Neden Yaz Kampı?

 

Zamanında dil eğitimi araştırmaları yapanlar ve yaz kampında karar kılmış olanlar bilirler, yetişkinlik hayatlarını bile etkileyen bu kamplar dil pratiğini geliştirmenin yanında pek çok faydaya sahip.

 

Buradan yaz kamplarını sadece eğlence gibi gören ebeveynlere söylemek isteriz ki; durum bundan çok farklı. Sizleri azıcık zamanınızı ayırıp okumaya davet ediyoruz.

 

 

Yurtdışında Yaz Kampını Seçmek İçin Sebepler

 

1) Harekette Bereket

 

Neden Yaz Kampi
(Görsel: ©Camp Pinewood)

 

Ha orda ha burada öğrenmiş, ne olacak demeyin. Genç, kıpır kıpır çocuğunuzu düşünün. Onun saatlerce bir sınıfta, tahtanın başında oturup ders dinlemesinin neredeyse işkenceye dönüşeceğini siz de biliyorsunuz. Zaten okulda hep bunu yapıyor, bir de tam tatil zamanını beklerken onu dil eğitimi diye dört duvar arasına koymak? İşte bu nedenle yaz kampları onu bu sıkıntıdan kurtaracak, hatta çocuğunuz koşma, yüzme, tırmanma gibi pek çok farklı alanda aktivitelerle kendini geliştirecek.

 

 

2) Başarı

 

Kamplarda yarış ortamından ziyade birbirini desteklemeye yönelik aktiviteler yer almaktadır. Bu sayede her öğrenci kesinlikle başarıyı elde etme şansına sahip olur. Sosyal olsun,dil eğitimine yönelik olsun çeşitli oyunlarla öğrenciler başarıyla birlikte kendine güven de kazanacak, kendi ayakları üzerinde durarak bir şeyler yapabilmeyi öğrenecekler.

 

 

3) Dayanıklılık

 

Meydan okuyan ortamı, zorlukları, fiziksel uğraşılarıyla birlikte kamp öğrencilere hayatta karşılaşabilecekleri zorluklara karşı daha dayanıklı olmayı öğretir. Bunu yaparken diğer yandan da yepyeni şeyler deneyerek, onlarla uğraşarak kısacası bir şeylere zaman ve emek harcandığında neler elde edebileceklerini anlarlar. Yenilikleri korkuyla değil güçle ve azimle karşılamaya alışırlar ve çalışmanın ne demek olduğunu, yeterli azmin büyük mutluluklarla sonuçlandığını keşfederek bunu hayatlarına entegre ederler.

 

 

4) Kendi Başına

 

Neden Yaz Kampi
Yaz kamplarında çocuklar teknolojiden uzak, doğal ve eğlenceli bir ortamda buluyor, hem dil öğreniyor hem de stres atıyorlar (Görsel: ©SmartSign)

 

Kamplarda telefon, internet vs. hiçbir teknoloji ürünü bulunmamakta. Öğrenciler kendi başlarına, tamamen gerçek, somut iletişim halinde olarak konuşma becerilerini ve birebir sosyalleşmeyi sorunlarla tamamen kendi başına başa çıkacak, çözümler üretecek.

 

 

5) Bağımsız

 

Kampta onlara her adımda ne yapacaklarını söyleyebilecek ebeveynler ve öğretmenler olmaksızın çocuklar özgürce kendi kararlarını alacak ve sonuçlarıyla kendi başlarına yüzleşipbaş edecekler. Bu sayede hayatta karar almanın önemini, sonuçların üzerindeki etkilerini, hataların nelere mal olabileceğini küçük çapta deneyimleyerek kendilerini gelecek hayatlarına hazırlarlar. Bu nedenle kamp yalnızca 1-2 aylık eğlenceli bir deneyim olmakla kalmaz; hayat boyu insana unutamayacağı ve kendine ilke edineceği değerler katar.

 

6) Özgür

 

Okullarda ve evlerde çocuğun isteklerini belli bir çerçevede tutan, sıkı kurallarla örülü sistem kampta bulunmamakta. Öğrenciler dil derslerinin ardından aktivitelerle, oyunlarla, eğlencelerle donatılmış bir düzende, zamanını kendi isteğine göre ayarlayarak yaşar. Bu da kendini özgür hissetmesine, hayatının ve zamanının kontrolünü elinde tutmasına yardımcı olur.

 

 

7) Sosyal Beceri

 

Kampa katıldığı andan itibaren küçük bir topluluğun parçası olan öğrenci, oradakilerle uyumlu bir şekilde yaşamaya da başlar. Bir arada mutlu yaşamak için gereken tüm gereklilikleri, saygılı olmayı, dinlemeyi, yardımlaşmayı öğrenir. Çeşitli oyunlar ve yarışmalarla takım çalışmasını, sosyal bir ortamda kullanabileceği tüm becerileri edinir.

 

8) Doğa

 

Teknolojiyle birlikte evin içine kapanan, küçük kutuların başında akşama kadar vakit geçiren, giderek sosyal becerilerini kaybeden çocuklar, kamp hayatında doğal olarak doğayla iç içe olacaklar. Dışarıda olmanın, uğraşmanın, emek harcamanın ve başarmanın değerini görecek; doğayı ve sağlıklı olmayı keşfedecekler.

 

 

9) Arkadaşlık

 

Neden Yaz Kampi
Çocuklar yaz kamplarında sadece dillerini geliştirmiyor, ayrıca pek çok dostluk kuruyorlar(Görsel: ©Seattle Parks)

 

Oyunlar, şarkılar, aktiviteler, muhabbetler derken çocuklar gerçek bir sosyalleşmenin içerisinde, internet ve telefonlardan, yani tüm sanallıktan uzak birebir iletişimin ortasında gerçek arkadaşlıklarını kuracaklar. Okulun kurallarından ve zorunluluklarından uzakta, rahat ve istekli bir şekilde girecekleri ortamlarda kendilerini ifade edecek, kendine uyan insanları bulacak; belki de ömür boyu sürecek dostluklar edinecekler.

 

Küçük yaşta başlanan dil eğitiminin faydalarını araştırdığımız makalemize linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

İşte görüldüğü üzere, yaz kampları yalnızca derslerden ve eğlenceden ibaret olmayan, öğrencinin kendini keşfetmesine yardımcı olan, kendi ayakları üzerinde durmasını ve hayatıyla ilgili kararları vermesini sağlayan, teknolojiden uzak ortamıyla dışarıdaki güzellikleri keşfetmesini, uğraşmanın ve emek harcamanın değerini öğreten, her yönden faydalı yerler. Bu nedenle dil eğitimi için karar vermeye çalışırken yukarıda saydığımız faydaları da göz önünde bulundurarak yaz kamplarını da araştırma listenize ekleyin. Çocuğunuzun hem eğlenceli hem de öğretici, dolu dolu bir zaman geçirmesini sağlayın.

 

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT