Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya’da Yüksek Lisans Programı

Almanya sadece Avrupa’nın değil; tüm dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. Buna Almanya’da eğitimin kalitesi de eklenince Almanya’da yüksek lisans programları bir çok öğrencinin gözdesi haline geliyor. Uluslararası öğrencilerin sayısını arttırmak için Almanca bölümlerin yanında İngilizce bölümlerin sayısı da git gide artmaktadır. Ücretsiz devlet okullarının yanı sıra özel okullar da bulunmaktadır.

 

Almanya’nın özellikle Türkiye ile olan güçlü bağları, dünya sıralamasında üst seviyede yer alan okullarda ücretsiz eğitim alma imkanı, burs olanakları gibi sebepler Almanya’yı yüksek lisans alanında ön plana çıkarmaktadır.

Almanya’da Eğitim Sistemi

Almanya’da yüksek öğrenim aşamasında öğrencilere klasik üniversiteler ile birlikte “Fachhochschulen“ adı verilen uygulamalı bilimler üniversiteleri seçenekleri de sunulur. Bu okulların teorik eğitimi biraz daha yüzeysel tutup pratiğe dayalı eğitim verdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Genellikle klasik üniversiteler daha prestijli sayılsalar da bu Fachhochschulen’lerin daha kalitesiz bir eğitim verdiği anlamına gelmez; içerik olarak bir değişiklik söz konusudur.

 

Yüksek lisans aşamasında büyük bir farklılık olmamasına karşılık doktora aşamasında klasik üniversite mezunu öğrencileri olmayan Fachhochschulen mezunlarından ek bir sınav talep edilebilir, ya da doktora eğitimlerinde daha önce yeteri kadar aldıkları düşünülmeyen teorik dersler ek olarak zorunlu tutulabilir.

 

Türk öğrenciler başvuruları için hem klasik üniversiteleri hem de Fachhochschulen’leri tercih edebilirler. Sadece ilgili şartları tam olarak karşıladıklarından emin olmalılar.

 

Almanya’da lisans eğitimi 3 ya da 4 yıl sürer, yüksek lisans ise bölümüne göre değişmekle beraber 1 – 2 yıl arasında sürmektedir. Doktora programlarının süresi ise 3-4 yıl arasında değişir.

Üniversiteler

Almanya’daki yüksek eğitim sisteminin temelleri 14. yüzyıla dayanmaktadır. Günümüzde halen dünya sıralamasında ilk 100 üniversite arasında bulunan Heidelberg, Münih, Freiburg gibi üniversiteler yaklaşık 600 yıllık tarihe sahip Avrupa’nın en önemli eğitim kurumlarındandır.

 

 

Almanya’da 250 tane klasik diyebileceğimiz üniversite bulunur, buna sanat okulları, uygulamalı bilimler üniversiteleri, film, müzik okulları ve teknik okullar da eklenince toplam 427 akredite yüksek öğrenim merkezine ulaşır. Bu üniversitelerin tamamına yakını ücretsiz eğitim sunar. Bu şartlar ülkeye gelen yabancı öğrenciler için de geçerlidir. Almanya eğitim sisteminde bir bölümü okumak için gereken minimum süreyi aşmanız halinde ise dönemlik 350 -600 Euro arasında değişen harç ücretleri talep edilebilmektedir. Örneğin 2 yıllık bir yüksek lisans programınız 4 dönem içerisinde tamamlayamamanız halinde 5. Döneminiz için okulunuz sizden daha önce talep etmediği harç ücretini isteyebilir.

 

Öğrencilerin çok büyük bir kısmı devlet okullarında eğitim alırken, özel okullarda eğitim alanların oranı ancak %4-5 seviyelerindedir.

 

Türk öğrenciler hem tercih etme hem de kabul alma kriterlerine göre daha çok mühendislik, fizik, kimya, sağlık bilimleri, işletme, ekonomi, hukuk gibi bölümler en fazla tercih edilen bölümlerdir. Özellikle öğretmenlik branşları gibi yabancı öğrencilerin anadil Almanca olmaması sebebiyle zorluk yaşayacakları alanlarda kabuller zorlaşmaktadır.

 

Uluslararası öğrenciler için en popüler 10 Alman üniversitesi aşağıdaki gibidir. Bu okullar her geçen gün İngilizce yüksek lisans program sayısını arttırmaktadır.

 

 

 

 

Elbette bu üniversiteler en fazla rekabetin de yaşandığı ön fazla göz önünde olan okullardır. Yukarıdaki okulları düşünen öğrencilerin 3,0 / 4 ve üzeri ortalama ile başvurmalarını tavsiye ediyoruz.

 

Almanya’da yüksek lisans yapmak için lisans not ortalaması kaç olmalıdır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi üniversitelere olan talebe göre ortalamalar yükselmektedir. Ama Almanya’da master için genel beklentimiz öğrencilerimizin Almanca bir bölüm için 2,7 / 4; İngilizce bir bölüm için ise 3.0 /4 ortalamaya sahip olmasıdır.

 

Zaman zaman bölümlere göre değişmekle beraber güçlü dosyalarda Almanya’da yüksek lisansa kabul için ortalamanın 2,4 / 4’e kadar düştüğü görülmektedir. Yine yurtdışında yüksek lisans planı olan arkadaşlarımızın en azından bu konu için dahi olsa daha fazla çalışarak ortalamalarını yükseltmelerini tavsiye ediyoruz.