YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

İş bulma kolaylığı, yabancı dilde eğitim, staj imkanı, çalışma ve oturma izninin verilmesi, küresel şirketlerde çalışma imkanı, yurtdışı tecrübesi edinme gibi avantajlardan dolayı yurtdışında yüksek lisans eğitimi pek çok öğrenci için günümüzde önemli bir fırsattır.

BÖLÜMLER
Bölümlere göre yüksek lisans programları
ÜLKELER
Ülkelere göre yüksek lisans programları

İrlanda

İsviçre

Gözardı edilemeyecek bu avantajlar öğrencilerin ilgisini çekmekle birlikte kariyer hedeflerini yüksek tutan öğrenciler bu sürece erkenden karar verip başvurulara master programlarının başlangıç tarihlerinden önce en az 12-18 ay öncesinden başlamanızı tavsiye ediyoruz. Tabii ki daha geç tarihlerde de başvuruda bulunabilirsiniz fakat popüler bölümlerin kontenjanları kısa sürede dolacaktır.

 

Yurtdışında master eğitimi almaya karar verdikten sonra…
Asıl yorucu süreç yurt dışında master eğitimi almaya karar verdikten sonra başlamaktadır. Aklınızda cevabını bilmediğiniz ama cevap aradığınız onlarca soru var: “En çok hangi ülkede eğitim almak istiyorum? İş hayatıma yön vereceğim master programına kabul alabilir miyim? Aynı anda kaç okula başvuruda bulunma hakkım var?” gibi birçok soru zihninizi meşgul eder.

 

İlk belirlemeniz gereken eğitim almak istediğiniz master programının sonraki hedeflerinizle örtüşüp örtüşmediğine karar vermenizdir.Yani istediğiniz alanda master yapmanız sizin planlarınız için gerekli olup olmadığını kararlaştırmanız gerekmektedir. Master eğitiminiz lisans eğitimine nazaran daha fazla zaman, emek ve para harcamanız gereken zorlu bir dönemdir. Sonradan pişmanlık duymamak için gelecek planlarınızı doğru analiz edip hayatınızı o yönde şekillendirmeniz en doğrusu olacaktır.

Bir master öğrencisinin genel kıstasların haricinde, seçim yaparken dikkat etmesi gerek hususlardan bazıları şunlardır:

– Tercih edeceği master programındaki öğretim görevlilerinin nitelikleri, sayısı ve bölümdeki öğrenci potansiyeli
– Bölüm ile ilgili araştırma imkanları, okulun teknolojik alt yapısı, kütüphane olanağı
– Master programına kabul edilebilme ihtimaliniz ve okulun kabul kriterleri
– Okulun Türkiye’de YÖK tarafından tanınması
– Tercih ettiğiniz bölümden mezun olmak için gerekli ders sayısı, bu derslerin içerikleri ve diğer şartlar
– Bölümden mezun olmak için bitirme tezinin olup olmadığı (Tez hazırlığı her master programı için geçerli değildir ve iş hayatınıza etki etmeyecekse tezli master programı seçmenize gerek yoktur. Çünkü tez hazırlama aşaması oldukça zahmetlidir ve bu sizin için vakit kaybı olacaktır. Eğer amacınız akademisyen olmak değilse özel sektörde çok da işinize yaramayacak olan tez çalışmanıza harcadığınız emeğin karşılığını iş hayatınızda alamayabilirsiniz.)
– Eğitim süresi (Genel olarak master programları 1 yıl sürer. Tez aşamasında mezun sayılırsınız. Fakat bazı ülkelerde 1.5-2 yıl sürmektedir. Aynı zamanda yarı zamanlı master programları da mevcuttur. Bunların eğitim süreleri ise 3 ile 4 yıl arasında değişmektedir.)
– Burs imkanları
– Master program ücreti,yaşam masrafları ve genel masraflar için bütçenizin uygun olup olmadığı
– Okulun öğrenciye sunmuş olduğu konaklama imkanlarının yeterliliği

 

Okulun yeri, okulun öğrencilerine sunduğu imkanlar ve gelecekte size ne oranda fayda sağlayacağı konusu da sizin için tercih esnasında belirleyici birer unsur olması gerekiyor çünkü hiç bilmediğiniz bir şehre giderken karşılaşabilecekleriniz sizi olumlu yönde etkileyeceği gibi olumsuz yönde de etkileyebilir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak, keyifli bir eğitim dönemi geçirmek ve azami oranda fayda sağlamak amacıyla tercihlerinizi kendinizi mutlu hissedebileceğiniz şehirleri, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek okulları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Bir diğer konu ise öğrenci vizesi almak. Bazı ülkeler öğrenci vizesini kolaylıkla verebiliyorken bazı ülkeler vize için üniversiteden gelen kabul belgesini veya direk bu okula kayıt olmanızı isteyebilmektedir. Bu konuda sorun yaşamamak için istenilen şartları iyice kontrol ediniz.

Yüksek Lisans Eğitiminde Aranan Şartlar

– Yüksek Lisans eğitiminde aranan şartların başında yabancı dil bilme şartı gelmektedir, ve yine ülkeden ülkeye istenen puan değişiklik gösteriyor olsa da genellikle üniversiteler öğrencilerin TOEFL, IELTS, SAT, DELF/DALF gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan belirli bir puanın üzerinde skor yapmasını beklemektedir.
– Lisans eğitimini tamamlamış olmak ve ağırlıklı not ortalamasının 4 üzerinden 2.5’tan az olmaması gerekmektedir. Hatta master programı için ideal olan not ise 3.00dır.

– Master programlarında şartlı ve şartsız kabul durumları mevcuttur. Akademik ve dil yeterliliğini sağlayan öğrenciler diğer koşulları da sağlıyorsa şartsız kabul alırlar. Akademik ve dil yeterliliğini sağlayamayan öğrenciler ise (halen lisans eğitiminden mezun olamamış veya dil yeterliliği sınav skoru yetersiz olan öğrenciler) şartlı kabul almaktadırlar.
– İngilizceniz yeterli değilse veya ağırlıklı not ortalamanız yetersiz ise ‘pre-master’ programına katılarak akademik başarınızı ve dil seviyenizi yükseltebilirsiniz. Her okulun pre-master programı mevcut değildir. Eğer bu konuda kriterleri karşılamıyorsanız pre-master programı olan okulların master programlarına başvuruda bulunmanız sizin için daha doğru olacaktır.

İstenen Belgeler
Okul ücretleri ve aranan şartlar gibi okul tarafından istenen belgelerde de farklılık olabilmektedir. Ama genel olarak her okulun istediği ortak belgeler vardır. Dikkatli olmanız gereken husus ise belgeleri eksiksiz yollamanız ve takibini yapmanızdır. Başvuru esnasında eksik yollayacağınız bir belge sizin tüm işlemlerinizi baştan gerçekleştirmenize, prosedürün uzamasına neden olacaktır.

– Başvuru formunu doldururken pasaportunuzda yazılmış olan şekliyle bilgileri doldurunuz.
– İrtibat bilgileriniz. (Güncelliğine önem gösterin)

– Başvuru yaptığınız okulun eğitim dilinde almış olduğunuz transkript. (Eğer başvuru dilinde transkript alamıyorsanız İngilizce alın veya tercüme ettirin.)
Dil seviyenizi ispatlayabileceğiniz yabancı dil sınav skorunuzu gösterir belge ( GMAT, TOEFL, IELTS, DELF/DALF, SAT, vb. )
– Eğer varsa, bölümünüzle ilgili yaptığınız projeler ve araştırmaların İngilizce hazırlanmış dosyaları
– Akademik referans mektuplarınız. (En az 2 adet olması gerekiyor. Profesörden alınmış referanslar her zaman daha avantajlıdır.)

– Kendinizi kişisel ve akademik açıdan tanıttığınız Özgeçmişiniz
– Motivasyon mektubunuz
– Eğer okullar başvuru formunda belirtmişse, istenen konular hakkında yazacağınız kompozisyonlar

– Varsa gönüllü çalışmalarınız, sportif, sanatsal veya sosyal başarı madalyalarınız, ödülleriniz hakkında İngilizce bilgi yazısı

– İş veya staj referans mektubunuz
– Sanat ve dizayn bölümleri için eğer istenmişse portfolyonuz