Yurtdışı Eğitiminde Kültürün Önemi

Eminim hepimiz bir noktada farkındayız ki; sürekli sayıkladığımız, her gün gitmenin yollarını araştırdığımız, kendimize biletler, kalacak yerler, okuyacak okullar bulduğumuz, uğruna araştırmalar yaptığımız, planlar kurduğumuz yurtdışı; aslında burada düşünüp durduğumuz onlarca şeyden oldukça farklı.

 

Belki de bu işin gözümüzü korkutan bir yanı da onca istediğimiz ama bir yandan da çekinmemize neden olan -bambaşka bir yer, bambaşka beni anlamayan, anlamadığım insanlar- hissi…

 

Göz korkutması aslında bir yerde normal, sonuçta daha önce hiç görmediğimiz, bilmediğimiz yerleri ve farklı kültürden insanlarla tanışmayı önceden planlama, nasıl olacaklarını kestirme şansına sahip değiliz kalacak yer-okul-ulaşım vs. gibi alternatiflere göre. Bu noktada şunu kendimize hatırlatmalıyız: İnsan değişkendir, her insan başka bir dünyadır ve önyargılarımızla, korkularımızla hareket ederek, kendimizi bu dünyaları deneyimleme ve insanlara kendilerini tanıtma şansı vermeyerek hiçbir yere varamayız. Bu nedenle öncelikle kafamızdaki endişeleri bir kenara koymalı ve yeniliklere kendimizi açmalıyız. Ne kadar rahatlatıcı ve size yararı olacağını tahmin edebilirsiniz.

 

Hadi küçük bir beyin fırtınası yapalım. İl dışında okul kazandınız, daha önce görmediğiniz bir yerde, sürekli birlikte olduğunuz insanlardan uzakta, yepyeni insanlarla ve onların adetleriyle yaşamak durumundasınız. Bunların toplamı ve bir de ek olarak tam olarak anlayamadığınız bir dil ekleyince durum yurtdışına okumaya gitmiş birininkine eş oluyor. Tamam, topladık bavulu vedalarımızı ettik, atladık geldik, yerimizi ayarlamıştık zaten, ulaşımı da halletmiştik, onlar sorun olmadı. Zaten amacımız da vardı: Yurtdışı eğitimi, okulumuz da tamam. Ama şimdi okul tamam da, zaten moralimiz yerinde, mutluyken de ders çalışmak harika bir şey değildi, şimdi bir de üstüne –bulunduğu yere karşı yabancılık duygusu- da eklenince hepten zor ve çekilmez hale geldi. Bundan sonra durumun hangi noktaya gideceğini hepimiz tahmin edebiliriz, ders çalışmama, kendini öğrenmeye kapatma, sürekli evde oturup pinekleme, mutsuzluk, başarısızlık… ve daha birçok hayal kırıklığı ile yurda dönüş.

 

Yeniliklere açık olmak, ya da yeni kültürlere adapte olabilmek, yurtdışı eğitiminizde size en çok fayda sağlayabilecek maddelerden biri. Kendinizi evinizde gibi hissedebileceğiniz her yerde daha rahat bir şekilde, daha iyi odaklanarak eğitiminizi alabilirsiniz. Peki bunu nasıl başarabiliriz?

 

En önemli nokta, daha önceden söylemiş olduğumuz gibi gidilen yerin kültürüne adapte olmak. Bunu da evde oturarak başarmak pek olası değil. İnsanların arasına karışmalı, konuşmalı, anlatmalı ve paylaşmalıyız. Gittiğimiz an onlarca arkadaş edineceğiz demiyoruz tabi ki, fakat onları da aynı kendi ülkemizdeki gibi görüp, doğal bir şekilde iletişim kurmaya başlarsak, ya şimdi bunlar ne der, ya yanlış anlaşılırsam, çok soğuklar gibisinden önyargı dolu düşüncelerden kurtulursak, pek yakında birçok arkadaşa sahip olduğumuzu görebiliriz. Yani ilk olarak kendimizi eve tıkamıyor, dışarı çıkıyor, insanların arasına karışıyoruz.

 

Arkadaş edindikten sonra zaten her şey peşinden gelmeye başlayacak. Sizi kendi etkinliklerine davet edecekler, nerede ne olduğuyla ilgili size yardımcı olacaklar ve en mühimi herhangi bir sorunla karşılaştığınızda paylaşabileceğiniz birileri olacak. Görüyorsunuz, şimdiden oralı olmaya başladınız bile.

 

Yapılabilecek faydalı şeylerden biri de, gitmeden önce orayla ilgili araştırma yapmak. İnternete bakın, gidenlerle konuşun, içinizi rahatlatın. Nereleri gezebileceğinizi, nelerin meşhur olduğunu, gündemin ne olduğunu öğrenin; böylece hem sizi evden dışarıda tutmayı sağlayacak bir sürü nedeniniz olacak, hem de tanıştığınız insanlarla konuşacak, paylaşacak ortak konulara sahip olmuş olacaksınız.

 

Yani kısacası, siz kendinizi toplumdan dışlamadığınız, içinize kapanmadığınız; insanlara asıl kendinizi gösterdiğiniz sürece, onca planlama yaptığınız, uğraştığınız yurtdışı hayalinizi bir hayal kırıklığı haline getirecek bir sebep yok. Her yerde soğuk, anlayışsız, kaba insanlar var, bu kaçınılmaz bir durum hepimiz biliyoruz; fakat aynı zamanda biliyoruz ki bize yardımcı olacak, bize değer verecek, eğlenceli, tanışmaya istekli birçok insan da var. Bu nedenle yılmıyor, bir iki soğuk karşılık alınca doğruca eve gidip kendimizi kapatmıyor; yolumuza pozitif düşüncelerle devam ederek o muhteşem yurtdışı hayalimizi gerçeğe dönüştürmüş oluyoruz.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT