Montpellier’de 8 Haftanın Maliyeti

Kendimize ülkelerden bir şehir, şehirlerden bir dil okulu, okullardan bir kurs seçeriz. Seçeriz seçmesine de, birden bir sürü soru üşüşür aklımıza; acaba nerede kalırım, nerede gezerim, ne içer ve ne yerim?

 

Yurtdışında eğitim; dil öğrenen ya da öğrenmek isteyen her insanın hayalidir aslında. Öğrendiklerimizi kullanmak, neyi ne kadar biliyor olduğumuzun farkına varmak, bildiğimizi sandıklarımızı da öğrenmek isteriz. Kendimize ülkelerden bir şehir, şehirlerden bir dil okulu, okullardan bir kurs seçeriz. Seçeriz seçmesine de, birden bir sürü soru üşüşür aklımıza, acaba nerede kalırım, nerede gezerim, ne içerim ne yerim? Ve en önemlisi bunların hepsi bana kaça patlar? Bu yazıda sizlere Fransa’nın kıyı şehirlerinden Montpellier’de 2 ayda ne kadara neler yapılabileceğini ayrıntılarıyla veriyoruz…

 

Öncelikle kursumuzu, kalacak yerimizi ve uçak biletimizi ayarlıyoruz. Bu sayede hem uçak biletimiz oldukça ucuza geliyor, hem de oraya gittiğimizde ortada kalmamış oluyoruz. Biz kurs olarak LSF France’ta 8 haftalık genel Fransızca kursunu seçtik. Böylece 2 ay boyunca hem kursta hem de günlük hayatımızda dilimizi aktif bir biçimde kullanıp büyük bir ilerleme kaydetmiş oluyoruz. 8 haftalık kurs 1600 Euro, kayıt bedelini de eklersek 1680 Euro ediyor. Konaklamayı aile yanında seçtik, 8 hafta 1600 Euro tutuyor. Kahvaltı ve akşam yemeği de bu fiyata dahil oluyor, böylece yemek ihtiyacımızın büyük bir kısmını da karşılamış oluyoruz. Şimdi de uçak biletine bakalım. Montpellier’ direk uçuş yok. Biz Air France’la aktarmalı uçuşlar bulduk. Önce 9 saatte Atatürk Havalimanı’ndan Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na uçuyoruz. Sonra havalimanı otobüsleriyle Paris Orly Havalimanı’na gidiyor, oradan Brit Air’le 1 saat civarında Montpellier Méditerranée’ye varıyoruz. Dönüşte de Méditerranée’den Charles de Gaulle’e gidiyor, sonra da direk Atatürk Havalimanı’na varabiliyoruz. Gidiş-dönüş toplamda 400 Euro’ya mal oluyor.

 

Bütün bunları hallettikten sonra Montpellier’de ulaşımımızı nasıl sağlayacağımıza bakalım. Gelişmiş raylı sistemleriyle her yere ulaşabiliyoruz. Tramvaylarda kullanabileceğimiz(aynı zamanda bisiklet için de geçerli olan) 1 aylık geçerli genç kartı 28 Euro tutuyor. 2 ay boyunca (kart alım ücreti vs. dahil) 70 Euro’ya Montpellier’de gezilerimizi karşılayabiliriz.

 

Aile yanında konakladığımız için dışarıda yiyeceğimiz yöresel yemekler, atıştırmalıklar vs. için 300 Euro yeterli olacaktır. Alacağımız hediyeler, kıyafetler kısacası yapacağımız alışverişler için( Montpellier Paris vs.ye göre nispeten daha ucuz olduğundan) 150 Euro isteklerimizi karşılamaya yeterli olacaktır.

 

Place de la Comédie, Montpellier

Peki Montpellier’de neler yapabiliriz, ne kadara yapabiliriz?

Fransız, İtalyan, Alman, İspanyol ressamların eserlerinin, heykellerin, tarihi koleksiyonların sergilendiği Fabre Müzesine giriş 7 Euro. 10 Euro’ya Flaugergues Şatosu’na girebilir, üzüm bahçelerini gezip şarap tadımına katılabilirsiniz. Açık havada dans, sinema, konser vb. etkinlikler düzenlenen geniş park Domaine D’O’ ya giriş 4 Euro. Romanların yaşamının bir yansıması olan, içerisinde birbirinden güzel mozaikler barındıran Müze Ville Loupian’a giriş ise 5 Euro. Ayrıca Montpellier denize yakın bir şehir olduğundan denize girme imkânımız da var, Montpellier’e yakın 5 adet halk plajı var, böylece ücretsiz bir şekilde denize de girebiliriz. Aslında bunun dışında ücretsiz girilebilecek birçok müze, park, botanik bahçe, şato, kilise vs. bulunuyor Montpellier’de. Eğer ortalama bir fiyat söyleyecek olursak gezileriniz için 60 Euro yeterli olacaktır.

 

Tüm bu harcamaların sonunda, üstüne cebimizde 136 Euro ile gezimizi tamamlayabiliyoruz. 2 ayımızı harika bir Akdeniz kentinde hem eğitim alıp hem de orayı yaşayarak tamamlamak isterseniz, buyrun Montpellier’e.

 

Montpellier’de bulunan diğer bir dil okulumuz ILA hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT