Yurt Dışında Dil Eğitimi İçin Ailemi Nasıl İkna Edebilirim?

Lisede ya da üniversitede okuyor olmanız fark etmez. Aileler için her zaman onların küçük çocukları olarak kalacaksınız.

 

Aileniz dil eğitiminizin sizin gelişiminiz için ne kadar önemli olduğunu bilse de sizi yurt dışına gönderirken size bireysel olarak güvenseler dahi dış koşullar açısından tedirgin olacaklardır. Aileniz sizin için her zaman en iyisini ister. Eğer yurt dışında dil eğitimini kafanıza koyduysanız maddi ve manevi olarak desteğine ihtiyacınız olan ailenizi ikna etmek size düşer. Bunun için size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını şu şekilde sıralamaya çalıştım.

 

1) Adım adım ben neredeyim?

Artık kocaman bir yetişkin olmanıza rağmen ailenizin sizin güvenliğiniz ile ilgili endişeleri devam eder. Bunları azaltmak için gideceğiniz okulla ve kalacağınız yer hatta güvenlik ya da okul görevlisinin telefon numaralarını onlara vermeniz her an size ulaşabilmenin rahatlığını onlara sağlayacaktır. Hafta sonu dahil bütün planlarınızı paylaşmanız ailenizin oradaki yaşantınıza hakim olduğunu hissettirecek ve rahatlamalarını sağlayacaktır. Ayrıca ülkenizde size yardımcı olan yurt dışı eğitim danışmanlık şirketi çalışanları ile de iletişimlerini sağlamanız süreç boyunca ailenizi daha konforlu hissettirecektir.

 

2) Tabi ki ne kadar harcayacağımı biliyorum

Ailenizi en çok düşündürecek konulardan biri de maddi olarak harcamalarınızın ne kadar olacağıdır. Bununla ilgili kapsamlı bir çalışma yapmalısınız. Uçak biletleri, hava alanı transferi, okul ve konaklama ücretleri, hafta içi ve hafta sonu gezi planlarınızın bütçeleri, almayı planladığınız hediyelerin ortalama fiyatı, şehir içi ulaşım bilet fiyatları gibi detaylı bir liste ile ailenize ne kadar bir maliyeti olacağını gösterebilirsiniz. Bu listenin gerçekle %100 uyması mümkün değildir. Ancak en azından ortalama bir hesap ortaya çıkar ve sizin bu konudaki bilincinizi görerek harcamalar konusunda ailenizin size güveni artar.

 

3) Akademik başarı, kariyer ve yepyeni bir ben

Aileniz dil eğitiminin öneminin farkında ama kendi ülkenizde de bu eğitimi alabileceğinizi düşünüyorsa onlara yurt dışında dil eğitiminin sadece sınıfta alınan derslerden ibaret olmadığını açıklamalısınız. Yurt dışında dil eğitimi almak size bir dili geliştirmenin çok daha fazlasını kazandıracaktır. Farklı öğretim yöntemleri, konulara birçok perspektiften bakılan uluslararası bir ortam sizin akademik gelişiminiz için de oldukça faydalı olacaktır. İş hayatına atıldığınızda daha önce yurt dışında dil eğitimi almış olmak sizi sizinle eş düzeyde olan çalışanlardan ayırır ve kariyerinize katkı sağlar. Bunların hepsi bir yana böyle bir eğitimi deneyimlediğinizde hayata dünyaya bakışınız farklılaşmış mental, fiziksel ve sosyal olarak yepyeni bir siz olarak ülkenize döneceksiniz.

 

4) Sosyal medyanın gücünü kullanın

Günümüzde teknoloji bir harika! İletişim sorunları internetle birlikte neredeyse yok oldu. Yurt dışı eğitim sürecinizde arkadaşlarınızla ve ailenizle twitter, instagram, facebook gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinden sürekli haberleşebilir, skype, viber, hangouts gibi uygulamalarla görüntülü ve sesli olarak iletişim kurabilirsiniz. Özellikle yurt dışına gitmeden önce ailenizi henüz tanışmamışlar ise, bu teknolojilerle tanıştırmak sizi bu sitelerden takip edebileceklerini göstermek size karşı olan özlem ve endişelerini en aza indirebilirsiniz. Hatta bu görüşmeleriniz için haftanın belirli gün ve saatlerini belirleyerek buluşma ayarlamanızın hem size hem de ailenize pozitif etkisi olacaktır. Bunların yanı sıra yurt dışı eğitim deneyiminizi bir blog açarak paylaşmak da ailenizin sizin hikayelerinizi okuyabilmesini sağlar ve onları mutlu eder.

 

5) Çok istiyorum

Ailenizle gerçekten ne kadar çok istediğinizi ve bunun size getireceği faydaları titizlikle paylaştığınızda hayır demeleri biraz zor olacaktır. Dünyaya bambaşka bir yönden bakmaya başlayacağınız bu tutkunuzun peşinden gidin ve vazgeçmeyin. Yurt dışında eğitim gerçekten eşsiz bir deneyimdir ve siz bunu hak ediyorsunuz.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT