Hayalinizdeki üniversiteyi kazandınız ve İngilizce hazırlık okumanız gerekiyor. Bu durumda karşınızda iki farklı seçenek bulunuyor: İlki, kazandığınız üniversitede İngilizce hazırlığı okumak; diğeri ise hazırlığı yurtdışında okumak. Bu yazımızda İngilizce hazırlığı yurtdışında okumanın koşulları, avantajları ve maliyetleri hakkında detaylı bir inceleme yapacağız.

Günümüz koşullarında İngilizce üniversite eğitiminin vazgeçilmez bir parçası. Bir çok üniversite eğitim dilini İngilizce olarak benimsiyor ya da  en azından öğrencilerine belirli bir İngilizce seviyesine gelmeden mezun olma hakkı tanımıyor.

İngiltere dil okulları fiyat listesi için tıklayınız.

Hal böyleyken üniversitelerin tamamında İngilizce hazırlık sınıfları ile öğrencilere bu konuda destek  verilmeye çalışılıyor. Fakat bu destek genel olarak öğrencilerin ve velilerin istediği kazanımı sağlamıyor. Bu noktada İngilizce’yi yerinde öğrenme formülü ve daha kısa sürede daha nitelikli bir dil eğitimi alma seçeneği devreye giriyor.

Özellikle özel üniversitelerde İngilizce hazırlık sınıfı okuyacak olan arkadaşlarımızın yurtdışı seçeneğini de göz önünde bulundurmalarında fayda var.

Üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıfları tek alternatif mi?

Birçok üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerine okulu dondurup İngilizce yeterliliği verme imkanı sunuyor. Yani öğrenci kazandığı üniversitesindeki dersleri takip etmeksizin yeterlilik sınavını vererek hazırlığı atlayabiliyor.

Bu durumda öğrencilerin ciddi bir kısmı dil eğitimini Türkiye’de almak yerine İngilizce’nin anadil olarak konuşulduğu ülkelerde eğitim alarak hem hazırlık sınıfında harcayacağı zamanı daha verimli kullanıyor hem de üst düzey bir İngilizce seviyesiyle eğitim hayatına başlıyor.

Hazırlık sınıfı atlama nasıl gerçekleşiyor?

  • Öğrenciler kayıt oldukları üniversitelerin öğrenci işleri bölümüyle temasa geçerek kayıt dondurma işlemelerini gerçekleştirir.
  • Yurtdışında eğitim almak istediği ülke ve şehir seçimi yapılarak doğru okul ve kurs tipi tercih edilir.
  • Vize işlemleri sonrasında yurtdışına gidiş ve program başlangıcı
  • Öğrencinin isteğine göre IELTS, TOEFL vb yeterlilik sınavlarına kayıt işlemleri
  • Sınav sonuçlarına göre yeterli seviye elde edilmiş ise kurs programı tamamlanır. Aksi halde program devam eder.
  • İsteyen öğrenciler TOEFL veya IELTS gibi sınavlara girmeksizin okullarının Eylül, Ocak ve Haziran aylarında gerçekleştirdikleri hazırlık atlama sınavlarına girerek de hazırlık sınıfını geçebilirler.
Yurt dışında İngilizce hazırlık okumanın maliyeti nedir?

Aynı bütçe ile Türkiye’deki üniversitelerde İngilizce hazırlık okumak yerine yurt dışında eğitim alabilirsiniz.

Yurtdışında ne kadar süre eğitim almalıyım?

Öğrencinin mevcut seviyesine göre değişken olan bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Öğrencilere  tavsiyemiz genellikle Ağustos sonu veya Eylül başında gerçekleşen hazırlık atlama sınavına girmeleri ve bu sınavdaki sonuca göre program süresini belirlemeleri.

Örneğin Eylül ayında geçme notu olan 60 yerine 50 alabilen bir öğrenci 12-24 hafta aralığında yeterli seviyeye ulaşacaktır. Yurtdışındaki eğitimini bitirip Ocak ayında okulunda yeterlilik sınavını verip 2. dönem lisans eğitiminden dersler almaya başlayabilir.  Böylece gelecek yıllardaki lisans ders yükünü hafifletebilir.

Yurtdışında aldığım belge nerelerde geçerli?

Yurtdışında alacağınız IELTS, TOEFL, CAE gibi sınavlarada başarılı olan öğrenciler bu belgelerini hazırlık atlamada kullabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu belgeler Uluslar arası geçerliliğe sahip olup tüm dünyada geçerlidir.

Hazırlık sınıfını yurtdışında okumanın maliyeti nedir?

Elbette hazırlık sınıfını yurtdışında okumak çok büyük bir ayrıcalık fakat öğrenciler ve veliler b u işin maliyetinden çekiniyorlar. Aslına bakarsanız birazdan hesaplamalarımızda göreceğiniz üzere Türkiye’de bir özel okulda hazırlık eğitimi almakla bu eğitimi yurtdışında almak arasında maddi olarak bir fark yok.

Türkiye’deki üniversitelerde İngilizce hazırlık okuma masrafları ile hazırlığı yurtdışında okumanın maliyetini aşağıdaki tabloda karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz:

Türkiye’de Özel Üniversite (10 ay)Yurtdışında Dil Eğitimi (24 hafta)
Eğitim50.000 – 70.000 TL40.000 -60.000 TL
Barınma ve Yemek20.000 – 30.000 TL25.000 – 35.000 TL
Cep Harçlığı10.000 – 15.000 TL15.000 – 20.000 TL
Toplam Maliyet80.000 – 115.000 TL70.000 – 105.000 TL

Ayrıca öğrenciler gittikleri ülkede yerel bir ailenin yanında kalarak hem aile ile pratik yapma fırsatı bulurlar hem de yemekler dahil biçimde konaklayarak masraflarını düşürürler.