İsviçre'de Üniversite

İSVİÇRE’DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Çok kültürlü yapısıyla yabancılık çekmeyeceğiniz İsviçre; Almanca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca dillerinde üniversite eğitimi almanıza olanak tanımaktadır.

Avrupa’daki diğer üniversitelere oranla daha ekonomik bir lisans eğitimi sunan İsviçre, gerek özel gerekse devlet üniversitelerinde eğitim seçeneği sunmaktadır.

İsviçre Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir; buna rağmen ülke 26 kantona ayrılmış federal cumhuriyet ile yönetilmektedir. Bu kantonlar Almancanın, Fransızcanın ve İtalyancanın hâkim olduğu üç farklı bölgeye dağılmaktadır. Bu üç dilin dışında, ülkenin dördüncü resmi dili Romanşçadır; ancak günümüzde bu dili konuşanların sayısı yok denecek kadar azdır.

Ülkenin başkenti, çoğu insanın tahmin ettiğinin tersine Bern’dir. Zürih ülkenin en kalabalık ve etkin şehridir. Basel İsviçre ekonomisine katkı sağlayan fabrikaları ile, Cenevre ise Birleşmiş Milletler, UNICEF, BMMYK, Kızılhaç ve Kızılay gibi daha pek çok kurumun merkezlerini barındırması ile ünlüdür.

İsviçre, Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen 2008’den beri Şengen’e dâhildir. Böylelikle İsviçre oturum izninizle Şengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz. Ülkenin para birimi İsviçre Frangı’dır (CHF).

Ortalama 8 milyon nüfusa sahip, muazzam Alp Dağları ile çevrili bu güzel ülkenin lisans eğitimi sistemini gelin, birlikte inceleyelim.