Montpellier’de Dil Eğitimi

Aslında ‘eğitim’ çoğu zaman insanı sıkan, geren ve bıktıran bir söz. Çünkü eğitim denince aklımıza bunaltıcı sınıflar, bir tek yazarının anladığı karmaşık, konsantre bilgilerle dolu kitaplar gelir. Ya da eğitilmesi gereken birer aslanmışız gibi bir takım direktiflerle, (maalesef çoğu zaman işkenceye dönüşen) komutların günlerce tekrar edilmesiyle meydana gelen bir süreci getirir akla eğitim. Biz o yüzden buna daha merak uyandıran, ufuk açtıran, keşfe sürükleyen, motive edici bir söz, yani ‘öğrenim’ diyelim.

 

İşte Montpellier’de, kafamızdaki o sıkıcı eğitim tanımlarından kurtularak öğrenime adım atıyoruz. Neden mi?

 

Yani dil okulu, gramer, dört duvar…?

Diye burun kıvıranlar, çekinenler olabilir. Evet, maalesef ülkemizdeki dil okulları dershane misali, bir derslikte oturup onlara dil anlatan eğitimciyi dinleyen öğrencilere ‘dil eğitimi’ vermekte. Fakat Montpellier’deki dil okulları bizlere bambaşka imkanlar sunar. Okullar içerisinde okuma atölyeleri, bilgisayar odaları, kütüphaneler(oturup film dahi izleyebileceğimiz) barındırır. Okullarda dil kursu dışında Fransız mutfağı, hukuk Fransızcası, tıp Fransızcası gibi farklı kurslar da bulunur. Bu sayede öğrenciler hem kendi zevklerine uygun programlara hem de yalnızca sınıfa girip çıkmak yerine kendi başlarına da kendilerini geliştirebilecekleri rahat ve donanımlı alanlara sahip olabilir.

 

Tamam önce öğrenim tabii de, ya insanlar…?

Şimdi durup Antalya’yı, İzmir’i, yani o Akdeniz kıyısını düşünün. O rahat, sıcak, sevimli, canlı, enerji dolu insanları. İşte Montpellier de aynı Akdeniz sıcaklığına ve insanlarına sahip, yani sokağa çıktığımızda, herhangi bir yabancılık çekmeden, kendimizi yazın güneye tatile gitmiş gibi hissedebilmemiz mümkün.

 

Opera Comédie

Ya ben ne yapacağım orada tüm gün…?

900lü yıllarda doğmuş, tarihi boyunca birçok farklı yönetimi, savaşı, dini yaşamış, yani aslında tümüyle beni keşfet diye bağıran bu şehir adım başı rastlanabilecek tarihi yapıları, eserleri, heykelleri ile her an şaşkınlığa, hayrete ve hayranlığa sürükler insanı aynı zamanda. Kral 14.Louis’e adanmış, krallık havasını alabileceğimiz Peyrou’ya girebilmek için geçeceğimiz Arc de Triomphe… Ve daha niceleri. Tabi ki yalnızca tarih değil, Taksim’e benzeyen meydanı vardır Montpellier’in: La Place de Comedie. Şehrin merkezi kabul edilir, büyük organizasyonlar burada yapılır, günün her saati insanlar burada gezinir, eğlenir. Alışveriş burada yapılır ve ben opera isterim diyenler için birebirdir. Bakınız Opéra Comédie:

 

Hava nasıl hava…?

Daha önce söylediğimiz gibi, Akdenize kıyısı olan bu şirin Akdeniz şehri yılın çoğu günü güneşli havasıyla bizlere hep bir yaz, bir tatil esintisi sunar. Kıyı yakınlığı sayesinde okuldan çıktığımız gibi gidip yüzebileceğimiz, güneşlenebileceğimiz plajlara sahip bu güzide mekan, her günümüzü huzurla, sakinlikle ve mutlulukla geçirmemizi sağlar.

 

Yani aslında Montpellier, ders dinlerken, ‘ah şimdi tatilde olmak vardı, gezmek vardı, eğlenmek vardı…’ diye aniden kafamıza üşüşen tüm o hayalleri gerçeğe dönüştürebileceğimiz, hem dibine kadar dil öğrenme imkanı sunan, hem de dibine kadar eğlendiren, mükemmel bir öğrenci şehri…

 

Montpellier’ de eğitim almanın maliyetini incelediğimiz blog sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT