İspanya’da Yüksek Lisans Eğitimi

İspanya’da Yüksek Lisans
Sayısı artan İngilizce master programları ile gün geçtikçe popülerleşen İspanyol üniversitelerinde yüksek lisans programlarının süresi 1 yıl (60 ECTS) ya da 2 yıldır (120 ECTS). Fakat 60 kredilik yüksek lisans programlarının YÖK denkliğinin olmaması, İspanya’dan Türkiye’ye döndüklerinde doktoraya devam etmeyi hedefleyen veya kamu sektöründe memuriyet düşünen öğrenciler için dezavantaj oluşturmaktadır.

 

İspanya’daki yüksek lisans programlarına Türkiye’den başvuru yapacak öğrencilerin öncelikle üniversite diplomalarının denkliğini tasdik ettirmeleri (Apostil) gerekmektedir. İkinci olarak öğrencilerin başvurdukları master programı hangi dilde ise o dilde yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir. Bunların dışında, başvurulan bölüme göre farklı koşullar da istenebilmektedir.

 

Ayrıca, İspanya’daki İngilizce yüksek lisans programlarına katılan öğrenciler bir akademik yıl boyunca İspanyolca öğrenmekte ve master programlarının sonunda İspanya’da staj yapabilmektedir. Bir Avrupa ülkesinde staj yapmış olmak rekabetçi iş ortamında büyük bir avantajdır. İspanya’daki İngilizce master programı sunan üniversitelerin çoğu staj yerleştirme hizmeti de vermektedir. Üniversitelerin çalıştıkları insan kaynakları firmaları yüksek lisans eğitimi boyunca ve sonrasında öğrencilerin 2 veya 3 ay için bile olsa staj imkanı sağlayan iş verenler bulmaktadırlar.

 

İspanya yüksek lisans programlarının başlangıç tarihleri üniversiteye göre değişiklik göstermekle beraber genelde Eylül ve Ekim aylarında başlar. 9 aylık yüksek lisans eğitiminin ardından 3 aylık staj programı eklenir.

 

İspanya’daki master programlarının dersleri genelde öğleden sonra verilmektedir. Bunun sebebi ise bu üniversitelerde gün içerisinde farklı programlara yer veriliyor olmasıdır.

Başvuru tarihleri
İspanya’daki İngilizce master programlarının genelde tek bir başvuru tarihi bulunmamaktadır. Program başvuru tarihleri üniversitelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ocak ayında başlar ve mayıs, haziran aylarına kadar devam eder.

 

İspanya’da İngilizce Master Programlarına Başvuru İçin Gerekli Belgeler:
– Eksiksiz doldurulmuş bir başvuru formu
– Lisans not çizelgesi (İngilizce – İspanyolca olmalıdır)
– Pasaportun resimli sayfanın fotokopisi
– Varsa İngilizce yeterlilik belgesi
– Mezunlar için diplomanın İspanyolca tercümesi
– İki akademik referans
– Varsa staj referansları
– Özgeçmiş
– Motivasyon mektubu
– Vesikalık fotoğraf (1 adet)

 

*İspanya’daki İngilizce yüksek lisans programları için genelde GMAT skoru istenmektedir. Eğer iyi bir GMAT skorunuz varsa mutlaka bu belgenizi sunun. Ayrıca İngilizce dil yeterliliği için de IELTS veya TOEFL skorları istenmektedir. Eğer Türkiye’deki eğitim dili İngilizce olan üniversitelerden birinden mezun olduysanız, İngilizce yeterlilik sınavlarına girmiş olma şartı aranmamaktadır. Fakat yine de İngilizce dil yeterliliğinizi ölçmek için bir mülakat yapılmaktadır. Mülakat, İspanya’da master programları düzenleyen üniversitelerin hemen hemen her başvuran öğrenciye uyguladıkları mini bir motivasyon testi gibi düşünülebilir. Mülakatlar öğrencilerin, akademik bilginin aksine neden yüksek lisans yapmak istedikleri, master sonrası akademik ve kariyer planları, hedefleri konusunda öğrencilerin motivasyonlarını ölçmeye dayalıdır.

Yüksek Lisans İçin Öğrenci Vizesi
Teori Eğitim, İspanya’daki dil okulları için yapılan kayıt işlemlerindeki tecrübesi sayesinde bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Ayrıca, Teori Eğitim aracılığı ile kayıt yaptıran öğrenciler için ücretsiz İspanya vize danışmanlığı da sunuluyor.

 

İspanyol yasaları gereği Irak, Suriye, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşlarının tüm evrakları İspanyolcaya tercüme edilmiş olarak sunmalıdır.

 

Bazı durumlarda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından da, büyükelçilik tarafından vize başvuru evrakları incelendikten sonra, vize başvuru evraklarının İspanyolcaya tercüme edilmesi talep edilebilir.

 

90 günden fazla İspanya’da kalacak ERASMUS öğrencileri vize ücretinden muaf değildir.

 

90 günden fazla İspanya’da kalacak öğrenciler için gerekli vize belgeleri:
– En az 12 ay geçerli pasaport
– Yeni ve eski pasaportun aslı ve fotokopileri. (vizeler, damgalar ve şahsi bilgilerin bulunduğu sayfalarının fotokopisi)
– Vize başvuru formu (İspanyolca / İngilizce) eksiksiz doldurulacak, imzalanacak ve 1 adet biyometrik fotoğraf yapıştırılacak
– Yüksek öğretim ya da kurs görülecek merkezden alınan kabul belgesi
– Yüksek öğretim ya da kurs görülecek merkeze havale edilen harçlara ait dekontlar (ERASMUS hariç)
– Burslu olarak gidiliyorsa, eğitim veya kurs görülecek merkezden bunu belgeleyen kabul yazısı
– Sadece 180 günden fazla kalacak vize başvuru sahipleri için, hastaneden alınan sağlık raporu ve fotokopisi (İspanyolcaya çevirisi yaptırılıp, noterden tasdik ettirilip, valilikte “La Haye Apostili” damgası vurdurulacaktır). Sağlık ocağından alınan raporlar kabul edilmez. Sağlık raporlarında şu ibarenin bulunması gerekmektedir: “Hastanemize başvuran (kişinin ismi) isimli kinininin Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) uyarınca, halk sağlığı riski oluşturabilecek herhangi bir hastalığı bulunmamaktadır.”
– Sadece 180 günden fazla kalacak vize başvuru sahipleri için, adli sicil belgesi ve fotokopisi (İspanyolcaya çevirisi yaptırılıp, noterden tasdik ettirilip, valilikte “La Haye Apostili” damgası vurdurulacaktır)
– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– Tam tekmil vukuatlı nüfus kaydı örneği (eğitim masraflarını karşılayacak kişi ile aile bağının gösterilmesi gerekmektedir)
– İkametgâh ilmühaberi.
– Elde yazılmış vize başvuru dilekçesi (ev adresi ve telefon numaraları mutlaka yazılmalıdır, Türkçe yazılabilir)
– Uçak bileti ve İspanya’daki konaklama rezervasyonu
– İspanya’da kalış süresinin tamamını içeren geniş kapsamlı seyahat sigortası ve fotokopisi (30 000 Є teminatlı olmalıdır.)
– İspanya’da Yüksek Lisans Ücretleri
– İspanya’da yüksek lisans programlarının ücretleri üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Uluslararası dereceleri olan ve uluslararası sıralamalarda üst sıralarda yer alan üniversitelerin ücretleri genelde daha yüksektir. Ücreti 6.000 – 8 000 € arasında değişen yüksek lisans programlarının yanı sıra 18.000 – 22.000 € civarında programlar da vardır. Ödemeler peşin olarak yapılabildi gibi, okulların belirlediği tarihlerde taksitli olarak da gerçekleştirilebilir.

İspanya’da Yaşam Masrafları
İspanya’da aylık ortalama 650-700 € civarında bir meblağ geçinmek için yeterlidir.

 

Aylık ortalama 500-800 €’ya ev kiralayabilir, restoranda bir öğünü 10-25€’ya yiyebilirsiniz. Market alışverişleriyse daha ekonomik. 12’li yumurtayı 1.60 €’ya, 1 kg domatesi 1.40 €’ya, 1 kg tavuk etini ortalama 5 €’ya, 1,5 litrelik suyu 0.55 €’ya alabilirsiniz.

 

Aylık ulaşım kartının bedeli ortalama 45 € – 75 €’dur. Sinema bileti 8-11 €, McDonald’s gibi fast food zincirlerinde bir menü 7-10 €, bir fincan kahve 1.58 €, kutu kola 1.69 € kadardır.

 

Aylık ev faturaları (elektrik, ısınma, su, çöp) ortalama 120€ civarında tutmaktadır. Aylık 10Mbps sınırsız internete 32.91 € ödersiniz.

İspanya’da Doktora Programı
İspanya’da doktora yapmak için iyi bir maliyet hesabı yapmak, başvuru sürecini, kabul şartlarını, burs imkânlarını, araştırma konusu hakkında bir proje dosyasının nasıl hazırlanacağını titizlikle araştırmak gerekir. Ayrıca seçilecek üniversitenin PhD adayının uzmanlık alanıyla ve tez konusuyla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bir danışman öğretim üyesinin gözetiminde yapılacak özgün araştırmanın yanı sıra kurs ve seminerler de doktora eğitiminin bir parçasıdır. Doktora programının son iki yılında, alanında uzman bir jüri önünde doktora tezi savunulur.

 

Doktora programlarına 2 tip kabul bulunmaktadır. Birincisi şartsız kabuldür ve adayın hem akademik hem de İngilizce dil yeterliliği istenilen şartlara uygundur. İkincisi ise şartlı kabuldür, adayın akademik ve İngilizce dil yeterliliği olmadığı durumlarda gerçekleşir.

 

İspanya’da Doktora Programlarına Kabul İçin Gereken Belgeler
Üniversitelere göre değişkenlik göstermekle beraber genel olarak doktora programları için;

-Lisans ve Master transkriptleri
-İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS:6,5 TOEFL:230)
-En az 3 adet akademik referans
-Yayımlanmış tez/eserler
-Araştırma konusuyla ilgili proje dosyası