Yurtdışında Bütçenizi Ayarlamak

Yurtdışında dil eğitimi olsun, üniversite olsun, gezmek için olsun; eğer öğrenciyseniz bütçenizi önceden ayarlamanız ya da orada yapacağınız harcamaları önceden göz önünde bulundurmanız, daha keyifli vakit geçirmeniz için yardımcı olacaktır.

 

Peki ne gibi harcamalarınız olur ve bunları nasıl azaltabilirsiniz?

 

Daha uygun fiyatlı yerler seçmek

Öncelikle harcamalarınızın daha fazla olması kuvvetle muhtemel ülkelerin meşhur ve bilindik şehirlerinde eğitim almak size biraz pahalıya mal olabilir. New York, Londra gibi metropol, büyük şehirlerde yaşam standartları malesef daha yüksektir. Bunun için hem dilinizi geliştirebileceğiniz hem de daha kırsal sayılabilecek yerlere yapacağınız seyahatler sizi büyük bir masraftan kurtarabilir.

 

New York gibi yaşam maliyeti yüksek olan şehirler yerine kırsal şehirleri tercih edin.

Önceden masrafları düşünmek ve yerleri ayarlamak

Gideceğiniz yere karar verdikten sonra nerde kalırım, nasıl giderim, nereleri gezerim gibi sorular sormaya başlamak önemlidir. Eğer gidişinizden uzun zaman önce uçak biletinizi ayarlar, kalacağınız yerin masraflarını çıkarır hatta ödemelerini önceden yaparsanız sizin için daha karlı olacaktır.

 

Seyahat rotanızı belirleyin; uçak ve tren biletlerinizi erkenden alın.

Kalacak yer

Yurtdışında kalmak dediğimizde ilk akla gelen ‘host family’dir. Hem güvenli, hem en az bir öğün yemeğinizin hazır olacağı konaklama seçeneğidir. Bir oda kiralamadan daha uygun ve rahat olabilir. Gene de fiyatlar ülkeden ülkeye, şehirden şehire değiştiği için, örneğin Paris’te bir yurtta kalmanız daha uygunken Boston’da oda tutmanız daha karlı olabilir. Bunun için hepsinin önceden gözden geçirilip ayarlanması sizi genel olarak masraftan kurtarır.

 

Konaklama seçeneklerini inceleyin; aile yanı konaklamayı seçerek tasarruf edin.

Yemek İçmek

Her nerde olursanız olun, ‘kendin pişir kendin ye’ bütçeyi daha az sarsan yöntemdir. Dışarıda bir sandviçe vereceğiniz $6 ile evde önceden aldığınız malzemelerle iki sandviç yapabilirsiniz. Hele tencere yemeklerini düşünürseniz, Amerika’da cent ile alacağınız sebzelerle enfes yemekler yapabilirken dışarıda yediğiniz yemeklere nasıl gitmiş o kadar paralar anlayamadık diyebilirsiniz. Bunları da hesaplayıp önceden paranızın ne kadarını yemeğe harcayacağınızı ayarlarsanız hiçbir sıkıntı çekmezsiniz.

 

Evde “kendin pişir kendin ye” yöntemi ile yemek harcamalarınızda tasarruf edin.

Ücretsiz Kurslar

Dil öğrenmeye gittiğinize göre, dili sürekli aktif tutacak etkinliklerin içinde bulunmak isteyeceksiniz. Yurtdışında da bunun için ücretsiz katılabileceğiniz ‘konuşma kursları ve dersler’ bulunur. Örneğin; New York’ta bir kursa gidiyorsanız New York kütüphanesinin İngilizce’nizi geliştirmeniz için verdiği ücretsiz derslerle kendinizi geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

 

Ücretsiz konuşma kursları ve derslerle kendinizi geliştirin.

Gezmek Görmek

Eh tabi ki oralara kadar gitmişken etraf hakkında bilgi edinmeden dönülmez. Ne güzel ki yurtdışında öğrenci kartınız olduğu zaman birçok müze, galeri, sinema ve tiyatrodan daha uygun fiyata yararlanabilme şansınız olur. Hatta bilindik müzeler haftanın belli günlerinde insanları ücretsiz dahi kabul eder. Örneğin; New York’ta ‘Asia Society and Museum’ Eylül-Haziran arası Cuma günleri akşam 6 ile 9 arasını ne kadar istersen o kadar öde seçeneği ile ziyaretçilerini bekler.

 

Asia Society and Museum

 

Ayrıca gittiğiniz kursların, büyük çoğunluğu sizi hafta sonları şehir dışına daha uygun fiyatlarla seyahat etmeniz için programlar hazırlar. Onları kovalayarak, gezme imkanlarından yararlanmak hem yeni yerleri keşfetmeniz hem yeni insanlarla tanışmanız hem de uygun fiyatları kısa süreli seyahatlerin tadını çıkarmanız için ideal olur.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT