Psikoloji Yüksek Lisans Programları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir psikoloji bölümü lisans mezunu olarak yapabileceğiniz birçok iş, başvurabileceğiniz pek çok yüksek lisans var. Sizler için yüksek lisanslar ile ilgili uluslararası bir derleme yaptık. Peki başvuracağınız programları seçerken nelere dikkat etmeli?

 

 

Her şeyden önce beklentilerinizi iyi belirleyin. Psikoloji’nin başlıca ana dalları olan sosyal, klinik, bilişsel, gelişimsel ve örgütsel alanlarının hangisine yatkın olduğunuzu kısa bir staj deneyimiyle dahi anlayabilirsiniz. Peki öyle veya böyle hangi alanı istediğinize karar kıldınız, nereye başvurmalısınız? Eğer not ortalamanız, İngilizce hakimiyetiniz ve akademik kararlılığınıza güveniyorsanız Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, İrlanda, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Avustralya’daki ana dili İngilizce olan başlıca okulları tercih edebilir yahut kıta avrupasındaki anadillerin yanısıra İngilizce eğitim de vermekte olan İsviçre, Fransa, Hollanda, Almanya, İsveç ve Finlandiya benzeri bu alanda kaliteli eğitim sunan ülkeleri de tercih listenize dahil edebilirsiniz.

 

Unutmayınız ki kıta avrupasındaki çoğu devlet üniversitesinin (Hollanda, Danimarka ve İsveç hariç) öğrenim harcı ücreti kıyasla ekonomik olarak daha uygundur. Ancak bu harcın kıyasla yüksek olduğu ülkelerde de çeşitli burs programları bulunmaktadır. Bununla birlikte birçok burs seçeneği olmasına rağmen yüksek talep nedeniyle elde edilmeleri kolay değildir. Bu bursların çoğunlukla ayrı başvuru prosedürleri ve tarihleri bulunmaktadır.

 

Psikoloji yüksek lisans programları, her branş bazında, adaylardan farklı beklentilere sahiptir. Bilişsel ve deneysel psikoloji yüksek lisansları lisans döneminde katıldığınız bilimsel araştırma çalışmalarına önem vermektedirler. SPSS gibi istatistiksel programlar ve niceliksel araştırma metodlarına hakimiyet size bu alanlardaki başvurularınızda avantaj sağlayacaktır. Örgütsel ve endüstriyel psikoloji yüksek lisansları içinse insan kaynakları ve yönetimsel danışmanlık alanlarında yapacağınız stajlar artı olacaktır. Sosyal, gelişimsel, sağlık ve afektif psikoloji branşlarında yine laboratuvar araştırmaları ve saha çalışmalarına katılım ve yardım deneyimi pozitif etki sağlayacak; lisansta alınan ilgili alan derslerindeki B ve üzeri notlar olumlu bir tablo yaratacaktır.

 

Klinik psikoloji kendi içinde oldukça dallanıp budaklanan bir çatı alandır. Çocuk ergen, yetişkin, aile terapistliği; psikofarmakoloji; nöropsikoloji; geriatrik psikoloji; psikopatoloji; psikanalitik psikoloji; bilişsel davranışcı terapi; travma terapisi; sanat terapisi ve benzeri birçok alan mevcuttur. Çoğu ortak bir paydada buluşsa dahi kendilerini özgün kılan nitelikleriyle birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Staj dili ve mesleki geçerlilik koşulları incelendikten sonra ilgili bölüme başvurulması tavsiye edilir. Klinik psikoloji alanında ilerlemek isteyen ancak lisans altyapısını bu konuda yeterli hissetmeyen adaylara öncelikle “Foundations in Clinical Psychology” ve benzeri master (MSc) programlarında donanımlarını güçlendirmeleri, akabinde sertifika ve/veya doktora (DClinPsy) programlarıyla klinik görüşmelere daha detaylı eğilen profesyonel kuruluşlara başvurmaları tavsiye edilebilir.

 

Bunların yanısıra rehberlik ve eğitim danışmanlığı (Counselling/Education Counselling) da klinik ve gelişimsel branşlarının kesişiminde, meslek alanı olan bir çalışma disiplinidir. Adli psikoloji (Forensic) ise bir yandan başta klinik olmak üzere tüm psikoloji branşlarından beslenirken hukuk ile de kesişen ve kariyer alanı mevcut bir uzmanlık dalıdır. Çevre ve iç mimarlığın psikolojiye etkisiyle ilgilenen öğrenciler için ise Çevre Psikolojisi (Environmental Psychology) yüksek lisans programları diledikleri alanda uzmanlaşma fırsatı tanır.

 

 

Adli Psikoloji (Forensic), hukuk ile de kesişen ve kariyer alanı bulunan bir uzmanlık dalıdır.
Adli Psikoloji (Forensic), hukuk ile de kesişen ve kariyer alanı bulunan bir uzmanlık dalıdır.

 

 

Her psikoloji alt dalının kendine özgü detayları ve koşulları vardır. Örneğin klinik psikoloji yüksek lisanslarının çoğu öğrencilerini bir staj programına tabi tutar. Ancak kurumun anadili her zaman program diliyle uyuşmayabilir. Böyle bir durumda yerel insanlarla iletişime geçmenin esas olduğu bir klinik stajı gerçekleştirmek, coğrafyanın anadiline hakim olmayan bir öğrenci için problem yaratacaktır. Örneğin eğitim diliniz İngilizce olsa dahi, Hollanda’da Flemenkçe bilmeden eğitim kurumunuzun sağladığı yerel stajınızı gerçekleştiremezsiniz. Bu gibi durumlar için bazı kurumlar esneklik sağlayıp yurtdışında diğer dillerde yapılan stajları da tanımaktadırlar. Ancak yine de bir kurumun aracılığı olmadan klinik stajı gerçekleştirmenin meşakkatli bir prosedür olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

 

Detaylara erken vakıf olmak demek gelecekte oluşabilecek problemlere erken önlem almak demektir.

 

Bir yüksek lisans programına başvururken tezli yahut tezsiz olup olmadığına bakmak akademik kariyer hedefleyen öğrenciler için mühimdir. Akademik alanda ilerlemeyi düşünenler açısından tezli master programlarının tercihi bu noktada esastır. Özellikle tez söz konusu olduğunda danışman hocaların çalışılmak istenilen konuyla ilgilenip ilgilenmedikleri, genel özgeçmiş ve yetkinliklerini araştırmak gerekir. Beraber çalışılmak istenen profesörü mümkünse önceden iletişim de kurarak belirlemek ilerisi açısından ufuk açıcıdır.

 

Sundukları imkanlarla farklı taleplere hitap eden programlardan birkaç örnek sunmak gerekirse;

 

  • Kanada’da yer alan University of Victoria’nın “Individualised Programs” başlığı altında sizi belli bir paket programa sınırlamayan, araştırma konunuz ve ilgi alanlarınız dahilinde dilediğiniz alt branştan ders seçebildiğiniz, disiplinlerarası psikoloji yüksek lisans programı oldukça yenilikçidir.

 

  • ABD’nin Boston kentinin eğitim kurumlarıyla meşhur Cambridge bölgesinde bulunan Lesley University’nin sunduğu özellikle Drama, Dans, Müzik ve Sanat Terapileri alanlarına odaklanmış yüksek lisans programları dikkat çekicidir.

 

  • Yine ABD’de San Francisco şehrinin güneyindeki Silikon Vadisi’nin merkezinde konumlanan Palo Alto’da bulunan, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında istikrarlı olarak ilk üçe giren Stanford Üniversitesi’nde sunulan Affective Science (Duyguların Bilimi) yüksek lisans bölümü duygulanım, kültür ve psikopatoloji arasındaki ilişkileri inceleyen alanındaki nadir örneklerdendir.

 

  • ABD’nin Kaliforniya eyaletinin güneyinde bulunan San Diego şehrindeki UCSD (Kaliforniya Üniversitesi, San Diego) etnografik ve saha çalışmaları yapmak isteyen öğrencilere Psikolojik Antropoloji alanında son derece özgün bir yüksek lisans programı sunmaktadır. Bu dal öğrencilere ruh sağlığı hizmet pratiklerine global ve eleştirel bir bakış açısı sunacaktır.

 

  • Avustralya’nın Sidney kentinde bulunan Macquarie University’nin çift terapisinden (couples therapy) anlatı terapisine (narrative therapy) geniş bir yelpazede eğitim sunduğu kompakt klinik psikoloji yüksek lisans programı bu alanda iyi bir seçenektir.

 

  • İngiltere’de University of Surrey’de yer alan Environmental Psychology master programı insan ve mekan ilişkisini interaktif bir şekilde ele alan bir disiplin olup, çevre ve mimarlık psikolojisi alanına meraklı öğrencilere kapısını açmaktadır.

 

  • İngiltere’nin başkenti Londra’nın prestijli eğitim kurumu King’s College’da sunulan Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT) ve Psikoz İçin BDT (CBT for Psychosis) gibi diploma programları ise hali hazırda klinik altyapısı olup bu alanda uzmanlaşmak ve deneyim kazanmak isteyenler için birebirdir.

 

Birleşik Krallık (İngiltere) ve İrlanda’daki klinik ve alt dallarında psikoloji yüksek lisans programlarının detaylı bilgileri için ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca yine Birleşik Krallık ve İrlanda’daki sosyal ve bilişsel psikoloji yüksek lisans programlarının kabul koşulları ve fiyatlarını bu makaleden inceleyebilirsiniz.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT