Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika’da tüm eyaletleri kapsayan merkezi bir eğitim sistemi yoktur. Bunun sebebi her eyaletin kendi eğitim sistemini ve politikalarını belirleyen farklı kurumlara sahip olmasıdır. Bu durum uluslararası öğrencilere birçok fırsat sunarken aynı zamanda bu çeşitlilik öğrencinin kafasını karıştırmakta ve süreci zorlaştırmakdır. Amerika’daki eğitim sistemi hakkında kapsamlı bilgiye https://educationusa.state.gov/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Amerika’da üniversite eğitimini Community College’larda verilen ön lisans eğitimi, bachelor, master ve doktora olarak ayırabiliriz.

 

Amerika’da Ön Lisans Eğitimi: Amerika’da 12. sınıfı tamamlayan ve liseden mezun olan öğrenciler Community College veya Junior College adı verilen iki yıllık yükseköğretim kurumlarına girebilirler. Buradaki eğitimin sonunda ön lisans diploması (Associate Degree) almaya hak kazanırlar. Bu okulların en önemli özelliği öğrencinin gerekli ortalamayı sağlaması halinde dört yıllık okullara geçebilmesidir.

 

Lisans ve Yüksek Lisans: Öğrenci dört yıllık lisans eğitimi boyunca alan dersleri (major) ve seçmeli dersler (minor) alır. Kredileri başarıyla tamamlayan öğrenciler dört yılın sonunda eğitim aldıkları alana bağlı olarak Bachelor of Arts (B.A) veya Bachelor of Science (B.S) diploması almaya hak kazanırlar. Üniversiteler lisansın ardından bir ya da iki yıl süreli yüksek lisans (Master) öğretimi de sunmaktadır.

 

Doktora eğitimi: Doktora, lisans veya yüksek lisans eğitimi sonrasında yapılır. 3-4 yıl süren eğitim sonunda öğrenci Doctor of Philosophy (Ph.D) yani doktora derecesi almaya hak kazanır. Doktora öğretiminin ilk 1,5-2 yıllık sürecinde öğrenci gerekli dersleri alır ve sonrasında seçtiği konu ile ilgili doktora yeterlilik sınavına girer. Doktora öğretiminin kalanında ise öğrenci doktora tezini hazırlamak için araştırmalarını yapar.

Başvuru Süreci

Her okulun yüksek lisans programının başvuru tarihi, programları, program süreleri birbirinden farklı olduğu için burada genel bir başvuru zaman çizelgesi çizdik.

 

ABD’de yüksek lisansa başlamadan 18 ay önce :
– İstediğiniz okullardaki yüksek lisans programlarını araştırma
– Başvuru için gereken sınavlara kayıt olma ve çalışma

 

ABD’de yüksek lisansa başlamadan 12-14 ay önce :
– Başvuracağınız okulları seçme
– Her okul için gerekli bilgileri ve formları edinme
– Başvuru için gereken sınavlara girme

 

ABD’de yüksek lisansa başlamadan 10-12 ay önce :
– Size tavsiye mektubu verecek kişileri belirleme ve mektup için gereken formları temin etme
– Transkriptleri hazırlama
– Statement of purpose‘ı hazırlama

 

ABD’de yüksek lisansa başlamadan 10 ay önce :
– Eğer sınav sonuçlarınız yeterli değilse sınavlara tekrar girme
– Gereken finansal belgeleri hazırlama
– Başvuruları tamamlama ve gönderme

 

ABD’de yüksek lisansa başlamadan 3 ay önce :
– Öğrenci vizesi için başvurma
– ABD’de olacağınız süre için gerekli sağlık sigortası araştırma
– Gereken bütün yolculuk detaylarını ve konaklama ayarlama

Başvuru Koşulları

Amerika’da yüksek lisans programların başvurmak için genel olarak GRE (Graduate Record Examination) veya GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavlarından geçerli puan almanız gerekmektedir. Ancak farklı bölümler farklı sınav sonuçları da gerektirebilmektedir.

 

Yabancı öğrencilerden TOEFL veya IELTS sonuçları istenir. Okula ve programa göre sınavlardan almanız gereken puan değişiklik gösterebilir.

 

Lisansüstü eğitimin ilk basamağı olan yüksek lisans öğrenimi için gerekli olan 30-36 kredi tamamlanmalı ve genellikle bir yüksek lisans tezi hazırlanmalıdır. Bazı yüksek lisans programları yüksek lisans derecesi vermek için tez şartı koymaz. Bunun yerine bitirme sınavına girmek bu tür programlar için yeterlidir.

 

Amerika’da bir yüksek lisans programına başvuru yapmak için lisans derecesi almış olmak gerekir. Yüksek lisans programlarına kabul edilmek için lisans mezuniyet not ortalaması genellikle 3.00/4.00 olmalıdır. Daha düşük not ortalamasıyla öğrenci kabul eden okullar da bulunmaktadır.

 

Başarılı olduğunuz derslerin hocalarından en az üç adet tavsiye mektubu (Letter of Recommendation) almanız başvuru için gereklidir. Eğer Master of Business Administration ya da LL.M (Master of Laws) gibi programlar için başvuruyorsanız, daha önce çalışmış olduğunuz bir iş yerinden de referans mektubu isteyebilirsiniz. Öğrenci ayrıca kendi alanında yaptığı akademik çalışmaları, ödülleri ve stajları da başvuru sırasında okula sunabilir.

 

Her okulun yüksek lisans programının başvuru tarihi, programları, program süreleri birbirinden farklıdır.

 

Statement of Purpose olarak geçen niyet mektubu yazarak eğitim almak istediğiniz alanı neden seçtiğinizi, bu alanda daha önce neler yaptığınızı, Amerika’da bu alanda nasıl bir program izlemeyi düşündüğünüzü ayrıntılı bir şekilde anlatmanız gerekir.

 

Amerika’da yüksek lisans eğitimi görmek için istediğiniz kadar okula başvurabilirsiniz. Ancak her okulun kendine özel bir başvuru ücreti olduğu unutulmamalıdır.

 

Başvurmak istediğiniz okullar sizden Amerika’da geçiminizi sağlayabileceğinizi ve okul masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren finansal yeterlilik belgesi isteyecektir. Bu belge sizin ve ailenizin hesabında yeterli para olduğunu gösteren güncel ve İngilizce bir belge olmalıdır.

 

Okullar başvurunun ardından sizinle mülakat yapmak isteyebilirler. Bu mülakatlar okulun Türkiye’de bulunan bir mezunu aracılığıyla ya da internet üzerinden video bağlantısıyla gerçekleştirilebilir.

Başvuru Belgeleri

– GRE/GMAT/LSAT/MCAT/DAT sonuçları
      – Graduate Record Examination: Sözlü, nicel ve analitik düşünce gerektiren sorularla sizin akademik yeterliliğinizi ölçer.
      – Graduate Management Admissions Test: Master of Business Administration gibi yönetim yüksek lisans programları için gerekli, matematik ve İngilizce bilgisini ölçen bir sınavdır.
      – Law School Admission Test: Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hukuk okullarının resmi sınavıdır.
Sınavda öğrenciler, sözlü muhakeme, mantıksal çıkarım, okuduğunu anlama gibi alanlardan sorumludurlar.
      – Medical College Admission Test: Tıp okulları için gerekli olan bir sınavdır.
Dental Admission Test: Dişçilik okulları için gerekli olan bir sınavdır.
– TOEFL/IELTS sonuçları
– Transkript
– Tavsiye mektubu (Letter of Recommendation)
– Niyet mektubu (Statement of Purpose)
– Özgeçmiş
– Başvuru formu
– Başvuru ücreti
– Akademik yazı örneği (Writing Sample)

 

*Bazı üniversiteler yüksek lisans başvurusu için bunlara ek olarak başka belgeler isteyebilirler.

Amerika’da Yüksek Lisans Bölümleri

Üniversite seçimlerinde öğrencinin eğitim almak istediği alanı belirlemesi çok önemli. Bunun için Amerika Birleşik Devletleri’nin her bir eyaletindeki okulları incelemek gerekir. Yaşam koşulları, konaklama seçenekleri, iklim, burs olanakları da göz önünde bulundurularak seçilen üniversitelerin internet sitelerinde araştırma yaparak bölüm hakkında daha çok bilgi sahibi olunabilir. Çoğu üniversite internet sitesinde, fakültede eğitim veren profesörlere, verilen derslere, sınav ve sınıf geçme sistemlerine, başvuru koşullarına dair bilgi bulundurur.

 

Amerika’da öğrenciyken ilk yıl kampüs dışında bir işte çalışamazsınız. Kampüs içinde kütüphane, bilgisayar laboratuvarları gibi yerlerde çalışabilirsiniz. Kampüs içi işlerin çalışma saatleri haftada 20 saati geçemez.

 

Öğrenci Amerika’daki eğitiminin ilk yılını tamamladıktan sonra Göçmenlik ve Vatandaşlık Biriminden (Immigration and Naturalization Service) izin aldıkları takdirde kampüs dışında haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışabilirler.

 

OPT (Optional Practical Training) ile ABD’de en az dokuz ay bir eğitim programına kayıt olmuş olan öğrenciler program bitiminde eğitim gördükleri alanda maksimum 12 ay çalışma izni alabilirler. Katıldıkları eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrenciler OPT yapmak istediklerini eğitim aldıkları kuruma bildirmelidir.

Amerika’da Yüksek Lisans Ücretleri

Amerika’daki üniversitelerin yüksek lisans eğitim ücretleri bölge ve üniversiteye göre değişerek 30.000$ – 120.000$ arasında bir fiyata gelir.

 

Konaklama Ücretleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde konaklama eyaletten eyalate ve şehirden şehire çok değişiklik göstermektedir. Öğrenciler için yurt, ev ve benzeri gibi birçok seçenek vardır. Yurtta kalındığında, yıllık ortalama 6.000$ – 10.000$ arasında bir maliyeti olmaktadır.

Vize Belgeleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans yapabilmek için F1 öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Vize için gereken belgeler:

 

– En az 12 ay daha geçerlilik süresi olan pasaport (pasaportunuz, Amerika’ya giriş yapacağınız tarihten itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.)
– Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
– Kimlik fotokopisi
– 2 adet, yeni çekilmiş, 5×5 formatında fotoğraf
– DS-160 formu → Form doldurulurken verilen ID numarası not edilmelidir.
– I-539 formu
– Sizi kabul eden okul tarafından doldurulacak I-20 formu
– SEVIS ödeme makbuzu (I-901) → Konsolosluğa gitmeden en az 3 gün önce ödenmelidir.
– Akademik not döküm belgesi ve diplomalar
– Masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayan bir belge (Örneğin; öğrenciye ailesi sponsor olacaksa aileye ait gelir döküm belgeleri gerekmektedir.)
– Tam vukuatlı nüfus örrneği
– TOEFL, SAT, GRE, GMAT gibi dil yeterlilik ve akademik başarıları gösteren belge

Yaşam Masrafları

Boston

Barınma / Konaklama :Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 2400$ / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 1600$. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – içme : Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 15$. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 8$.

 

Market alışverişi:

Süt 0.90$
1.5 litrelik su 1.60$
Ekmek 2.80$
Peynir (kg) 13$
Yumurta (12 tane) 3$

 

Ulaşım/İletişim:

Aylık ulaşım gideri 80$
Taksi (10 km) 25$
Elektrik, ısınma, su vs. (85 m2lik daire için) 158$
İnternet (10 Mbps, sınırsız) 53$

 

Chicago

Barınma / Konaklama : Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 1700$ / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 1100$. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – içme : Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 15$. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 7$.

 

Market alışverişi:

Süt 0.70$
1.5 litrelik su 1.90$
Ekmek 2.50$
Peynir (kg) 10$
Yumurta (12 tane) 2.30$

 

Ulaşım/İletişim:

Aylık ulaşım gideri 100$
Taksi (10 km) 17$
Elektrik, ısınma, su vs. (85 m2lik daire için) 130$
İnternet (10 Mbps, sınırsız) 50$

 

New York

Barınma / Konaklama :Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 2900$ / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 1800$. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – içme : Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 18$. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 8$.

 

Market alışverişi:

Süt 1$
1.5 litrelik su 2.10$
Ekmek 4$
Peynir (kg) 12$
Yumurta (12 tane) 3.50$

 

Ulaşım/İletişim:

Aylık ulaşım gideri 116$
Taksi (10 km) 20$
Elektrik, ısınma, su vs. (85 m2lik daire için) 130$
İnternet (10 Mbps, sınırsız) 55$