Paris’te 4 Haftanın Maliyeti

Fransızca öğrenmek ya da mevcut Fransızcanızı geliştirmek istiyoruz, bunun en iyi yolunun da Fransa’ya gitmek olduğunu düşünüyoruz. Fransa denilince akla ilk olarak Paris gelir, ama Paris’te ne yapmalı? Acaba 1 ay kalsam ne kadar paraya ihtiyacım olur? İşte siz de bu soruları soruyorsanız, cevaplar yazının içinde 🙂

 

Disneyland, Paris

Bizim her şeyden önce dil okulu seçimini yapmamız gerekiyor. Örnek olarak Paris France Langue’da 4 haftalık bir kurs seçtik: kurs 1240 Euro, okulun aldığı kayıt bedeliyle birlikte 1320 Euro ediyor. Bundan sonra kursla birlikte kalacağımız yeri tayin ediyoruz. Konaklamayı aile yanında seçtik, Paris’te hem konaklama hem de yemekler pahalı olduğundan aile yanı en tasarruflusu gibi görünüyor. 4 haftalık konaklama 1100 Euro, rezervasyon bedeliyle birlikte 1180 Euro ediyor. Tabii bir de Fransa’ya gidip dönmek var; gidiş-dönüş biletimiz ise Türk Hava Yolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Charles de Gaulle Havalimanı’na yaklaşık 345 Euro tutuyor. Yani kurs artı konaklama artı uçak bileti 2845 Euro tutuyor. Ancak geziler ve diğer yapmak istediklerimiz için yanımıza yaklaşık 654 Euro kadar da almamızda fayda var, bakalım bu parayla neler yapabileceğiz?

 

Fransa’ya varıp her şeyimizi yerleştirdikten sonra ilk yapmamız gereken yolculuklarımız için bir bilet satın almak olacaktır. Metro her yere gittiği için metroda geçerli olan Pass Navigo’yu tercih edebiliriz. Paris 1 ve Paris 2’de geçerli olan bu biletin aylık ücreti 78 Euro.

 

Aile yanında konakladığımız için yemek ihtiyacımızı evde karşılama şansımız var, bu nedenle yemek için 250 Euro; alacağımız hediyeler, yapacağımız alışverişler içinse (biraz tutumlu davranırsak) 150 Euro Paris’te 4 hafta için yeterli olacaktır.

 

Geriye yapacağımız geziler kaldı, bu noktada şanslıyız çünkü birkaç yer dışında Paris’te çoğu yere giriş ücretsiz*1. Ücretli yerlere örnek olarak Disneyland’ı verebiliriz. 72 Euro’ya 1 gün boyunca Disneyland parklarında ve Walt Disney stüdyolarında geçerli bilete sahip olabiliriz. Paris’teyken Eyfel Kulesi’ne çıkıp da güzel manzaranın tadını çıkarmamak olmaz diyorsanız, üst kata çıkmanın bedeli 16 Euro. Paris Operası’na giriş ise 6 Euro, eğer etkinliklere katılmak istiyorsanız bunun için ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Fransız sanatından örnekler sergilenen Orsay Müzesi’ne giriş ise 11 Euro. Bunun dışında Paris’te birçok bedava müze, konser, atölye, sinema hatta yemek bile bulabilirsiniz! Paris’ten sıkılmak pek mümkün değil…

 

Bruges, Belçika

Eğer derseniz ki başka bir şehir daha göreyim, bunu da yapabilirsiniz! Belçika’nın Brugge kentine 5 saatte gidip 2 günü doyasıya eğlenerek geçirebilirsiniz. Gidiş-dönüş bileti yaklaşık 85 Euro tutuyor, otobüsle Lille tren garına gidip oradan trene biniyor ve 2 saatlik yolculuk sonunda Brugge’e varıyorsunuz. İndiğinizde bir otel bulup eşyalarınızı bırakmak en iyisi olacaktır, biz geceliği 30 Euro olan Lybeers Travellers Hostel’in uygun olduğunu düşündük.

 

Yemekler çok pahalı değil, eğer günü kruvasan ve sandviçlerle geçirebilirim diyorsanız akşam doyurucu bir yemek yiyebilir ve tüm bunları yaklaşık 55 Euro gibi bir fiyatla karşılayabilirsiniz. Ayrıca bunun yanında küçük hediyelikler için de 20 Euro ayırabilirsiniz. Brugge kanallarıyla, değişik çikolata ve biralarıyla ünlü bir turistik kent.

 

Ayrıca Ortaçağ’dan bu yana sınırı hiç değişmemiş, bir çok tarihi yapıya, malikanelere sahip. Bu nedenle gezilecek birçok yer bulunabilir. Ücretsiz bir şekilde birçok kilise, müze, tarihi yapı gezebilirsiniz*2. Eğer Brugge’a tepeden bakmak isterseniz Belfry Kulesi’ne çıkmak 8 Euro tutuyor. Meryem Ana Kilisesi’ne giriş ücretsiz, fakat tarihi eserleri, kıyafetleri, malzemeleri de görmek istiyorsanız 4 Euro vermelisiniz.

Yani kısacası bütçenize ekleyeceğiniz fazladan bir 100 Euro ile hem dil gelişimi için dil okuluna gitmek, hem de aynı zamanda Paris’i ve Brugge’ü yaşamak, gezip tanımak ve doyasıya eğlenmek mümkün.

 

*1: Ücretsiz gezilebilecek yerler için: http://www.parisinfo.com/decouvrir-paris/guides-thematiques/paris-gratuit/sorties-culturelles-gratuites-a-paris/les-musees-et-monuments-gratuits-a-paris

*2: Diğer gezilebilecek yerler için: http://www.tripadvisor.com.tr/Attractions-g188671-Activities-Bruges_West_Flanders_Province.html

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT