Yurt dışında Lise Eğitiminin Kazandırdıkları

 

Günümüzde artık yurt dışına çıkmak da, yurt dışında eğitim almak da, 10 yıl öncesi düşünüldüğünde bile oldukça kolaylaştı. Nedense “yurt dışında eğitim” deyince insanın aklına ilk başta sadece üniversite eğitimi gelse de aslında lise eğitimini de yurt dışında rahatça almak mümkün. Bu eğitim bir dönemlik değişim şeklinde olabileceği gibi, lise eğitiminin tamamını da dışarıda bitirmek olası.

 

Özellikle son yıllarda Türkiye’de artan özel okul fiyatları velilerin çocuklarını yurt dışında eğitime yönlendirmesine yol açtı. Türkiye’deki iyi bir özel lisenin yıllık fiyatının 70.000 TL, ortalama bir özel lisenin ise yıllık 50.000 TL ücret istediğini düşünülürse bu da oldukça normal. Üstelik bu özel liselerdeki eğitimin dilinin genellikle yabancı dil ağırlıklı olduğu düşünülürse ekstradan özel hocalara verilecek ücretler veya ulaşım ve okul kantininde yemek gibi masraflar da yukarıdaki fiyatlara eklenmeli.

 

 

Yurtdışında lise eğitimi yıllık ortalama 70.000 TL'dir.
Yurt dışında lise eğitiminin yıllık maliyeti ortalama 70.000 TL’dir.

Yurt dışında Lise Eğitimi Ücretleri

 

Lise eğitimi almak için yurt dışına giden öğrenci ise çeşitli paket programlar sayesinde her şey dâhil fiyata Türkiye’deki bir özel liseye ödeyeceği ücretin biraz üzerinde kaydolabiliyor. Lise eğitimi için tercih edilen belli başlı birkaç ülkedeki bir yıllık ortalama her şey dâhil (eğitim + konaklama + öğünler vb.) ücretler ise şu şekildedir;

 

Amerika Birleşik Devletleri, 30.000 $

İngiltere, 20.000 £

İrlanda, 16.000 – 22.000 €

İsviçre, 75.000 CHF

Kanada için ise 10 aylık eğitim her şey dâhil (eğitim + konaklama + öğünler + havaalanı transferleri + geziler) 20.000  – 28.000 CAD arasındadır.

 

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ücretlere konaklama ve yeme/içme gibi ekstra masrafların da dâhil olduğunu, üstelik öğrencinin Türkiye’de sıkça karşılaşıldığının aksine, dilini geliştirmek için ayrıca özel derslere gitmek zorunda kalmayacağını da tekrar hatırlatalım.

 

 

Peki yurt dışında lise eğitiminin kazandırdıkları nelerdir?

 

  • Çok kültürlü bir ortama giren öğrencinin hem empati yeteneği artar hem de farklı insanları ve kültürleri tanıma olanağına sahip olur.
  • Aile yanında veya yurtta konaklayacak olan öğrenci genç yaşta sorumluluk sahibi olmayı, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir.
  • Yurt dışına çıkan öğrenci hem yaş olarak genç olacağından, hem de uluslararası bir ortamda bulunacağından kolayca yabancı dilini geliştirir ve dilerse birden çok dili de rahatlıkla öğrenme imkânına ulaşır.
  • Öğrenci ya lisenin yurdunda ya da liseye yakın bir evde konaklayacağından, yollarda vakit kaybetmeyecek, okul sonrası sportif ve kültürel etkinlikler çok daha fazla vakit ayırabilecektir.
  • Yurt dışındaki çoğu lisenin değişim programları vardır. Buna göre öğrenci, bir veya birden çok dönemi lise eğitimini aldığı ülkede veya lisenin anlaşmalı olduğu diğer bir ülkedeki lisede tamamlayabilir. Böylelikle pek çok ülke ve kültürü tanıma olanağı olur.
  • Bir öğrenci, tek bir eğitim dönemini bile yurt dışında okusa hem kültürel ve dilsel olarak büyük ilerleme kaydeder, hem de gelecekte iş ararken bu eğitim ona artı puan olarak geri döner.
  • Öğrenci, lise eğitimi sonrasında liseyi okuduğu ülkedeki öğrencilerle aynı statüde olacağından daha rahat bir şekilde üniversite eğitimine kaydolur. Gitmek istediği üniversiteye kaydını yaptırmadan gidip görme ve hatta öğretmenlerle konuşma şansına sahip olur. Çoğu ülkede üniversitede okunacak bölümle ilgili derslerin lisede alınması beklenir (örneğin mühendislik okumak istiyorsanız lisede fen bölümünü seçmeniz gibi), öğrenci lise ve üniversite eğitimini aynı ülkede alarak bu geçişi kolaylaştırır.
  • Yurt dışında yüksek öğretimine devam etmek isteyen öğrenci, ülkeye ve dile yabancılığını üzerinden attığı için daha rahat bir şekilde, geçiş süreci yaşamadan üniversite eğitimine yoğunlaşır.
  • Yurt dışında lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimine Türkiye’de devam etmek isteyen öğrencilerin “sınavsız üniversite” şansı vardır. Buna göre artık Türkiye’deki her üniversite, yurt dışından gelen öğrenciye kendi sınavını yapıyor veya bazı kriterlere göre bu öğrencileri bölümlere yerleştiriyor. Bu kriterler genellikle dil yeterliliği veya öğrencinin mezun olduğu ülkedeki lise bitirme sınavından aldığı nota dayanıyor.

 

Lise eğitimi için size en uygun olan ülkeyi ve okulu seçmek, paket programlar hakkında ayrıntılı bilgili almak veya sadece aklınızdaki soruların yanıtlarına ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için Teori Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT