Uluslararası Öğrenciler İçin Kanada’da Yüksek Lisans

100’den fazla üniversitenin bulunduğu Kanada’da, bu üniversitelerin çeyreğinden fazlası dünyanın en iyi okulları listesine girebilmeyi başarmıştır: University of Toronto, McGill University, University of British Columbia, Université de Montréal, University of Alberta da ilk 100 içerisinde bulunan Kanada’nın değerli 5 okuludur.

 

Kanada’da Nerede Okuyacağına Karar Vermek

 

Kanada, arkadaş canlısı ve yaşam enerjisiyle dolu çok uluslu öğrenci şehirleriyle ünlüdür. Geniş ormanları ve yüksek dağlarının yanında güzel kumlarıyla Great Lake sahilleriyle doğal güzelliklerin cennetidir de. Eğitimdeki yüksek standartları, insan haklarına verdikleri değerler ve ekonomik özgürlükleriyle de herkesin bulunmak istediği bir ülkedir.

 

Kanada’nın 10 farklı bölgesi bulunur ve her bir bölgenin kendi sınırları içerisinde en az 1 tane üniversite vardır. En yüksek rakamlarla; Ontario’da 23, Quebec’de 18, Britisih Columbia’da 15 üniversite bulunur. Bu üç bölge de üç öğrenci şehriyle bilinir; Toronto, Montréal ve Vancouver. Bu şehirler bünyesindeki farklı uluslardan oluşan öğrencileriyle Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında görülürler.

 

Montréal, Kanada’lı öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir ve en iyi 8’inci üniversite şehri olarak QS Best Student Cities 2015’de yer alır. Montréal’ı 9’uncu sıradan Toronto, Toronto’yu da 12’nci sıradan Vancouver takip eder.

 

 

Kanada'daki Eyaletler (Görsel © Wikipedia)
Kanada’daki Eyaletler (Görsel © Wikipedia)

 

Toronto, yaşam kalitesi açısından en çok tercih edilen ve Kanada’nın en geniş şehridir. Bunun yanında, üniversiteleri, çalışanların sahip olduğu imkanları, öğrenci kuruluşları ve finansal üstünlükleriyle Montréal, Toronto’yu  geçmiş durumda. Vancouver ise Whistler’a olan yakınlığıyla kış sporlarını severler açısından oldukça tercih edilesi bir şehirdir. Ancak bu üç şehir de kültürel aktiviteleri, açık hava etkinlikleri ve kariyer imkanları açısından gelecek öğrencilere oldukça geniş imkanlar skalası sunar.

 

Edmonton, Hamilton, Calgary, Kingston, London, Guelph Ottowa, Windsor, Quebec City, Sherbrooke, Burnaby, Victoria, Halifax, St. John’s, Saskatoon ve Winnipeg Kanada’nın diğer üniversite şehirleri olarak görülürler.

 

 

Kanada’da Yüksek Lisansa Başvurmak

 

Öncelikle Kanada’da yüksek lisans için tam olarak belirlenmiş bir süreç yoktur, her okul kendine uygun bir süreç yürütür. Dolayısıyla, her üniversite için başvuru gerekliliklerini kontrol etmek ve ona göre başvurmak gerekir. Ancak genel olarak baktığımızda, başvuranların kabulu geçmiş akademik başarıları ve iş deneyimlerinin düzeyine göre belirlenir. Kanada’da yüksek lisansa başvurmak için, başvurunuzu online platformda yapmanız gerekir. Transkriptinizi (not dökümünüzü) ve vasıflarınızı online olarak yükledikten sonra İngilizce ya da Fransızca (başvuracağınız yere göre değişir) yeterliliğinizi de göstermeniz gerekir. Aynı zamanda, tavsiye mektubu ve belki de özgeçmişinizi yüklemenizi bekleyebilirler.

 

Kanada'da Eğitim İzni (Görsel © Brock University)
Kanada’da Eğitim İzni (Görsel © Brock University)

 

Neden Kanada’da okumak istediğinizi ve neden sizi yüksek lisans öğrencisi olarak almaları gerektiğini anlatan bir motivasyon mektubu yazmanız da çok önemlidir.

 

Kanada’daki yüksek lisans ücretlerini tablo halinde görmek için tıklayın

 

 

Üniversite Öğrencileri ve Kanada’da Yaşam Masrafları

 

Amerika, İngiltere, Avustralya gibi diğer İngilizce öğrenebileceğiniz ülkelerin yanında Kanada çok daha uygun fiyatlarla hayatınızı sürdürebileceğiniz bir ülkedir. Üniversite ücretleri CAD $3,000 ile CAD $40,000 arasında değiştiği görülür.

 

Üniversite ücretlerinin yanında; uluslararası öğrenciler için CAD $250 civarında üniversite başvuru ücreti, öğrenci hizmetleri için CAD $500-1,000 arasında zorunlu bir ücret ödenir. Bütün uluslararası öğrencilerin Kanada vizesi ofisi aracılığıyla çalışma iznini alması gerekir ya da Vatandaşlık ve Göçmenlik’e başvurur. Detaylı bilgi: www.cic.gc.ca

 

Kanada’da Yüksek Lisans İçin Burs Olanakları

 

 

Kanada Hükümeti uluslarası öğrenciler için ayırdığı birçok fon bulunur, ‘Canadian Commenwealth Scholarship Program’ bunlardan biridir. Aynı zamanda Kanada’da bir yüksek lisans öğrencisi olacaksanız  ‘International Tuition Award’  bursundan yararlanbilirsiniz ki Kanada’daki birçok üniversite tarafından verilir. Bu bursun amacı araştırma amacıyla gelen uluslararası yüksek lisans ve doktora programlarındaki öğrencilere maddi kolaylık sağlamaktır. Herhangi bir özel bir durumla karşılaşana kadar uluslararası öğrenciler direk bu kategoriden yararlanabiliyorlar.

 

 

Uluslararası Öğrenciler İçin Kanada’da Çalışma İzni

 

Üniversitenin yanında çalışma kararı alan bütün uluslarası öğrenciler öncelikli olarak Kanada’dan çalışma izni alması gerekir. Bu çalışma izni için önce okulunuzdan size kabul edildiğinize dair bir belge gelmesi gerekir. Aynı zamanda, üniversite ücretlerinizi, yaşam masraflarınızı ve gidiş-dönüş ücretlerinizi karşılayabileceğinize dair güvence vermeniz gerekir. Bir de tabi ki temiz bir Sabıka Kaydı ve iyi bir sağlığa sahip olmanız beklenir.

 

Kanada'da Çalışma İzni (Görsel © Theimmigrationteam)
Kanada’da Çalışma İzni (Görsel © Theimmigrationteam)

 

Kampüs içinde de eğer tam zamanlı bir öğrenciyseniz çalışma imkanınız vardır. Kampüs dışında çalışmak istediğinizde de çalışma izniniz dikkate alınır ve genelde bir dönem içerisinde haftada 20 saatten fazla çalışma imkanınız olmuyor. 20 saati geçen sürede çalışma imkanına sahip olmak için tam zamanlı 6 ay ya da daha uzun bir programda  okuyor olmalısınız ki yüksek lisans uzun dönem programı sayılır.

 

Mezun olduktan sonra çalışabilmeniz için Post-Graduation Work Permit Program (PGWPP)’e başvurmanız gerekir. PGWPP’ye başvururken herhangi bir iş teklifi almış ya da almamış olmanız beklenmez, dolayısıyla öğrencilik hayatınızla çalışma hayatınızın arasında bir es verme imkanınız da olur.

 

Kanada’nın en iyi 10 mba programını derlediğimiz makalemizi incelemek için tıklayınız.
Kaynaklar:

 

Görsel © Brock University

Görsel © Theimmigrationteam

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT