Yurtdışında Burs Kazanmak İçin ‘Essay’ Nasıl Yazılır?

Yurtdışındaki burs başvurularında en belirleyici etkenlerden biri adayların yazdıkları ‘Essay‘lerdir. Binlerce başvuru arasından öne çıkmak için gerçekten iddialı ve amaca uygun bir essay hazırlamanız gerekir. Sizin için essay yazmanın inceliklerini 5 maddede inceledik!

 

1| Anahtar Kelimeler

Essay konunuz üzerine detaylıca düşünün ve sizden tam olarak ne beklendiğini anlamaya çalışın. Verilen essay konusunda anahtar kelimeler belirleyerek bunlar üzerine yoğunlaşın. Komitenin hangi kriterler üzerinden essayinizi değerlendireceği hakkında çıkarım yaparak bu konulara eğilin.

 

2| Yapısal Taslak

Belirlediğiniz anahtar kelimeler ve konular üzerine bir taslak oluşturun ve savunduğunuz fikri bu yapı üzerine kurun. Başlangıç aşamasında başvurduğunuz bölümden bahsederek daha sonra ana bölümde bu konuya bağlayabilirsiniz. Tezinizi konudan uzaklaşmadan savunup sonuç kısmında ikileme yer bırakmayacak şekilde sonlandırın.

 

3| Kurallara Dikkat

Essay yazımı için verilen talimatlara ve kısıtlamalara uyun. İstenenden kısa ya da uzun essayler yazmak sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Akılda kalıcı ve sıradan olmaktan uzak bir içerik oluşturmaya çalışın.

 

4| Hayattaki Tutkularınız

Her şeyden önemlisi kendinizi ne kadar iyi tanıdığınızı ve hayattan beklentilerinizi gösterin. Geçmiş deneyimlerinizden ve gelecek planlarınızdan bahsederek yetenek ve becerilerinizle tutkularınızı nasıl birleştirdiğinizi anlatın. Amaçlarınıza ulaşmak konusunda ne kadar kararlı olduğunuzu ve kendinize inandığınızı karşı tarafa göstermek sizi diğer adayların önüne taşıyacaktır.

 

5| Samimiyet

Klişelerden ve abartılardan kaçının. Kendinizi ve potansiyelinizi içten bir şekilde aktarmaya çalışın. Hazırladığınız essayi çevrenizdeki kişilere inceleterek farklı bakış açılarından yararlanmanız ve aldığınız geri bildirimlere göre düzenlemeler yapmanız ilerlemeniz açısından yararlı olacaktır.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT