İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi
Günümüzde hem mesafeler kısaldı hem de teknoloji ilerledi. Artık yurtdışında, istediğiniz yerde, dilediğiniz branşta yüksek lisans yapmak, gerçekleştirilemeyecek bir hayal değil. O halde yüksek lisansınızı neden dünyanın en sayın üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere’de yapmayasınız? Üstelik fiyatlar da tahmin ettiğiniz kadar yüksek değil, ayrıca mastır eğitiminizi tamamlar, İngilizcenizi geliştirirken, bir yandan dünyanın önde gelen firmalarında staj yapmak elinizde.

İngiltere’de Yüksek Lisans Bölümleri
İngiltere’deki yüksek lisans bölümleri geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Genel yüksek lisans bölümlerinin adlandırılması şu şekildedir:

MA: Master of Arts
MSc: Master of Science
MBA: Master of Business Administration
MEd: Master of Education
MSocSc: Master of Social Sciences
MLitt: Master of Letters
MEng: Master of English
LLM: Master of Laws

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Ücretleri
İngiltere’de yüksek lisans ücretleri 6500 – 18.000 GBP aralığında değişmektedir. Bu değişimin sebebi gideceğiniz şehir veya seçeceğiniz bölümdür.

Başvuru Koşulları
İngiltere’de yüksek lisansa başvurmak için hemen hemen her bölüm, sizden aşağıdaki belgeleri talep eder:
– Diploma ya da Mezuniyet Belgesi: 4 yıllık bir lisans bölümünden mezuniyet ve 2.00 (bazı önde gelen üniversiteler için 3.00) not ortalamasına sahip olma şartı.
– Transkriptiniz
– TOEFL/IELTS Skoru: IELTS skorunun 6.5, TOEFL/TOEFL IBT skorunun ise 550/80 olması gerekmektedir.
– Öğretmenlerden alınacak 3 adet referans mektubu
– Kendinizin yazacağı 4000 sözcüğü geçmeyen iyi niyet mektubu
– CV

 

Eğer mezuniyet ortalamanız veya TOEFL/IELTS skorunuz düşükse yüksek lisans öncesi hazırlık sınıflarına (pre-master) sınıflarına katılabilirsiniz. Bu sınıflar sadece İngilizcenizi geliştirmeniz için değil, aynı zamanda yüksek lisansta seçeceğiniz derslere de hazırlığı içerir. O yüzden bir İngilizce kursu olarak değil, yüksek lisansın başlangıcı olarak düşünülmelidir.

 

Pre-master sınıflarında alacağınız eğitim 11 ila 33 hafta arasında sürebilir. Bu hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler seçtikleri yüksek lisans bölümünden yüksek lisanslarına devam edebilirler.

 

Pre-master’ın yanı sıra İngiltere’de yüksek lisans öncesinde, TOEFL/IELTS skoru başarılı ancak yetersiz olan öğrenciler için Pre-Session sınıfları vardır. Bu sınıflarda eğitim yüksek lisanstan hemen önce, haziran-eylül ayları arasında verilir. Bu 4-12 haftalık pre-session dersleri sayesinde İngilizcenizi hızla geliştirir ve kolaylıkla yüksek lisansınıza başlarsınız.

 

Başvuru Tarihleri
İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir. Ancak bazı durumlarda yarı zamanlı eğitim alınarak bu 1 yıllık süre 2 yıla da bölünebilmektedir. Ayrıca “yüksek lisans şartları”nda belirttiğimiz üzere bazı durumlarda pre-master veya pre-session derslerine de katılmak gerebilir.

 

Başvuru tarihleri ise üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme göre değişmekle birlikte genellikle derslerin başlamasından 1 yıl önce başlar ve derslerin başlamasına 4 ay kala son bulur. Eğer başvuru tarihinde henüz diplomanızı almadıysanız, seçtiğiniz bölüme “şartlı kabul” olmanız da mümkündür. Bu durum, diplomanızı aldığınızda seçtiğiniz bölüme başlayabileceğinizi gösterir.

Konaklama ve Yaşam Masrafları
İngiltere’ye yüksek lisans için gittiğinizde aile yanında, yurtta veya diğer öğrencilerle bir eve çıkarak konaklayabilirsiniz. Genellikle maliyetleri düşük olduğundan öğrenci evleri tercih edilmektedir. Bu seçeneklerin ortalama ücreti aylık 300 ila 800 GBP arasındadır.

 

Yıllık giderlerinizin için ise şöyle genel bir tablo yapabiliriz;

Eğitim giderleri 6500 – 18.000 GBP
Konaklama giderleri 3600 – 9600 GBP
Beslenme ve ulaşım giderleri 3000 – 7000 GBP
Diğer giderleri 2000 GBP
Eğitim dâhil toplam yıllık gideriniz 15.100 – 36.000 GBP

Çalışma İzni
İngiltere’de okuyan öğrencilerin haftada 20 saat ve tatillerde tam zamanlı çalışma imkânı vardır. Ayrıca İngiltere’de yüksek lisansını tamamlayan bir öğrenci, eğitiminden sonra da 1 yıl daha çalışma iznine sahip olur (İskoçya için 2 yıl). Böylece öğrenci dilerse köklü ve uluslararası tanınırlığı olan bir firmada da staj veya çalışma imkânı bularak yüksek lisansta öğrendiklerini tamamen pekiştirir.

Yüksek Lisans Yapmak İçin Neden İngiltere’yi Seçmeliyim?
Yüksek lisans eğitiminizi İngiltere’de yapmak için pek çok nedeniniz var;

– Dünyanın en iyi üniversitelerini bünyesinde barındırması,
– Pek çok ülkeye nazaran 1 yıllık yüksek lisans eğitimi sunması sayesinde kısa sürede eğitiminizi tamamlayıp iş hayatına atılma şansı,
– Sayısız yüksek lisans bölümlerinden istediğinizi seçme imkânı,
– Üniversitelerdeki araştırmalar konusunda da destekleyici ve öncü olması,
– Ülkenin hemen hemen neresine giderseniz gidin tarih, modern şehir hayatı ve doğa ile iç içe yaşama şansı,
– Güvenli ve uluslararası öğrencilere açık yapısı,
– Mezun olunca uluslararası tanınırlığı olan diplomalara sahip olmak,
– Okurken çalışma ve deneyim kazanma şansı, ayrıca yüksek lisansı bitirdikten sonra da 1 yıl daha çalışma şansına sahip olmanız,
– Yüksek lisans eğitiminizin yanı sıra İngilizcenizi de anavatanında geliştirme olanağı.