Yurtdışında Burs Kazanmak İçin ‘Essay’ Nasıl Yazılır?

Yurtdışındaki burs başvurularında en belirleyici etkenlerden biri adayların yazdıkları ‘Essay‘ lerdir. Binlerce başvuru arasından öne çıkmak için gerçekten iddialı ve amaca uygun bir essay hazırlamanız gerekir. Sizin için essay yazmanın inceliklerini 5 maddede inceledik!

Anahtar Kelimeler

1. Essay konunuz üzerine detaylıca düşünün ve sizden tam olarak ne beklendiğini anlamaya çalışın. Verilen essay konusunda anahtar kelimeler belirleyerek bunlar üzerine                              yoğunlaşın. Komitenin hangi kriterler üzerinden essayinizi değerlendireceği hakkında çıkarım yaparak bu konulara eğilin.

Yapısal Taslak

 2. Belirlediğiniz anahtar kelimeler ve konular üzerine bir taslak oluşturun ve savunduğunuz fikri bu yapı üzerine kurun. Başlangıç aşamasında başvurduğunuz bölümden bahsederek          daha sonra ana bölümde bu konuya bağlayabilirsiniz. Tezinizi konudan uzaklaşmadan savunup sonuç kısmında ikileme yer bırakmayacak şekilde sonlandırın.

Kurallara Dikkat

3. Essay yazımı için verilen talimatlara ve kısıtlamalara uyun. İstenenden kısa ya da uzun essayler yazmak sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Akılda kalıcı ve sıradan olmaktan            uzak bir içerik oluşturmaya çalışın.

Hayattaki Tutkularınız

4. Her şeyden önemlisi kendinizi ne kadar iyi tanıdığınızı ve hayattan beklentilerinizi gösterin. Geçmiş deneyimlerinizden ve gelecek planlarınızdan bahsederek yetenek ve                              becerilerinizle tutkularınızı nasıl birleştirdiğinizi anlatın. Amaçlarınıza ulaşmak konusunda ne kadar kararlı olduğunuzu ve kendinize inandığınızı karşı tarafa göstermek sizi diğer            adayların önüne taşıyacaktır.

Samimiyet

5. Klişelerden ve abartılardan kaçının. Kendinizi ve potansiyelinizi içten bir şekilde aktarmaya çalışın. Hazırladığınız essayi çevrenizdeki kişilere inceleterek farklı bakış açılarından               yararlanmanız ve aldığınız geri bildirimlere göre düzenlemeler yapmanız ilerlemeniz açısından yararlı olacaktır.

Selin K.

Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret bölümünü bitirdi.