Eğitim için İngiltere mi, İrlanda mı?

Yurt dışında eğitim almak, biz öğrenciler için çağımızın gerekliliği gibi bir şey artık. Çoğu öğrenci lisans eğitimi olsun, lisansüstü eğitim olsun bir yolunu bulup yurt dışına gitmeye çalışıyor. Bu kararı vermek çok yerinde ama sonrası için daha önemli bir soru bizleri bekliyor. Eğitim almak için hangi ülkeyi tercih etmeliyim? Seçenekler günümüzde oldukça fazla olduğu için karar vermek de bazen bir o kadar zor olabiliyor.

 

 

İngiltere dil okulları fiyat listesi
İrlanda dil okulları fiyat listesi

 

 

Öğrencilerin yurt dışında okumak için tercih ettiği ülkelerin başında İngiltere ve İrlanda geliyor. İki ülke de Avrupa’da kaliteli eğitimin adresi olmanın yanı sıra bazı şehirleri ile dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alıyor. Hala ikna olmadıysanız İngiltere ve İrlanda’daki üniversitelerin genel sıralamalarına göz atabilirsiniz. İki ülkedeki okulların da sıralama olarak üstlerde yer aldığını göreceksiniz.

 

Ayrıca konuşulan dilin İngilizce olması ister dil eğitimi ister akademik eğitim alın yaşadığınız süre boyunca kolay bir şekilde iletişim kurmanızı ve rahat hissetmenizi sağlayacak.

 

İngiltere ve İrlanda’daki okulların bizim için doğru tercih olacağına ikna olduysak, geriye hangi ülkenin bizim için daha iyi olduğunu seçmek kalıyor. İngiltere mi yoksa İrlanda mı eğitim almanız için daha uygun bilemeyiz ama ikisini de daha yakından tanırsanız karar vermekte daha az zorluk yaşayacağınıza eminim.

 

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
İrlandalılar da İngilizler de güzel havaları keyifli barbekü partileri yapmak için beklerler (Görsel ©mayeesherr)

Öncelikle, iki yer de yakın kültürlere sahip gibi görünse de aslında birbirinden farklı. Ortak özellik olarak havanın devamlı yağmurlu ve kapalı olduğunu söylememe bile gerek yok sanırım. Bu nedenle İngilizler de İrlandalılar da güneşli havaları çok sever. Güneş açtığında insanların evlerinden çıkıp bahçelerinde barbekü yaparak havanın tadını çıkardıklarını göreceksiniz.

Bunların dışında, iki ülkenin de oynanan futboldan, kullanılan para birimine kadar kendilerine özgü özellikleri vardır. Ayrıca konuşulan dil İngilizce olsa da aksan farkını da göz ardı etmemek gerekir.

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
İrlanda Euro bölgesinde kalırken İngiltere Pound’dan şaşmıyor (Görsel ©Images Money)

İrlandalılar dünyadaki en cana yakın milletlerden biri olarak bilinir. Eğlenmeyi bilen, arkadaş canlısı, yardımseverlerdir. Daha fazla bir şey söylemeye gerek var mı? Misafirperverlik bizim için ne kadar önemliyse onlar için de öyle. İngilizler ise daha soğuk ve mesafelidir. Aslında İngilizler deyip tek bir sınıflandırma yapmak çok da doğru değil. İngiltere’ye giderseniz son derece kibar İngilizler ile tanışacaksınız. Genellikle sizi kırmamak için çok kibar davrandıklarını göreceksiniz. Fakat aynı zamanda yeni tanıştıkları biri ile bile alaycı bir dille konuşabilirler. Alaylı bir dil demek de çok doğru değil ama iğneleyerek bazen sizden söylediklerinin altındaki alayı anlamınızı beklerler. İklimin de etkisi olsa gerek bizim kadar konuşkan ve duygusal olmadıklarını da söyleyebiliriz. Bir barda İngilizlerle maç izliyorsanız o zaman başka tabi, ne kadar çok konuştuklarını görüp şaşırabilirsiniz.

Hazır olun çünkü az sonra okuyacaklarınız sizi şaşırtabilir. İngiliz çaylarının methini hepiniz duymuşsunuzdur. Bizim ülkemizde olduğu gibi İngilizler, çayı kahveye tercih eder. Yemeklerde ise köri olmazsa olmazlarıdır ve ülkede yaşayan herkes kraliyet ailesinin hayranı değildir. Şaşırdınız değil mi? Hindistan’a özgü bu baharat ülkenin favorisidir.

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
İngilizler de çaya bizim kadar düşkünler. Aradaki tek fark belki de çaya süt katmaları (Görsel ©Iryna Yeroshko)

İngiltere ile ilgili diğer bir gerçek ise günlük hayatta birbirlerine ne kadar saygılı olduklarıdır. İngiltere’de sıra beklerken sakın birinin önüne geçiyim demeyin. Hatta söylenenlere göre sizi yanlış bir şey yaparken gören bir İngiliz, size normalde olduğu gibi hiç kibar davranmayacaktır. İngiltere’yi seçerseniz tavsiyelerime uymanızı öneririm.

Yaşam giderleri açısından bir kıyaslama yapacak olursak iki ülke de Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla, yurt dışında eğitim almak için biraz pahalı sayılabilir. Tercih edilen şehrin de yaşam masraflarını etkileyeceğini dikkate alarak, İrlanda için bir dönemlik harcamalar  $6,000 – 7,500 arasında değişirken, İngiltere için $6,200 – 7,000 arasında değişmektedir. Tahmini bütçeler arasında büyük bir fark olmasa da okul ücretleri, yaşam giderleri ve döviz kurları açısından İrlanda’nın okumak için daha düşük maliyetli olacağını söyleyebiliriz.

Kullanılan para biriminin pound olması İngiltere’yi diğer Avrupa ülkelerinden daha pahalı olmasının nedenidir. Daha önceden de söylediğimiz gibi Londra’da yaşamakla daha küçük bir şehirde yaşamak aynı değildir. Ev kiraları, yaşam giderleri, bir restoranda yemek yemenin fiyatı bile farklılık gösterebilir. Nasıl ki biz İstanbul için aynısını söylüyorsak Londra’yı da aynı şekilde düşünebilirsiniz. Londra’dan uzaklaştıkça fiyatların bariz bir şekilde ucuzladığını görebilirsiniz.

İrlanda ise birçok Avrupa ülkesi gibi Euro kullanır. Londra için bahsettiğimiz fiyatlar İrlanda’nın başkenti Dublin için de geçerlidir. İki başkenti dışarıda tuttuğumuz sürece iki ülkede yaşamanın maliyeti aşağı yukarı aynıdır. Kısacası İngiltere’yi ya da İrlanda’yı tercih etmek değil büyük şehirleri tercih etmemek daha az bir bütçeyle eğitim almanıza katkı sağlayacaktır. O zaman hadi gelin bu ülkelerdeki birkaç şehri değerlendirelim.

 

 

En iyi Üniversiteler

Londra, İngiltere

En iyi üniversiteler:  University College London, King’s College, Royal Holloway ve Imperial College.
Londra için yaşaması pahalı bir şehir olsa da birçok kişinin buna değdiğini söyleyeceğine eminim. Londra’yı pahalı yapan da yaşamak için tercih edilen en popüler şehirlerden biri olmasıdır. Eğer dediklerime kulak verip Londra’ya giderseniz bana hak vereceksiniz. Size canınız ne yapmak isterse bu şehir de yapabilirsiniz desem. Kısacası Londra, hayal edebileceğinizden daha fazlasına sahip, muhteşem bir başkenttir.

Londra’da öğrenci olmak ise daha da güzel. Kaliteli okullar sizi verdikleri eğitimle memnun ederken şehrin sunduğu imkânlar sayesinde öğrencilik hayatının tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Alışveriş, yemek, gece hayatı, eğlence yani sosyal hayatın olmazsa olmazları, Londra’da hepsi var.

 

Oxbridge, İngiltere

 

En iyi üniversiteler: Oxford ve Cambridge.
İki köklü üniversitenin birleşimi olarak bilinen Oxbridge, batı Londra’da yer alan Oxford ve kuzey-batı Londra’da bulunan Cambridge şehirlerini içerir. Bu muhteşem şehirler boş zamanlarınızda günlük geziler yapmanız için de idealdir.

Eğer Oxford Üniversitesi sizin için fazla rekabetçi bir okulsa Oxford Brookes’u ya da Cambridge sizin için çok gösterişliyse Anglia Ruskin’i de tercih edebilirsiniz.

 

Manchester, İngiltere

 

En iyi üniversiteler: University of Manchester
Geleceği parlak birçok öğrenci eğitim almak için İngiltere’nin kuzeyini tercih ediyor. Bu şehirlerin başında Liverpool, Newcastle, Sheffield ve Leeds gelmesine rağmen Manchester’ın hepsini geride bıraktığını söyleyebiliriz. Manchester, üç büyük üniversitesiyle okumak için seçilebilecek en havalı şehirlerden biri.

Bir de müzik veya spor ile ilgileniyorsanız kesinlikle sizin için Manchester doğru şehir. Oasis, the Smiths, the Stone Roses gibi birçok müzik grubuna ve en iyi futbol takımlardan biri olan Manchester United’a ev sahipliği yapıyor.

 

Dublin, İrlanda

 

En iyi üniversiteler: Trinity College ve University College.
İrlanda’nın doğal ve tarihi güzellikleriyle ünlü başkenti Dublin, Trinity College’ın da bulunduğu şehirdir. Dublin’de öğrenci olmak demek Irish Publarda gerçek Guinnes birasını yudumlamak, 800 yıllık tarihi Dublin Kalesi’ni keşfetmek demektir. Eğer bahar döneminde Dublin’de olursanız 17 Mart St.Paddy kutlamalarıyla doyasıya eğlenmenizi öneririm.

 

Cork, İrlanda

 

En iyi üniversiteler: University College Cork
Dublin’den sonra, İrlanda’nın ikinci en büyük şehri olan Cork, yurt dışı eğitim macerasına atılmak için ideal şehirlerden birisi. Nedeni ise burada genç nüfus oldukça fazla olmasıdır. University College Cork, 2400 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu da şehrin canlığını korumasını sağlıyor. Eğer okurken bir yandan da İrlanda’nın güneyini keşfetmek isterseniz Cork Şehri tam size göre.

Şehrin güzelliklerine doyamayacağınız konusunda bana inanabilirsiniz. Kanıt olarak 2006 yılından Cork’un Avrupa’nın Kültür Başkenti olduğunu söyleyebilirim. Sokakları, tarihi tiyatroları, yerel marketleriyle birçok turist de her yıl bu güzel şehri ziyaret ediyor.

 

Galway, İrlanda

En iyi üniversiteler: National University of Ireland in Galway
Az nüfuslu bir şehir olan Galway, cana yakın yerli halkı ve kalabalık öğrenci nüfusuyla, şehre okumak için gelen yabancı öğrencileri evindeymiş gibi hissettiren bir şehir. Şehrin nüfusunun dörtte birini National University of Ireland’de okuyan öğrenciler oluşturuyor. Bu üniversite, İrlanda’nın en eski ve köklü okullarından biri olmasının yanında en kaliteli eğitim veren kurumlarından da birisi. Eğer eğlenmeyi seviyorsanız Galway’deki hareketli gece hayatını seveceğinize eminim. Doğaseverler için ise günlük geziler yapabilecekleri the cliffs of Moher and Connemara’yı tavsiye ederim.

 

 

Kültür ve Çalışma Alanları

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
U2 İrlandalı bir müzik grubu (Görsel ©U2start)

İrlanda ve İngiltere’nin başlıca şehirler hakkında da fikir sahibi olduğumuza göre bu iki ülkenin kültürüne ve çalışma alanlarına daha yakından bakabiliriz. Bu iki ülkeyi birkaç kelimeyle özetleyecek olursak İrlanda için geleneksel müzik ve politika, İngiltere için ise müzik festivalleri, işletme ve sinema diyebiliriz. İkisi için ise edebiyat, spor, tarih ve dünya mutfakları desek kimsenin itirazı olmaz.

 

Dünya Edebiyatına en çok katkı sağlayan ülkelerin başında İngiltere ve İrlanda gelir. Shakespeare, Austen, Wilde, Dickens, Joyce, Tolkien and JK Rowling gibi ünlü yazar ve eserlerin doğduğu yer olan bu iki ülke birçok edebiyat öğrencisine eğitim veriyor.

Müzik ile ilgilenen güzel sanatlar öğrencileri, Glastonbury gibi İngiltere’de gerçekleşen müzik festivallerine kesinlikle katılmalıdır. İngiltere’deki üniversite yaşamının bir parçası olan bu festivaller ünlü müzik gruplarını ağırlar. Özellikle akademik yılın ilk haftasında gerçekleşen Fresher’s Week boyunca, gruplar farklı farklı üniversitelerde konserler verir.

 

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
Dr Who BCC’nin sevilen dizilerinden sadece biri (Görsel ©Steve Collis)

İngiltere’de popüler müzik yaygınken, İrlanda’da kültürel müzikten modern müziğe kadar her tarzda çalan müzik grupları bulabilirsiniz. U2 ve The Script en ünlü müzik gruplarındandır.

 

Televizyon, İngilizlerin hayatında önemli bir yere sahiptir. Çoğumuzun severek takip ettiği dünyanın en geniş yayın ağına sahip The BBC, İngilizlerin vazgeçilmezidir. Ayrıca hepimizin favorisi haline gelmiş Doctor Who, Eastenders gibi diziler ve televizyon programları İngiltere’de de ilgiyle takip edilir.

 

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
Hurling, İrlanda’ya özgü, sopa ve topla oynanan bir spor (Görsel ©Tim Bowers)

Sinema tarihinin en büyük yapımlarından olan Harry Potter ve James Bond izlemeyeniz yoktur. Bu iki yapıt da İngiliz sinema sektörünün bir eseridir. Colin Farrell, Cillian Murphy, Pierce Brosnan ve Peter O’Toole ünlü İrlandalı aktörler ve İrlanda yapımı filmler de oldukça popülerdir. Müzikal dram türündeki İrlanda yapımı “Once” (Bir Zamanlar) filminden bir sahne görmeniz bile, bavulunuzu toplayıp İrlanda’da okumaya karar vermeniz için yeterli olabilir.

 

Daha önce bahsettiğimiz futbol tutkusu da iki kültürün önemli bir parçasıdır. Daha doğrusu spor, İngiliz ve İrlanda kültürünü canlı tutan şeydir. İngiliz kültürünü merak edenlere kesinlikle bir futbol maçına gitmelerini öneririm. Cumartesi öğleden sonraları, İngiltere’deki herkesi maça giderken ya da bir barda maçı canlı yayından takip ederken bulacaksınız. Her bölge kendi takımını desteklerken, bu coşkuyu onlarla birlikte yaşayarak hafta sonunuzu değerlendirebilirsiniz.

 

Futbola benzer ama İrlanda’ya özel Gal Futbolu (Gaelic football) ver Hurling ülkenin milli sporları arasındadır. Hurling, oyuncuları ve izleyicileri arasındaki popülerliği açısından İrlanda’da futbolun arkasından 2. olarak gelir. Bir bilet alıp maça giderek bu atmosferi canlı canlı yaşamınızı öneririm. Bunun yanında geleneksel İrlanda barlarında maç izlemek de oldukça popülerdir.

 

 

 

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
Gal futbolu da İrlanda’ya özgüdür, Ragbiyi andırır. (Görsel ©Irish Defence Forces)

İngiliz ve İrlanda mutfaklarının dünya mutfaklarına kıyasla tatsız olduğunu söyleyenler olsa da bunun pek de adil bir eleştiri olmadığını söyleyebiliriz. İngiltere, yüzyıllar boyunca farklı ülkelerden gelen göçlerden oluşan çok uluslu bir yapıya sahiptir. Ülkeye her gelen kendi yemek kültürünü de beraberinde getirmiştir. Bu nedenle, İngiliz mutfağı bilinenin aksine son derece zengin ve çeşitlidir. Balık ve patates cipsi (fish and chips) bilinen popüler yiyecek olmakla beraber Asya ve Karayipler’in mutfak kültürü de oldukça popülerdir. Kesinlikle denemeniz gerekenler arasında İngiliz Kahvaltısı (Full English breakfast) ve fırında pişen geleneksel akşam yemeği (traditional roast dinner) bulunmaktadır.

 

 

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
Balık ve patates cipsi de İngiltere’ye özgüdür. (Görsel ©Annie Mole)

 

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
İngiliz Kahvaltısında bol çeşit bulmak münkün. (Görsel ©Avid Hills)

 

İrlanda ise bizim damak tadımızdan biraz daha farklı, daha özgün tatlara sahiptir. Soda bread (sodalı ekmek), Irish stew (yahni), black pudding (sosis) başlıca geleneksel yemeklerdir. Ek olarak barlarda servis edilen corned beef (sığır konservesi) ve lahana İrlanda mutfağını denemek istiyorsanız tatmanız gereken yiyeceklerdir.

 

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
İrlanda’nın meşhur yahnisi (Görsel ©jeffreyw)

 

Egitim almak icin Irlanda mi Ingiltere mi
Black Pudding için İrlanda’ya özgü bir sosis türü diyebiliriz, domuz kanından yapılır ve tatlıyla alakası yoktur. (Görsel ©Bryan Ledgard)

 

Şehirlerden okullara, sporlardan yemeklere kadar hepsinden az çok bahsettik. Artık karar verme zamanı. Biliyorum tüm bu bilgilere rağmen hala seçmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Yurt dışında okumak kendi başına harika bir karar. İster İngiltere ister İrlanda olsun güzel zaman geçireceğinize eminim. Belki kafanız biraz karıştı, tekrar düşünmeye ihtiyacınız var. Belki de tüm yazıyı okuyacak kadar vaktiniz yok. O yüzden gelin iki ülkenin özelliklerine de karar vermeden önce bir kez daha göz atalım.

 

Neden İrlanda ?

 

  • İyi eğitim veren üniversiteler,
  • Cana yakın ve misafirperver İrlandalılar,
  • Avrupa’da olmasına rağmen Birleşik Krallık’a daha yakın bir bölge,
  • Seyahat etmek isteyenler için Birleşik Krallık’a yakın konum,
  • Kültürel çeşitliliktense daha özgün ve farklı bir kültür,
  • Tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyici Dublin.

 

Neden İngiltere?

 

  • En iyi üniversitelerin olduğu birçok seçenek,
  • Eşsiz İngiliz kültürü ve tarihi,
  • Birçok ülkeden gelen uluslararası öğrenci nüfusu,
  • “The World in one city” olarak bilinen eşsiz şehir Londra.

 

 

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT