MALTA DİL OKULLARI

Özellikle son yıllarda Malta dil okulları, İngilizce eğitimi ile dünyanın birçok ülkesinden İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin tercih ettiği popüler bir seçenek haline gelmiştir.

Chamber College

Gzira

Inlingua

Sliema

LAL IELS

Sliema

ACE Malta

St Julian’s

Clubclass

St Julian’s

EC English

St Julian’s

European School of English (ESE)

St Julian’s

Linguatime

St Julian’s

Sprachcaffe

St Julian’s

Link Language School

Swieqi

Easy School of Languages

Valetta

NSTS

Valetta

Sicilya’nın güneyinde yer alan yaklaşık 400.000 nüfusa sahip Malta, gün geçtikçe popüler hale gelen şirin ve turistik bir ada ülkesidir. Yaz aylarında ortalama 2 milyon turiste ev sahipliği yapmakta ve Anglosakson geleneği ile Avrupalı olmanın ayrıcalığını Akdeniz kültürü ve konukseverliği ile birleştirerek ziyaretçilerine sunmaktadır. Malta, İngilizce konuşan ülkelerin topluluğu olan İngiliz Uluslar Topluluğu’nun en eski üyelerinden biridir.  Yaklaşık 200 yıl İngiltere’nin sömürgesinde kalmasından dolayı Malta’da İngilizce ve İngiliz Kültürü ülkenin her yerinde hissedilmektedir. Malta’da trafik bile İngiltere’deki gibi soldan akar. İngilizce, Maltaca’nın yanı sıra Malta Anayasaları’nda resmi dil olarak da kabul edilmiştir.

 

NEDEN MALTA?

İngilizce’nin okul ve iş hayatındaki önemini ve sarsılmaz yerini göz ardı etmek mümkün değildir. Bugün hangi liseye giderseniz gidin, üniversitede hangi bölümü kazanırsanız kazanın, ve mezun olduktan sonra hangi alanda çalışırsanız çalışın İngilizce asla sizin peşinizi bırakmayacaktır. Sizden talep edilen dil seviyeleri farklı olsa dahi bugün anaokuluna başlayan minik öğrenciden tutun da Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde doktora yapmak isteyen öğrenciye kadar herkes için İngilizce’yi öğrenmek vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Eğitim hayatımızın olmazsa olmazı ‘İngilizce’ !

 

Bütçeniz, sosyal statünüz, seçim yapacağınız ülke ve şehir, okul oldukça etkin kriterlerdir. Ama İngilizce dil eğitiminde alternatif seçenekler arayışı içerisinde olanlar için daha ekonomik bir seçenek olan Malta mükemmel bir tercih olacaktır.

 

Malta’da dil eğitimi almak için bir çok neden bulunmaktadır. Alternatif rota olarak belirlenebilecek Malta, öğrenciler için son derece eğlenceli, fiyat performans oranına bakıldığında oldukça ekonomik ve öğretici bir varış noktasıdır.

 

Malta’nın en önemli gelir kaynakları İngilizce eğitim veren dil okulları ve turizmdir. Malta hükümetinin dil eğitim kursları ve turizm üzerinde etki ve kontrolleri bulunmaktadır. Standartlarını her zaman aynı seviyede tutmak ve ilerletmek zorunda olan Malta dil okullarının kaliteleri oldukça yüksektir.

 

Malta’da dil eğitimi, alternatif olan Amerika ve İngiltere’yle karşılaştırıldığında çok daha ekonomik bir ülke seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı kalitedeki İngilizce eğitimini Malta’da kıyaslanan ülkelere oranla neredeyse yarı fiyatına almak mümkündür. Ayrıca konaklama ve yaşam masrafları da diğer ülkelere oranla düşüktür. Yaşam masrafı İngiltere’de aylık ortalama 600-1000 £, Amerika’da aylık ortalama 750-1200 $ civarındayken Malta’da aylık ortalama 400-600 avrodur. Öğrenciler Londra, New York gibi şehirlerde haftalık kartlarla ulaşımlarını sağlarken, Malta’da her yere yürüyerek kolayca ulaşabilirler. Tatil ile dil eğitimini bir arada yapma fırsatı da tercih sebepleri arasında yer alabilir.

 

Malta dil eğitimi için en kolay vize veren ülkedir. Ayrıca, Malta’da dil okulu kültürü oturmuş ve kurumsallaşmıştır.

 

Akdeniz iklimi sayesinde Malta’da yıl boyunca ılıman iklim hakimdir. Yaz ayları sadece 3 ay ile sınırlı değildir. Sonbaharın ortalarına kadar bu güzel deniz havası devam eder. Bu sayede uzun uzun muhteşem deniz ve kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Dil eğitiminizi yakalayacağınız güzel bir tatil fırsatı ile birleştirebilirsiniz.

 

Malta halkı Akdeniz insanının özelliklerine hakimdir. Cana yakın ve misafirperver olmalarıyla kendinizi ülkenizde gibi hissedebilir, yabancılık çekmezsiniz.

 

2 milyonu aşkın turist ve yerli halkla iletişim halinde bulunarak İngilizce pratiğinizi arttırabilirsiniz. Bu turistlerin oldukça büyük bir kısmı İngilizlerdir. Böylelikle ana dil pratiği kazanarak İngilizcenizi kolayca ilerletebilirsiniz.

 

7000 yıla yakın sömürge tarihi ile birçok hükümetin boyunduruğu altında kalmış Malta’da tarihle iç içe yaşanmaktadır. Dünyanın en köklü yerleşim yerlerinden biri ve farklı kültürlerin kaynaşma yeri olmasının doğal sonucu olarak Malta’da sayısız tarihi yapı ve müzeler bulunmaktadır. Malta dil okullarına gelen öğrenciler bir yandan İngilizce eğitimi görürken diğer yandan da tarihi, turistik zenginliklerden faydalanma imkanına sahiptir.

 

Malta’da çözmesi zaman alan, içerisinde kendinizi kaybettiğiniz ulaşım ağları yoktur. Bu yüzden kaybolma korkusunu taşımadan istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Hatta adada otobüs ve taksi kullanmak yerine yürümeyi tercih ederseniz Malta’nın doğal güzelliklerinin de keyfini çıkarmış olursunuz. Sahil boyunca yürürken görebileceğiniz balkonlarda, gezintinize mola verip karşınızda duran engin denizin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

 

Malta’da sadece tek bir havaalanı bulunmaktadır ve ulaşım oldukça rahattır.

 

Malta Havaalanı’na ekonomik bir şekilde edinebileceğiniz bilet ile Türkiye’den 2,5 saatte varmış oluyorsunuz.

 

Türk yemeklerini özlerim diyen öğrenciler için Türk Restaurantı mevcut olduğu için oralarda yemek yiyerek ülke hasretinizi giderebilirsiniz. Özlediğiniz damak tadınıza ulaşabilirsiniz.

 

Dil eğitimine Malta’ya gittiniz diye kendinizi adaya kapatmış zannetmeyin. Malta’dan birçok ülkeye rahatça geçiş yapabilirsiniz. İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelerin içinde yer aldığı küçük bir Avrupa turu çıkma fikri eminim hepimizin kulağına oldukça hoş geliyordur.

 

Malta’da oldukça gelişmiş bir sosyal hayat vardır. Malta’da her saatte istediğiniz şekilde eğlenip eğitimi eğlenceli bir hale getirmeniz mümkündür. Malta’daki dil okulları da bu anlamda ders dışı sosyal aktivite ve gezilere oldukça önem vermektedir. Çoğu okulun sosyal aktivite ve gezi planları vardır ve öğrencilere plaj voleybolu, tekne gezileri gibi birbirleri ile iletişimlerini sağlayacak aktiviteler düzenlenmektedir. Ayrıca öğrenciler bireysel olarak su sporları ya da dalış gibi pek çok farklı aktiviteye de katılabilmektedir. Her okulun yüzme havuzu mevcuttur. Hatta ders aralarınızda havuza bile girebilirsiniz!

VALETTA

Malta’nın başkenti olan Valetta 1565-1572 yılları arasındaki büyük Osmanlı kuşatmasının ardından inşaa edilmiştir. Büyüleyici mimariye sahip şehir 1980 yılında UNESCO Dünya Mirasları koruma alanına alınmıştır. Başkent olmasına rağmen dil okulu sayısı oldukça azdır.

ST. JULIAN’S

Malta’nın eğlence merkezi olarak bilinen St. Julian’s, başkent Valetta’nın kuzeyinde konumlanmaktadır. Genelde Paceville diye adlandırılan en ünlü gece kulüplerinin, restaurantların, cafelerin ve otellerin bulunduğu turistler tarafından da oldukça talep gören, uyumayan şehir olarak bilinmektedir. Malta dil okullarının yoğun olarak bulunduğu merkezdir.

SLIEMA

Önemli ticaret ve yerleşim bölgesi olan Sliema, Malta’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Malta’nın en modern otelleri burada bulunmaktadır. Sosyal hayat bakımından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Sliema’da Malta dil okulu portföyü de oldukça geniştir.

ST. PAUL

Okul ve konaklama yerlerinin birbirlerine en fazla 5-10 dk mesafede bulunduğu St Paul şehri, Malta’nın kuzeyinde yer almakta, Sliema ve St. Julian’s ‘a da 20 dk mesafede bulunmaktadır. Malta’nın diğer şehirlerine oranla yeşilin olduğu St Paul’de dükkanlar, eğlence merkezleri, deniz, cafe ve restaurantlar elinizin altında bulunmaktadır.

GRIZA

Malta’nın başkenti Valetta’ya yakın konumdadır ve Malta’nın tek devlet üniversitesi olan Malta Üniversitesi bu kasabada bulunmaktadır.

GOZO

Malta’nın ikinci büyük adasıdır. Ekonomisi tarım, çiftlik hayvancılığı ve balıkçılığa dayanmaktadır.Dünya’nın en eski dini yapılarına ev sahipliği yapmaktadır. Malta’nın gözde dalış merkezi olan Gozo’da dil okulları da mevcuttur.