YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI

Yurtdışı sertifika programları eğitmenleri; iş dünyasında deneyim sahibi, yönettikleri veya sahibi oldukları şirketler bulunan, büyük işletmelerde danışmanlık yapan özel sektör temsilcileri, üniversitelerde aktif olarak çalışan akademisyenler veya o meslek grubunda alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

MODA & TASARIM

İŞLETME & FİNANS

FİLM & SİNEMA

Kısa zamanda bir beceri veya meslek edinmek ya da icra ettikleri mesleklerine katkı sağlamak isteyen yüksekokul veya üniversite mezunları ile bazı durumlarda üniversite öğrencilerinin de katılabileceği, en az 4 haftadan 1 yıla kadar sürebilen yurt dışında sertifika programları, yüksek lisans ve doktora programlarına nazaran daha düşük maliyetle belirli bir konuda uzmanlaşabilmek, daha detaylı teorik bilgi sahibi olmak ve katılımcılara pratik yapma imkanı sağlayabilmek adına yapılan kısa süreli programlardır. Özellikle master ve yüksek lisans için yeterli maddi imkana ve zamana sahip olmayan kişiler tarafından tercih edilir ve daha kısa sürede tamamlandığı için son dönemlerde oldukça rağbet görmektedir.

 

Bu programlar, mesleki ve eğitim bilgilerinizi İngilizce olarak kullanabilmenizin yanı sıra mesleki anlamda kendinizi daha aktif hale getirmenize katkı sağlamaktadır. Ayrıca alacağınız sertifika, lisans veya yüksek lisans yapmış olduğunuz alanda ve varsa mesleki alanda kişisel gelişiminizi destekler nitelikte profesyonelleştiğinizi ve özel bir konuda uzmanlaşmış olduğunuzun belgesidir. Bazı sertifika programlarının staj yapma imkanı da bulunmaktadır. Özellikle ABD’de 1 yıllık sertifika programının ardından staj yaparak teorik bilgilerinizle pratik yapma imkanını bulabilirsiniz.

 

Sertifika programlarına katılabilmek için bazı kriterler istenebilmektedir. Örneğin dil yeterliliği her sertifika için gerekli olan bir kriterdir. Genellikle, minimum B2 seviyesinde dil puanı istenmektedir. TOEFL, IELTS gibi sınavlardan alacağınız notlarla dil seviyenizin belirlenmesini istemelerinin yanı sıra kendi bünyelerinde yapacakları sınav notu da önemlidir. Bazı programlar mezun olma şartı ararken bazıları da üniversite öğrencilerini de kabul etmektedir. Özetle, her okulun kabul koşulları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden, en doğru bilgiyi alabilmek adına Teori Eğitim danışmanlarından yardım isteyebilirsiniz.