MBA Yapmanız için 8 Neden

 

Yeni mezunlardan, iş tecrübesi olanlara kadar kendini çeşitli yönlerden geliştirmek amacıyla MBA derecesi kazanmak isteyen çok sayıda kişinin olduğu bir çağda yaşıyoruz. İnsanlar genellikle bu kararı, nasıl MBA yapılacağını veya iş hayatında nasıl bir yararının olabileceğini bilmeden vermektedir.

‘Neden MBA? ‘sorusunu sormak oldukça önemlidir. Gelin aşağıda maddeler halinde bu sorunun potansiyel yanıtlarını inceleyelim:

 

1. Değer Yaratacak İşletme ve Yönetim Kabiliyetleri Kazanın

MBA eğitimi genelde en az iki yıllık iş tecrübesi olan genç profesyoneller tarafından ve hatta işine meydan okuyan üst düzey çalışanlar tarafından tercih edilmektedir. İş yaşamında insan bir süre sonra belirli bir durağanlığa kendine kaptırıp risk almaktan kaçabilir. MBA yapmak sizin konfor alanınızdan çıkmanız, uluslararası iş hayatındaki güncel meselelerle ilgilenmeniz, en yeni yönetim tekniklerini uygulamanız ve kendinize düzenli olarak meydan okumanız konusunda kendinizi geliştirme fırsatı sunar. Bu fırsatlar mezuniyet sonrasında da devam edecektir. Bu süreçte tıpkı yüksek lisansın sizi bu mücadelede canlı tutması gibi devamlı gelişime zorlayacaktır.

 

2. Kariyerinizde Gelişme Olanağı Sağlayın

Niteliklerine bağlı olarak, MBA programı mezunlarının üst düzey yönetim pozisyonlarında iş bulma konusunda daha çok şansı olduğu söylenebilir. Dünya çapında MBA mezunlarının %50’sinden fazlasının üst düzey yönetici veya yönetim kurulu üyesi olduğu belirlenmiştir. Bu tarz bir pozisyon da beraberinde daha yüksek bir maaş  sağlar.

Bloomberg’e göre, Avrupa içinde çoğunlukla MBA mezunlarını işe alan firmaların başında Deloitte, Ernst & Young, McKinsey, Boston Consulting Group; Amerikan firmalarından ise Apple, IBM, Procter and Gamble ve Amazon geliyor. Bu firmalar adeta MBA yapan öğrencileri kapmaya çalışıyor!

 

 3. Büyük Bir İşletme Ağına Dahil Olun

MBA öğrencisi olarak, büyük bir işletme ağı oluşturma fırsatına sahipsiniz. Birçok MBA programının parçası olan çeşitli staj imkanları sayesinde potansiyel işverenlerle tanışma şansına sahip olursunuz. Ayrıca MBA programının geniş mezun ağına erişirsiniz. Bağlantılarınız size iş dünyasıyla ilgili mükemmel bir genel bakış ve iş ortamındaki en ufak değişiklikler hakkında
derinlemesine bir bilgi verecektir.

 

4. Daha Yüksek Maaş İçin Yüksek Bir Şans Yaratın

Bir MBA mezunu için ortalama maaş, düzenli bir Yüksek Lisans derecesine sahip bir çalışanın maaşına kıyasla oldukça yüksektir. MBA yaparak normal bir üniversite derecesinden kazanmayı bekleyeceğiniz miktarın iki katı kadar kazanmayı garantileyebilirsiniz.

 

MBA mezunları için ortalama maaşlar

 

– ABD’de yıllık 84.650 EUR

 

– Avrupa ülkelerinde yıllık 100.000 EUR

 

İki üç yıl içinde MBA eğitiminiz için yapılan yatırımları karşılarsınız.

 

En iyi işletme okullarında ortalama iki yıllık MBA masrafları

 

– ABD’de 101.200 EUR / yıl

 

– Avrupa’da ı9,800 ila 35,600 EUR / yıl

 

Mezuniyet sonrası bir iş bulmak, daha büyük bir maaş almanın ilk adımıdır.

 

5. Bir Takımla Birlikte Nasıl Çalışılır Öğrenin

Günümüzde herhangi bir MBA programı veren iyi bir okulda, takım projeleri üzerinde çalışma fırsatı bulacaksınız. Bu mesleki gelişiminizde ortak çalışma yürütebilmeniz için çok önemlidir. Birlikte çalışmayı öğrenmek ve benzer bir yönde hareket etmek gibi yetenekler edinmek büyük bir zorluktur.

 

Kanada ve İngiltere için en uygun master programlarını derlediğimiz makalelerimizi incelemek için tıklayın.

 

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT