Paris’te Gezilecek Yerler

Yolu Paris’e düşen herkesin mutlaka uğraması gereken yerlerin küçük bir listesini yaptık. Elbette Paris’te gezilecek daha pek çok güzel yer var ancak şimdilik kısa açıklamalarla belli başlı noktalara değinelim.

 

Arc de Triomphe

Zafer Tak’ı, Arc de Triomphe

Place Charles-de-Gaulle olarak bilinen meydan, sürekli dönüp duran bir trafik girdabının da merkezi. Paris’in bu büyük anıtı, doğu yönünde Champs-Elyssées’ye ve batı yönünde Avenue de la Grande Armée’den La Defénce’e doğru giden eksene egemendir. Yapımı 1836’da tamamlandı ve Napolyon’un naaşı 1840’ta Les Invalides’e götürülürken bu takın altından geçirildi. Tak 50 metre yüksekliğindedir ve ana dış cephelerinde heybetli dört heykel yontulmuştur. Bu heykeller 1789 Devrimi ve Birinci İmparatorluk sırasında kazanılan zaferleri tasvir eder. İçindeki asansör ve merdiven sizi kentin manzarasını her yöne doğru izleyebileceğiniz bir platforma ulaştırır. Çaprazındaki küçük bir müzede de tak hakkında videolar gösteriliyor.

 

1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında 9.30 ile 23.00 saatleri arasında, 1 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında ise 10.00 ile 22.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Adres: Metro Etoile, Tel: 01-4380-3131

 

Tour Eiffel

Eyfel Kulesi, Tour Eiffel

İnşasından 140 yıl önce eski bir resmi geçit yeri olarak düzenlenen Champ de Mars’ın yeşil alanı üzerinde yükselen Tour Eiffel, Paris’in en önemli simgesidir. 1889’da Devrim’in yüzüncü yıldönümü için inşa edildi ve 1989’daki kendi yüzüncü yıldönümünde neredeyse yarım milyon insanın tebrikerini kabul etti.

 

Eyfel kulesi planlarının sahibi Gustave Eiffel, Fransa‘nın 300 metrelik bir bayrak direğine sahip olacak tek ülke olacağını söylemişti. Planlarının hassaslığı, 15 binden fazla metal parçasının kesin ölçüsüyle birlikte kulenin 300 işçi tarafından yalnızca iki yıldan biraz daha uzun bir sürede tamamlanmasını mümkün kıldı. Şaşırtıcı bir sayıda 2 milyon 500 bin perçin kullanılmıştı.

 

İlk platforma 360 basamak ya da ayaklardan yükselen dört asansörden biriyle ulaşabilirsiniz. Bu kattaki küçük bir müzede kulenin tarihi hakkında ünlü ziyaretçilerin de gösterildiği kısa bir film izleyebilirsiniz.

 

Üst platformda görülen manzara ise nefes kesici! Çok açık bir günde görüş mesafesi 72 km.’ye kadar ulaşabiliyor. Gece kule, Paris’in romantik imgesini hatırlatan pırıltılı bir gösteri sunarak içeriden aydınlatılıyor.

 

Adres: Champs de Mars (7th), Tel: 01-4411-2323

 

 

Château de Versailles

Versailles Sarayı, Château de Versailles

1661 yılında XIV. Louis, Versailles’da Paris’ten 17 kilometre uzakta son kraliyet sarayını kurmaya karar verdi ve yaklaşık 50 yıl boyunca dönemin en büyük sanatçıları bu şato üzerinde çalıştı. Louis Le Vau ve ardından Jues Hardouin-Mansart şatonun mimarlarıydı; André Le Brun iç dekorasyonu denetledi; André Le Notre da bahçeleri tasarladı. Daha sonra kral ve maiyeti (yaklaşık 5 bin kişi, ki bu sayı sonra 20 bine ulaşacaktı) 1682 yılında saraya taşındı. Ekim 1789’da devrimciler sarayı işgal edip XVI. Louis ve Kraliçe Marie-Antoinette’i Paris’e götürünceye kadar Fransa’nın politik merkeziydi. Devrim sırasında saray mobilyaları satıldı, tablolar Louvre’a gönderildi ve binalar boşaltıldı. Ancak yine de içerisinin muhteşem görkemli mimarisi ve dekorasyonu hergün binlerce turist’in burayı ziyaret etmesine yetiyor.

 

Adres: Place d’Armes (Versailles), Tel: 01-3083-7800

 

 

 

Musée du Louvre

Louvre Müzesi, Musée du Louvre

Bir zamanlar dünyanın en büyük sarayı olan Louvre, ilk kez, İtalyan sanatçıların yaptığı tablolarını sergilemeye hevesli olan, I. François döneminde sergi mekanı oldu. Ardılları, yeni sanat yapıtları elde ettiler ve sonunda Louvre, yedi bin yıldan daha fazla bir süreyle yayılan eserleriyle dünyanın en büyük müzesi oldu.

 

Görsel şölen cam piramit, dünyanın en popüler müzelerinden biri olan Louvre’a giriş sorununa I.M. Pei’nin getirdiği ünlü çözümdür. Altında, ana resepsiyona inen merdivenler var.

Pazartesi – çarşamba günleri 09.00 – 21.45 saatleri arasında, salı – pazar günleri arasında ise 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Salı günleri kapalı. Her ayın ilk pazar günü ücretsiz.

 

Adres: Rue de Rivoli (1st) Tel: 01-4020-5050

 

Musée d’Orsay

Orsay Müzesi, Musée d’Orsay

1986’da açılan Orsay, kısa zamanda Avrupa’nın en büyük sanat müzelerinden biri haline geldi. Sıradışı bina (eskiden bir Sol Kıyı oteli ve tren istasyonuydu) yaygın beğeni kazanan düşsel sergilere olanak verdi. Koleksiyonlar, sanat dünyası için heyecanlı ve dinamik bir süreç oluşturan ve Paris’in bizzat başı çektiği 1848 ve 1914 arasındaki döneme ait.

 

İstasyonun Belle Epoque dönemi yaldızlı saati artık yolcuların değil, sanatseverlerin ilgisini çekiyor. Müzede bulunan Carpeuax’un bronz grubu “Count Ugolino”, daha sonraki heykeltraşları etkilemiştir; özellikle de Rodin’i.

 

Salı, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri 09.00 – 18.00 saatleri arasında, perşembe günleri ise 21.30’a kadar ziyaret edilebilir. Pazartesi günleri kapalı.

 

Adres: 1 Rue de Bellechasse (7th)  Tel: 01-4049-4814

 

 

Hôtel des Invalides

Hôtel des Invalides

Güneş Kral’ın standartlarına göre bile anıtsal olan Hotel des Invalides, birçoğu hasta ya da sakat ve çok fakir olan savaş gazilerinin bakımı için XIV. Louis tarafından kurulmuştu. Sade devasa ön cephesiyle bu etkileyici klasik bina, 1676’da tamamlandı. Bugün Napoleon’un mezarı üstünde duran yaldızlı ve boyalı kubbeciği Eglise du Dome 1706 yılında eklenmişti.

 

Hotel des Invalides’teki kemerli Cour d’Honneur’un içinde Musée de l’Armée yer alıyor.

 

Ekim’den mart ayına kadar her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında, nisandan eylüle kadar 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Adres: Place des Invalides (7th), Tel: 01-4551-9284

 

 

Cathédrale Notre-Dame

Notre Dame Katedrali, Cathédrale Notre-Dame de Paris

Roma döneminden beri işgal altında olan bir bölgede yer alan Notre-Dame Katedrali kentin özüdür. 1163 ile 1375 arasında, bir zanaatkarlar ordusu bir Gotik mimari şaheseri yaratmak için çalıştılar. Katedral, zanaatkar loncalarının buluşma yeri ve bütün Avrupa genelinde ünlenen bir eğitim merkezine dönüştü. Paris’in dünyaca ünlü üniversitesi Sorbonne bu temeller üzerine oturtuldu.

 

Katedraliin üç muhteşem gül penceresi var. Kesinlikle kaçırılmaması gereken Kuzey penceresi, 21 metrelik çapıyla insanı şaşkınlığa sürüklüyor. Hemen hemen bütün camı orta çağdan kalmadır.

Ayrıca 110 takımdan ve 6 bin borudan oluşan Fransa’daki en büyük org yine burada bulunur.

 

1 Nisan – 9 Eylül arası her gün 9.30 ile 18.00; 1 Aralık-31 Ocak arası 10.00-16.00; Şubat – Eylül – 31 Ekim arası 10.00-17.00; 2 – 31 Kasım arası 10.00-17.00 arası ziyaret edilebilir.

 

Adres: Cité ou Saint-Michel (6th), Tel: 01-4432-1670

 

Musée Picasso

Picasso Müzesi, Musée Picasso

Marais’de öne çıkan bir 17. yüzyıl binası, bugün dünyanın en büyük Picasso koleksiyonunun vitrinidir. Resimler, kolajlar, heykeller, çizimler ve seramikler; mektuplar, fotoğraflar ve diğer arşiv malzemeleriyle tamamlanır. Picasso’nun, Cézanne ve Matisse gibi çağdaşlarının yapıtlarını da içeren koleksiyonu burada sergilenir.

 

Picasso’nun yalnızca resimleri değil; heykelleri de bir o kadar etkileyicidir. “Femmes à leur toilette” (Süslenen Kadın) baş yapıtlarından biridir.

 

Salı hariç her gün 09.30 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Adres: Hotel Sale, 5 Rue Thorigny (3rd)  Tel: 01-4271-2521

 

 

 

Musée Rodin

Rodin Müzesi, Musée Rodin

Yaşamının son dokuz yılında heykeltraş Auguste Rodin’in stüdyosu, Les Invalides yakınlarında zarif bir rokoko malikanesi olan Hotel Biron’daydı. 1730’da inşa edilen bu ev ve sevimli bahçesi, kendini işine adamış bir çiçekçi olan Maréchal de Biron’a (daha sonra giyotinde ölecekti) aitti. Sırasıyla dans salonu, manastır ve okul olan Hotel Biron, 1908’de sanatçıların stüdyosu haline geldi. Rodin kirasını çalışmalarıyla ödediği bu malikanede bu tarihten ölümüne kadar kaldı. Ölümünden sonra bina, Fransız ulusuna bıraktığı koleksiyonu için müzeye dönüştürüldü.

 

Müzede birkaç bin heykel heykel ve fragmanın yanı sıra birçok çizim de bulunuyor. Eserleri içinde Rodin’in “Öpüş” adlı eseri, Rodin Müzesi’nin en önemli eserlerinden biridir.

 

Salı’dan Pazar’a kadar 09.30 – 17.45 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Adres: 77 Rue de Varenne (7th), Tel: 01-4418-6110

 

Basilique du Sacré-Coeur

Sacré Coeur Bazilikası, Basilique du Sacré-Coeur

Bir zamanlar otuz yel değirmeni Montmartre silüetini süslüyordu. Parislilerin “La Butte” olarak adlandırdıkları dik tepenin artık daha da ayırt edici bir özelliği var: Büyük beyaz Basilique du Sacré-Coeur.

 

Bugün turistler Montmartre’da toplaşsalar da, sokaklarla meydanların bir köy atmosferini koruduğu sessiz arka bölgelrde dolaşmak yine de mümkün.

 

Sacré-Coueur’ün beyaz kubbesi, Montmartre’daki Place du Tertre’in keşmekeşi üzerinde yükselir.

 

Adres: 37 Rue Chevalier de la Barre (18th)   Tel: 01-5341-8900

 

Paris’te 4 haftalık dil eğitimin maliyetini incelediğimiz blog sayfamıza göz atmak için tıklayınız.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT