Malta’da İngilizce Eğitim Serüveni

‘En kötü karar bile kararsızlıktan çok daha iyidir.’ diye yola çıkıp soluğu Malta’da almak!

Evet, tam da bu söz aklıma geldikten sonra tüm arayışıma başlamış olmam pek manidar. Acaba verdiğim karar doğru mu yanlış mı diye sorgulamama fırsat vermeden tüm işlemlerimi halletmiştim. Aksi takdirde vazgeçme olasılığım oldukça yüksek olacaktı, buna eminim. Bir hafta gibi kısa bir sürede İstanbul’daki yurt dışı eğitim firmalarını gezmemin ardından en son kendimce en güvenilir olan ve sorularıma en mantıklı cevapları veren firma ile anlaşıp kaydımı gerçekleştirdim. Program ücretim ailemi maddi açıdan da çok zorlamayacaktı. Yaşam masraflarımın da çok maliyetli olmayacağını söylediler ve ufak tefek araştırmalarımdan da bunu anlayabildim.

 

Gözümü kapattım hiç bir soru sormadan Malta‘ya 3 aylığına dil eğitimine gittim. Pek çok yeni öğrenci eminim ilk geldiği günlerde benim gibi belki de büyük hayal kırıklığına uğruyordur. Çünkü Malta’da eğitim sistemi değişik, yemek alışkanlıkları değişik, binalar değişik, trafik akışı değişik, kısacası hayat tamamen değişik. Buna adapte olmanın gerçekten zor olduğunu biliyorum. Ama benim gibi memleketinden ayrılıp başka şehire üniversite okumaya giden herkes bir adaptosyan sürecine maruz kalmıştır. ‘Bu da aynısı Burcu, sen bunu da yaparsın.’ diye kendime gaz veriyordum. Not: İşe yaradı 😉

 

İlk günlerde beni yemek çok zorladı açıkçası. Zaten çok seçen biri olarak buradaki tatları deneme yanılma yöntemi ile elemek ve bu süreçte biraz aç kalmak moralimi bozmadı değil hani 🙂 Ama elbet yiyecek birşeyler buluyorsunuz merak etmeyin. Benim dil okulum Sliema’daydı ve okulumun yakınında bir dönerci&kebapçı vardı. En kötü dersim bitince oraya gidip karnımı doyuruyor, bazen de paket yaptırıp yurda götürüyordum. Benim kaldığım oda 3 kişilikti ve oda arkadaşlarımın biri Koreli biri de Rusyalı idi. Farklı kültürleri tanımayı seviyorum. İlişkilerimi devam ettireceğim iki yeni arkadaş kazanmış olmam beni mutlu ediyor. Yurtta yemek yapma imkanı mevcut. Tabii yazın sıcağında canınız ne kadar yemek yapmak ister bilemem… Yurdun merkezde olması ve imkanlarının bulunması da sevindiriciydi. Lokasyon ve imkanlar açısından hiç problem yaşamadım.

 

Neden Malta?

Neden İngiltere, Kanada, Amerika veya İrlanda değil de Malta? Diye soran olmadı değil. Elbette bu ülkelerde verilen eğitimin kalitesini sorgulayacak değilim. Ama sanırım bu biraz da tercih meselesi. Ailem İngiltere, Amerika ve Kanada’daki 3 aylık eğitim ve yaşam masraflarımı karşılamada belki biraz problem yaşayabilirdi. İrlanda ile Malta’nın her açıdan benim için giderleri aşağı yukarı aynı olacaktı ama soğuk bir ülkedense sıcak akdeniz iklimine sahip olan bir ülkeyi tercih ederdim 🙂 Schengen vize uygulaması ile Avrupa’daki Avrupa Birliğine üye ülkelere kolayca geçiş imkanı da işin cabasıydı. Ayrıca İngiltere’de 1 ay için bu ücreti vermektense Malta’da üç ay için vermeyi yeğledim. Benim için 3 ay İngilizce ile iç içe olmak daha mantıklı geldi ve hiç pişman olmadım. Tüm faydalarını döndüğüm zaman gördüm. 1 ay gitmiş olsaydım konuşma pratiğim şimdiki kadar gelişmemiş olurdu eminim.

 

Muhteşem Türkler her yerde!

Elbette Türk’ün olmadığı bir yer bulmak zor 🙂 Özellikle dil eğitimi lokasyonlar söz konusu olunca… Gerçi bizler hiç dil bilmeden ecnebi ülkelere çalışmaya gidenlerin torunlarıyız 🙂 Dil eğitimine gitmek mi bizi zorlayacak?.. İşin şakası bir yana Türk öğrenciler elbette vardı. Benim gittiğim okulda da sanırım bir 10- 15 Türk öğrenci vardık. Ama inanın aynı sınıfa düşmeniz biraz mucize diyebilirim. Seviyenize uygun sınıflardan başlıyorsunuz ve sınıf sayısı oldukça fazla. Dolayısı ile ancak bir Türk ile aynı seviyede çıkmadığınız sürece aynı sınıfta olmanız mümkün değil. Aynı seviyede olsanız bile bence mümkün değil 🙂 Benim sınıfımdaki tek Türk öğrenci bendim. Ders dışında görüştüğüm arkadaşlarımdan da hiç Türk yoktu. Zaten siz amacınızı sürekli hatırlarsanız etrafınızdaki Türklere rağmen hedefinizden şaşmazsınız. Sadece karşılaştığımızda ‘Merhaba, nasılsın? Dersler nasıl gidiyor? Gelişme kaydedebiliyor musun?’ vs demekten öte geçilmedi. Bir Türk öğrenci ile yapışık ikiz gibi gezersen, vah vah… Paralarınızı çöpe atıyorsunuz demektir. Neyse ki benim böyle bir sorunum olmadı. Bu endişelerinizi bir kenara bırakın ve gönül rahatlığı ile Malta’yı İngilizce dil eğitimi için tercih edin derim. Kesinlikle pişman olmayacaksınız…

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT