Yurtdışı sertifika mı? Master mı? Hangisini tercih etmeliyim?

Yurt dışında uzun süren master programı gibi bir akademik eğitim yerine, kısa sürede mesleki bilgi kazandıran yurtdışı sertifika programlarına katılmak, akademik eğitim için yeterince zamanı ve bütçesi olmayanlar için en ideal çözüm yoludur.

 

Lisans eğitim hayatını bitirdikten sonra geleceğine yön vermek isteyen ve kariyer planlarını yapan kişiler en çok sertifika programı ve master programları arasında kalmaktadır. Her ikisinin de cazip tarafı mevcuttur. Fakat kısa sürede daha çok verim almak isteyenler için pratik çözüm olan sertifika programları gün geçtikçe popülerliklerini arttırmaktadırlar.

 

Sertifika programlarının master programlarına oranla daha fazla talep görmesi tesadüf değildir. Bunun için bir çok sebep bulunmaktadır. Zihninizde dolaşan soru işaretlerini yanıt vermek adına sertifika ve master programlarını karşılaştırarak sizin için en doğrusunun hangisi olduğuna karar vermek size kalacak. Peki ya master programı mı yoksa sertifika programı mı olmalı?

 

  • Eğer varış noktamız iş dünyasıysa uluslar arası alanda kabul gören sertifika programı zaman zaman master diplomasından daha fazla rağbet görmektedir. Master programları teorik ağırlıklıdır ve öncelikli çalışmaları literatür içerikli bilimsel çalışmalardır.Eğer akademisyen olmak istemiyorsak iş hayatında çok fazla etkili olduğunu söyleyemeyiz. Sertifika ise teorik eğitimden ziyade pratik eğitime ağırlık verdikleri için sizi iş hayatına çok daha kısa sürede adapte eder ve etkin olmanızı sağlar. Yurtdışında alınan bir sertifika programının en büyük avantajlarından biri ise, üniversitede alınan teorik eğitimin ardından, alanında uzman yöneticiler tarafından uygulamaya yönelik pratik bilgiler almak, kişisel gelişimine katkı sağlamaktır. İş hayatında yıllarca yöneticilik yapmış kişilerin yaşamış olduğu iş deneyimlerini örnek olaylarla katılımcılara aktarması, şirket yönetiminde kullanılan metotların açıklaması ve yol gösterici yöntemlerin gösterilmesi katılımcıların uzun sürede edinmeyeceği tecrübeyi kısa sürede edinmelerini sağlayacaktır.
  • Master programları daha fazla bütçe gerektirir. Örneğin bir master programı için ortalama 40-60bin dolar sadece eğitim bütçesi ayırmanız gerekirken sertifika programları çok daha ekonomiktir ve ortalama 6 aylık bir sertifika programı ve ardından katılabileceğiniz 3 aylık staj programı için ayırmanız gereken bütçe 5bin-8500 dolar aralığında bulunmaktadır.
  • Eğitime ayırmanız gereken sürede de farklılık vardır. Master programında 1-2 yıl gibi bir süre ayırmanız gerekirken sertifika programlarına 1 ay ile 1 yıl arasında katılabilir hatta bu süreye staj programınızı da ekleyebilirsiniz.
  • Başvuru tarihleri ve ön hazırlıklar da farklıdır. Master programı için başvuru tarihleri belirlidir ve kabul süreci, evrak hazırlama dönemi çok daha zahmetli ve uzun sürmektedir. Ama daha pratik bir şekilde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sertifika programlarının başlangıç tarihleri esnektir ve evrak hazırlık dönemini kısa sürede tamamlayabilirsiniz.
  • Sertifika programlarının kabul koşulları master programlarının kabul koşullarına oranla daha esnek ve kolaydır. Sertifika programında lisans mezunu olmanız ve upper-intermediate seviyesinde dil bilmeniz yeterlidir. Hatta bazı sertifika programları üniversite öğrencileri ve A2 seviyesindeki kursiyerler için de uygundur. Diğer taraftan master programında kabul koşullarına baktığımızda zorlayıcı olabildiğini görmekteyiz. Genelde belli bir mezuniyet notunun yanı sıra, iyi bir TOEFL skoru (minimum 213),ve GRE, GMAT, IELTS, TOEFL tarzı sınavların skorunda yüksek olması şartı aranmaktadır. Hatta bazı bölümler için en az 2 yıl iş deneyimi gerekmektedir. Ayrıca tüm bu şartları sağlamak ve karar vermek için girilmesi gereken sınavlar, yapılması gereken ön hazırlıklar, harcanması gereken süre ve bütçe, kaçırılmaması gereken başvuru dönemleri ve üniversitelerden cevap beklenmesi, başvuru takip süreci ve kabul alıp alamama konusundaki endişeli dönem de göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Eğitim öğretme metodları değişkenlik göstermektedir. Master programlarında öğrenciler, lisans eğitimlerindeki gibi teorik bilgiler almaktadır. Fakat sertfika programları daha dinamik öğretme yöntemleriyle pratiğe dayalı bir öğretim şeklini benimsediklerinden öğrenciler çok daha aktiftirler.
  • Sertifika programlarının ardından sunulan staj imkanları ile iş hayatınıza ivme verebilirsiniz. Stajınızın ardından elde edeceğiniz iş tecrübenizin mesleki kariyerinize katkı sağlayacaktır.
  • Yasal çalışma hakkı master öğrencilerinde 2 yıllık master eğitimlerinin ardından edinebildikleri bir haktır. Fakat sertifika programına katılan öğrenciler 9 aylık bir sertifika programının ardından yasal çalışma hakkını elde ederler.
  • İş dünyasında tercih ediliş oranı da günümüzde değişmeye başlamıştır. Artık dünyada birçok orta ve büyük ölçekli küresel şirket, sertifika programına katılmış kişileri master yapmış olanlara tercih edebilmektedir. Bunun sebebi ise, sertifika programına katılanların en güncel ve pratik bilgilere sahip olmaları onların iş hayatında ön planda olmalarını ve tercih edilmelerini sağlamaktadır.

 

Kısa zamanda çok daha fazla tecrübeyle iş hayatına başlamayı veya geri dönmeyi istiyor, sınavlarla boğuşmadan ihtiyacınız olanı elde edip kendinizi geliştirmeye yönelmeyi tercih ediyor, daha çok pratik, daha çok zaman ve daha az bütçe ayırmak istiyorsanız tercihinizi sertifika programlarından yana yapmanız gerekmektedir. Hedefiniz akademisyon olmak veya iş tecrübesinin ardından MBA yapmak ise master programları sizin için en doğru seçim olacaktır. İster pratik, kaliteli bir eğitimin ardından iş dünyasına atılır, isterseniz de teorik bilgilerinizi pekiştirip eğitim hayatınızı daha uzun bir döneme yayabilirsiniz. Hayatınıza yön vermek sizin elinizde.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT