YENİ ZELANDA DİL OKULLARI

Resmi dili İngilizce olan doğa harikası Yeni Zelanda, dil eğitimi için gelen öğrencilere muhteşem bir macera fırsatı sunuyor.

Embassy English

Auckland

Kaplan

Auckland

LSI

Auckland

New Zealand Language Center

Auckland

New Zealand Language Center

Wellington

Yurt dışında İngilizce dil eğitimi için alternatif ülkelerden biri olan Yeni Zelanda dil okullarının tercih nedenlerini kapsamlı olarak kaleme aldık. Aşağıdaki yazımızda Yeni Zelanda’da dil eğitimi almanın avantajları, sunulan kurs ve konaklama seçenekleri, çalışma olanakları ve ortalama harcama maliyetleriyle öğrenci hayatını açıklamaya çalıştık. Detaylar için buyrun yazıya…

 

“Evet, İngilizcemi geliştirmek istiyorum ama dünyanın öbür ucuna gitmesem olmaz mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama gerçekten pişman olmayacaksınız! Yeni Zelanda yurt dışı eğitim alanında en kaliteli okulları bulabileceğiniz ülkelerden birisi. Yüksek standartlardaki yaşam kalitesi, son derece kaliteli eğitim kurumları ile eğitim konusunda cazibe merkezi. Bununla beraber İngilizce eğitimi konusunda da son yıllarda ciddi bir atak içerisinde. Teori Eğitim olarak bizler de bu arkadaş canlısı, doğa harikası ülkeyi özellikle maceraperest arkadaşlarımıza şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Yeni Zelanda coğrafi konum olarak uzaklık dezavantajını eğitim kalitesi ve öğrencilere sağladığı kolaylıklar ve çalışma hakkıyla telafi etmeye çalışıyor. Tabi ki İstanbul’dan uçakla yaklaşık 20-25 saat  süren bir ülkenin coğrafi konumun çok iyi olduğunu söylemeyeceğiz ama eşsiz doğasının da kaynağı bu. Hem bir giderken bir kez de dönerken bu yolu alacağınız için çok da abartmaya gerek yok.

 

İngilizce’nin ana dil olduğu bu doğa harikası ülke muhteşem bir macera fırsatı tanıyor. Özellikle de bu macerayı isteyen öğrencilerin kendi masraflarını karşılayarak ailelerine yük olmadan yapmalarını sağlaması çok önemli bir artı. Yüksek standartlara sahip bir ülkede yaşarken kendimize kariyer artıları sağlamak hepimizin hayali. Peki Teori Eğitim size bu noktada nasıl bir destek veriyor? Öncelikle doğru şehir, doğru okul ve doğru programı beraber seçmemiz gerekiyor. Onlarca okul arasından size uygun olan okulu bulmak eğitim danışmanlarımızın işi.

 

Yeni Zelanda dil okulları ile İngiltere, Amerika gibi ülkerde  alabileceğiniz tüm programları alabilir IELTS hazırlıktan iş İngilizcesine kadar tüm alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz. İngilizcenizi yeterli bir seviyeye getirdikten sonra çalışma izninizden de faydalanarak iyi bir üniversitede yüksek lisans eğitimi ya da üniversite bünyesinde gerçekleştirilen sertifika programlarıyla eğitiminize devam edebilirsiniz. Zaten gitmeden önce Teori Eğitim danışmanlarınca size bir örnek eğitim planı çizilir ve siz bu akışı takip edersiniz. Tabi ki bunu belirlerken şu anki İngilizce seviyeniz, Türkiye’deki eğitiminiz, ilgi alanlarınız ve becerileriniz göz önünde bulundurulacak.

 

“Yeni Zelanda dil okullarını seçtim ama adanın neresinde eğitim alacağım?” diyorsanız elbette bir çok seçeneğiniz var. Ama Yeni Zelanda’nın İngilizce eğitimi üzerine yoğunlaşmış şehirleri Auckland ve Christchurch şehirleridir. Bunların ardından sayılabilecek 3. şehir ise başkent olan Wellington. Şehirlerin özellikleri Teori Eğitim ekibiyle beraber inceleyip,  sizin için en iyi olana karar verirsiniz.

 

Aksan konusuna gelecek olursak Yeni Zelanda’da olan dominant aksan İngiliz aksanına yakın, İngilizce eğitimi için hiç bir olumsuzluk barındırmayan bir aksandır.

 

Yeni Zelanda sunduğu imkanlar ve eğitim kalitesi bakımından İngilizce eğitimi alabileceğiniz en iyi adreslerden biridir, okullar genel olarak aşağıdaki kurs tiplerin hizmet vermektedir.

 

– Genel İngilizce

– Yoğun İngilizce

– İş İngilizcesi

– Akademik yıl

– Mesleki İngilizce (Pilotlar, sağlık personelleri …)

– İngilizce Öğretmenleri için İngilizce

– İngilizce + Turizm

– IELTS Hazırlık

– Cambridge Hazırlık

 

“Peki ya vize?”

Ülkeye bayıldım, şehirler süper, okullar son derece kaliteli ama vize işleri nasıl olacak? Teori Eğitim vize sürecinizde A’dan Z’ye size tam destek veriyor. Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurunuz Teori Eğitim danışmanlarınca özenle hazırlanır ve takibi yapılır.  Genel olarak Yeni Zelanda uygun başvuruları çevirme eğiliminde olmayan öğrenci dostu bir ülkedir. Hassasiyetle üzerinde durulan bir nokta ise uzun dönem öğrenci vizelerinde “sabıka kaydı”dır. Dünyanın nüfusa oranla en güvenli şehirlerini barındıran bir ülke için bu kriteri de makul görmek lazım.

 

Teori Eğitim olarak bizler Yeni Zelanda dil okulları maceranızda sizleri destekliyoruz ve her an yanınızdayız. Detaylı bilgi almak için ofisimizi ziyaret edebilir, ya da iletişim formu ile destek talep edebilirsiniz.

YENİ ZELANDA’DA OKURKEN ÇALIŞMAK

Yeni Zelanda’nın size sağlayacağı en önemli avantajlardan biri de İngilizce eğitimi aldığınız süre zarfında resmi çalışma hakkı sağlanıyor olması. 2014 yılından itibaren Yeni Zelanda ister İngilizce dil okulu, ister üniversite eğitimi için  olsun tüm yabancı öğrencilere haftalık 20 saat resmi çalışma hakkı tanımaktadır. Bu da öğrencilere kendi masraflarını finanse etme imkanı oluşturur. Tatillerde çalışma süresi 40 saate kadar arttırılabilir.

 

Son değişiklikle beraber gelen yenilikler;

 

– Tam zamanlı eğitim alan öğrenciler semester tatilinde de çalışabilmektedirler, ayrıca bu dönemde çalışma saatlerini 20 saatten 40 saate kadar arttırabilirler.

– Doktora ve araştırma aşamasındaki master öğrencileri tam zamanlı olarak (haftalık 40 saat) çalışma hakkına sahiptirler.

 

NE KADAR KAZANABİLİRİM?

Yeni Zelanda’da saatlik asgari ücret 14,25 $ olarak belirlenmiştir. Fakat sezonluk işlerle daha fazla kazanmak da mümkündür. Özellikle üniversite eğitimi sonrası Yeni Zelanda’ya gitmiş bir öğrenci dil eğitimini tamamladıktan soran kendi yeteneklerine göre bir iş bularak daha fazla kazanabilir.

 

Eğitim dönemi içerisinde bir öğrenci aylık 1200 $ ortalama gelir elde ederken, tatil döneminde (Haziran – Temmuz) bunu 2400 $ seviyelerine rahatlıkla çekebilir.

 

Yıllık olarak bakınca öğrenci kendi masraflarını rahatlıkla finanse edebilir. Sertifika programı gibi kişisel gelişim eğitimleri ise öğrencilere aldıkları ücretleri yukarı çekmesine destek olur. Yeni Zelanda’da öğrenciler İngilizce seviyelerine bağlı olarak rahatlıkla part time iş bulabilmektedirler fakat yine de iş bulma okullar tarafından garanti edilmez.

 

Not: Yaklaşık olarak kazancınızın 7’de biri vergi olarak kesintiye uğrayacaktır. Ama iyi haber Yeni Zelanda’dan döndükten sonra vergi iadesi alabilirsiniz. Aracı kuruluşlar üzerinden ya da bizzat kendiniz başvuru yaparak ödemiş olduğunuz vergilerin bir kısmını geri alabilirsiniz.

 

SAĞLIK VE SİGORTA

Yeni Zelanda’nın son derece etkin bir sağlık sistemi mevcuttur. Öğrenciler bir çok ülkeye oranla çok daha fazla imkandan faydalanabilir durumdadırlar. Fakat yine de Yeni Zelanda yasaları gereği Yeni Zelanda dil okulları ile derslere başlamadan önce bir sağlık sigortası sahibi olmak zorundalardır.

 

Sigortacılık sektörü bir çok ürün barındırdığından minimum yeterlilikleri gerçekleştiren bir sigortayı tercih edebileceğiniz gibi kurs iptalinizden aile bireylerinizi kapsayan sigortaya kadar birçok seçenek bulunmaktadır.  Ama temel olarak eğitim sürenizi kapsayacak seyahat ve sağlık sigortasına sahip olmanız gerekmetedir. Bu sigortayı okulunuzdan ya da ofisimizden temin edebilirsiniz.

 

Öğrenciler genellikle uzun dönemli bir program gerçekleştirdiklerinden  bizim de tavsiyemiz medikal imkanlardan, hastane desteğinden mümkün olduğu mertebe faydalanabilmenizi sağlayan bir poliçe olacaktır.

YENİ ZELANDA’DA YAŞAM GİDERLERİ

Barınma sonrası yaşam giderleri ele alındğından Yeni Zelanda yaşam kalitesi yüksek fakat yaşam giderleri düşük bir ülkedir. Öğrenciler part time çalışma ile masraflarını karşılayabilirler.

 

Yeni Zelanda’da para birimi olarak Yeni Zelanda Doları NZD kullanılmaktadır. Aralık 2019 itibariyle 3.83 TL’ye tekabül etmektedir.

 

Fikir sahibi olmanız açısından Yeni Zelanda’da yaşam giderleri belirlemek için temel ihtiyaçların ortalama ücretleri aşağıdaki gibidir;

– Su 1-2 NZD

– Ekmek 3 NZD

– Alkolsüz içecekler 3,5 NZD

– Kahve 4-5 NZD

– Fastfood Menü 5-10 NZD

– Sandwich – Panini 4-7 NZD

– Sinema bileti 12-15 NZD

– Sim kart 5 NZD

– Restoranda akşam yemeği 20-25 NZD

– Aylık ev kiraları 800 -1200 NZD (ev arkadaşlarıyla paylaşılmak üzere)

– Doktor randevusu 25 -60 NZD

– Yıllık yurt ücreti : 7000 NZD

– Aylık ulaşım gideri : 130 NZD

– Taksi 5 km : 10 -12 NZD

 

YENİ ZELANDA’DA KONAKLAMA

Yeni Zelanda dil okulları eğitim programı yaparken öğrencilerin en fazla çekindiği noktaların başında konaklama geliyor.  Yeni Zelanda’da İngilizce dil eğitimi ya da üniversite eğitimi alacak öğrenciler bu konuda biraz daha şanslılar.

 

Öncelikle Yeni Zelanda’nın eşsiz güzelliklerinin yanı sıra gerçekten sıcak kanlı ve misafirperver bir topluma sahip olduğunu belirtmemiz gerek.

 

Aile yanı kalan öğrenciler gerçekten yeni dostlar edinerek programlarını tamamlıyorlar. Hem sürekli pratik yapabilecekleri bir ortam oluyor hem de her zaman sorular yöneltebilecekleri arkadaşlara sahip oluyorlar. Gerçekten bambaşka bir kültürü keşfediyorsunuz bu noktada en büyük yardımcınız yanında konakladığınız aileler.

 

Yeni Zelanda’da aile yanı konaklama ücretleri haftalık olarak yemekler dahil 200 – 250 NZD civarındadır. Sadece kahvaltı isteyen öğrenciler ise haftalık 175 – 200 NZD tutarında bir ücretle Yeni Zelandalı ailelerin yanında tek kişilik odalarda konaklayabilirler.

 

Dil okulundan ziyade üniversitede eğitim alan öğrenciler için daha ideal bir seçenek olan öğrenci yurtları genel olarak kampüslerin içerisinde veya yakınında bulunmaktadır. Yurtlar kimi zaman tek kişilik odalar  kimi zamansa paylaşımlı odalar sunmaktadır. Genel olarak öğrenci yurtlarında, etüt odaları, yemekhaneler, lobiler gibi ortak alanlar bulunmaktadır. Yurtların tamamına yakınında çamaşırhane ve ütü odası bulunmaktadır. Yeni Zelanda’da eğitim süresince yurtta kalmak isteyen bir öğrencinin 1 yıllık 7000 NZD tutarında bir barınma masrafı olur. Bu da aylık yaklaşık 600 NZD yapar.

 

Öğrenciler için bir başka konaklama çözümü de daire kiralama yöntemidir. Öğrenciler apartman dairesinden villaya kadar bir çok ev modelini kiralayabilir, arkadaşlarıyla beraber konaklayabilirler. Ya da hali hazırda kurulu bir düzeni olan eve dahil olabilirler. İsteyen öğrenciler kendilerine ve bütçelerine göre yanlız yaşayabilecekleri daireleri de seçebilirler.

 

Yeni Zelanda’da ev kiralamak isteyen öğrencilerin özellikle dikkat etmesi gereken şeylerden biri de kira kontratlarının neleri içerip neleri içermediğine incelemektir. Örneğin ödeyeceğiniz kira sadece evin kira ücreti mi yoksa diğer faturaları karşılıyor mu? İnternet, elektrik, çöp, su, gaz dahil mi? Otopark dahil mi? Bina ortak ödemelerinden sorumlu musunuz? Depozito ücreti ve geri alım şartları? Kontrat süresi ?

 

Elbette ev kiralamak karşınızda çok fazla muhattap olduğu için en risklisidir. Genel olarak öğrenciler ilk etapta aile yanı konaklama veya yurt ile çevreyi tanıyıp sonrasında daire kiralama yoluna gitmektedir.

 

YENİ ZELANDA’DA ÖĞRENCİ HAYATI

Genç, dinamik, samimi bir ülke Yeni Zelanda… İster üniversitede isterseniz de dil okulunda öğrenci olun Yeni Zelanda gençliği renkli öğrenci hayatını garanti ediyor. Asla çekinmeyin, çünkü dünyanın en arkadaş canlısı ülkelerinden birine gidiyorsunuz.

 

Her şeyden önce doğa harikası bir ülkeye gittiğinizin farkında olun ve bunun tadını çıkarın. Okulların ya da gençlik organizasyonlarının düzenlediği gezilerden mutlaka faydalanın. Bir gün bir yanardağ etrafında diğer gün kendinizi bir termal gölün içinde bulabilirsiniz.

 

Yeni Zelandalılar sportif insanlar. Sporun her branşına önem veriyorlar ve bundan müthiş keyif alıyorlar. Spor hem yaparken hem de izlerken müthiş bir sosyalleşme aracı. Yıllık 250 -300 NZD tutarında bir ücretle fitness salonlarına üye olabilirsiniz.

 

Yeni Zelanda dil okullarındaki eğitiminiz süresince gençlik organizasyonları, üniversite kulüpleri, sportif kulüpler, hobi toplulukları ile sosyal hayatınızı genişletin. İlgileri etrafında çabukça kümelenebilen bir toplum olan Yeni Zelandalılar sizleri de çabucak kucaklayacaktır.

 

Bol bol seyahat edin! Yeni Zelanda alışılagelmiş Avrupa şehir düzeninin aksine size şehir dışında muhteşem güzellikler vaadediyor. Arkadaşlarınızla sık sık seyahate çıkın ve bu muhteşem adayı keşfedin.

 

Mümkünse çalışın. Bu hem kendinize ait bir bütçe sahibi olmanızın yanı sıra yeni sosyal çevreler edinmek için de elverişlidir. Genellikle iş yerindeki arkadaşlarınız her şeyi rahatlıkla paylaşabildiğiniz güzel dostlar olacaklar.