Neler Söylediler?

Yüzlerce öğrenci Teori Eğitim’i tercih etti. Nitelikli danışmanlık ve güleryüzlü yaklaşımımız ile bir o kadar da olumlu geri bildirimler aldık.
Yorumların bir kısmını aşağıda bulabilirsiniz.

İş hayatıma üç ay ara verip yurtdışına dil eğitimine gitmeye karar verdiğimde, karşımda kocaman bir dünya haritası duruyordu. Hangi ülkede nasıl bir dil eğitimi alacağımı araştırırken, konaklamadan yeme içmeye, okul seçiminden ülke/şehir seçimine, gideceğim  tarihten alacağım uçak biletine kadar Théorie çalışanlarının çok büyük faydasını gördüm. Bu süreçte New York’a karar vermek çok önemli bir adımdı. Dünyanın en güzel, en canlı şehrinde yaklaşık 3 ay geçirdik. Sokaklarında hemen hemen her dilin konuşulduğu, günün her saatinde eğlendiren, “Bugün ne yapsam?” gibi bir sorunun anında cevaplandığı mükemmel bir şehir New York. Ayrıca dil okulları da eğitim bakımından epey kaliteli. Bu okullardaki hızlı insan sirkülasyonu sebebiyle dünyanın her yerinden arkadaş edinme şansına sahip oldum.  Gerek karar aşamasında, gerekse New York’tayken her türlü desteği sağlayan Teori Eğitim’e böyle güzel bir deneyime vesile olduğu için teşekkür ederim 🙂

Adil Gündüz / SAP / IT Danışmanı

Merhabalar,
2010 yazındaki muhteşem Paris seyahatine katılanlardan biri de benim. Ve bu seyahatin her yönüyle bu kadar muhteşem olmasını sağlayan Théorie’ ye binlerce defa teşekkür ediyorum. İnanın vize işlemlerinden, Paris’teki odanızın internet kablosuna kadar her şeyinizle ilgileniyorlar. Güleryüzlü ve samimiler. Gerçekten sağlam arkadaşlar edinmek de cabası.

 

Paris gibi bir şehir ve muhteşem arkadaşlar. Sıkılmak gibi bir şansınız gerçekten yok. Her gününüz dolu dolu geciyor ve fransızcanız; siz farkında bile olmadan an be an gelişiyor. İstediğiniz de bu değil mi zaten? 🙂

Ahmet Fatih Çebi / Galatasaray Üniversitesi

Bir Fransızca öğrencisi olarak Fransa’ya gidip dilimi geliştirmemin ve Fransızları yakından tanımanın gerekliliğini bilsem de “nasıl giderim”, “nerede kalırım” gibi soruları sormaktan bir türlü kendimi alamıyordum. Ta ki Theorie ekibiyle tanışıncaya kadar. L’ete a Paris programıyla bir öğrencinin Paris’te kalabileceği en güzel yer olan Cite Universitaire’de yaşama fırsatı buldum, Paris’in en güzel yerlerini gördüm, farklı milletlerden eğlenceli insanlarla tanışıp inanılmaz keyifli bir zaman geçirdim. Eğlencenin yanısıra gittiğim okulda çok faydalı dersler görüp onları pratiğe dökmek benim için çok önemliydi. Disneyland’dan tutun da Louvre müzesine kadar, St. Michel’den Eiffel’e kadar gidilebilecek her yeri görmemi ve 1 ay boyunca Paris’i dolu dolu yaşamamı sağlayan herkese teşekkür ederim.

Argun Aydın / Hacettepe Üniversitesi

Hazırlıktan sonra fakültede geçen ilk yılımın fransızca açısından gerilememe sebep olması nedeniyle uzun bir süre kamp programı yaptıktan sonra bir anda gelen l’été à Paris fırsatı kararımı değiştirmeme sebep oldu. Pratik konusunda eksik olduğumdan derslerde sıkıntı yaşıyordum. Açıkçası başlarda kurs sebebiyle sıkıcı bir yaz geçireceğimi düşünmüştüm fakat Paris’e geldiğim ilk gün itibariyle farklı bir şeyle karşı karşıya olduğumu anlamıştım. Erdinç Bey’in de bize tavsiyesiyle yurtta, özellikle mutfakta, geçirdiğimiz zamanları pratik için değerlendirmemiz dürüst olmak gerekirse okuldan daha fazla fayda sağladı. Çevremizdeki herkesin bizim gibi keşfetmeye ve konuşmaya hevesli olması işleri daha da güzelleştirdi. Théorie ekibine her açıdan teşekkür ediyorum, sanıyorum ki İstanbul’a dönüş yolunda evinden kopuyormuş gibi hisseden tek kişi ben değildim.

Ayşe Ceren Çelik / Galatasaray Üniversitesi

”Lisans eğitimimin son yılında Paris’te detaylı bir araştırma yaptım; amacım okulu bitirir bitirmez vize işlemlerini halledip Paris’e geri dönmekti. Gitmek istediğim okul ile görüştüm, detaylı olarak durumumu izah ettim ve akabinde bana bir rota belirlediler. Her şey yolunda görünüyordu fakat Türkiye’deyken attığım maillere bile cevap alamayınca internette yeni bir yol aramaya başladım ve hasbelkader Teori Eğitim ile karşılaştım.

 

Teori Eğitim’le iletişime geçtiğim ilk günden itibaren her konuda olağanüstü bir destek aldım. Durumum klasik yaz okulundan biraz daha karmaşık olduğu için ekstra mücadele gerektiriyordu ve ben sürekli soruyordum; onlarsa yılmadan cevaplıyordu 🙂

Özellikle uzun dönem öğrenciler için prosedürler pek aksatmaya gelmiyor ve Fransızlar kimi zaman arkadaş canlısı olmayabiliyor 🙂 Ancak bu gibi durumlar için meraklanmanıza gerek yok, Teori Eğitim sizi Fransa’ya yolladıktan sonra da yalnız bırakmıyor ve her konuda yardımcı olmaya devam ediyor.

Teori Eğitim’in disiplinli çalışma hassasiyeti ve aynı zamanda koruduğu mesafeli samimiyeti tam olarak aradığım şeydi.

 

Sevgilerimle”

Ayşe Duygu Yaman / Yıldız Teknik Üniversitesi

İlk Paris deneyimimi L’été à Paris programıyla yaşadığım için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. Programa başvurmadan önce birtakım tereddütler mevcuttu içimizde fakat daha ofise gittiğimizde Théorie çalışanlarının nasıl bir düzen ve ekip çalışması içerisinde olduğunu gördük.

 

Bize programı açıkladılar, rehberlik hizmetlerinden, herhangi bir aksilik çıktığında hemen olaylara dahil olacaklarından bahsettiler fakat biz yine de o kadar beklemezken daha fazlasıyla karşılaştık. Biri size “Evet Berat’cığım akşam ne yapıyoruz?” veya “İstanbul’dan arkadaşım gelecek özlemişsinizdir sucuk ister misiniz?” diye sorarsa bunun adı rehberlik hizmeti değil düpedüz arkadaşlık olur :))

 

Paris’te pasaport kontrolünden geçtiğimiz gibi bizi alıp yurtlara yerleşene ve hatta navigo (aylık akbil) larımızı alana kadar yanımızdaydılar. Ben Cité Universitaire konaklamalı Institut Catholique’e gittim. Okulun uluslararası öğrenci kadrosu ve verdiği eğitim tartışılmaz. Derste sürekli aktif olmanızı sağlıyorlar. İstediğiniz takdirde ücretsiz çokça organizasyonları var ve sürekli pratik yapmanıza olanak tanıyorlar. Cité universitaire ise neredeyse dil okulunu gereksiz kılabilecek nitelikte? Yemekhanede, sırada veya yurdun mutfağında yemek hazırlarken tanıştığınız sizin gibi dil öğrenmeye gelmiş onlarca insanla arkadaşlık yapmak zaten Fransızca öğrenmenin en güzel ve kolay yolu.

Berat Özdemir / Galatasaray Üniversitesi

Ben de 2 sene önce Théorie ile Paris’e giden gruptaydım. Bizi gönderdikleri dil okulu gerçketen iyiydi ben pek faydalanabilenlerden değildim fakat çok yardımcı ve kendinizi geliştirebiliceğiniz bir dil okulu. Bunun dışında kaldığımız yer Cité Universitaire gerçekten mükemmel bi yurttu. Herkesin tek kişilik odaları içinde wc temizliği filan da yapılıyo, mutfakta yemek yapma olanağımızda vardı. O bakımdan Théorie’nin bize sağladığı imkanlar çok güzeldi. Ayrıca kendileri de bize çok yardımcı oldular Erdinç ve Taha sağolsun ufak bi sorunumuz olsa hemen yardımcı oluyorlardı. Tabii bunların dışında paris eğlencelerimiz de gayet iiydi =)) Yani kısaca söleyebilirim ki gerçekten umduğumdan da güzel hatta çok güzel bi yaz geçirdim. Keşke Théorie’yle gelmeseymişim hiç demedim, iyiki de onları tercih etmişim dedim =)))

Berin Keçelerli / Galatasaray Üniversitesi

Sınıfı geçemeyeceğimi anladıktan sonra, L’été à Paris ile Paris’e gitmeye karar verdim. Orada bu kadar eğlenebilecegimi ve Fransızcamı bu denli geliştirebileceğimi hiç düşünmemiştim. Lakin hayatımın en yararlı ve güzel 2 ayını geçirdim. Akabinde hazırlık sınıfını da geçerek muhteşem yaz tatilimi tamamladım. Her anında yanımızdan eksik olmayan Théorie çalışanlarına emeklerinden ötürü teşekkürü bir borç bilirim.

Cem Anıl Sönmez / Galatasaray Üniversitesi

Eyk önderliğinde sıkıcı yararsız bi 1 ay geçirmek imkansızdı zaten. İnsanın bin yıllık çalışma hayatına atlamadan önce mutlaka yaşaması gereken bi tecrübe 🙂 Herkese çok tavsiye ederim, umarım benim de zamanım olur ve tekrar gitme fırsatı bulurum! Ama tabii ki Théorie ile:) Théorie bizi Afrika’ya da götürsün bu arada 🙂

Ceylan Aydın / Galatasaray Üniversitesi

Galatasaray Üniversitesi hazırlık sınıflarında okuyan herkes L’été à Paris’i bilir. Diğer programlarla da bir farkının olmadığını düşünsek de, okulda en çok onun reklamını gördüğümüz için yaz okulu planlarmız bu grupla yapmayı seçtik. Fakat daha hazırlıklar aşamasından itibaren bizimle bu denli ilgilenilmesini beklemiyorduk açıkçası. Paris’e gittiğimiz günden itibaren de bu ilgi ve yardım kesilmedi. Daha vardığımız günün akşamında bile her şey planlıydı ( yemek kolilerini taşığdığı için Emre’ye ayrıca teşekkür ediyoruz:) ) 

 

Sabahları derslere girip öğleden sonraları Paris’te olmanın keyfini çıkarıyorduk. Bir iki haftalık Paris turlarıyla öğrenmenin çok zor olacağı Paris’in bilinmeyen yerlerini keşfedip, uluslararası bir yurtta kalmanın eğlencesini yaşadık. Sıkılmaktan korkup iki kişi gittiğimiz Paris’ten hayal bile edemeyeceğimiz güzel dostluklar kurarak döndük. Bir anında bile keşke gelmeseydik demedik ve giden kimsenin pişman olmadığını düşünüyoruz.

 

Belki daha bir çok kez Paris’e gideceğiz ama hiç biri bu 2010 yazı gibi olmayacak. Teşekkürler L´été à Paris!

Damla Gündüz & Simay Akyel / Galatasaray Üniversitesi

Çok memnun kaldığım eğitimin yanında edindiğim arkadaşlıklar ve 1 aylık mükemmel Paris maceram için Teori Eğitim’e teşekkür ederim :))

Dila Büyükel / Hacettepe Üniversitesi

Yurtdışında ingilizce dil eğitimi alma kararım aynı zamanda pek çok soruyu beraberinde getirdi. Yitirdiğim ingilizcemi yeniden kazanmak istesem de işimi bırakmaya değecek mi, hangi ülke, şehir, okul, tüm süreç nasıl hazırlanacak, yaşıma, beklentilerime ve bütçeme uygun bir kurs bulabilecek miyim gb. pek çok soru aklımda uçuşurken tanıştım ben Théorie Eğitim ile. Tüm endişelerimi tecrübeleriyle sakinleştiren, beklentilerimi çok iyi analiz edip benim için doğru olan okullara yönlendiren başta Erdinç Bey olmak üzere tüm Théorie ekibine çok teşekkür ederim. Galiba ön süreçte benim yaptığım tek şey vize görüşmesine gitmek oldu. 🙂 Los Angeles’ta 6 ay kaldıktan sonra Business English için New York’a geçtim. İngilizce öğrenmenin yanı sıra şehirlerin bir parçası olmak, farklı ülkelerden arkadaşlıklar edinmek ve kültürlerini yaşamak gibi tecrübeler ayrıca çok değerliydi. Amerika’da olduğum yaklaşık bir sene boyunca beni hiç yanlız bırakmayan sevgili Théorie ekibi iyiki sizinle yola çıkmışım ben. Anıma ve geleceğime olan tüm katkılarınız için tekrardan çok teşekkür ederim.

Duygu Acar / İzmir Ekonomi Üniversitesi

Hazırlıkta kaldıktan sonra L’ete a Paris programıyla Fransa’ya gitmeye karar verdim. Gitmeden önce yalnız kalıcağım, sıkılıcağım gibi endişelerim vardı ve kesin erken dönerim diye düsünüyodum ama tam aksine hayatımın en güzel 2 ayını geçirdim dönerken ağladım keşke daha çok kalabılseydim diye. Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum, kaldığımız yer ve bu program gerçekten harikaydı, herkes çok ilgilendi.Tekrardan herkese teşekkürler!

Ecem Burcu Şahin / Yeditepe Üniversitesi

Dil öğrenmenin gereklerinden biri de o dili ülkesinde öğrenmek ve yaşamak bence. Bu nedenle bu yaz neredeyse bir ayımı Théorie aracılığıyla Fransa’da geçirdim ve birçoğu gibi ben de aradığımdan çok daha fazlasını buldum.

 

Fransa’nın güneyinde Montpellier şehrinde en az şehir kadar sevimli ve sıcak insanlarla tanışma fırsatını buldum. Birlikte kaldığım insanlar bu süre zarfı içinde ailem, tanıdıklarım ise arkadaşlarım oldular. Üç hafta gibi kısa bir sürede size aileden biri olduğunuzu hissettiren bu denli sıcak insanlarla bir arada yaşamak çok ayrı bir deneyim oldu. Bu esnada bir dili ve kültürü yerinde yaşamanın çok farklı olduğunu öğrendim, dilin okulda öğrendiğim kısmının dışına çıkabilmenin ve bu dili diğer insanlar ile kullanabilmenin ne kadar keyifli olduğunu fark ettim.

 

Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri Montpellier’deki bu eşsiz tecrübemin en güzel şekilde ve sorunsuz geçmesini Théorie ekibine borçluyum.

Ege Taşar / Galatasaray Üniversitesi

Doyumsuz kültür, sanat philileri için sonsuz sayıda etkinlik, müze, tarihi yapıyı barındıran avrupanın kalbi Pariste dil okulu bahanesiyle bir ay yaşamak.

 

Kendinizi ne kadar farklı hissetseniz de milyonlarca farklılıktan sadece bir tanesi olduğunuzu bir Paris metrosunda anlamak.

 

Belki de daha önce adını hiç duymadığınız ülkelerden gelen insanlarla iletişimde sınırların kalktığı devasa cité universitaire kampüsünde bir araya gelmek.

 

İtalyan bir rahibeyle, Tayvanlı, Amerikalı, İranlı biriyle aynı sınıfı paylaşmak, ülkenizi ve kendinizi hiçbirinizin hakim olmadığı bir dille Fransızcayla yapmaya çalışmak.

Elif Akbıyık / Galatasaray Üniversitesi

2008, 2009 ve 2010 yıllarında olmak üzere 3 yıl arka arkaya L’Eté à Paris programı aracılığıyla 31 Haziran-31 Temmuz tarihleri arasında Paris’te bulunma şansını yakaladım. Fransızcayla üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra tanışan bir ögrenci olarak, lisans hayatım ve sonrasında bu dile tam anlamıyla hakim olabilmek için, bu dilin kalbi olan Paris’te bir süre kalmam; belki orada bir dil okuluna gitmem gerektigini düşünüyordum.

 

Okuldan tanıdığım Théorie şirketinin kurucuları olan arkadaşlarımla bu süreci nasıl kolaylaştırabilirim, kendim için en uygun ve keyifli progamı nasıl yakalayabilirim diye enine boyuna konuştuktan sonra, hem bu insanları tanıdığım hem de söyledikleri aklıma yattığı için L’Eté à Paris programına kayıt oldum. İstanbul’dan yurtdışına çıkış aşamasına kadar gerekli olan herşeyde bana yol gösterdiler ve her aşamayı oldukça kolay hale getirdiler. Derken o gün geldi ve kendimi ilk kez gidecek oldugum Paris’te buldum. Açıkçası arkadaşlarım olmalarına ve kendilerine çok güvenmeme ragmen, gitmeden önce hayal ettiklerim, gördüklerimin çok çok daha azıydı. Havaalanı transferinden konaklamaya, dil okuluna ve diğer tüm detaylara kadar yapılan iş oldukça profesyoneldi. Paris’e dışarıdan gelmiş bir öğrencinin konaklayabileceği en uygun ve güzel yerin bizim de kaldıgımız “Cité Universitaire” olduğuna inanıyorum. Bambaşka ülkelerden, oraya eğitimlerini sürdürmeye ya da Fransızca öğrenmeye gelmiş olan insanlarla tanışmak, diyalog kurmak ve kurduğum kontakları bugüne kadar devam ettirmek yaşadıgım en güzel deneyimlerden biriydi. Bununla beraber 1 ay boyunca eğitim aldığımız “L’ Institut Catholique de Paris”, işini mükemmel yapan, herşeyi kolaylaştıran ve öğrencilere nasıl daha faydalı olabiliriz mantığıyla ilerleyen profesyonel bir ekipten kurulmuş bir eğitim kurumuydu. İnteraktif katılımı çok iyi sağladıklarını ve oradan edindiğim donanımı bir ömür boyu kullanabileceğime inanıyorum.

 

Programın eğitim kısmıyla ilgili ekleyebilecegim birçok detay daha var, biraz da eğlenceye ve edindiğim tecrübelere değinmek isterim. Geçirdiğim 30 gün boyunca bir an olsun sıkıldığımı hatırlamıyorum. Birçoğumuzun ilk kez gitmiş oldugu yabancı bir yere alışma süremizi minimuma indirmek için Théorie çalışanları, çalışan yönlerinden çok arkadaş yönlerini kullanarak daha önceden edinmiş oldukları tüm tecrübeleri bizimle paylaştılar. Bizimle aynı zamanda gelmiş diğer insanlar birçok şeyi daha duymamışken, biz onları etkin bir şekilde kullanmaktaydık. Düzenlenen mini geziler ve turlarla hem şehri kısa sürede öğrendik hem de grup olarak beraberce çok keyifli zaman geçirdik. Evlerimize döndükten sonra sürekli olarak görüşmeye devam edip geçirdiğimiz güzel günleri anmamızdan, hepimizin de aynı fikirde olduğuna inanıyorum: ‘Ailemizden ve tüm sorumluluklarımızdan uzakta, bir aylık bir süreçte kendimize bir çok şey katarken yeni insanlar tanıdık, kendi ayaklarımızın üzerinde durduk ve belki de hayatımızın en güzel dönemlerinden birini geçirdik.’ Sırf bu yüzden bütçemi zorlayarak ikinci kez aynı tecübeyi yaşamak için 2009 yılında da bu programa katıldım. Bunların hepsine önayak oldukları ve her aşamasında bizimle beraber oldukları için tüm Théorie ekibine teşekkür ederim. Umarım geçen her sene daha iyisini yapabilirler, eğer mümkünse tabii!?

Emre Han / Galatasaray Üniversitesi

Merhabalar! Ben şuan manchester’dayım:) Manchester tam olarak bir öğrenci şehri. Gelmeden önce araştırdığım ve bana anlatılanlar kadar güzel bir yer. Bir öğrenci için ideal ve yaşaması keyifli olacak diye düşünüyorum. Dil okulu olarak Manchester Academy of English’i tercih ettik. Eğitim sistemlerine çabuk uyum sağlanıyor. Öğretmenler, gelen insanlar herkes çok keyifli ve pozitif. Yardım istendiğinde herkes elinden gelenin fazlasını anlatmaya ve cesaret vermeye çalışıyor. Umarım benim içinde sizler içinde çok keyifli deneyimlerimiz olur..

Ezgi Haholu

Merhaba arkadaşlar,

 

2008 yazında yaşadığım Work and Travel aksiliğinden sonra yurtdışı eğitimi ve danışmanlıkları konusundaki aracı firmalara hiç bir güvenim kalmamıştı ancak yurtdışında eğitim konusunda gerek vize işlemleri olsun gerekse okullarla yürütülen prosedürler olsun yardım alabileceğim tek alternatifin de, yine danışmanlık şirketleri olduğunu düşünüyordum. Bütün şirketlerin çalışma prensiplerinin aynı olduğunu düşündüğüm için detaylı bir aramayı geçin, Google’da “Paris’te Eğitim” başlığının altında çıkan ilk şirketin sitesine girdim ve bilgilendirilmek istediğim yönünde bir mail yolladım. Şirket çalışanlarından Taha Bey, mailime telefonla 3-5 dakika içerisinde cevap verdikten sonra Ankara’da olmam sebebiyle benimle bizzat ilgilendi. Kendisi sayesinde vize işlemlerimde çıkan her aksiliği 1-2 gün içerisinde halledebildik.

 

Benim için 01.07.2010 tarihine kadar Taha Bey olmasına karşın, Paris’e ayak bastığımız ilk günden itibaren Taha’ydı. Çünkü ben ve birlikte Paris’e geldiğim bütün arkadaşlarla birlikte bir dostluk ortamı oluşmasının sağlanmasında gerçekten önemli bir payı vardı. Sadece Taha değil, diğer tüm şirket çalışanları da her soruma tüm samimiyetleriyle cevap vererek bana her konuda yardımcı oldular.

 

Ayrıca şirket çalışanlarından 2 ay boyunca bizimle birlikte olan ve her sorunumuzda yanımızda olan ve bizlere bir şirket çalışanından çok bir dost gibi yaklaşan Emre Han’a, Paris’te yapmış olduğu tüm yardımlardan ötürü teşekkürü borç bilip, beraber çok daha güzel günler geçireceğimizden de eminim:)

 

İnternet sitesinde yazanların tamamen gerçek olduğuna kanaat getirdim Paris’te geçirdiğim 2 ay boyunca. Hiç bir problemle karsılaşmamakla birlikte hayatımın en anlamlı dakikalarını paylaştığım birçok dost da edindim ve dostluklarım aynı sıcaklığıyla Türkiye’de de devam etmekte. Ankara’da olmam sebebiyle her gün birlikte olamasak da, her ayın 5-10 gününü birlikte geçiriyoruz artık. Ayrıca aşkın da gerçekten en güzel Paris’te yaşandığını öğrendim =) 2011 yazında Paris’te görüşmek üzere… 🙂

Fırat Yolaçan / Orta Doğu Teknik Üniversitesi

2010 yılının yazında L’été à Paris programıyla 2 ay süreyle Paris’e gittim. Amacım Fransızcamı pratik ederken bir yandan da güzel bir yaz tatili geçirmekti. Théorie’nin bize sunduğu imkanlar sayesinde hayallerimi gerçekleştirmem pek zor olmadı.

 

Her şeyden önce şunu belirtmek istiyorum: Bence Cité Universitaire Paris’e öğrenci olarak giden birinin mutlaka yaşaması gereken bir ortam. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki bizimle birlikte gelen Théorie ekibindeki arkadaşlar, sadece birer rehber olmak yerine bizimle arkadaş olarak bir şeyleri paylaşmayı tercih ettiler, zaman zaman Paris’in tadını birlikte çıkardık, çok güzel dostluklar kurduk,çok gezdik, çok eğlendik. Kısacası dolu dolu 2 ay geçirdim. 2 ayın sonunda kendimi gercekten Paris’te yaşayan insanlardan birisi sanarak ayrıldım oradan, bir parçamı geride bırakarak…

 

Cité Universitaire evim olmuştu sanki, Paris de yaşadığım şehir… Ama bu bir veda değildi, çünkü önümüzdeki yaz yine Théorie farkıyla Paris’i yaşamayı planlıyorum=)

 

Her şey için teşekkürler.

Gülce Kamara / Galatasaray Üniversitesi

Son zamanlarda her yönden zorunluluk halini alan yabancı dil eğitimini L’été à Paris programı ile aldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Hayatımın en farklı tecrübelerini yaşadığım bir ay geçirdim Paris’te.

 

Şehre indiğimiz andan, dönüş için hava alanına gidene kadar her ihtiyacımıza özveriyle yaklaşan Théorie çalışanları ve Fransa’nın en iyi dil okullarından birinde son derece eğitici, eğlenceli bir dil eğitimi görmek bir yana, birçok yer gezdim çok şey öğrendim.

 

Dil okuluna Paris’te gitmek, gerek gramer, gerekse pratik açısından çok fayda sağladı. Okul sayesinde birçok farklı ülkeden arkadaş edinebildim ve bu sayede dilimi pratik olarak, döndükten sonra dahi geliştirmeye devam ediyorum.

Günce Akpamuk / Galatasaray Üniversitesi

Théorie Ekibi’yle Paris’i yaşamadan önceki beklentilerim sadece Fransızca’mı biraz olsun geliştirmek ve biraz da olsa Paris’in tadını çıkarmaktı.. Bununla beraber ciddi kaygılarım vardı çünkü benzer başka şirketlerle yurt dışı deneyimi yaşamış çok sayıda arkadaşım hayal kırıklığı ile dönmüşlerdi Türkiye’ye.. Ama Atatürk Havalimanı’nda henüz gideceğimiz gün başlayan ilgili Théorie Hizmeti kaygılarımı, Fransa’da geçirdiğim iki ay boyunca hiç hatırlatmadı… Aksine grup sorumlularının işlerini yapmak zorunda hisseden birer çalışan gibi değil de herkese ayrı ayrı birer abi birer dost samimiyetiyle yaklaşmaları, oradaki rahatlığımızı ve uyum sürecimizi çok olumlu etkiledi..

 

Özellikle Erdinç Bey, Taha Bey, Necip Bey ve Taygun Bey, her sorunumuza anında müdahale etmeleriyle Théorie farkını yaşattılar bize.. Tahmin ettiğimin çok daha ötesinde bir ‘iki ay’ geçirdim, çok sayıda yeni insan tanıma fırsatı buldum, her yanı muhteşem olan Paris’i adım adım gezdim ve iki ay sonunda Fransızca’da kaydettiğim aşama da oldukça belirgindi.. Orada geçirdiğim süre içerisinde kazandığım daha çok şey olduğuna inanıyorum.. Théorie farkı ile önümüzdeki yazlarımı da Paris’te geçirmeyi planlıyorum..

 

Théorie Ekibine her şey için tekrar teşekkür ederim..

Hayri Durgun / Galatasaray Üniversitesi

2009 yazında Fransa’ya gitmek için birçok seçenek araştırdım ve en mantıklısının Théorie eğitim olduğunu anladım. Çünkü bana sağladıkları imkanlar oldukça fazlaydı ve beklediğim her şeyi orda buldum,gittikten sonra da kararım değişmedi.Benim bu tatilden beklediğim öncelikle dil okulunda eğitim almaktı,Théorie sayesinde Paris’in en iyi dil okullarından birinde fransızcamı gramer açısından taze tuttum,ve sınıfımdaki iki türkten biri olduğum için çoğunlukla fransızca konuşmak zorunda kaldım ve bunun gerçekten çok yararı oldu.Benim beklentim sadece eğitim değil diyorsanız yine doğru yerdesiniz çünkü ben hiç yabancılık çekmeden burdan beraber gittiğim ya da orda tanıştığım arkadaşlarımla Paris’in çoğu yerini gezdim.Ayrıca Théorie çalışanları bana ve arkadaşlarıma her konuda yardımcı oldu ve yabancılık çekmemi önledi.Eğer hem gramer hem de pratik olarak fransızcanızı geliştirmek ve çok eğlenceli bi yaz geçirmek istiyorsanız bence hiç düşünmeyin Théorie’ye gelin:)

Hazal Su Aydın / Galatasaray Üniversitesi

Dil öğrenme amaçlı, Théorie aracılığıyla gittiğim Paris; bana umduğumdan fazlasını kattı. Théorie, bir dilin gramer kurallarını öğrenmenize aracı olmaktan çok; size bir kültürü öğretmek ve kendinizin o dili kullanırken yabancılık çekmemenizi hedefleyen bir grup.

 

Geçirdiğim bu güzel yaz boyunca, kitaplardan öğrenemeyeceğim; ancak yaşanılarak anlaşabilen günlük dilin avantajlarını kazandım ve beni etkileyen bu kültüre dair bir çok şeye tam da merkezinde yaşayarak şahit oldum. Evinizden uzakta da olsanız, size evinizdeymişsiniz gibi o sıcaklığı hissettirmeyi başardığı için tebrik edilmeyi hak eden bu grup; tatiliniz boyunca daima size en yakın olmayı ilke edindiği için bu güveni hak ediyor.

 

Tek başıma gittiğim Paris’ten koca bir aile olarak dönmek gerçekten mutluluk verici. Aradan yıllar geçtiğinde hatıra kalan fotoğraflarla bu güzel tatili anmak yerine her yıl Théorie ile Paris’e giderek anılarımı tazelemek şu an için en büyük dileğim 🙂

İmge Naz Oflaz / Galatasaray Üniversitesi

Hazırlığı bitirdikten sonra öğrendiklerim pekişsin diye, bölüme başlamadan son yazımda Fransa’ya gitmek istedim. Okuldaki tanıtımların ardından Théorie Eğitim’le görüşmeye gittim, okulumuzun kampüsü olmadığı için Cité Universitaire’de kalmanın farklı olacağı ve bir ay Paris’te Sorbonne öğrencisi olmanın bana katacaklarını düşünerek temmuz ayında bu programa katıldım.

 

İndiğimiz andan itibaren (bizi karşılamaları, odalarımıza yerleştirmeleri, aşırı sıcağa rağmen kampüsü ve Paris’i gezdirmeleri, telefon hattı ve ulaşım kartıyla ilgili problemleri halletmemiz vs.) her şey çok güzeldi, Erdinç Bey bizlerle tek tek ilgilendi.

 

Okuldaki dersler eğlenceliydi, ders saatinin çok olmaması bize şehri tanıyacak fırsat da bıraktı. Bunun dışında kampüs gerçekten çok güzeldi, yurtlarda yemeğimizi de yaptık mutfakta yeni insanlarla tanıştık, akşamları saatlerce çimlerde oturduk, sabahları yürüyüşe çıktık.

 

Ben L’Eté à Paris’nin bana sadece Fransızca açısından değil, yurtdışında kendi ayaklarım üstünde durmak açısından da oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Çok güzel anılar ve arkadaşlıklar edindim, her şey için Théorie Eğitim’e sonsuz teşekkürler!

İrem Okur / Galatasaray Üniversitesi

Fransızcamı geliştirmek için L’été a Paris programına katılanlardan biri de benim. Yurtdışına ilk defa tek gideceğimden biraz endişeliydim. Fakat bu düşüncem Fransa’ya ayak basar basmaz aklımdan çıkmıştı. (Başta Erdinç Bey olmak üzere Theorie çalışanları sağolsun)

 

L’été a Paris programı sayesinde dilinizi geliştirirken harika bir tatil de geçiriyorsunuz. Başka ülkelerden başka insanlarla tanışmak ve onlarla arkadaşlıklar kurmak, Paris’in güzel yerlerini keşfetmek ve tabi ki RER’e binmek gibisi yok :))

 

Program süresince bana yardımcı olan tüm Theorie çalışanlarına çok teşekkür ederim..

Mert Kutlu / Galatasaray Üniversitesi

L’été à paris sayesinde unutamadığım bir yaz yaşadım. Institut Catholique ile fransızcamı pekiştirip öğrendiklerimi taze tutarken dünyanın bir çok yerinden gelmiş bütün öğrencilerle fransızca konuşup beraber gezdik, hem eğlenip hem de öğrendik.

 

Bu yaz bana internationale açıdan çok güzel bir network de sağladı.Hem de gittiğim grupta çok güzel arkadaşlıklarım oldu. Her yönüyle yararlanabildiğim bir yaz oldu. Paris’i yazın bi parisli gibi yaşadım 1 ay boyunca ve her yerini gezip gördüm; opera, baleye gittim ve orayı tam anlamıyla öğrendim diyebilirim ve bunları yaparken fransızcam la hiç de zorluk çekmedim. Okulda yaşadığım utangaçlığı ve çekingenliği Paris’de herkesle konuşarak atlattım, Théorie sayesinde büyük bir özgüvenle fransızca konuşuyorum.

 

İlk defa gittiğiniz bir şehirde size her türlü yardımda bulunuyorlar ve ihtiyacınız olduğunda her zaman yanınızdalar. Size ilk hafta Paris’de nasıl yaşayacağınızı göstererek hiç sorun çekmemenizi sağlıyorlar, oraya alışıyor ve ay sonunda gitmek istemiyorsunuz=).kaldığımız Cité Universitaire’de inanılmaz bir kampüs hayatı yaşayıp her gün farklı ülkeden farklı insanlarla tanışıp tek ortak diliniz olan fransızcayı kullanıyorsunuz, bu inanılmaz, ayrıca Cité Universitaire’in tüm olanaklarından yararlanabiliyosunuz. Galatasaray Üniversitesi’nde okuyan biri olarak büyük kampüsde yaşamanın tadını çıkarıyorsunuz. 1 ay boyunca özgürce yaşıyorsunuz, 14 temmuz da eiffel kulesini bütün ihtişamıyla havai fişeklerle izliyorsunuz. Théorie’ye yaşadığım en güzel yaz için teşekkür ediyorum ve bir daha gitmek için sabırsızlanıyorum!

Merve Altıntaş / Galatasaray Üniversitesi

Fransızca’ya özellikle benim gibi yeni başlayanlar için Théorie Eğitim ile L’Eté à Paris programını rahatlıkla tavsiye edebilirim. Orada geçirdiğim bir ay hem Fransızca açısından, hem de sosyal açıdan bana birçok şey kattı. Paris’e gitmeden önce ve gittikten sonra her türlü sorunumuzla ilgilenen Théorie Eğitim, kendimizi güvende hissetmemizi sağladı. Dil kursunda da akıllı sınıflar sayesinde birçok duyumuza birden hitap ederek Fransızcayı daha iyi öğrenmemizi sağladılar. Bunlar dışında, kurs süresince kaldığımız Cité Universitaire’de bir ay geçirmek oldukça eğlenceliydi. Bahçesindeki sohbetlerimizi ve yürüyüşlerimizi şimdiden çok özledim. Théorie Eğitim’e her şey için çok teşekkürler!

Mustafa Erçakıca / Galatasaray Üniversitesi

Geçen yaz Paris’te katıldığımız L’été à Paris programı hayatımıza tahmin edebileceğinden çok daha fazla anlam kattı. Daha önce yurtdışı dil eğitim programına katılmış olmamıza rağmen Théorie Eğitim sayesinde yeni dostlar kazandığımız, hayatımızdaki en güzel tecrübeleri kazandığımız ve başka programlardan çok daha etkili bir program oldu.

 

Théorie Eğitim; danışmanlarının ilgileri, okulun kalitesi ve güvenli konaklama imkanlarıyla aklımızda hiçbir soru kalmadan eğitim almamızı sağladı. Kendimizce çok değer kattığımızı düşündüğümüz bu program sayesinde Fransızcamızı ve sosyalliğimizi geliştirdik.

 

İlgilerinden dolayı ve özellikle arkadaşlıkları için tüm danışmanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Necip Fazıl Saygı / Galatasaray Üniversitesi
“Neden Fransa ? ” sorusunu kaç defa duydum sayamadım. Ne zaman düştü aklıma bu hayal onu dahi hatırlamıyorum. Ama şu an buradayım ( France, Alsace, Strasbourg). Senelerdir istekle büyüttüğüm hayali yaşıyorum. Ve buraya geldim gelesi yaptığım şeyi ilgiyle takip eden insanlara; temsili ” yakalarına yapışıp” ;
 
 
– Başka bir ülke de eğitim mi görmek istiyorsun ? Bu eğitim ne olursa olsun bir yolunu bul git ve yap ! Dedim, diyorum. Evet “Strasbourg” denen cennette eylül 2016 dan bu yana fransızca dil eğitimimdeyim. Yabancı bir dile merakınız mı var ? Vaktiniz fırsatınız var ise halâ zaman varken yapın, yapmalısınız. Ben bunun ne denli faydalı bir şey olduğunu buraya gelince anladım. Şu an buradaysam buna aracılık eden bu sitenin elemanları ki şans eseri buldum ben onları ve ilgileri için kaç defa teşekkür ettim kim bilir. Orada çalışan tüm gençler bu minneti sonuna kadar hak ediyor. İlk zamanlar internette ne çok araştırma yaptım, ama “Fransa” için ne yazık ki kültür merkezi dışında bu alanda hizmet veren başka bir kurum bulamadım. Ne çevremde yardımcı olabilecek donanımlı biri vardı ne de buraya gelen biri. Tesadüfi taksim de gördüğüm hiç tanımadığım birinin önerisiyle gittim bu süper adamlara. Alt tarafı ” dil eğitimi ” yahu amma büyüttün !   demeyin . Çok başka dünyalara adım atıyorsunuz. Gelelim yaşadığım bu yere ” Strasbourg” burayla bir bağlantısı olmayan insanların bile 1 defa gelip gittikten sonra tekrardan gelmek isteyeceği farklı büyüsü olan bir şehir. Mesela şunu hayal edin ;
 
 
Sabah işine scooter la giden etekli ceketli kadınlar 🙂 , ya da arabadan çok bisikletlisi olan bir şehir, saat akşam 22.00 e kadar açık olan devasa bir üniversite kütüphanesi, ya da 5 katlı bir mediathèque Andre Malraux 🙂 ya da her akşam bilmem kaç yüz yıl öncesinde inşaa edilmiş kiliselerde düzenlenen klasik müzik konserleri. Ya da her hafta sınıfınıza gelen dünyanın bir ucundan kalkmış gelmiş yeni insanlar . Bunlar aklıma gelenler çok küçük bir kısmı. Sanırım burası sadece bir şehir değil sizi çook eskilere götüren dev bir zaman makinası. Alsace ın kalbi. Nereden mi biliyorum ? Gördüklerim dışında 1667 yılında inşaa edilme kaldığım evden yazıyorum. Bunu okuyan o çok istekli arkadaşlara tavsiyem  çok düşünmeyin, yapın. Kendinize katacağınız en güzel tecrübelerden biri olacak, inanın. Ama yolunuz mutlaka mail yolladığında bekletmeden en iyi şekilde size dönüş yapan, sizin için bir şeyler yapma hevesiyle çalışan Teori Eğitim ekibinin içinden geçsin. Ben olmam gereken yerdeysem başından sonuna ilgiyle rehberlik eden onları emeği yadsınamaz. Şimdiden bu yola gireceklere bol şans süper şeyler sizi bekliyor ! Sevgiler 🙂
Nurşen Şensoy

Paris benim için çok ama çok farklı bir deneyim oldu. Dönerken gerçekten zorlandım diyebilirim:). Ailem yanımda olmadan yurtdışına ilk defa çıktığım için biraz tedirgindim. Fakat daha ilk günden bütün endişelerimin yersiz olduğunu L’été à Paris ekibinin sıcakkanlılığı sayesinde anladım. Havaalanına indiğimiz andan itibaren “shuttle”larla yurtlara gittik ve yerleştik. Hem benimle birlikte gelen arkadaşlarla, hem de L’été Paris ekibiyle çok çabuk kaynaştık.

 

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Paris’i arkadaşlarınızla, sırtınızda bir çanta, özgürlüğün tadını çıkara çıkara yaşamak; Eiffel’in önünde güneşin batışını izlemek, Champs-Elysees’deki mağazalara girip çıkmak, Seine nehrinin kenarında şarkilar eşliğinde şarap içmek, Saint Michelle’deki cafelerde kahve içmek ve şehri keşfetmek.. Tüm bunların yanında size kalan gelişmiş bir fransızca ve sağlam dostluklar. Hiç kuşkusuz Paris’te geçirdigim bir ay hayatım boyunca hiç unutamayacağım bir aydı. Kesinlikle bu yaz yine gidiyorum! 🙂

 

Herkes ile tek tek hiç bıkmadan ve usanmadan ilgilenen ve bizi bir an bile olsun yalnız bırakmayan bütün L’été à Paris ekibine bir kez daha teşekkür ederim.

Pınar Çetin / Galatasaray Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi”nde bir yıl hazırlık okuduktan sonra Fransızcamı geliştirmek için bu harika şirket ve bu harika insanlarla tanıştım 2 aylık Paris programlarına katıldım ve bu 2 ay hayatımı tamamen değiştirdi çok güzel ve kalıcı arkadaşlıklar edinmemi sağladı, çok güzel yerler görmemi ve hepsinden önemlisi dil olarak inanılmaz bir katkısı oldu. L’été à Paris ile 2 aylık programımdan sonra bu sefer şirket olmadan Paris’e gittim ve hiç bi şekilde o yaşadığım 2 ayın yerini tutmadı. Şirketle konakladığımız yer olan Cité Universitaire Paris’in en güzel yerlerinden biriydi, farklı uyruklardan bi sürü insanla kaynaşma olanağımız oldu. Her türlü sıkıntımızda yanımızda olan L’été à Paris yalnız hissetmemize de engel oldu, bana hayatım boyunca unutmayacağım bu tecrübeyi yaşattiklari için onlara sonsuz minettarım.

Rozerin Azizoğlu / Hacettepe Üniversitesi

Arkadaşlar bütün kış boyunca Fransa’ya hangi kuruluşla gitsem diye düşündüm okulda yapılan Théorie Eğitim’in konferansına katılıp, en iyi imkanları sunan kuruluş olduğuna karar verene kadar… 2009 yazı Théorie Eğitim’le Paris’e bikaç tanıdığım arkadaşlarımla beraber gittik. Bir ay o kadar eğlenceli, o kadar güzel geçti ki daha dönmeden seneye nerelere gitsek diye düşünmeye başladık. Cité universitaire’de kaldık, ordaki ortamı tatmanızı, akşam çimlerde oturup çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerle diyalog halinde bulunmanızı ki bunun dahi Fransızcanızı geliştirici zevkli bi yol olacağını düşünyorum, şiddetle tavsiye ederim (biz arkadaşlarla futbol maçı yapıp, dans bile etmiştik o anları unutmam imkansız) Ayrıca okulumuzda eğitim konusunda çok ciddiydi okuldan sonraki zamanlarda da kendinizi geliştirebilcek faaliyetler yapabilmenize imkan sağlıyor tabi sizin de istekli olmanız lazım (açıkçası biz sürekli gezip görme merakımız ve arkadaşlarla geçirdiğimiz zevkli vakitlerden vazgeçemediğimiz için pek dikkat edemedik okul çalışmalarına dolayısıyle size bu konuda daha dikkatli olmanızı tavsiye edebilirim gerçi çok memnunum herşeyden yaptığımız parler’lerin dahi kafi olduğunu düşünüyorum en azından çekingenliğinizi atabilirsiniz) Sınıfta edindiğim arkadaş ortamına hiç bu kadar kolay adapte olabileceğimi düşünmezdim. Amerikalı, Hong Konglu, Koreli arkadaşlarımla okuldan sonra yemekler yedik, eğlenmeye gittik ve hala internetten görüşmekteyiz, farklı ülkeleri tanıma, kültürerini öğrenme imkanınız da oluyor tabi kendi kültürümüzü tanıtmak da.

 

Kısacası hiç unutamayacağım bi tecrübe yaşadım. Bu güzel anlara sahip olmamı sağlayan Théorie Eğitim’e ve tabi ki bizimle bir arkadaş bir abi gibi candan ilgilenen Erdinç Yusuf Kılboz’a çok teşekkür edip bu yazıyı severek yaşadıklarımın çoğunu dahi katamayarak ilettiğimi söylemek isterim.

Seda Şahin / Galatasaray Üniversitesi

Öncelikle bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürler. Ben İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisiyim. Fransızca benim için sadece merak ve eğlence. Paris’e gelmeden önce birçok endişem vardı. Fakat gelince anladım ki, hepsi yersiz endişelermiş. Burada her günüm ayrı güzel geçti. Yeni kültürler, yeni insanlar tanıdım. İyi arkadaşlıklar edindim. Herhangi bir sıkıntı varlığında da, grup organizatörlerine başvurdum.

 

Tavsiyem daha çok yabancılarla arkadaşlık kurulması yönünde. Eğer siz de bu programla Paris’e gelecek olursanız, bir gününüzü bile boşa harcamayın. Çünkü her gün inanılmaz farklı ve zaman çok çabuk akıp geçiyor. Burada her günün hakkını verdiğimi düşünüyorum. Her gün bambaşka şeyler öğrendim. Fransızca’yı kendi seviyeme göre çok iyi konuşmaya başladığımı düşünüyorum. Bu yüzden bir kere daha Theorie’ye teşekkürler!

Selin Eren / İstanbul Üniversitesi

Yapmak istediğim meslek açısıından Paris günün birinde yaşamayı umduğum şehir olduğu için Fransızca’yı akıcı konuşmak benim için bir tür zorunluluk. Bunu da ancak Fransız kültürünü ve insanlarını tanıyarak başarabileceğimi bildiğimden dolayı iki senedir dil eğitimi için Paris’e geliyorum. Ancak bu sene Theéorie ile L’été à Paris programını seçtim ve hem akıcı konuşmak hem de sosyal etkinlikler açısından hiç unutamayacağım 1 ay yaşadım. Tabi ki bunda Théorie ekibinin ilgisi ve uçaktan indiğimiz andan itibaren her an yanımızda olduklarını bilmek de çok önemli bir rol oynadı. Geçirdiğim 1 ayın sonunda daha önce Paris’e hiç hissetmediğim kadar çok bağlılık hissederek ve hayatımı geçirmek istediğim şehir olduğundan emin olarak Türkiye’ye döndüm. 🙂

Şeniz Seran Ok / Hacettepe Üniversitesi

Fransızcayla tanıştığım sene, Teori Eğitim aracılığıyla Bordeaux’ya, Fransızcamı biraz daha geliştirebileceğimi umduğum bir dil okuluna gittim. Hem France Langue ile istediğim yönde kendimi geliştirebildim, hem de bulunduğu harika şehirde tahmin ettiğimden çok daha güzel, yeni yerler ve yeni insanlarla dolu, dopdolu bir ay geçirdim. Teori Eğitim’e, yalnız olduğum bir ay boyunca kendimi rahat ve güvende hissettirebildikleri için çok çok teşekkür ediyorum.

Şeymanur Koç / Galatasaray Üniversitesi

Fransızcamı geliştirmek ve pratik yapabilmek amacıyla ‘l’été à Paris’ programına katıldım. Bir ayda Fransızcamın hızlı bir şekilde ilerlemesine şahit oldum. Hem eğitimin hem de gezmenin bir arada olduğu mükemmel bir ay geçirdim. Teori Eğitim ekibi ilgi ve alakası ile bana kendimi evimde ve güvende hissettirdi. Bu program sayesinde ileride yapmak istediğim şeyleri gerçekten yapabileceğimi fark ettim. Okuldaki eğitimin kalitesi her gün sokakta gezerken yapılan pratiklerle birleşince inanılmaz bir öğrenme sürecine dönüştü. Cité Universitaire ilk günden itibaren evim gibi oldu ve orası sayesinde birçok ülkeden arkadaş edindim. Bu unutulamayacak tecrübeyi bana yaşattığı için Teori Eğitim ekibine çok teşekkür ederim.

Zeynep Tuba Tüdeş / Hacettepe Üniversitesi

*Öğrenci yorumları alfabetik olarak sıralanmıştır.

**1 Ocak 2017 sonrası eklenen yorumların imla hatalarına müdahale edilmemiştir.