Yurt Dışında Okumak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

 

Kim bilir bugün kaç genç, sağda solda gördüğü reklamlarla, arkadaşlarının gazıyla, internette gördüğü fotoğraflarla heveslenip;

 

“Abi herkes gidiyor ben de yurt dışına gitmek istiyorum! En güzel çağımdayım, gezip tozayım ben de, yeni yerler göreyim, benim de arkadaşlarım olsun, Asyalısından tut Amerikalısına kadar! Ne güzel, hem okurum dilim falan gelişir hem de uluslararası çevre yaparım, bir yandan yeni yerler yeni kültürler falan…”

 

diye uçsuz bucaksız hayallere kapıldı ve soluğu ailesinin yanında aldı.

 

Fakat o da ne? Karşılarına oturduğu an anladı ki, bu iş hiç de kolay olmayacak.

 

Biricik çocuklarından ayrı kalmak mı, işin maliyeti mi derken aileler bu işe aşırı önyargılı bakmaya başladı, gençler de hayalleri yıkılmış bir şekilde odalarına yollandı…

 

İşte siz de bu gençlerden biriyseniz ve senaryonuzun böyle olmasını istemiyorsanız, buyurun size aile ikna etmelik öneriler… Artık kendi ailenize göre evirip çevirip kullanın, hayallerinize ulaşın!

 

 

Azıcık Araştırma

 

Yani tabii ki işin belli bir kısmında gezelim görelim hevesi yatıyor, malum onca gezip duran eğlenen öğrenci fotoğrafları ortalıkta gezince insan özeniyor ama asıl olayımız okumak. Orada eğitiminizin yanında gezmelik vaktiniz olacağını bilerek araştırmanızı yapın. İyi okullar bulun, onları arayın, bilgiler alın. Bu sayede aileniz de bu işle ciddi bir şekilde ilgilendiğinizi ve istediğinizi fark eder, onlarla konuşmaya gittiğinizde elinizde somut bilgiler olur ve sorularını başarıyla cevaplarsınız.

 

Seçenekleri Değerlendir

 

Artık tek bir okulun belli bir programı yok. O kadar çok okul, o kadar çok farklı programlar var ki; 1 haftadan koca bir akademik yıla kadar değişebilen, içerisinde çeşitli imkanları olan, yani kısacası ne kadar öğrenci varsa neredeyse onlar kadar çeşitlendirilmiş programlar bulunmakta. Bu yüzden araştırırken ne istediğinizi önceden belirleyin, kıstaslarınıza göre okul seçin ve ailenizin karşısında farklı seçeneklerle çıkın.

 

 

İşini Sağlama Al

 

Okul bulmak iyi de, ailenizin yanına gidip fikri açmaya başlayınca gelecek en büyük sorulardan biri de fiyat olacak. Eh yani onlar da haklı sonuçta para onların cebinden çıkacak, neye ne kadar harcayacağını bilmek isterler. O yüzden okul araştırırken n’apıyoruz; fiyatların ailemize uygun olup olmadığına dikkat ederek seçenekleri daraltıyor ve en önemlisi de burs araştırmasına girişiyoruz. Seçtiğiniz okul size burs sağlıyor mu? Gideceğiniz ülkenin yabancı ülkelere verdiği burslar var mı? Bu burslar neleri kapsıyor? Bu soruların cevabını iyice öğrenip karşılarına çıkın.

 

Sor

 

Çocuğunu uzaklara göndermek kolay değil. Tabii ki aileniz sizin hakkınızda oldukça endişelenecek. Nerede kalacaksınız, güvenli mi, ne yenir, nelerle karşılaşılır… Tüm bu sorular, konuyu onlara açtığınız an pat pat size sorulacak. Ama zaten siz de bunları merak edersiniz, öyle körü körüne bir yere gitmeyi düşünmezsiniz herhalde; o yüzden ailenizin size yöneltebileceği tüm o sorular aslında sizin de aklınızdan geçiyordur. Bunun için aklınıza gelenleri kenara not alın, okulların web sitelerinde çoğu bilgi bulunur fakat bulamazsanız mail atın, arayın ve cevaplarınız hazır şekilde ailenizle konuşmaya başlayın.

 

Bilene Danışın, Danıştırın

 

Sonuçta bu yurt dışı işleri yeni başlayan olaylar değil. Uzun yıllardır insanlar bunun üzerinde çalışıyor, öğrenciler gidip geliyor. Emin olun bunca insanın arasında ailesi en az sizinki kadar endişeli ve meraklı olan pek çok genç vardır. Bu yüzden, yurt dışı eğitim ofislerinden yardım alın. İnanın onlar da her gün pek çok öğrenci ve ebeveynle konuşuyor, onlara bilgi veriyor ve endişelerini gideriyor. Gidin kafanızdaki endişeleri paylaşın, hatta ailenizi de götürün ve olayı bir de profesyonellerden dinlesinler. İçleri rahatlayacaktır.

 

Şimdiden kolay gelsin!

 

Avrupa’da üniversite öğrencisi olmak adlı makalemizi ziyaret ederek Avrupa’da sizi nasıl bir öğrenci hayatının beklediği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Avustralya’da öğrenciyken çalışma olanaklarını incelediğimiz makalemizi ziyaret etmek için tıklayınız.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT