Yeni Zelanda’da Okurken Çalışmak

 

Yurt dışında kendi imkanlarımızla eğitim almak biz tüm öğrencilerin hayallerini süslese de bunu başarmak her zaman pek de mümkün olmayabilir. Okul, konaklama, yeme içme, alışveriş derken aylık harcamalar düşünüldüğünde yurtdışındaki eğitim masrafları bizim için de ailelerimiz için de karşılaması bir hayli güç olabiliyor. Peki hem okuyup hem çalışsak nasıl olur?

 

Okurken çalışmak birçok öğrenciye zahmetli bir uğraş gibi görünse de öğrenci bütçenize katkı yapmak,  yurt dışında iş deneyimi kazanmak ve boş vakitlerinizi değerlendirmek sizin için benzersiz bir fırsat olabilir. Özellikle son yıllarda eğitimde adından söz ettiren Yeni Zelanda’da da yurtdışında öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor.

 

Vize ve çalışma izinlerinde yapılan çeşitli düzenlemeler ile Yeni Zelanda’ya gelen uluslararası öğrencilerin çalışabilmesinin önü açılıyor.  Fakat Yeni Zelanda’da okurken çalışmak için sahip olduğunuz hakları önceden detaylı araştırmalı, iyice öğrenmelisiniz. Biz de sizin için önemli noktalara değinerek Yeni Zelanda’da öğrenciyken çalışma konusuna açıklama getirmeye çalıştık.

 

Yeni Zelanda’nın en iyi dil okullarını senin için derledik. İncelemek için linke tıkla!

 

 

Öğrenci Vizesi

 

Yeni Zelanda’da okurken çalışabilmeniz için dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli nokta aldığınız vize türünün çalışmanıza izin vermesidir. Ayrıca Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosundan ülkede çalışabileceğiniz ile ilgili bir yazı da almalısınız. Bu hakkı elde etmeniz için aşağıdaki koşulları sağlamalısınız:

 

  • En az 2 senelik bir eğitim programına katılmak
  • Göçmenlik Bürosu tarafından belirlenen meslek kollarından birinde eğitim almak
  • Yeni Zelanda’da çalışmak için yeterli İngilizce dil seviyesine sahip olmak ve bu yeterliliği uluslararası bir sınavla belgelemek

 

 

Çalışma saatleri ve süresi

 

Yeni Zelanda’da öğrenci olduğunuz süre boyunca haftada 20 saat çalışma hakkınız vardır fakat okul tarafından çalışmanızın istenildiği gibi istisnai bazı durumlarda bu süre uzatılabilmektedir.

 

Öğrenciliğiniz boyunca dönem arası tatillerde çalışabilmeniz için en az 1 akademik yarıyıl eğitim almış olmanız ya da 120 kredi dersi toplamda tamamlamış olmanız gerekmektedir. Eğitim programınız 1 yarıyıl olmasına rağmen 120 kredi dersi tamamlayamamışsanız ise sadece yeni yıl tatilinde çalışmanıza izin verilmektedir.

 

 

Çalışabileceğiniz İşler

 

Yeni Zelanda’da öğrencilerin çalıştığı işler diğer ülkelerde öğrencilerin yaptığı işlere benzerlik göstermektedir. Part-time cafe, bar, kütüphane ve anket işleri veya stant çalışmaları gibi işler öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bu alanların yanı sıra Yeni Zelanda’da okurken çalışarak kariyer sahibi olabileceğiniz turizm sektörü oldukça gelişmiştir.

 

Yeni Zelanda’da yaz mevsimi Kasım ve Mart aylarında yaşandığı için en çok turist olduğu dönem de bu dönemdir. Dolayısıyla turizm alanında çalışmak istiyorsanız iş bulabileceğiniz aylar da bu dönemdir. Birçok genç öğrenci büyük otel ve şirketlerde sezonluk personel olarak çalışırken hem iş tecrübesi edinmekte hem de cep harçlığını çıkarmaktadır.

 

 

Restoran ve kafeler, Yeni Zelanda'da okurken çalışabileceğiniz yerlerdendir.
Restoran ve kafeler, Yeni Zelanda’da okurken çalışabileceğiniz yerlerdendir.

 

 

Öğrenciler için ülkedeki diğer bir çalışma alanı ise Yeni Zelanda ekonomisinin temelini oluşturan tarım sektörüdür. Özellikle çilek ve vişne hasadı döneminde şirketler tarafından part-time iş imkanı sunulan öğrenciler, lezzetli meyvelerden tadarak eğlenceli vakit geçirirken hem de kendi paralarını kazanmaktadır.

 

Yeni Zelanda’daki üniversiteler de öğrencilere eğitim aldıkları süre boyunca iş olanakları sunuyor. Üniversite kütüphanesi ve öğrenci işleri gibi bölümlerde de dilerseniz part-time olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca Yeni Zelanda’daki bazı büyük şirketler okullar ile beraber çalışarak firmalarının tanıtım çalışmalarını yaptırabiliyor. Siz de bir şirketin üniversite temsilcisi olarak broşür dağıtarak, poster asarak ve duyurular yaparak para kazanabilirsiniz.

 

 

Yeni Zelanda’da Staj Seçenekleri

 

Yeni Zelanda’da üniversiteler öğrencilere staj seçenekleri sunmaktadır. Okurken bir yandan da iş tecrübenizi arttırmak için ücretsiz staj yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta stajın zorunlu olup olmadığı ve çalışma saatlerinizi nasıl etkilediğidir. Eğer okul tarafından sağlanan zorunlu staj yapıyorsanız, stajınız haftalık çalışma izninden düşülmemektedir. Fakat gönüllü olarak okulunuzdan bağımsız bir staj yapıyorsanız, ücretli veya ücretsiz fark etmeksizin stajınız haftalık çalışma izninizden düşülmektedir.

 

 

Eğitim aldıktan sonra çalışmak

 

Eğer hayalleriniz arasında Yeni Zelanda’da eğitim aldıktan sonra da kalmak varsa bunun ilk şartı uygun bir vizenizin olmasıdır. İyi haber ise eğitim aldığınız alana bağlı olarak 4 yıla kadar Yeni Zelanda’da çalışabilir hatta belki oturma izni bile alabilirsiniz.

 

Post-study work visa (open) çalışma izni almak için başvurmanız gereken vize türüdür. Size eğitim aldığınız alanla ilgili bir iş bulmanız için 12 ay süre veren bu vize türü bu süreçte başka işlerde çalışmanıza da müsaade eder. Eğer bir işveren ile bağlantınız varsa başvurmanız gereken vize post-study work visa (employer assisted) olmaktadır. Yeni Zelanda’da 2 veya 3 yıl profesyonel iş deneyimi kazanmanıza olanak sağlayan bu vize türü belirli iş türleri ve işverenler için geçerlidir.

 

Post-study work visa (employer assisted) sonrasında nitelikli göçmenlik kategorisi altında Yeni Zelanda oturma vizesine başvurabilirsiniz. Eğer mesleğiniz ülkede az rastlanan iş alanları arasında ise oturma izni alma şansınız da daha fazla olacaktır.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT