.

 

Şehrin sembollerinden olan Notre Dame de Fourviére Bazilikası ‘nı şehrin pek çok bölgesinden görebilirsiniz. Gitmek için en kolay yol Metro D ile Vieux-Lyon ’a gelmek ve buradan fünikülere binmek. Vieux-Lyon’da, Place Saint-Jean ’a doğru yürürseniz Lyon’u gastronomi başkenti yapan ve genellikle sakatat kullanılarak yapılan meşhur yemekleri “bouchon” denilen restoranlarda deneyebilirsiniz.

 

Lyon’da öğrenciyseniz muhakkak yapmanız gereken başka bir şey de Rhone Nehri kenarındaki çimlerde yürümek, piknik yapmak, koşmak ya da nehir üzerindeki bot restoran ve barlarda oturmak. Özellikle öğleden sonra ve akşam son derece canlı olan bu bölgede üniversite öğrencileri sıkça vakit geçiriyor. Başka bir alternatif de Lyonluların öğle aralarında bile piknik yapmaya gittikleri, spor yaptıkları Avrupa’nın en büyük parklarından biri olan Parc de la Tête d’Or.

 

Parc de la Tête d’Or, Avrupa’nın en büyük parklarından biridir.

 

Şehrin her tarafında yer alan belediye ya da üniversite kütüphaneleri araştırma yapmak için güzel fırsatlar sunarken profesyonellik alanına göre kendinize uygun müzeler bulmanız da mümkün. Örneğin Lyon’la ilgili sinema meraklılarına ayrı bir not düşmek gerekli. Rue du Premier-Film’deki Lumière Müzesi, ziyaretçilerine Louis Lumière’in 1895’te icat ettiği sinematografın estetik, bilimsel ve tarihi hikâyesini sunuyor. Lumière kardeşlerin ilk filmi olan, Türkçede “Lumière fabrikasından çıkan işçiler” adıyla bilinen “La sortie des usines Lumière” buradaki üretim merkezinde çekilmiş ve şu an film gösterimi ve atölye çalışmalarının yapıldığı bir alan halinde.

 

Eğer Aralık ayında Lyon’da olursanız 5-8 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Fête des Lumières’e muhakkak katılın, diğer ışık festivallerine göre son derece başarılı ve iddialı 4 gün geçireceksiniz. Lyonluların şehrin kalabalığından, trafiğin sıkışmasından, yolların kapatılmasından dolayı pek de hoşlanmadığı bu festival boyunca ışıklar içinde, müzikler eşliğinde gezerek rengârenk birkaç gün geçireceksiniz. 8 Aralık günü Lyonlular da pencerelerinin, kapılarının önüne mumlar yakarak turistlerin eğlencesine ortak olacak merak etmeyin!

 

Son olarak daha uçakla şehre giderken Alpler’i görmek mümkün. Lyon kış turizmi için ideal kentlerden. Sadece birkaç saatlik mesafedeki kış sporları merkezleri özellikle hafta sonları öğrenciler için önemli bir aktivite seçeneği.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT