Fransa’da Yüksek Lisans Eğitimi

Fransa’da Yüksek Lisans

Fransa’da lisans eğitimi (Bac+3), üniversitelerde 6 sömestr (3 yıl) sürüyor. Lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 4 sömestr (2 yıl) süren Master eğitimine (Bac+5) sınavsız bir şekilde, üniversitelere bireysel başvuru yaparak devam edebiliyor. Master süresince 120 kredilik eğitimini tamamlayan öğrenci Doktora programına başvurabiliyor.

 

Üniversitelerde yüksek lisans eğitimi, akademik kariyer hedefleyen ve doktora yapacak öğrencilere yönelik olan araştırma (Master recherche) ve iş hayatına yönelik olan profesyonel (Master professionnel) bölümleri olmak üzere ikiye ayrılıyor.

 

Fransa’da yüksek lisans eğitiminin ilk yılı Master 1 (M1), ikinci yılı Master 2 (M2) olarak geçiyor. M1 programını tamamlayan öğrencilere M1 diploması veriliyor ve M2’ye geçmek için tekrar başvuru yapması gerekiyor.

Fransa’da Eğitim Sistemi

Fransa’da yüksek öğretim veren devlet üniversitelerinin yanı sıra devlet ya da özel kuruma bağlı, mesleki eğitim veren okullar da mevcut. Bunlara Grande école adı verilen prestijli okullar da dâhil. Fransa’da 83 devlet üniversitesi ve 200 kadar Grande école bulunuyor. Fransa, lisans ve yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilere oldukça geniş bir okul ve bölüm yelpazesi sunuyor.

 

Fransa’da eğitim yılı Türkiye’deki gibi 2 dönemden oluşuyor. Eylül/Ekim ayında başlayan ilk dönem Aralık ayına kadar devam ediyor. Ocakta başlayan ikinci dönemde eğitimler nisan ayında bitiyor ancak dönem sonu sınavları temmuz ayına kadar sürebiliyor.

 

Fransa’da eğitim dili Fransızca olduğu için lisans ya da yüksek lisans başvurularında B2 seviye Fransızca dil sertifikası isteniyor. Bazı okullarda beklenen seviye C1 olabiliyor. Ancak İngilizce eğitim veren özel okullar da mevcut. Bu kurumlar başvuru sürecinde İngilizce yeterlilik sertifikası talep ediyor.

 

Grande école’ler ve uzmanlık eğitimi veren özel okullar

Lise eğitimini tamamlayan öğrenciler Grande école kurumlarında ya da uzmanlık eğitimi veren özel okullarda lisans ve yüksek lisans eğitimini üniversitelerdeki gibi toplanmada 5 yılda tamamlıyor.

 

Bu alanda çok farklı eğitimler veren kurumlar bulunduğu için eğitim süreleri değişiklik gösteriyor. 3 ya da 4 yıllık lisans eğitiminden sonra 1 ya da 2 yıl Master eğitimi alınıyor. Yine okul ve bölüme göre mesleğe hazırlık eğitimi verilen 1 ya da 2 yıllık lisans öncesi eğitim de bu sürelere eklenebiliyor.

 

“École normale supérieure (ENS)”, “Institut d’études politiques (IEP)” gibi devlet kurumlarının yanı sıra moda, sinema, gastronomi, otelcilik gibi belli konularda uzmanlaşmaya yönelik eğitim veren özel kurumlar ya da işletme ve mühendislik alanında eğitim veren özel kurumlar da Grande Ecole kurumlarına dâhil.

 

Türkiye ve Fransız diplomaları denk mi?
Fransa’daki 3 senelik lisans eğitimi Türkiye’deki 4 yıllık lisans eğitimine denk değil. Fransa’da lisans okuyup Türkiye’de Master yapmak isteyen öğrencilerin denklik almak için Türkiye’de bir yıl daha lisans okuması ya da Fransa’da M1 yapması gerekiyor. Yani 4 yıllık yüksek öğretimini ve kredisini tamamlaması bekleniyor.

 

Toplamda 5 senelik yüksek öğretim sonucu alınan (Bac+5) Fransa’daki Master 2 diploması, Türkiye’deki Master diplomasına denk geliyor.

 

Türkiye’de lisans, Fransa’da Yüksek Lisans
Lisans eğitimini Türkiye’de 8 sömestr (4 yıl) olarak tamamlayan öğrenciler, lisans eğitimi aldığı fakültede Master yapmak istediğinde direkt M2 programına başvuru yapabiliyor. Farklı fakültede Master yapmak için öncelikle M1’e başvurmak gerekiyor.

Fransa’daki Yüksek Lisans Bölümleri
Üniversite seçimlerinde öğrencinin eğitim almak istediği alanı belirlemesi çok önemli. Bunun için Campus France sitesindeki lisans ve Master eğitimi veren kurumlar listesi en iyi kaynaktır. Yaşam koşulları, konaklama seçenekleri, iklim, burs olanakları da göz önünde bulundurularak seçilen üniversitelerin internet sitelerinde araştırma yaparak bölüm hakkında daha çok bilgi sahibi olunabilir. Çoğu üniversite internet sitesinde, fakültede eğitim veren profesörlere, verilen derslere, sınav ve sınıf geçme sistemlerine, başvuru koşullarına dair bilgi bulundurur.

 

Fransa’da uzun dönem öğrenci vizesi bulunan yabancı öğrencilerin yılda 964 saat çalışma hakkı var. Bu da hafta içi yarı zamanlı çalışmaya ya da 3 aylık tam zamanlı çalışmaya denk geliyor. Fransa’da asgari ücret brüt olarak yaklaşık 1500 Euro. Staj ücreti de en az 500 Euro.

 

Üniversite seçimi
Üniversite seçimlerinde öğrencinin eğitim almak istediği alanı belirlemesi çok önemli. Bunun için Campus France sitesindeki lisans ve Master eğitimi veren kurumlar listesi en iyi kaynaktır. Yaşam koşulları, konaklama seçenekleri, iklim, burs olanakları da göz önünde bulundurularak seçilen üniversitelerin internet sitelerinde araştırma yaparak bölüm hakkında daha çok bilgi sahibi olunabilir. Çoğu üniversite internet sitesinde, fakültede eğitim veren profesörlere, verilen derslere, sınav ve sınıf geçme sistemlerine, başvuru koşullarına dair bilgi bulundurur.

Öğrenci vizesi için gereken belgeler
Fransa’da Master yapmak için Fransa’ya gitmek için uzun dönem öğrenci vizesine başvurmak gerekiyor. Vize için gereken belgeler:

 

– En az 18 ay daha geçerlilik süresi olan pasaport
– Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
– Kimlik fotokopisi
– 3 adet, yeni çekilmiş, beyaz fonlu vesikalık fotoğraf
– Vize ücreti
– Başvuruyu kabul eden okuldan alınmış ön kayıt ya da kesin kayıt belgesi
– Campus France’tan alınan “attestatation de préinscription”
– Minimum geçim kaynaklarını gösteren belgeler (Ticaret odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi, SGK belgeleri ), ailenin masrafları üstleneceğine dair beyan ya da burs belgesi
– Banka hesap cüzdanları
– Türkiye’den alınmış en son diploma
– İlk üç ay için konaklama bilgisi (otel rezervasyonu, yurt yetkilisinden yazılı bildiri, ev sahibinden yazılı beyan)
– 18 yaşından küçükler için aileden alınan yetki belgesi
– Doldurulmuş 2 adet uzun dönem vize başvuru formu
– OFII (Office Français de l’Immigration et de l’Intégration) müracaat formu – OFII Visite Medicale formu
– Tüm evrakların fotokopileri

Fransa’ya Yüksek Lisans Başvurusu
Türkiye, Fransa’nın üniversitelere sadece Campus France üzerinden kayıt kabul ettiği ülkelerden biri. Bu nedenle herhangi bir devlet üniversitesine başvuru yapmak için Campus France’ın internet sitesinde ücretsiz olarak profil oluşturmak ve oraya talep edilen belgeleri yüklemek gerekiyor. Bu profil üzerinden üniversite seçerek başvuru yapılıyor. Öğrenciler başvurdukları üniversitelerden kabul ya da ret aldığını buradan öğreniyor.

 

Ancak bazı üniversiteler ya da grande école kurumları bireysel olarak yapılan Master başvurularını da kabul edebiliyor. Öğrencinin bu gibi istisnai durumlarda da uzun dönem öğrenci vizesi alabilmek ve okula kayıt yaptırabilmek için Campus France’tan okul tarafından kabul edildiğine dair bir ön kayıt belgesi alması gerekiyor.

 

Başvuru Tarihleri
Fransa’da Master yapmak için Campus France’ın internet sitesinde oluşturulan profilin en geç nisan ayına kadar tamamlanması gerekir. Okulların başvuru için son tarihleri genellikle 30 Nisan’dır. Bu tarihten sonra dosyası tamamlanan öğrenci Campus France tarafından mülakata çağırılır. Mülakatlar öğrenciyi tanımak için hazırlanan soruların yanı sıra Fransa’daki eğitim projesi, motivasyonu, eğitim hayatına dair sorular da içerir. Bu mülakatı da geçen öğrencilerin profilleri üzerinden yaptıkları başvurular Campus France tarafından okullara iletiliyor.

 

Sonuçlar haziran ayında açıklanmaya başlar ve öğrencinin Campus France profiline yansır. Öğrenci kayıt yaptırmak istediği okulu Campus France’a bildirir ve ondan “attestatation de préinscription” belgesi alır. Kabul alınan okula kesin kayıt, Fransa’ya geldikten sonra bizzat yapılır. Kayıt dönemi genellikle ekim ayı sonuna kadar sürer.

 

Campus France üzerinden başvuru kabul etmeyen okullarla bizzat iletişime geçmek gerekir. Üniversitenin istediği belgeler Campus France dosyasındakilerle benzerdir ancak okuldan okula değişiklik gösterebilir. Bizzat başvuru yapılan bu okula kayıt yaptırmak ve öğrenci vizesi almak için yine de Campus France’tan “attestatation de préinscription” almak gerekir.

 

Başvuru için gerekli belgeler
– Üniversiteden alınmış lisans son sınıfta olduğunu gösteren belge ya da mezuniyet belgesi/diploması
– Lise diploması
– Öğrencinin lisansta aldığı dersleri ve notlarını gösteren transkript
– Fransızca dil sertifikası (bazı Fransızca eğitim veren lise mezunları bu belgeden muaftır)
– Motivasyon mektubu
– Referans mektupları
– Fransa’daki eğitimi sırasında yoğunlaşacağı çalışma konusunu içeren Projet de recherche ya da Projet professionnel dosyası
– Fransızca CV

 

* Başvuru için verilecek tüm Türkçe belgelerin Fransızca tercüme bürolarında noter tasdikli tercümelerinin hazırlanması gerekir. Campus France’ın önerdiği çeviri merkezleri bulunmaktadır. Fransızca eğitim veren bir kurumdan mezunsanız, mezuniyet belgelerini kendiniz çevirerek okulunuzda onaylatabilirsiniz.

Fransa’da Yüksek Lisans Ücretleri
Fransa’da devlet kurumu olan üniversitelerin Master için yıllık 200 ila 600 Euro arasında değişen harç bedeli bulunuyor. Kayıt sırasında zorunlu sağlık sigortası da yaptırmak gerekiyor. Bu sigortanın maliyeti de yıllık 250 Euro kadar. Kurum ve bölüme göre değişiklik gösteren Grande école ve özel okullar içinse yıllık ödenen ücret 300 ila 15 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

 

Özel okullarda ise yıllık eğitim ücretleri üniversitenizin kalitesine, seçtiğiniz bölüme göre genellikle 4500 Euro ile 20000 Euro arasında değişmektedir.

 

Fransa eğitim amacıyla gelen uluslararası öğrencileri Fransız öğrencilerden hiçbir şekilde ayırmamaktadır ve tüm ekonomik destekler yabancı öğrenciler için de geçerlidir.

 

Üniversite yıllık ücretleri dışında yıllık yaklaşık 150 Euro gibi bir sigorta masrafınız Paris (550 -900) dışındaysanız aylık 350-550 Euroluk bir konaklama maliyetiniz söz konusu. Fakat neredeyse tüm öğrenciler CAF (devlet kira desteği) faydalanmaktadır ve bu maliyeti 150-200 Euro (maksimum 300) arasında düşürmektedir.

 

Konaklama Fiyatları Fransa’da konaklama, Paris ve diğer şehirler şeklinde ayrılıyor. Paris dışında bir şehirde yurt, öğrenci evinde oda ya da küçük bir stüdyonun aylık kirası 400-700€ arasında değişiyor. Paris’teyse konaklama masrafı 600 Euro’dan başlıyor.

Fransa’da yaşam masrafları
Fransız hükümetinin, şirketlerinin ve Türkiye’deki bazı kuruluşların, Fransa’daki eğitim ücretlerinin dışında, oradaki yaşam masraflarını karşılamak için bölüm, okul ve şehirlere göre değişen geniş bir burs seçeneği var.

 

Öğretim yılının ilk aylarında başvuruları açılan burslar için araştırmalara genellikle henüz okul başvurusu yapmadan başlamak gerekiyor. Fakat bu dönemi kaçıranlar hemen hemen mart ayının sonlarına kadar devam eden diğer bursları takip etmeli.

 

Yaşam Maliyetleri

Fransa’da yaşam masrafları ve Paris’te yaşam masrafları birbirinden oldukça farklı. Paris dışında bir şehirde yurt, öğrenci evinde oda ya da küçük bir stüdyonun aylık kirası 400-700 Euro kadar. Fakat Fransız hükümetinin tüm yabancı öğrencileri de kapsayan kira yardımıyla bu ücretler 200 Euro’ya kadar düşebiliyor. Paris’teyse konaklama masrafı 600 Euro’dan başlıyor. Fransa’da aylık beslenme masrafı 200-400 Euro kadar. Okul yemekhanelerinde yemekler 3 Euro. Restoranlarda giriş ve ana yemeği ya da ana yemek ve tatlı/peyniri kapsayan menüler yaklaşık 10-15 Euro’ya bulunabiliyor. Şehir içi ulaşım masrafı aylık 30-50 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Şehirlerarası ya da ülkelerarası ulaşım içinse 1 Euro’ya bile otobüs bulunabiliyor.

 

Paris
Barınma / Konaklama: Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 1000€ / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 800€. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – içme: Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 14€. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 8€.

 

Market Alışverişi:

Süt 1€
1.5 litrelik su 0.80€
Ekmek 1.40€
Peynir (kg) 15€
Yumurta (12 tane) 3€

 

Ulaşım & İletişim:

Aylık ulaşım gideri 73€
Taksi (10 km) 18€
Elektrik, ısınma, su vs. (85 m2lik daire için) 170€
İnternet (10 Mbps, sınırsız) 27€

 

 

Lyon
Barınma / Konaklama: Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 620€ / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 520€. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – içme: Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 12€. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 8€.

 

Market alışverişi:

Süt 0.80€
1.5 litrelik su 1.50€
Ekmek 1.30€
Peynir (kg) 20€
Yumurta (12 tane) 2.80€

 

Ulaşım & İletişim:

Aylık ulaşım gideri 60€
Taksi (10 km) 21€
Elektrik, ısınma, su vs. (85 m2lik daire için) 128€
İnternet (10 Mbps, sınırsız) 30€

 

Montpellier
Barınma / Konaklama: Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 580€ / şehir dışında tek odalı bir dairenin aylık kirası 490€. Yurt tercih ettiğinizde konaklama daha uyguna gelebilmektedir.

 

Beslenme / Yeme – içme: Ortalama bir restoranda tek kişilik yemek 10€. Fast food restoranlarında bir menü ortalama 8€.

 

Market Alışverişi:

Süt 0.80€
1.5 litrelik su 0.80€
Ekmek 1.15€
Peynir (kg) 13€
Yumurta (12 tane) 2.70€

 

Ulaşım & İletişim:

Aylık ulaşım gideri 50€
Taksi (10 km) 25€
Elektrik, ısınma, su vs. (85 m2lik daire için) 150€
İnternet (10 Mbps, sınırsız) 27€

Fransa’da Çalışma İzni
Fransa’da uzun dönem öğrenci vizesi bulunan yabancı öğrencilerin yılda 964 saat çalışma hakkı var. Bu da hafta içi yarı zamanlı çalışmaya ya da 3 aylık tam zamanlı çalışmaya denk geliyor. Fransa’da asgari ücret brüt olarak yaklaşık 1500 Euro. Staj ücreti de en az 500 Euro.

Neden Fransa’da Eğitim?
Dünyanın en iyi üniversitelerinde okuma şansı Fransa’daki eğitim kurumlarının ve geleneğinin tarihi Orta Çağ’a kadar uzanır. Her tür bilim dalında kendini geliştirmiş, pek çok alanda diğer ülkelere öncülük etmiş bu okullarda eğitim görmek büyük bir ayrıcalıktır. Fransa’nın eğitim kalitesi ve diplomaları dünyanın her yerinde geçerliliğe sahiptir. Ayrıca Fransa’da öğrenciler arasında herhangi bir ayrım gözetilmeden verilen eğitim, tüm yabancı öğrencilere kucak açar.

 

– Tüm öğrencilere kira yardımı
Fransız hükümeti hiçbir ayrım gözetmeden tüm yabancı öğrencilere gelirleri ve kira bedeli üzerinden belirlediği bir oranda kira yardımı yapar.

 

– Düşük harç ücretleri
Fransa’da üniversite harçları 250 Euro’dan başlıyor. Kayıt esnasında yaptırılan zorunlu sağlık sigortasıyla birlikte yıllık sadece 500-800 Euro kadar bir eğitim masrafı bulunuyor.

 

– Dünyaca ünlü profesörlerden ders alma fırsatı
Fransa’da eğitim görmek Türkiye’deki pek çok üniversitede kitaplarından faydalanılan profesörlerin derslerine katılma imkânı sağlar.

 

– Okurken çalışma imkânı
Fransa’da uzun dönem öğrenci vizesi olan öğrencilerin yılda 964 saat çalışma hakkı vardır. Zorunlu stajı olan öğrenciler ayda en az 500 Euro kazanır.

 

– Mezun olduktan sonra çalışma hakkı
Fransa’da Master yapan öğrenciler çalışma izni alarak burada iş hayatına başlama hakkına sahiptir. Ayrıca okudukları bölümle ilgili iş aramak için mezun olduktan sonra bir yıllık daha oturma izni alabilirler.

 

– Avrupa’nın her köşesine rahatça ulaşım
Avrupa’nın merkezindeki Fransa’da tren ve otobüs sistemi oldukça gelişmiştir. Oturma iznini aldıktan sonra istediğiniz Avrupa ülkesine son derece uygun fiyatlara gidebilir, yeni yerler keşfetmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

– Kültürel ve tarihi miras
Fransa dünyanın en ünlü müzelerine, galerilerine, tarihi yapılarına, sergilerine, kültürel ve sportif aktivitelerine ev sahipliği yapar. Öğrencilerin bu zenginliklere ulaşması için elinden geleni yapan ülkede kültürel, sanatsal, turistik etkinlikler genellikle ücretsiz ya da düşük ücretlidir. Çoğu müze öğrencilere bedavadır.

 

– Nehir kenarında piknik
Fransa’nın çoğu şehrinin ortasından geçen nehirler ve merkezinde bulunan yemyeşil parklar öğrencilerin yaşam kalitesini arttırır. Öğrenciler günün her saati çeşitli spor aktivitelerine ya da piknik yapan Fransızlara katılabilir.

 

– Fransız croissant’ları, café’leri, şarapları bir adım uzakta!
Fransa şehirleri; sokakları ve yaşam tarzlarıyla ünlüdür. Yüzyıllardır değişmemiş sokaklar, binalar, caféler, kütüphaneler öğrencilerin uğrak yerlerindendir.